Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 10 stycznia 2020

Instytut Genetyki Człowieka

Polska Akademia Nauk

Ul. Strzeszyńska 32

60-479 Poznań

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 warszaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

11:00-12:00

Co dwie głowy, to nie jedna

Prowadzą: mgr Alicja Rabiasz, mgr Monika Drobna, mgr Patrycja Kaźimierczak, dr Zuzanna Bukowy-Bieryłło

Schmidtea mediterranea to mały robak, ale o ogromnych zdolnościach! Czy wiesz, że po przecięciu jednego robaka na trzy kawałki, z każdego fragmentu powstanie nowy robak? Czy potrafisz sobie wyobrazić organizm z dwiema głowami? Czy chcesz zobaczyć robaka, który porusza się jak „śmigacz” oraz takiego, który chodzi wolno jak dżdżownica? Czy wiesz, że robak nie grymasi, jedząc wątróbkę? A może jesteś ciekawy do czego naukowcy wykorzystują tego robaka? Na to pytanie odpowiedź zajdziesz podczas naszych warsztatów. Zapraszamy!

7-8 lat

sala seminaryjna IGC PAN

brak miejsc

Tak

12:30-14:00

Nasi mali sprzymierzeńcy czyli poznajmy komórki macierzyste

Prowadzą: dr hab. Natalia Rozwadowska, dr Katarzyna Iżykowska, mgr Karolina Rassek

Czy zastanawialiście się kiedyś jak to się dzieje, że nasze ciała rosną, złamane kości się zrastają a rany goją? Jest to możliwe tylko dlatego, że istnieje pewien wyjątkowy rodzaj komórek - komórki macierzyste. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, dlaczego są tak specjalne, poznać ich rodzaje, zdolności i przyjrzeć się im z bliska – zapraszamy na zajęcia.

15-17 lat

sala seminaryjna IGC PAN

brak miejsc

Tak

14:15-15:15

W zdrowym ciele – zdrowy gen

Prowadzą: dr hab. Małgorzata Dawidowska, dr Iwona Ziółkowska-Suchanek, dr Marta Podralska

Czy wiecie jak ze zdrowych pięknych komórek powstają te „złe charaktery” komórki nowotworowe? Jaką rolę w tym procesie odgrywa tajemniczy DNA? Dlaczego o nowotworach mówimy, że to choroby genów i układu odpornościowego? Co wiemy o komórkach nowotworowych? Czy wiecie, że organizm człowieka ma wiele mechanizmów broniących nas przed powstaniem choroby nowotworowej? Jak możemy te siły obronne wzmocnić? Co możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w czasie Nocy Biologów. Jako pamiątkę ze spotkania z genetyką, jak na prawdziwych naukowców przystało, zabierzecie własnoręcznie wyizolowany DNA. Zapraszamy!

6-10 lat

sala seminaryjna IGC PAN

brak miejsc

Tak

15:30-16:30

Jak zmieniło się postrzeganie plemników od czasów Leeuwenhocka?

Prowadzą: dr Marzena Kamieniczna, dr hab. Monika Frączek, mgr Anna Jarmuszewska

Młodzi biolodzy sprawdzą pod mikroskopem, czy plemniki człowieka przypominają „małe zwierzątka” zaobserwowane po raz pierwszy przez Antoniego van Leeuwenhocka. Wcielą się w rolę diagnosty i na podstawie własnych obserwacji mikroskopowych policzą komórki i ocenią ich ruch. Nauczą się rozróżniać prawidłowe plemniki od nieprawidłowych, a przy okazji sami zweryfikują teorię Hartsoekera o „postaci ukrytej w plemniku”. Samodzielnie wykonają diagramy, które będą obrazowały różnicowanie plemników z komórek macierzystych.

15-17 lat

sala seminaryjna IGC PAN

brak miejsc

Tak

Odwiedzin: 3180076 | Ostatnia aktualizacja: 2018-12-11, 14:49  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.