Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 12 stycznia 2024

Instytut Genetyki Człowieka

Polska Akademia Nauk

Ul. Strzeszyńska 32

60-479 Poznań

Program    układ kategoriami    układ tabelaryczny

9:00


Kategoria: Wykład + warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

09:00-11:00

"DNA - cząsteczka życia"

Prowadzą: Hanna Przystałowska-Macioła, Maria Kosmalska, Justyna Hoppe-Gołebiewska

Poznaj tajniki DNA oraz kodu genetycznego! Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób zapisane są określone cechy w DNA i jak je dziedziczymy. Oprócz podstawowych pojęć genetycznych poznają także budowę naszego ciała od maleńkiej komórki do układu narządów. Podczas części eksperymentalnej każdy uczestnik będzie mógł wcielić się rolę naukowca, poznać narzędzia wykorzystywane na co dzień w pracy laboratoryjnej oraz wykonać doświadczania kolorymetryczne. Eksperymenty zostały przygotowane tak aby dostarczyć dzieciom nie tylko mnóstwa zabawy, ale też utrwalić treści przedstawione na wykładzie. Zapraszamy!

6-10 lat

Sala seminaryjna (C32)

4 z 30

Tak

12:00


Kategoria: Wykład + warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

12:00-14:00

"Badania omiczne w onkologii, czyli jak wygląda słoń?"

Prowadzą: Małgorzata Dawidowska, Maria Kosmalska, Joanna Jurczak

Aby skutecznie diagnozować i leczyć choroby nowotworowe musimy je jak najlepiej poznać. Dziś dysponujemy technikami, które pozwalają całościowo (czyli omicznie) scharakteryzować nowotwór. Potrafimy na przykład zbadać cały genom komórek nowotworowych danego pacjenta, a przez to zidentyfikować wszystkie obecne w tych komórkach mutacje, a nie jedynie te, które obejmuje wybrany panel diagnostyczny. Co nam to daje? Jakie nowe możliwości otwiera to w onkologii? I co ma do tego słoń? Na te pytania odpowiemy w czasie naszych zajęć. Będziecie mogli również w czasie warsztatów wyizolować własne DNA! Zapraszamy do oszałamiającego świata badań omicznych!

szkoła ponadpodstawowa

Sala seminaryjna (C32)

1 z 35

Tak

14:00


Kategoria: Wykład + warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

14:30-16:30

Nie tylko genetyka jest ważna w badaniu plemnika. Współczesne metody badania plemników.

Prowadzą: Marzena Kamieniczna, Monika Frączek, Anna Jarmuszewska

Badanie męskich komórek rozrodczych ma ponad 80- letnią historię. W tym czasie powstało bardzo wiele metod badawczych, wykorzystujących różne rodzaje mikroskopii. Zapraszamy na dwa krótkie wykłady o różnych sposobach badania plemników oraz warsztaty, na których będzie można samodzielnie wykonać te popularne i mniej znane testy.

od 14 lat

Sala seminaryjna (C32)

13 z 30

Tak

Odwiedzin: 4348567 | Ostatnia aktualizacja: 2024-02-26, 14:33  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.