Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 13 stycznia 2023

Instytut Genetyki Człowieka

Polska Akademia Nauk

Ul. Strzeszyńska 32

60-479 Poznań

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 Prezentacja + Warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

09:00-10:30

DNA - cząsteczka życia

Prowadzą: Magdalena Żurawek, Iwona Ziółkowska-Suchanek

Uczestnicy zajęć poznają podstawowe pojęcia genetyczne (DNA, chromosom) oraz związane z dziedziczeniem cech. Podczas części eksperymentalnej każdy uczestnik będzie mógł wcielić się rolę naukowca, poznać narzędzia wykorzystywane na co dzień w pracy laboratoryjnej oraz wykonać doświadczania kolorymetryczne.

> 10 lat

Sala seminaryjna (C32)

3 z 25

Tak

11:00-12:00

Nie taki wirus straszny- czyli co genetycy chowają w probówkach

Prowadzą: Karolina Rassek, Monika Pieniawska, Emilia Lis-Tanaś

Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się czym są przeciwciała, jak działa układ odpornościowy oraz co dzieje się w organizmie po podaniu szczepionki. W części warsztatowej dzieci przeprowadzą trzy doświadczenia: przyciąganie się elementów we wodzie, wykrywanie przeciwciał na płytce zmieniającej kolory oraz doświadczenie ze slime'ami. Eksperymenty zostały przygotowane tak aby dostarczyć dzieciom nie tylko mnóstwa zabawy, ale też utrwalić treści przedstawione na wykładzie. Zapraszamy!

> 13 lat

Sala seminaryjna (C32)

brak miejsc

Tak

12:30-13:30

Sekretne życie komórek w hodowli 2D i 3D czyli laboratoryjna farma naukowca

Prowadzą: Katarzyna Iżykowska, Magdalena Żurawek, Iwona Ziółkowska-Suchanek

Jak wygląda praca naukowca od kuchni i co tak naprawdę robią naukowcy w laboratorium? Uczestnicy poznają modele komórkowe oraz sposoby hodowli komórek in vitro zarówno w warunkach 2D i 3D. Podczas warsztatów uczniowie obejrzą pod mikroskopem komórki zawiesinowe i adheretne oraz ocenią żywotność komórek linii Jurkat, która jest powszechnie wykorzystywana w badaniach dotyczących białaczek. Dowiedzą się w jaki sposób wykorzystanie modeli komórkowych w badaniach ma bezpośrednie przełożenie na nasze życie i na współczesną medycynę. A poza tym obejrzeć komórki pod mikroskopem, a jeszcze zobaczyć jak świecą na zielono to jest coś!

szkoły ponadpodstawowe

Sala seminaryjna (C32)

5 z 35

Tak

14:00-15:00

Badania omiczne w onkologii, czyli jak wygląda słoń?

Prowadzą: Małgorzata Dawidowska, Maria Kosmalska, Hanna Przystałowska-Macioła

Aby skutecznie diagnozować i leczyć choroby nowotworowe musimy je jak najlepiej poznać. Dziś dysponujemy technikami, które pozwalają całościowo (czyli omicznie) scharakteryzować nowotwór. Potrafimy na przykład zbadać cały genom komórek nowotworowych danego pacjenta, a przez to zidentyfikować wszystkie obecne w tych komórkach mutacje, a nie jedynie te, które obejmuje wybrany panel diagnostyczny. Co nam to daje? Jakie nowe możliwości otwiera to w onkologii? I co ma do tego słoń? Na te pytania odpowiemy w czasie naszych zajęć. Będziecie mogli również w czasie warsztatów wyizolować własne DNA! Zapraszamy do oszałamiającego świata badań omicznych!

szkoły ponadpodstawowe

Sala seminaryjna (C32)

brak miejsc

Tak

15:30-16:30

Na pomoc plemnikom!!!

Prowadzą: Marzena Kamieniczna, Monika Frączek, Anna Jarmuszewska

Co najczęściej zakłóca biologiczną funkcję plemników? Jak badamy nietypowe plemniki? Czy metody badań plemników są nowoczesne? Kto czuwa nad pracą diagnostów? Czy genetyczne metody badań są najważniejsze? Zapraszamy na wykład i ciekawe warsztaty o męskich komórkach rozrodczych. Odpowiemy na wszystkie badania przyszłych biologów dotyczące plemników!

szkoły ponadpodstawowe

Sala seminaryjna (C32)

brak miejsc

Tak

Odwiedzin: 4028320 | Ostatnia aktualizacja: 2023-02-26, 19:50  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.