Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 10 stycznia 2020

Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze

Ul. Dąbrowskiego 14

65-021 Zielona Góra

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 pokaz


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

12:00-18:00

Dokarmianie ptaków zimą

Awifauna to znacząca grupa wielu ekosystemów. Uczestnicy zajęć poznają ptaki zimujące w Polsce i dowiedzą się dlaczego nie odlatują do ciepłych krajów. Odniesiemy się do problemu dokarmiania ptaków – jaki rodzaj pokarmu jest dla nich bezpieczny i kiedy należy je dokarmiać. Nie zabraknie praktycznych przykładów i ciekawostek.

4+

Sala ekspozycyjna

Bez ograniczeń

Nie

12:00-18:00

Niepewny byt planktonu w obliczu globalnych zmian środowiska

Rozwielitka Daphnia sp, to mały skorupiak wchodzący w skład zooplanktonu, będący ważnym ogniwem sieci pokarmowej organizmów zamieszkujących zbiorniki słodkowodne. Zmieniające się warunki środowiskowe mają wpływ na wygląd i procesy życiowe rozwielitki. Uczestnicy pokazu przeprowadzą obserwację tych zwierząt pod mikroskopem i zaobserwują efekty tych zmian.

3+

Sala ekspozycyjna

Bez ograniczeń

Nie

12:00-18:00

Czy nasza planeta jest w stanie sprostać Twoim potrzebom konsumpcyjnym?

Uczestnicy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej obliczą swój ślad ekologiczny, a tym samym odpowiedzą sobie na pytanie czy prowadzą ekologiczny tryb życia. Wspólnie zastanowimy się jakie zmiany wprowadzić w naszym życiu, aby być bardziej eko.

10+

Sala ekspozycyjna

Bez ograniczeń

Nie

12:00-18:00

Zapylacze, a nasze codzienne życie

Zapylanie jest niezbędne dla życia na naszej planecie. Co pozostanie nam do jedzenia jeśli zabraknie zapylaczy? Jak możemy im pomóc? Poznaj z nami fascynujący świat tych małych, ale ważnych owadów.

3+

I piętro

Bez ograniczeń

Nie

 pokaz z elementami warsztatu


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

12:00-18:00

Tworzymy zielony mikroświat w słoiku

Uczestnicy poznają podstawy tworzenia kompozycji z żywych roślin w szklanych naczyniach – florariach. Dowiedzą się, jak samodzielnie wykonać mini-ogród: wybrać naczynie, przygotować właściwe podłoże, odpowiednio dobrać rośliny i pasujące elementy dodatkowe. Zainteresowani przygotują własne kompozycje w przyniesionych naczyniach. Najmłodsi uczestnicy dodatkowo umieszczą we florariach figurki zwierząt – przedstawicieli gatunków zagrożonych wyginięciem. Zapewniamy podłoże, rośliny i figurki zwierząt.
Ponadto prowadzący przedstawi znaczenie roślin w przyrodzie i dla człowieka. Wyjaśni procesy niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju w środowisku naturalnym oraz we florariach, m.in. oddychanie, pobieranie i obieg wody oraz fotosyntezę.

4+

Sala ekspozycyjna

Bez ograniczeń

Nie

 warszaty


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

12:00-18:00

Ozoboty - zaprogramujmy czystą planetę

Celem warsztatów jest propagowanie zrównoważonego rozwoju wśród najmłodszych. Uczestnicy w trakcie zajęć będą programować ozoboty i przemierzać trasy z wykorzystaniem technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości). Na ekranie swoich telefonów będą mogli obserwować wykreowany, przyjazny świat.

4+

Sala ekspozycyjna

Bez ograniczeń

Nie

Odwiedzin: 3180093 | Ostatnia aktualizacja: 2018-12-11, 14:49  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.