Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 10 stycznia 2020

Wydział Biologii oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych

Uniwersytet Warszawski

Ul. Miecznikowa 1

02-096 Warszawa

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 Powitanie


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

17:00-17:15

Powitanie i otwarcie IX Nocy Biologów na Uniwersytecie Warszawskim

Prowadzą: prof. dr hab. Agnieszka Mostowska, Dziekan Wydziału Biologii UW, prof. dr hab. Ewa Bulska, dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW oraz dr Marcin Chrzanowski, koordynator Nocy Biologów na Uniwerytecie Warszawskim

dowolny

9B

360

Nie

 Stoiska


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

17:00-23:00

Co rośliny mówią o klimacie?

Prowadzą: WB UW, Zielnik, dr Maja Graniszewska, mgr Hanna Leśniewska

Podróż w czasie z roślinami w roli przewodników. Skamieniałości, pyłki roślin, współczesne okazy zielnikowe. Jak na ich podstawie możemy poznać klimat minionych epok oraz stwierdzić, w jakim kierunku zachodzą zmiany współcześnie.

dowolny

Budynek CNBCh

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Ocean: drugie płuco planety

Prowadzą: CeNT, WB UW, Laboratorium Komórek Macierzystych, Rozwoju i Regeneracji Tkanek, Alicja Olczak, Paula Mazurek

Oprócz wzrostu poziomu dwutlenku węgla w powietrzu obserwujemy także wzrost jego zawartości w oceanach, a co za tym idzie zwiększoną kwasowość wód. Taka sytuacja prowadzi do wielu poważnych konsekwencji, zaburzając ekosystemy morskie.

dowolny

Budynek CNBCh

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Wystawa książek o przyrodzie i jej zagrożeniach

Prowadzą: WB UW, Biblioteka Wydziału Biologii UW

Wystawa książek. Będzie można je oglądać, przysiąść w Czytelni by zajrzeć głębiej, a także zasięgnąć informacji o dostępności w księgarniach internetowych.

dowolny

Budynek WB UW, biblioteka

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Birds in the Anthropocene: Insights from cities and wetlands

Prowadzą: WB UW, Zakład Ekologii, CeNT, mgr Michał Adamowicz, mgr Irene Di Lecce

Pokażemy, w jaki sposób ptaki radzą sobie w środowisku miejskim, które jest nowym, coraz bardziej powszechnym typem siedliska na świecie, na przykładzie projektu badawczego prowadzonego na dwóch gatunkach sikor: bogatki i modrej, w Warszawie. Przedstawimy również zmiany środowiskowe jakie w sposób bezpośrednio i pośrednio związany z działalnością człowieka zachodzą na mokradłach, wywierając wpływ na zagrożony gatunek, na przykładzie cietrzewia.

dowolny

Budynek CNBCh

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Instrukcja obsługi środowiska

Prowadzą: Politechnika Warszawska, Koło Naukowe Biotechnologów Herbion

Na stoisku poznamy wyzwania, które musimy podjąć w trosce o środowisko. Dowiemy się jak powstaje smog, sprawdzimy czy emisja dwutlenku węgla jest szkodliwa, a także spróbujemy wykonać ekologiczne zamienniki produktów codziennego użytku.

dowolny

Budynek WBUW, 1. piętro

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Niech Symbioza będzie z Wami!

Prowadzą: Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne Symbioza, Patrycja Ściślewska

Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne Symbioza jest organizacją zrzeszającą studentów nauk przyrodniczych z 4 głównych warszawskich uczelni: UW, PW, SGGW, WUM. Na naszym stanowisku zaprezentujemy różne aspekty biotechnologii, porozmawiamy o zmianach klimatu, pokażemy najciekawsze metody stosowane przez biotechnologów, które z pewnością zainteresują zarówno najmłodszych, jak i tych nieco starszych. A wszystko postaramy się utrzymać w klimacie Star Wars :)

dowolny

Budynek WBUW, 1. piętro

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Pokazy Chemiczne SKNCh Fulleren

Prowadzą: Wydział Chemii UW, Studenckie Koło Naukowe Chemików Fulleren

Na naszym stoisku będzie można zobaczyć oraz wziąć udział w doświadczeniach chemicznych angażujących uczniów w każdym wieku. Uczestnicy będą mogli m.in: zobaczyć co to skala pH oraz własnoręcznie zbadać właściwości cieczy superlepkiej.

dowolny

Budynek WBUW, 1. piętro

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Zmysłowy świat mikrobów

Prowadzą: WB UW, Instytut Mikrobiologii, Zakład Genetyki Bakterii i Zakład Mikrobiologii Stosowanej, dr Paula Roszczenko-Jasińska, dr Jarosław Pankowski, mgr Anna Banaś, mgr Marta Wojtyś, mgr Mateusz Szymczak

Witamy w świecie mikroorganizmów, w skrócie mikrobów: najmniejszych ale najpotężniejszych mieszkańców naszej planety. Nie możesz ich zobaczyć gołym okiem, ale są wszędzie. Na naszym stoiku zaprezentujemy ich różnorodność kolorystyczną i zapachową, zobaczysz jak niektóre z nich reagują na zmianę temperatury. Pokażemy także, że występują w miejscach, w których najmniej się ich spodziewasz.

dowolny

Budynek WBUW, 1. piętro

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Grupa klimatyczna Wydziału Biologii

Prowadzą: WB UW, Zespół ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego Wydziału Biologii UW, serwis Nauka o klimacie

U nas dowiesz się do jakich działań Wydział Biologii zobowiązał się w ramach uchwały w sprawie kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Będziesz miał możliwość poznania członków zespołu oraz tego jak funkcjonujemy. Weźmiesz udział w quizie klimatycznym przygotowanym przez portal Nauka o Klimacie.

dowolny

Budynek WBUW, biblioteka

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Chemia w biologii: poznaj barwy roślin

Prowadzą: WB UW, Pracownia Dydaktyki Biologii, Joanna Cania, Bartosz Słotwiński, Joanna Lilpop

Zabawy dotyczące chemii i biologii substancji roślinnych. Uczestnicy mogą samodzielnie zmienić barwę dostępnych na stanowisku roztworów i przygotować własne logo Nocy Biologów. Każdy z uczestników otrzyma kartę dokumentującą pracę własną nad chemicznymi przemianami barw roztworów.

dowolny

Budynek WBUW, parter

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

No trochę kwas, czyli ocean w kilku smakach

Prowadzą: Wydział Fizyki UW, Zakład Biofizyki, Koło Biofizyki Molekularnej

Wzrastające stężenie dwutlenku węgla w atmosferze i jego rozpuszczanie się w wodzie przyczynia się do postępującego zakwaszenia oceanów. Uczestnik po przejściu krótkiego kursu pipetowania i laboratoryjnego BHP będzie mógł samodzielnie przeprowadzić eksperyment prezentujący wpływ zmiany pH wód oceanicznych na funkcjonowanie białek enzymatycznych organizmów w nich żyjących.

młodzież

Budynek CNBCh

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Gra Akcja dyferencjacja

Prowadzą: WB UW, Koło Naukowe Biologii Medycznej Antidotum

Gra planszowa, polegająca na rzutach kostką i możliwością różnicowania w komórki układu krwionośnego z komórek macierzystych szpiku. Duża plansza na podłogę pozwala, aby dzieci mogły na nią wejść i z rzutem kostki wybierać drogę różnicowania komórki. Dodatkowe małe kartki przybliżą dzieciom funkcje poszczególnych komórek krwionośnych w organizmie człowieka.

dowolny

Budynek WBUW, 1. piętro

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Świat tonie w śmieciach, mikroorganizmy na ratunek!

Prowadzą: WB UW, Koło Biologii Mikroorganizmów oraz Zakład Filogenetyki Molekularnej i Ewolucji, mgr Igor Siedlecki, Aleksandra Gęsiorska, Blanka Sokołowska, Szymon Idczak, Jeanne Rosins, mgr Kacper Maciszewski, mgr Paweł Hałakuc, Ania Zdanowicz, Weronika Staniszewska, Kamil Kisło, mgr Alicja Fells, mgr Michał Karlicki, Marysia Majchrowska, Rita Lyzohub, Grzegorz Ostrowski

Kto jest w stanie rozłożyć starą gazetę, kto skórkę od banana, kto tabletki z antybiotykami, a kto metalową puszkę? Czy jakikolwiek organizm jest w stanie zjeść plastik? Czy jest ratunek na zalewające nas góry śmieci? Koło Biologii Mikroorganizmów oraz Zakład Filogenetyki Molekularnej i Ewolucji zapraszają na grę, w której uczestnicy dowiedzą się nie tylko co może stać się z wyrzucanymi przez nas śmieciami, ale również jakie mikroorganizmy odpowiedzialne są za rozkład materii, czy istnieją grzyby lub bakterie, które mogą rozłożyć plastik oraz jak radzą sobie eugleny w wodzie zanieczyszczonej antybiotykami.

dowolny

Budynek WBUW, 1. piętro

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Torfowisko w akwarium

Prowadzą: WB UW, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, dr Łukasz Kozub, mgr Izabela Jaszczuk

Torfowiska to niezwykle cenne przyrodniczo ekosystemy, które swoja wyjątkowość zawdzięczają stresowi. Dopóki funkcjonują w odpowiednich warunkach są najsprawniejszymi globalnymi akumulatorami węgla spośród wszystkich ekosystemów w biosferze. Kiedy stres ustępuje torfowiska tracą zdolność do akumulacji węgla, a zamieszkujące je organizmy wymierają. Na stoisku można zobaczyć te niezwykłe ekosystemy zamknięte w akwarium. Przekonać się w jaki sposób funkcjonują i dlaczego tak sprawnie akumulują węgiel.

dowolny

Budynek WBUW, 1. piętro

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Stoisko Koła Naukowego Biologii Ewolucyjnej i Koła Naukowego Paleobiologów Terenowych

Prowadzą: WB UW, Wydział Geologii UW, Koło Naukowe Biologii Ewolucyjnej i Koło Naukowe Paleobiologów Terenowych

Na naszym stoisku będzie można zobaczyć rożne czaszki zwierząt i skamieniałości, w tym zebrane przez członków koła podczas tegorocznego wyjazdu na wykopaliska do Maroka. Dzieci będą miały możliwość stworzenia Parku Fanerozoicznego z ulepionych własnoręcznie figurek dinozaurów i innych wymarłych zwierząt.

dowolny

Budynek WBUW, parter

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Stoisko Koła Naukowego Embriologii

Prowadzą: WB UW, Zakład Embriologii, Koło Naukowe Embriologii

Na stoisku koła można będzie zobaczyć zarodki myszy utrwalone na różnych etapach rozwoju oraz wziąć udział w embriologicznych grach i zabawach z nagrodami. W planach także słodki embrio-poczęstunek.

dowolny

Budynek WBUW, parter

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Sphere:plasti joint to the holobiont

Prowadzą: sphere:plasti, Zespół ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego Wydziału Biologii UW

Sphere:plasti to multidyscyplinarny projekt społeczny podejmujący temat nadprodukcji plastiku. Dotykamy sfery obrazu i dźwięku, ale przede wszystkim współodczuwania. Nasze działania są oparte na mikrozmianie i tworzeniu przyjaznej przestrzeni do dialogu.

15-18 lat, liceum i dorośli

Budynek WBUW, podziemie

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Rozgrzana ziemia

Prowadzą: Centrum Nauki Kopernik, Laboratorium biologiczne, Stanisław Łoboziak

Dlaczego emisja dwutlenku węgla szkodzi Ziemi? W jaki sposób zachwialiśmy bilans energetyczny naszej planety i jaką rolę w tym procesie odgrywają gazy cieplarniane? Poznaj fakty i mity na temat globalnego ocieplenia. Prześledź obieg węgla i sprawdź, czy zaburza go wydobycie paliw kopalnych. Przekonaj się, jak wielką rolę w walce z CO2 odgrywają zwykłe, niepozorne rośliny. Weź udział w quizie dotyczącym faktów i mitów o globalnym ociepleniu, w nagrodę będziesz mógł wygrać świecące w ciemnościach okrzemki!!!

dowolny

Budynek WBUW, 1. piętro

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Koło Naukowe Botaniki

Prowadzą: WB UW, Koło Naukowe Botaniki, Instytut Botaniki, Zakład Filogenetyki Molekularnej i Ewolucji

Co jedzą rośliny? Czy potrafią polować? Odwiedź nasze stoisko, by podziwiać zwyczaje roślin drapieżnych oraz tajemnice skrywane pod listkami męczennicy, w darniach mchu, czy też wśród pędów mimozy. Wyprodukuj prąd z cytryny, a także weź udział w naszym quizie!

dowolny

Budynek WBUW, parter

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

W ciągłym (o)biegu: jak docenić to, co niewidoczne?

Prowadzą: WB UW, Koło Naukowe Biologii Molekularnej

Korzystając z faktu, że za czynniki klimatotwórcze uważa się: rzeźbę terenu, jego pokrycie, odległość od mórz i oceanów, przedstawimy mikroorganizmy w roli głównego kreatora biosfery. Na stanowisku zobaczycie i dotkniecie najpracowitszych organizmów na Ziemi. Uczestników prosimy o przyniesienie zebranych próbek gleby, w celu wykonania własnych posiewów.

dowolny

Budynek WBUW, parter

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Fascynujący mikroświat

Prowadzą: WB UW, Doktoranci Zakładu Genetyki Bakterii i Wirusologii oraz Doktoranci Pracowni Analizy Skażeń Środowiska

Stoisko zaprojektowane z myślą o tym, aby przybliżyć uczestnikom Nocy Biologów różnorodność i wszechobecność mikroorganizmów oraz niektóre z ich aktywności. Odwiedzający dowiedzą się również, czym mogą zajmować się mikrobiolodzy i będą mogli zapoznać się z tym, co można zobaczyć na szalkach mikrobiologicznych. W skrócie podstawowa wiedza o bakteriach, wirusach i grzybach przekazana w przystępny sposób!

dowolny

Budynek WBUW, parter

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Klimatyczne pasożyty

Prowadzą: WB UW, AmerLab Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych, spółka spin off UW i WUM, Instytut Zoologii, Zakład Parazytologii, dr Katarzyna Goździk, dr hab. Małgorzata Bednarska, dr Agnieszka Pawełczyk

Powiemy jak bardzo zmienił się klimat w naszym kraju, czy już jest tak gorąco, że choroby tropikalne mogą wystąpić w Polsce. Będzie można dowiedzieć się jakie pasożyty możemy spotkać na wycieczce w naszym kraju i na wczasach w krajach tropikalnych, jakie pasożyty możemy zjeść w egzotycznej potrawie, jakimi pasożytami możemy zarazić się poprzez ukąszenia komarów i kleszczy. Pokażemy co może nas ugryźć: preparaty pod mikroskopem/binokularem (kleszcze, wszy, pluskwy, pchły) a w słojach będzie można zobaczyć tasiemce, nicienie, przywry. Odpowiemy na wszystkie pytania zadawane przez osoby zainteresowane prezentowana tematyką.

dowolny

Budynek WBUW, parter

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

MULTICO Oficyna Wydawnicza

Prowadzą: MULTICO Oficyna Wydawnicza, Krzysztof Zięba

MULTICO Oficyna Wydawnicza zaprasza na kiermasz książek przyrodniczych. Atrakcyjne rabaty dla uczestników Nocy Biologów

dowolny

Budynek WBUW, parter

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

ŚmiećLab

Prowadzą: WB UW, Zakład Regulacji Metabolizmu, Mgr Aleksandra Owczarek, lic Anna Węgrzyn, lic Michał Zaród, mgr Sebastian Kwiatkowski, mgr Małgorzata Krysiak, lic Andrzej Gruza, lic Jan Mazur, lic Asia Krawczak, lic Anna Dmowska, mgr Magdalena Łazicka, mgr Apolonia Witecka, mgr Michał Bykowski

Czy można zmniejszyć objętość składowanych odpadów? Czy CO2 pochodzi tylko ze spalin? A może powstaje również w naturalnych procesach? Czy istnieją żywe filtry powietrza? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych odnajdziecie na naszym stoisku.

dzieci

Budynek WBUW, parter

Bez ograniczeń

Nie

 Warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

16:00-16:45

Biofotoogniwa i algi: zielona energia

Prowadzą: dr Margot Jacquet, dr Jarosław Sar, mgr Miriam Izzo, mgr Mateusz Abram, Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych, Centrum Nowych Technologii UW

Biofotoogniwa składają się z komponentów organicznych oraz wytworów przemysłu chemicznego. Oba muszą spełniać wyśrubowane wymagania, które przybliżymy w trakcie zajęć. Pokażemy również inne zastosowania alg.

dowolny

15

Tak

16:45-17:45

Rośliny z probówki

Prowadzą: mgr Małgorzata Palusińska, mgr inż. Katarzyna Kozak, mgr Karolina Maślińska, Instytut Biologii Eksperymentalnej i Biotechnologii Roślin, Zakład Anatomii i Cytologii Roślin, Wydział Biologii UW

Czym tak naprawdę jest klonowanie roślin i w jakim celu się je stosuje? Uczestnicy warsztatów zobaczą na własne oczy jak przebiega hodowla roślin w warunkach in vitro. Dodatkowo każdy przygotuje swoją roślinkę (klona), którą będzie mógł zabrać ze sobą.

od 15 lat

15

Tak

17:00-18:00

By zielonym być trzeba wodę pić. Barwniki roślinne w czasie suszy

Prowadzą: dr Anna Drożak, dr Wioleta Wasilewska-Dębowska, Zakład Molekularnej Fizjologii Roślin, Wydział Biologii UW

Uczestnicy warsztatów badają wpływ suszy na barwniki roślinne. Podczas warsztatów badany będzie wpływ deficytu wody w środowisku oraz tzw. suszy fizjologicznej na zawartość różnych barwników, w tym chlorofili i karotenoidów.

6-15 lat, szkoła podstawowa

8

Tak

17:00-17:30

Dokąd wyprowadzą się niedźwiedzie polarne?

Prowadzą: Anna Sierpińska, Nauka o klimacie

Dlaczego jedne gatunki mieszkają w pewnych miejscach a innych nie? Sprawdzimy co łączy klimat i zwierzęta.

6-9 lat, klasy I-III szkoły pods

10

Tak

17:00-18:00

Embriologia w praktyce

Prowadzą: dr hab. Aneta Suwińska, mgr Monika Fluks, mgr Ewa Kosyl, mgr Anna Soszyńska, mgr Katarzyna Klimczewska, lic. Eliza Winek, lic. Aleksandra Sobkowiak, lic. Zuzanna Kopeć, lic. Katarzyna Sałas, lic. Marta Żbikowska, lic. Barbara Bubacz, Instytut Zoologii, Zakład Embriologii, Wydział Biologii UW

Uczestnicy warsztatów zobaczą kolejne stadia rozwoju zarodkowego myszy oraz poznają techniki embriologiczne wykorzystywane m.in. do tworzenia zwierząt transgenicznych oraz chimerowych. Będą mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia prostych manipulacji na utrwalonych oocytach i zarodkach myszy.

od 15 lat

12

Tak

17:00-18:00

Od zera do bohatera: czyli o zapłodnieniu słów kilka

Prowadzą: Julia Michalkiewicz, Instytut Zoologii, Zakład Embriologii , Wydział Biologii UW

Na warsztatach dowiemy się więcej na temat rozwoju komórek płciowych u ssaków. Prelegentka opowie również o samym procesie zapłodnienia i o początkowych etapach rozwoju zarodkowego u ssaków.

od 15 lat

13

Tak

17:00-18:00

Zakodowane w genomie, czyli po co biologowi komputer?

Prowadzą: mgr Paweł Hałakuc, mgr Michał Karlicki, mgr Kacper Maciszewski, mgr Michał Gorczak, mgr Igor Siedlecki, Instytut Biologii Ewolucyjnej, Wydział Biologii UW

Aby móc wyprodukować jakąkolwiek substancję, organizmy muszą mieć zapisany w swoim materiale genetycznym potrzebny do jej stworzenia schemat działania. Analizy genomów, mogą pomóc w zrozumieniu mikroorganizmów fotosyntetycznych, które odpowiadają za 22% produkcji tlenu i pochłaniania dwutlenku węgla na naszej planecie. Podczas warsztatów pokażemy w jaki sposób, na podstawie sekwencji białek, naukowcy mogą stwierdzić, jak organizmy te radzą sobie z obecnymi zmianami klimatu i środowiska.

od 15 lat

16

Tak

17:15-18:00

Biofotoogniwa i algi: zielona energia

Prowadzą: dr Margot Jacquet, dr Jarosław Sar, mgr Miriam Izzo, mgr Mateusz Abram, Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych, Centrum Nowych Technologii UW

Biofotoogniwa składają się z komponentów organicznych oraz wytworów przemysłu chemicznego. Oba muszą spełniać wyśrubowane wymagania, które przybliżymy w trakcie zajęć. Pokażemy również inne zastosowania alg.

dowolny

15

Tak

17:15-18:45

Co zmiata herbata? Czyli o wolnych rodnikach i właściwościach antyoksydacyjnych

Prowadzą: mgr Rafał Becker, Instytut Biochemii, Zakład Biochemii Roślin, Wydział Biologii UW

Uczestnicy samodzielnie przeprowadzają pomiar potencjału antyoksydacyjnego czyli zdolności zmiatania wolnych rodników przez ekstrakty z herbaty z użyciem syntetycznego rodnika DPPH (2,2-difenylo-1-pikrylohydrazylu). Zajęcia obejmują wykonanie ekstraktów z różnych rodzajów herbat, odpipetowanie odczynników i pomiar spektrofotometryczny.

10-15 lat, klasy IV-VIII szkoły

24

Tak

17:15-18:15

Wilk w owczej skórze: o nowalijkach i związkach azotu

Prowadzą: dr Monika Ostaszewska Bugajska, dr Anna Podgórska, mgr Kacper Dziewit, mgr Agata Wdowiak, mgr Klaudia Borysiuk, mgr Maria Burian, Instytut Biologii Eksperymentalnej i Biotechnologii Roślin, Zakład Anatomii i Cytologii Roślin, Wydział Biologii UW

W styczniu, w samym środku zimy, mieszkańcy strefy klimatu umiarkowanego z utęsknieniem wyczekują wiosny zapowiadającej ogromną różnorodność dostępnych warzyw i owoców. Marząc o mających się pojawić niebawem na rynku rodzimych odmianach m.in. warzyw gruntowych, póki co raczymy kubki smakowe pierwszymi szklarniowymi sałatami, akceptując wprawdzie ich ubogi smak, jednocześnie ciesząc się, że dostarczamy naszym ciałom bombę składników mineralnych. Chwileczkę, czy na pewno nam one służą? Na warsztatach oznaczymy metodami biochemicznymi i chemicznymi zawartość azotanów i azotynów w warzywach liściastych i przekonamy się o tym, na które z nich jednak lepiej poczekać do pełni sezonu.

od 15 lat

12

Tak

17:15-17:45

(Nie)bajki o klimacie, zwierzetach i ekologii

Prowadzą: dr Barbara Pietrzak, dr Andrzej Czubaj, dr Piotr Borsuk, inż. Dawid Krościk i wielu innych pracowników i studentów Wydziału Biologii UW, Biblioteka WB UW

Czytanie opowieści o przyrodzie i jej zagrożeniach. Narratorami będą pracownicy i studenci Wydziału Biologii. Przewidziane są pytania i dyskusja na koniec.

6-9 lat, klasy I-III szkoły pods

20

Tak

17:30-18:30

Glony, zielona przyszłość

Prowadzą: mgr Aleksandra Urban, mgr Kinga Kania, Instytut Botaniki, Zakład Molekularnej Fizjologii Roślin, Wydział Biologii UW

Warsztaty poświęcone prezentacji hodowli glonów jednokomórkowych na przykładzie Coccomyxa subellipsoida oraz Cyanidioschyzon merolae. Glony postrzegane jako fabryki żywych komórek wykorzystywanych do produkcji biopaliw i różnych biochemikaliów. Uczestnicy będą mieli okazję założyć własną hodowlę glonów oraz wyizolować z nich DNA.

10-15 lat, klasy IV-VIII szkoły

8

Tak

17:30-18:30

Na własne oczy: komórki macierzyste

Prowadzą: dr Karolina Archacka, dr hab. Małgorzata Zimowska-Wypych, mgr Karolina Kielczyk, mgr Bartosz Mierzejewski, Studenckie Koło Biologii Medycznej Antidotum , Zakład Cytologii, Instytut Zoologii i Nauk Biomedycznych, Wydział Biologii UW

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję odwiedzić pracownię hodowli komórek, a także własnoręcznie wykonają doświadczenie z wykorzystaniem komórek macierzystych. Na zakończenie przeprowadzimy quiz.

od 15 lat

12

Tak

17:30-18:15

Obcy atakują z głębin!

Prowadzą: Zakład Hydrobiologii, Wydział Biologii UW,

Przedstawimy sylwetki obcych: gatunków inwazyjnych, które nie występowały naturalnie w polskich wodach, ale które obecnie się u nas rozprzestrzeniają. Opiszemy, jak ich rozprzestrzenianie zmienia ekosystemy, i jakie są tego ekologiczne i ekonomiczne skutki. Dla uczestników warsztatów proponujemy grę ekologiczną, w której będą mogli zapoznać się z gatunkami inwazyjnymi, drogami i sposobami, w jaki dostają się do naszych wód, oraz ich interakcjami z naszymi rodzimymi gatunkami.

10-15 lat, klasy IV-VIII szkoły

10

Tak

17:30-18:30

Rośliny tropikalne: zachowaj ich magię na papierze

Prowadzą: dr Magdalena Oprządek, inż. Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska, Ogród Botaniczny, Wydział Biologii UW

Różnorodność form i kształtów roślin tropikalnych jest wyrazem ich przystosowań do życia w wilgotnym i gorącym klimacie. Spójrzmy na te rośliny z bliska. Przenieśmy ich strukturę na papier tworząc roślinne postery metodą monotypii.

od 15 lat

15

Tak

17:45-18:45

Częste mycie skraca życie?

Prowadzą: Doktoranci Instytutu Mikrobiologii, Instytut Mikrobiologii, Wydział Biologii UW

Chorobotwórcze bakterie, grzyby i wirusy to patogeny, które mogą żyć na naszych dłoniach. Najlepszym sposobem na pozbycie się niechcianych lokatorów jest częste mycie rąk wodą i mydłem. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję sprawdzić skuteczność powszechnie stosowanych mydeł, mydeł antybakteryjnych i środków dezynfekujących. Każdy uczeń będzie mógł wykonać własny posiew bakterii oraz przetestować czym najlepiej myć ręce. Odpowiemy również na pytanie jak pozbywanie się naturalnej mikroflory skóry wpływa na nasze zdrowie i czy warto stosować środki antybakteryjne i dezynfekujące. Uwaga! Jeżeli, któryś z uczestników chciałby przetestować skuteczność własnego środka myjącego, prosimy o przyniesienie go ze sobą na zajęcia.

10-15 lat, klasy IV-VIII szkoły

16

Tak

17:45-18:15

Dokąd wyprowadzą się niedźwiedzie polarne?

Prowadzą: Anna Sierpińska, Nauka o klimacie

Dlaczego jedne gatunki mieszkają w pewnych miejscach a innych nie? Sprawdzimy co łączy klimat i zwierzęta.

6-9 lat, klasy I-III szkoły pods

10

Tak

17:45-18:45

Żywa warstwa Ziemi: rola biologicznych skorup glebowych w pustynnych ekosystemach

Prowadzą: mgr Małgorzata Sandzewicz, mgr Nataliia Khomutovska, mgr Łukasz Łach, Instytut Botaniki, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii UW

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czym są biologiczne skorupy glebowe, jakie organizmy je tworzą i co sprawia, że pełnią one tak ważną rolę w ekosystemach pustynnych. W trakcie warsztatów będzie można obejrzeć z bliska skorupy na różnych etapach rozwoju, począwszy od niepozornie wyglądającej suchej gleby i skończywszy na tętniącym życiem mikro-środowisku. Uczestnicy będą też mieli szansę zobaczyć różnorodne mikroorganizmy wyizolowane zarówno z pustyń Pamiru Wschodniego i Kalifornii, jak i te występujące w skorupach na terenie Warszawy.

od 15 lat

10

Tak

18:00-19:30

Różne oblicza krwi

Prowadzą: mgr Magdalena Chustecka mgr Marta Jasińska, Zakład Fizjologii Zwierząt, Zakład Immunologii, Wydział Biologii UW

Na warsztatach uczestnicy będą poznawać różnice między elementami morfotycznymi krwi ptaków i ssaków. Dodatkowo kursanci przeprowadzą proste barwienia i badania morfologiczne.

od 15 lat

12

Tak

18:15-19:00

Świat pod mikroskopem

Prowadzą: mgr Karolina Maślińska, mgr Małgorzata Palusińska, mgr inż. Katarzyna Kozak, Instytut Biologii Eksperymentalnej i Biotechnologii Roślin, Zakład Anatomii i Cytologii Roślin, Wydział Biologii UW

Jeżeli interesuje Cię otaczający świat i chciałbyś zobaczyć to co niewidoczne gołym okiem, zapraszamy na warsztaty, na których sam/a zajrzysz do wnętrza komórek roślin.

6-15 lat, szkoła podstawowa

12

Tak

18:15-19:15

Zakodowane w genomie, czyli po co biologowi komputer?

Prowadzą: mgr Paweł Hałakuc, mgr Michał Karlicki, mgr Kacper Maciszewski, mgr Michał Gorczak, mgr Igor Siedlecki, Instytut Biologii Ewolucyjnej, Wydział Biologii UW

Aby móc wyprodukować jakąkolwiek substancję, organizmy muszą mieć zapisany w swoim materiale genetycznym potrzebny do jej stworzenia schemat działania. Analizy genomów, mogą pomóc w zrozumieniu mikroorganizmów fotosyntetycznych, które odpowiadają za 22% produkcji tlenu i pochłaniania dwutlenku węgla na naszej planecie. Podczas warsztatów pokażemy w jaki sposób, na podstawie sekwencji białek, naukowcy mogą stwierdzić, jak organizmy te radzą sobie z obecnymi zmianami klimatu i środowiska.

od 15 lat

16

Tak

18:15-19:15

Czy na tej ziemi jeszcze coś urośnie?

Prowadzą: mgr Karolina Bodzon, mgr Zuzanna Tarnawska, mgr Aleksandra Naziębło, dr Dorota Panufnik-Mędrzycka, lic. Aleksandra Gawryś, Anna Mędrzycka, lek. Katarzyna Naziębło, Instytut Botaniki, Pracownia Ekotoksykologii, Wydział Biologii UW

Czy można uratować zanieczyszczoną glebę? Mamy na to sposób! Wspólnie nauczymy się przywracać wartość użytkową zdegradowanym terenom.

6-15 lat, szkoła podstawowa

10

Tak

18:15-19:15

Od zera do bohatera: czyli o zapłodnieniu słów kilka

Prowadzą: Julia Michalkiewicz, Instytut Zoologii, Zakład Embriologii , Wydział Biologii UW

Na warsztatach dowiemy się więcej na temat rozwoju komórek płciowych u ssaków. Prelegentka opowie również o samym procesie zapłodnienia i o początkowych etapach rozwoju zarodkowego u ssaków.

od 15 lat

13

Tak

18:15-18:45

(Nie)bajki o klimacie, zwierzetach i ekologii

Prowadzą: dr Barbara Pietrzak, dr Andrzej Czubaj, dr Piotr Borsuk, inż. Dawid Krościk i wielu innych pracowników i studentów Wydziału Biologii UW, Biblioteka WB UW

Czytanie opowieści o przyrodzie i jej zagrożeniach. Narratorami będą pracownicy i studenci Wydziału Biologii. Przewidziane są pytania i dyskusja na koniec.

6-9 lat, klasy I-III szkoły pods

20

Tak

18:30-19:30

By zielonym być trzeba wodę pić. Barwniki roślinne w czasie suszy

Prowadzą: dr Anna Drożak, dr Wioleta Wasilewska-Dębowska, Zakład Molekularnej Fizjologii Roślin, Wydział Biologii UW

Uczestnicy warsztatów badają wpływ suszy na barwniki roślinne. Podczas warsztatów badany będzie wpływ deficytu wody w środowisku oraz tzw. suszy fizjologicznej na zawartość różnych barwników, w tym chlorofili i karotenoidów.

6-15 lat, szkoła podstawowa

8

Tak

18:30-19:00

Dokąd wyprowadzą się niedźwiedzie polarne?

Prowadzą: Anna Sierpińska, Nauka o klimacie

Dlaczego jedne gatunki mieszkają w pewnych miejscach a innych nie? Sprawdzimy co łączy klimat i zwierzęta.

6-9 lat, klasy I-III szkoły pods

10

Tak

18:30-19:15

Biofotoogniwa i algi: zielona energia

Prowadzą: dr Margot Jacquet, dr Jarosław Sar, mgr Miriam Izzo, mgr Mateusz Abram, Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych, Centrum Nowych Technologii UW

Biofotoogniwa składają się z komponentów organicznych oraz wytworów przemysłu chemicznego. Oba muszą spełniać wyśrubowane wymagania, które przybliżymy w trakcie zajęć. Pokażemy również inne zastosowania alg.

dowolny

15

Tak

18:30-19:30

Kleszcz nie jedno ma imię

Prowadzą: mgr Dorota Dwużnik, dr Mohammed Alsarraf, Instytut Zoologii, Zakład Parazytologii, Wydział Biologii UW

Na warsztatach bedzie można zobaczyć nie tylko kleszcze powszechnie występujące w Polsce, ale także rzadkie, takie jak Haemaphysalis concinna czy Ixodes canisuga l. hexagonus. Pokażemy również wszystkie stadia kleszcza pospolitego Ixodes ricinus, od maleńkich larw po postacie dorosłe. Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wypreparować ślinianki z kleszcza lub wyizolować kleszcza z tkanek podskórnych żywiciela.

od 15 lat

10

Tak

18:30-19:15

Obcy atakują z głębin!

Prowadzą: Zakład Hydrobiologii, Wydział Biologii UW,

Przedstawimy sylwetki obcych: gatunków inwazyjnych, które nie występowały naturalnie w polskich wodach, ale które obecnie się u nas rozprzestrzeniają. Opiszemy, jak ich rozprzestrzenianie zmienia ekosystemy, i jakie są tego ekologiczne i ekonomiczne skutki. Dla uczestników warsztatów proponujemy grę ekologiczną, w której będą mogli zapoznać się z gatunkami inwazyjnymi, drogami i sposobami, w jaki dostają się do naszych wód, oraz ich interakcjami z naszymi rodzimymi gatunkami.

10-15 lat, klasy IV-VIII szkoły

10

Tak

18:30-19:30

Embriologia w praktyce

Prowadzą: dr hab. Aneta Suwińska, mgr Monika Fluks, mgr Ewa Kosyl, mgr Anna Soszyńska, mgr Katarzyna Klimczewska, lic. Eliza Winek, lic. Aleksandra Sobkowiak, lic. Zuzanna Kopeć, lic. Katarzyna Sałas, lic. Marta Żbikowska, lic. Barbara Bubacz, Instytut Zoologii, Zakład Embriologii, Wydział Biologii UW

Uczestnicy warsztatów zobaczą kolejne stadia rozwoju zarodkowego myszy oraz poznają techniki embriologiczne wykorzystywane m.in. do tworzenia zwierząt transgenicznych oraz chimerowych. Będą mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia prostych manipulacji na utrwalonych oocytach i zarodkach myszy.

od 15 lat

12

Tak

18:45-19:45

Rośliny tropikalne: zachowaj ich magię na papierze

Prowadzą: dr Magdalena Oprządek, inż. Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska, Ogród Botaniczny, Wydział Biologii UW

Różnorodność form i kształtów roślin tropikalnych jest wyrazem ich przystosowań do życia w wilgotnym i gorącym klimacie. Spójrzmy na te rośliny z bliska. Przenieśmy ich strukturę na papier tworząc roślinne postery metodą monotypii.

od 15 lat

15

Tak

18:45-20:00

Proste barwienia w anatomii roślin

Prowadzą: mgr Kamil Frankiewicz, Instytut Botaniki, Zakład Filogenetyki Molekularnej i Ewolucji, Wydział Biologii UW

Uczestnicy zajęć własnoręcznie skroją pędy kilku gatunków roślin, wykonają dwustopniowe barwienie i tak przygotowane skrawki anatomiczne zatopią w żywicy tworząc preparat trwały, który będzie można zabrać, jako pamiątkę.

od 15 lat

8

Tak

18:45-19:45

Na własne oczy: komórki macierzyste

Prowadzą: dr Karolina Archacka, dr hab. Małgorzata Zimowska-Wypych, mgr Karolina Kielczyk, mgr Bartosz Mierzejewski, Studenckie Koło Biologii Medycznej Antidotum , Zakład Cytologii, Instytut Zoologii i Nauk Biomedycznych, Wydział Biologii UW

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję odwiedzić pracownię hodowli komórek, a także własnoręcznie wykonają doświadczenie z wykorzystaniem komórek macierzystych. Na zakończenie przeprowadzimy quiz.

od 15 lat

12

Tak

19:00-20:00

Glony, zielona przyszłość

Prowadzą: mgr Aleksandra Urban, mgr Kinga Kania, Instytut Botaniki, Zakład Molekularnej Fizjologii Roślin, Wydział Biologii UW

Warsztaty poświęcone prezentacji hodowli glonów jednokomórkowych na przykładzie Coccomyxa subellipsoida oraz Cyanidioschyzon merolae. Glony postrzegane jako fabryki żywych komórek wykorzystywanych do produkcji biopaliw i różnych biochemikaliów. Uczestnicy będą mieli okazję założyć własną hodowlę glonów oraz wyizolować z nich DNA.

10-15 lat, klasy IV-VIII szkoły

8

Tak

19:00-20:15

Mikrobiologia od kuchni

Prowadzą: Doktoranci Instytutu Mikrobiologii , Instytut Mikrobiologii, Wydział Biologii UW

Gdy myślimy o mikroorganizmach przychodzą nam do głowy głównie negatywne skojarzenia, dotyczące groźnych chorób i braku higieny. Tych złych bakterii jest jednak niewiele, a ich znacząca większość jest dla nas obojętna lub wręcz przyjazna. Niektóre z nich są przydatne i wykorzystywane przez ludzkość od wieków, głównie w technologii żywności np. przy produkcji piwa, pieczywa, jogurtu czy kiszonek. Podczas tych zajęć weźmiemy na warsztat probiotyczne bakterie mlekowe, które będziecie mieli możliwość własnoręcznie wyizolować z jogurtów i ogórków kiszonych. Zwracając także uwagę na wszechobecność mikroorganizmów przeprowadzimy test weryfikujący tzw. zasadę 5 sekund mówiącą, że jeżeli wystarczająco szybko podniesiemy jedzenie, które nam upadnie, żadne mikroorganizmy się do niego nie przedostaną.

od 15 lat

16

Tak

19:00-19:45

Wszystkie barwy tęczy

Prowadzą: mgr Karolina Maślińska, mgr inż. Katarzyna Kozak, mgr Małgorzata Palusińska, Instytut Biologii Eksperymentalnej i Biotechnologii Roślin, Zakład Anatomii i Cytologii Roślin, Wydział Biologii UW

Dlaczego liście są zielone latem i kolorowe jesienią? W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieć okazję wyizolować naturalne barwniki z roślin i dowiedzieć się dlaczego liście zmieniają kolor w zależności od pory roku.

dowolny

12

Tak

19:15-19:45

Dokąd wyprowadzą się niedźwiedzie polarne?

Prowadzą: Anna Sierpińska, Nauka o klimacie

Dlaczego jedne gatunki mieszkają w pewnych miejscach a innych nie? Sprawdzimy co łączy klimat i zwierzęta.

6-9 lat, klasy I-III szkoły pods

10

Tak

19:15-20:15

Rewolucja na lekcjach biologii w szkołach: doświadczenia z użyciem cyfrowych metod pomiarowych

Prowadzą: Tomasz Sobiepan, PASCO, Image Recording Solutions Sp. z o.o.

Podczas warsztatów uczestnicy przeprowadzą pod kierunkiem prowadzącego kilka doświadczeń z użyciem cyfrowych metod pomiarowych PASCO. Doświadczeń, których nie dałoby się przeprowadzić w szkole metodami tradycyjnymi, z powodu braku czasu i możliwości. Dzięki technologii cyfrowej eksperymenty te mają wiele dodatkowych zalet dydaktycznych, znacznie ułatwiają i uatrakcyjniają uczniom zdobywanie wiedzy oraz przygotowują ich do wyzwań, przed jakimi staną po ukończeniu szkoły. A wszystko to dostępne jest dla każdej szkoły podstawowej i średniej.

nauczyciele, rodzice, uczniowie

30

Tak

19:15-19:45

(Nie)bajki o klimacie, zwierzetach i ekologii

Prowadzą: dr Barbara Pietrzak, dr Andrzej Czubaj, dr Piotr Borsuk, inż. Dawid Krościk i wielu innych pracowników i studentów Wydziału Biologii UW, Biblioteka WB UW

Czytanie opowieści o przyrodzie i jej zagrożeniach. Narratorami będą pracownicy i studenci Wydziału Biologii. Przewidziane są pytania i dyskusja na koniec.

6-9 lat, klasy I-III szkoły pods

20

Tak

19:15-20:15

Żywa warstwa Ziemi: rola biologicznych skorup glebowych w pustynnych ekosystemach

Prowadzą: mgr Małgorzata Sandzewicz, mgr Nataliia Khomutovska, mgr Łukasz Łach, Instytut Botaniki, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii UW

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czym są biologiczne skorupy glebowe, jakie organizmy je tworzą i co sprawia, że pełnią one tak ważną rolę w ekosystemach pustynnych. W trakcie warsztatów będzie można obejrzeć z bliska skorupy na różnych etapach rozwoju, począwszy od niepozornie wyglądającej suchej gleby i skończywszy na tętniącym życiem mikro-środowisku. Uczestnicy będą też mieli szansę zobaczyć różnorodne mikroorganizmy wyizolowane zarówno z pustyń Pamiru Wschodniego i Kalifornii, jak i te występujące w skorupach na terenie Warszawy.

od 15 lat

10

Tak

19:30-20:15

Obcy atakują z głębin!

Prowadzą: Zakład Hydrobiologii, Wydział Biologii UW,

Przedstawimy sylwetki obcych: gatunków inwazyjnych, które nie występowały naturalnie w polskich wodach, ale które obecnie się u nas rozprzestrzeniają. Opiszemy, jak ich rozprzestrzenianie zmienia ekosystemy, i jakie są tego ekologiczne i ekonomiczne skutki. Dla uczestników warsztatów proponujemy grę ekologiczną, w której będą mogli zapoznać się z gatunkami inwazyjnymi, drogami i sposobami, w jaki dostają się do naszych wód, oraz ich interakcjami z naszymi rodzimymi gatunkami.

10-15 lat, klasy IV-VIII szkoły

10

Tak

19:30-20:30

Od zera do bohatera: czyli o zapłodnieniu słów kilka

Prowadzą: Julia Michalkiewicz, Instytut Zoologii, Zakład Embriologii , Wydział Biologii UW

Na warsztatach dowiemy się więcej na temat rozwoju komórek płciowych u ssaków. Prelegentka opowie również o samym procesie zapłodnienia i o początkowych etapach rozwoju zarodkowego u ssaków.

od 15 lat

13

Tak

19:30-20:30

Zakodowane w genomie, czyli po co biologowi komputer?

Prowadzą: mgr Paweł Hałakuc, mgr Michał Karlicki, mgr Kacper Maciszewski, mgr Michał Gorczak, mgr Igor Siedlecki, Instytut Biologii Ewolucyjnej, Wydział Biologii UW

Aby móc wyprodukować jakąkolwiek substancję, organizmy muszą mieć zapisany w swoim materiale genetycznym potrzebny do jej stworzenia schemat działania. Analizy genomów, mogą pomóc w zrozumieniu mikroorganizmów fotosyntetycznych, które odpowiadają za 22% produkcji tlenu i pochłaniania dwutlenku węgla na naszej planecie. Podczas warsztatów pokażemy w jaki sposób, na podstawie sekwencji białek, naukowcy mogą stwierdzić, jak organizmy te radzą sobie z obecnymi zmianami klimatu i środowiska.

od 15 lat

16

Tak

19:45-20:30

Biofotoogniwa i algi: zielona energia

Prowadzą: dr Margot Jacquet, dr Jarosław Sar, mgr Miriam Izzo, mgr Mateusz Abram, Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych, Centrum Nowych Technologii UW

Biofotoogniwa składają się z komponentów organicznych oraz wytworów przemysłu chemicznego. Oba muszą spełniać wyśrubowane wymagania, które przybliżymy w trakcie zajęć. Pokażemy również inne zastosowania alg.

dowolny

15

Tak

19:45-20:45

Czy na tej ziemi jeszcze coś urośnie?

Prowadzą: mgr Karolina Bodzon, mgr Zuzanna Tarnawska, mgr Aleksandra Naziębło, dr Dorota Panufnik-Mędrzycka, lic. Aleksandra Gawryś, Anna Mędrzycka, lek. Katarzyna Naziębło, Instytut Botaniki, Pracownia Ekotoksykologii, Wydział Biologii UW

Czy można uratować zanieczyszczoną glebę? Mamy na to sposób! Wspólnie nauczymy się przywracać wartość użytkową zdegradowanym terenom.

6-15 lat, szkoła podstawowa

10

Tak

20:00-21:00

Kleszcz nie jedno ma imię

Prowadzą: mgr Dorota Dwużnik, dr Mohammed Alsarraf, Instytut Zoologii, Zakład Parazytologii, Wydział Biologii UW

Na warsztatach bedzie można zobaczyć nie tylko kleszcze powszechnie występujące w Polsce, ale także rzadkie, takie jak Haemaphysalis concinna czy Ixodes canisuga l. hexagonus. Pokażemy również wszystkie stadia kleszcza pospolitego Ixodes ricinus, od maleńkich larw po postacie dorosłe. Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wypreparować ślinianki z kleszcza lub wyizolować kleszcza z tkanek podskórnych żywiciela.

od 15 lat

10

Tak

20:00-20:30

Dokąd wyprowadzą się niedźwiedzie polarne?

Prowadzą: Anna Sierpińska, Nauka o klimacie

Dlaczego jedne gatunki mieszkają w pewnych miejscach a innych nie? Sprawdzimy co łączy klimat i zwierzęta.

6-9 lat, klasy I-III szkoły pods

10

Tak

20:00-21:00

Naturalne kosmetyki: zrób to sam

Prowadzą: mgr inż. Katarzyna Kozak, mgr Małgorzata Palusińska, mgr Karolina Maślińska, Zakład Anatomii i Cytologii Roślin, Instytut Biologii Eksperymentalnej i Biotechnologii Roślin, Wydział Biologii UW

Jak urozmaicić codzienną pielęgnację? W trakcie warsztatów, każdy z uczestników wykona własnoręcznie naturalne kosmetyki, takie jak peeling lub mydełko, które będzie mógł zabrać ze sobą do domu.

dowolny

12

Tak

20:15-20:45

(Nie)bajki o klimacie, zwierzetach i ekologii

Prowadzą: dr Barbara Pietrzak, dr Andrzej Czubaj, dr Piotr Borsuk, inż. Dawid Krościk i wielu innych pracowników i studentów Wydziału Biologii UW, Biblioteka WB UW

Czytanie opowieści o przyrodzie i jej zagrożeniach. Narratorami będą pracownicy i studenci Wydziału Biologii. Przewidziane są pytania i dyskusja na koniec.

6-9 lat, klasy I-III szkoły pods

20

Tak

20:15-21:15

Bomby nasienne, czyli kompost w garści!

Prowadzą: mgr Mateusz Skłodowski, Ogród Botaniczny, Wydział Biologii UW

Będziemy robić kompostowe bomby nasienne! Serio! Wykorzystanie kompostu może być naprawdę różnorakie. Może stanowić nawóz, być podłożem dla roślin, a nawet mieć zastosowanie jako środek ochrony roślin. Na tych warsztatach użyjemy do go do produkcji bomb nasiennych, które, tam gdzie zostaną zrzucone, po chwili eksplodują kwiatami. Może to będą nasze trawniki, które mijamy w drodze do pracy, a może nasze domowe doniczki? Nadszedł czas na kwiatową partyzantkę! Komu bombę?

od 15 lat

15

Tak

20:15-21:30

Foldit: rozwiąż zagadki dla nauki

Prowadzą: mgr Przemysław Decewicz, mgr Mikołaj Dziurzyński, mgr Adrian Górecki, Instytut Mikrobiologii, Zakład Genetyki Bakterii, Wydział Biologii UW

Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z internetową grą Foldit. Została ona stworzona przez naukowców i podejmuje tematykę zwijania białek za pomocą różnych narzędzi, dostarczonych przez autorów. Grając w nią i osiągając coraz lepsze wyniki, dajemy naukowcom szansę zastosowania zaproponowanych rozwiązać w rzeczywistości i natknięcia się na nurtujące pytania z zakresu biofizyki i medycyny. Na koniec przewidziany jest konkurs z nagrodami.

od 15 lat

16

Tak

20:45-21:45

Od zera do bohatera: czyli o zapłodnieniu słów kilka

Prowadzą: Julia Michalkiewicz, Instytut Zoologii, Zakład Embriologii , Wydział Biologii UW

Na warsztatach dowiemy się więcej na temat rozwoju komórek płciowych u ssaków. Prelegentka opowie również o samym procesie zapłodnienia i o początkowych etapach rozwoju zarodkowego u ssaków.

od 15 lat

13

Tak

20:45-21:45

Zakodowane w genomie, czyli po co biologowi komputer?

Prowadzą: mgr Paweł Hałakuc, mgr Michał Karlicki, mgr Kacper Maciszewski, mgr Michał Gorczak, mgr Igor Siedlecki, Instytut Biologii Ewolucyjnej, Wydział Biologii UW

Aby móc wyprodukować jakąkolwiek substancję, organizmy muszą mieć zapisany w swoim materiale genetycznym potrzebny do jej stworzenia schemat działania. Analizy genomów, mogą pomóc w zrozumieniu mikroorganizmów fotosyntetycznych, które odpowiadają za 22% produkcji tlenu i pochłaniania dwutlenku węgla na naszej planecie. Podczas warsztatów pokażemy w jaki sposób, na podstawie sekwencji białek, naukowcy mogą stwierdzić, jak organizmy te radzą sobie z obecnymi zmianami klimatu i środowiska.

od 15 lat

16

Tak

21:15-21:45

(Nie)bajki o klimacie, zwierzetach i ekologii

Prowadzą: dr Barbara Pietrzak, dr Andrzej Czubaj, dr Piotr Borsuk, inż. Dawid Krościk i wielu innych pracowników i studentów Wydziału Biologii UW, Biblioteka WB UW

Czytanie opowieści o przyrodzie i jej zagrożeniach. Narratorami będą pracownicy i studenci Wydziału Biologii. Przewidziane są pytania i dyskusja na koniec.

10-15 lat, klasy IV-VIII szkoły

20

Tak

21:30-22:30

Bomby nasienne, czyli kompost w garści!

Prowadzą: mgr Mateusz Skłodowski, Ogród Botaniczny, Wydział Biologii UW

Będziemy robić kompostowe bomby nasienne! Serio! Wykorzystanie kompostu może być naprawdę różnorakie. Może stanowić nawóz, być podłożem dla roślin, a nawet mieć zastosowanie jako środek ochrony roślin. Na tych warsztatach użyjemy do go do produkcji bomb nasiennych, które, tam gdzie zostaną zrzucone, po chwili eksplodują kwiatami. Może to będą nasze trawniki, które mijamy w drodze do pracy, a może nasze domowe doniczki? Nadszedł czas na kwiatową partyzantkę! Komu bombę?

od 15 lat

15

Tak

22:00-23:00

Od zera do bohatera: czyli o zapłodnieniu słów kilka

Prowadzą: Julia Michalkiewicz, Instytut Zoologii, Zakład Embriologii , Wydział Biologii UW

Na warsztatach dowiemy się więcej na temat rozwoju komórek płciowych u ssaków. Prelegentka opowie również o samym procesie zapłodnienia i o początkowych etapach rozwoju zarodkowego u ssaków.

od 15 lat

13

Tak

22:15-22:45

(Nie)bajki o klimacie, zwierzetach i ekologii

Prowadzą: dr Barbara Pietrzak, dr Andrzej Czubaj, dr Piotr Borsuk, inż. Dawid Krościk i wielu innych pracowników i studentów Wydziału Biologii UW, Biblioteka WB UW

Czytanie opowieści o przyrodzie i jej zagrożeniach. Narratorami będą pracownicy i studenci Wydziału Biologii. Przewidziane są pytania i dyskusja na koniec.

10-15 lat, klasy IV-VIII szkoły

20

Tak

23:15-00:15

Od zera do bohatera: czyli o zapłodnieniu słów kilka

Prowadzą: Julia Michalkiewicz, Instytut Zoologii, Zakład Embriologii , Wydział Biologii UW

Na warsztatach dowiemy się więcej na temat rozwoju komórek płciowych u ssaków. Prelegentka opowie również o samym procesie zapłodnienia i o początkowych etapach rozwoju zarodkowego u ssaków.

od 15 lat

13

Tak

 Wykłady


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

17:00-17:30

Ptaki i miasto. Czy urbanizacja i niekontrolowany rozwój miast wpływa na życie ptaków?

Prowadzą: Michela Corsini, PhD student at the Wild Urban Evolution and Ecology Lab, University of Warsaw, University of Warsaw, Centre of New Technologies & Faculty of Biology

Proces urbanizacja przyspiesza na całym świecie, prowadząc do drastycznych zmian środowiska. Siedliska miejskie znacząco różnią się od terenów pozamiejskich i naturalnych siedlisk, główną różnicą jest przekształcenie terenów zielonych w struktury antropogeniczne i nieprzepuszczalne powierzchnie takie jak beton: wpływa to na sieci troficzne i dostępność pokarmu dla zwierząt dziko żyjących. W Warszawie badamy wpływ urbanizacji na dwa gatunki wróblowate: sikorę bogatkę i sikorę modraszkę. Zaprezentuję niektóre z naszych wyników (język prezentacji: angielski).

od 18 lat - dorośli

0.37 CNBCh

40

Nie

17:00-17:30

Zegar biologiczny zwierząt

Prowadzą: dr hab. Paweł Majewski, Instytut Zoologii, Wydział Biologii UW

Wykład jest wstępem do bloku prezentacji zmierzających do odpowiedzi na pytanie, czy zanieczyszczenie światłem jest problemem, z którym zmagają się obecnie rośliny i zwierzęta. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną podstawy tego czym jest zegar biologiczny i jak działa u zwierząt. Zdefiniowane zostaną elementy składowe zegara biologicznego u przedstawicieli różnych gromad kręgowców oraz opisane zostanie podłoże molekularne jego działania.

dowolny

103B

105

Nie

17:00-17:30

Po co w mózgu cholesterol?

Prowadzą: dr Iwona Adamska, Instytut Zoologii, Zakład Fizjologii Zwierząt, Wydział Biologii UW

Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się czym są neurosteroidy: syntetyzowane w układzie nerwowym pochodne cholesterolu oraz jakie kluczowe funkcje pełnią w organizmach zwierząt, w tym człowieka. Zostanie również wyjaśnione w jaki sposób zegar biologiczny oraz stan zapalny wpływają na poziom syntezy tych związków. Na podstawie syntezy allopregnanolonu, jednego z najważniejszych neurosteroidów, zostanie pokazane jak zaburzenia w procesie syntezy tego neurosteroidu wpływają na rozwój różnych chorób.

od 15 lat

2A

105

Nie

17:00-17:30

Historia zapisana w genach

Prowadzą: prof. dr hab. Paweł Golik, Instytut Genetyki i Biotechnologii, Wydział Biologii UW

Postęp metod badania genomów w ciągu ostatnich kilkunastu lat pozwolił na zgromadzenie ogromnej liczby danych opisujących różnorodność ludzi zamieszkujących różne kontynenty. Do tego doszła możliwość odczytywania informacji zapisanej w DNA zachowanym w szczątkach liczących dziesiątki, a nawet setki tysięcy lat. Analiza tych danych pozwoliła w nowym świetle spojrzeć na historię naszego gatunku, ujawnić jak w stosunkowo krótkim czasie rozprzestrzeniliśmy się z Afryki na cały świat, i odpowiedzieć na niektóre zagadki, które od dawna fascynowały badaczy prehistorii.

od 15 lat

0.03 CNBCh

40

Nie

17:00-17:30

Na północ przez Kraje Bałtyckie: podróże Dirofilaria repens

Prowadzą: prof dr hab Anna Bajer, Instytut Zoologii Zakład Parazytologii, Wydział Biologii UW

Dirofilaria repens to pasożytniczy nicień wywołujący schorzenia u ludzi i psów. Wraz z ociepleniem klimatu Dirofilaria zasiedliła wiele krajów Europy Środkowej, w tym Polskę. Czy możemy zobaczyć jak daleko na północ Europy dotarł już ten pasożyt? Podczas wykładu opowiem o wynikach naszych badań psów zaprzęgowych z Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii.

dowolny

102B

70

Nie

17:00-17:30

Czy grozi nam świat bez mrówek, chrząszczy i motyli, czyli o postępującym spadku liczebności owadów

Prowadzą: mgr Igor Siedlecki, Instytut Botaniki ZFMiE, Wydział Biologii UW

Kiedyś po każdej letniej wyprawie samochodem, trzeba było liczyć się z koniecznością gruntownego mycia szyb. Szkło pokryte było warstwą czarnych, skrzydlatych kropek: latających owadów, które niefortunnie zderzyły się z pędzącym pojazdem. Za to w ostatnich latach, samochodowa szyba coraz częściej pozostaje czysta. Naukowcy coraz głośniej alarmują, że liczebność prawie połowy gatunków owadów maleje, a całkowita masa owadów spada aż o 2,5% rocznie. Na wykładzie dowiemy się dlaczego tak się dzieje, jakie mogą być konsekwencje świata bez owadów i czy istnieją jakiekolwiek sposoby na to żeby tej tendencji przeciwdziałać.

od 15 lat

aula A CNBCh

110

Nie

17:00-17:30

Znaczenie mikrobioty jelitowej w rozwoju otyłości

Prowadzą: dr Anna Kiersztan, Instytut Biochemii, Zakład Regulacji Metabolizmu, Wydział Biologii UW

Otyłość i choroby z nią powiązane są przyczyną coraz większej liczby zgonów. Wśród głównych przyczyn otyłości wymienia się zmianę nawyków żywieniowych, które mogą modyfikować skład naszej mikrobioty jelitowej. Te tryliony komórek zasiedlających nasze jelita mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, a zaburzenie ich składu może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, w tym otyłości.

od 15 lat

aula B CNBCh

80

Nie

17:00-17:30

Entropia i życie

Prowadzą: prof. Jan Antosiewicz, Instytut Fizyki Doświadczalnej, Zakład Biofizyki, Wydział Fizyki UW

Pojęcie entropii wprowadził do nauk przyrodniczych w latach 50-tych XIX wieku Rudolf Clausius, wybitny niemiecki fizyk, uważany za jednego z najważniejszych twórców termodynamiki. Natomiast, równie sławny, austriacki fizyk, Ludwig Boltzmann, który określił związek między termodynamiką a mechaniką statystyczną, w 1886 roku, zapoczątkował dyskusję o związkach entropii ze zjawiskiem życia. I o rozwoju dyskusji o tych związkach, aż do czasów współczesnych, będzie ten wykład. Do jego zrozumienia powinna wystarczyć znajomość pojęcia funkcji w matematyce.

od 15 lat

aula C CNBCh

105

Nie

17:15-17:45

Globalne ocieplenie: mechanizmy i perspektywy

Prowadzą: Szymon Malinowski, Instytut Geofizyki, Zakład Fizyki Atmosfery, Wydział Fizyki UW

W trakcie wykładu opowiem jak działa klimat i czym obecna zmiana klimatu, globalne ocieplenie, różni się od zmian klimatu w historii geologicznej planety. Pokażę i omówię perspektywę zmiany klimatu w ciągu najbliższego stulecia i porównam ją ze zmianami z przeszłości.

od 15 lat

9B

360

Nie

17:45-18:15

Ewolucję można zobaczyć

Prowadzą: Miłosława Sokół, , Wydział Biologii UW

Pokaz programów graficznych pokazujących ewolucję obiektów (organizmów wirtualnych). Krótko jakie cechy organizmów są potrzebne by zachodziła ewolucja i co z tego wynika, czyli gdzie i kiedy w świecie żywym możemy spodziewać się ewolucji.

9-15 lat, klasy IV-VIII szkoły p

0.03 CNBCh

40

Nie

17:45-18:15

Fantastyczne zdolności wczesnych zarodków myszy i jak je znaleźć

Prowadzą: mgr Ewa Kosyl, Instytut Zoologii, Zakład Embriologii, Wydział Biologii UW

Zarodek myszy charakteryzuje się dużą plastycznością we wczesnych stadiach rozwoju. Na prelekcji opowiem o przykładowych zdolnościach regulacyjnych zarodków oraz ich potencjalnych i realnych zastosowaniach.

od 15 lat

0.37 CNBCh

40

Nie

17:45-18:15

Najciemniej pod latarnią: czyli o naszej miłości do skrytego mordercy

Prowadzą: dr hab. Piotr Bębas, prof. UW, Instytut Zoologii, Zakład Fizjologii Zwierząt, Wydział Biologii UW

Uwielbiamy lato, długie dni i krótkie noce, przesiadujemy w promieniach Słońca godzinami, wydłużamy dzień sztucznym oświetleniem, prześcigamy się w tworzeniu iluminacji świetlnych w miastach, żeby było ładnie i jaśniej, i jeszcze jaśniej. Zanieczyszczamy środowisko światłem. Dniami, ale też nocami ślęczymy przed monitorami komputerów i przed tabletami, jesteśmy wpatrzeni w ekrany smartfonów. Jasno i widno to niemal zawsze określenia kojarzone z pozytywnym wpływem i dobrym samopoczuciem, a mrok i ciemność z czymś, czego chcemy unikać. Jednak mało kto zwraca uwagę na to, że światło może być zabójcze dla naszego organizmu. Wiele badań wskazuje, że światło powoduje degenerację komórek w oku i mózgu, rozstraja nasz zegar biologiczny, może być przyczyną depresji. I właśnie o świetle, nie tym dobrym, ale tym złym, dla nas ludzi i środowiska w którym żyjemy, będzie ten wykład.

dowolny

103B

105

Nie

17:45-18:15

Czy można wykonać jedno badanie na wszystkie pasożyty?

Prowadzą: dr n. biol. Agnieszka Pawełczyk, dr hab. Małgorzata Bednarska, Zakład Immunopatologii Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych WUM, Zakład Parazytologii UW, AmerLab Sp. z o.o. , Wydział Lekarski WUM, Wydział Biologii UW, AmerLab Sp. z o.o.

Bywa tak, że podejrzewamy, iż nasz organizm został opanowany przez pasożyty. W takim przypadku ważne jest, potwierdzenie lub wykluczenie choroby pasożytniczej. Obecna diagnostyka parazytologiczna opiera się na zróżnicowanych testach diagnostycznych uwzględniających wiele czynników (np.biologię pasożyta , czas trwania zarażenia czy stan odporności pacjenta). A może istnieje jedna, uniwersalna metoda diagnostyczna pozwalająca na wykrycie choroby pasożytniczej?

od 15 lat

102B

70

Nie

17:45-18:15

Dlaczego tyjemy

Prowadzą: dr Robert Jarzyna, Instytyt Biochemii Zakład Regulacji Metabolizmu, Wydział Biologii UW

Współczesne stanowisko nauki na temat przyczyn otyłości wyklarowało się w latach 70. XX. wieku. Od tego czasu obserwujemy gwałtowny wzrost liczby ludzi otyłych w światowej populacji. Zestawienie tych danych zmusza do weryfikacji naszej wiedzy o przyczynach otyłości.

od 15 lat

2A

55

Nie

17:45-18:15

Plastic nie-fantastic? Czyli jak składniki plastiku wpływają na naszą płodność

Prowadzą: dr hab. Anna Ajduk, Zakład Embriologii, Instytut Zoologii, Wydział Biologii UW

Wiele substancji chemicznych wchodzących w skład plastiku, np. bisfenol A czy S, wpływa na funkcjonowanie hormonów płciowych i naszą płodność. W czasie wykładu przybliżę, jaki jest mechanizm tego wpływu i jakich substancji warto się wystrzegać planując powiększenie rodziny.

od 15 lat

aula A CNBCh

110

Nie

17:45-18:15

2 kg szczęścia: mikrobiom człowieka

Prowadzą: dr hab. Adrianna Raczkowska, Zakład Mikrobiologii Stosowanej, Instytut Mikrobiologii, Wydział Biologii UW

Ile mikroorganizmów żyje w naszym organizmie? Jak bardzo ich potrzebujemy? Czy są nam potrzebne do szczęścia ? A co jeśli ich brakuje? Na te i jeszcze inne pytania postaram się Państwu odpowiedzieć.

dowolny

aula B CNBCh

80

Nie

17:45-18:15

Obrazowanie komórek białaczkowych: budowa zaawansowanej platformy diagnostycznej

Prowadzą: dr hab. Piotr Wasylczyk, Instytut Fizyki Doświadczalnej, Zakład Optyki, Wydział Fizyki UW

W październiku zaczęliśmy na Wydziale Fizyki UW czteroletni projekt badawczy, finansowany przez FNP, którego celem jest budowa platformy mikroskopowej umożliwiającej lekarzom rozpoznawanie (i sortowanie) podtypów komórek białaczkowych. Opowiem krótko jak można oglądać komórki i jak my chcemy to zrobić i jakie są wyzwania przy budowie układów laserowych, mikroskopowych i do rozpoznawania obrazów od pomysłu do poziomu urządzenia gotowego do testów klinicznych.

od 15 lat

aula C CNBCh

105

Nie

18:00-18:30

Jak w kilku prostych krokach ograniczyć swój ślad węglowy

Prowadzą: Aleksandra Stanisławska, Piotr Stanisławski, blog Crazy Nauka

Wszyscy mamy wpływ na zmiany klimatu. Podpowiadamy, jak ograniczyć swój ślad węglowy wskazując proste zmiany, które mogą przynieść wymierne efekty.

dowolny

9B

360

Nie

18:30-19:00

Lekarstwo i trucizna: dwie twarze roślin leczniczych

Prowadzą: Agnieszka Mroczek, Instytut Biochemii Zakład Biochemii Roślin, Wydział Biologii UW

Rośliny lecznicze, choć uznawane za naturalną alternatywę dla niektórych środków farmakologicznych otrzymywanych na drodze syntezy chemicznej, nie zawsze są bezpieczne, a ich stosowanie może wiązać się z licznymi skutkami ubocznymi. Na wykładzie opowiemy o związkach należących do takich grup jak alkaloidy, flawonoidy, saponiny czy glikozydy cyjanogenne, które to często decydują o aktywności farmakologicznej danej rośliny, jednak mogą być także trucizną.

dowolny

0.37 CNBCh

40

Nie

18:30-19:00

Światła wielkiego miasta: o zwierzętach w mieście

Prowadzą: dr Robert Meronka, Zakład Ekologii, Wydział Biologii UW

Liczne zwierzęta coraz chętniej zamieszkują obok nas, w miastach, które w wyniku działań człowieka bardzo różnią się od środowisk naturalnych zwierząt. Jedną z cech miast jest wszechobecne światło w porze nocnej. Czy ma to istotny wpływ na zwierzęta, jak radzą sobie one w środowisku zmienionym przez człowieka.

od 15 lat

103B

105

Nie

18:30-19:00

Jak wyhodować mięsnie w liściu szpinaku

Prowadzą: Stanisław Łoboziak, Laboratorium Biologiczne, Centrum Nauki Kopernik

Przyjdź i dowiedz się jak w laboratorium biologicznym Centrum Nauki Kopernik wyhodowano komórki mięśni kurczaka w liściu szpinaku. Dowiedz się na czym polega rolnictwo komórkowe i czy produkty takie jak mięso, mleko, skórę i futra będzie można w przyszłości produkować bez uśmiercania zwierząt.

od 15 lat

0.03 CNBCh

40

Nie

18:30-19:00

Miasto: ekosystem niezrównoważony

Prowadzą: dr Ingeborga Jarzyna, Instytut Botaniki, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii UW

Miasto jest nietypowym ekosystemem zasadniczo różniącym się od terenów pozamiejskich. Jest to układ ekologiczny wytworzony i całkowicie zdominowany przez człowieka, pozostający w głębokiej nierównowadze. Na wykładzie omówię przyczyny i skutki tego stanu rzeczy.

od 15 lat

102B

70

Nie

18:30-19:00

Małże, które leczą. . . kości

Prowadzą: Aleksandra Skawina, Instytut Zoologii, Zakład Fizjologii Zwierząt, Wydział Biologii UW

Kości ludzkiego szkieletu tworzone są przez wyspecjalizowane komórki, które budują je, w uproszczeniu, z fosforanu wapnia oraz białek. Szkielet małżów (muszla) tworzony jest przez komórki tzw. płaszcza, które budują go z węglanu wapnia oraz białek. Pomimo różnic m.in. w wykorzystywanej substancji mineralnej okazuje się, że białka z muszli małża mogą pobudzać aktywność ssaczych komórek kościotwórczych.

od 15 lat

2A

55

Nie

18:30-19:00

Poligon Antarktyka

Prowadzą: dr hab. Maciej Wódkiewicz, Instytut Biologii Środowiskowej, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii UW

Surowy klimat Antarktyki i bariera geograficzna stanowią poważne wyzwanie dla funkcjonowania organizmów żywych. Niekorzystne warunki pogodowe utrudniają też prowadzenie badań naukowych. Inwazja, konkurencja, adaptacja, walka o przetrwanie: jakie procesy można obserwować na tym szczególnym poligonie badawczym?

od 15 lat

aula A CNBCh

110

Nie

18:30-19:00

Człowiek modyfikowany

Prowadzą: prof. dr hab. Ewa Bartnik, Instytut Genetyki i Biotechnologii, Wydział Biologii UW

W listopadzie 2018 r. w Chinach urodziły się bliźniaczki, których DNA było zmodyfikowane, czy będzie więcej takich osób? Nowa metoda tzw. redagowania genomów pozwala na dość łatwe wprowadzanie zmian w DNA różnych organizmów, jednak modyfikacje genomu człowieka budzą wiele wątpliwości.

od 15 lat

aula B CNBCh

80

Nie

18:30-19:00

Biologia strukturalna: jak i dlaczego?

Prowadzą: lic. Mikołaj Kuska, Zakład Biofizyki, Wydział Fizyki UW

Często możemy usłyszeć, że naukowcy w swoich badaniach są zainteresowani strukturami białek, czyli ich kształtami. Jednak bardzo rzadko mamy możliwość usłyszeć w jaki sposób w ogóle możliwe jest określenie ułożenia w przestrzeni poszczególnych atomów danej biomolekuły, która przecież jest za mała aby można było ją zobaczyć pod mikroskopem (jak?)! Rodzi się również pytanie w jakim celu w ogóle badać struktury białek, czy mówią nam o czymś czego nie możemy zbadać w inny sposób (dlaczego)? Nie mam szans odpowiedzieć w pełni na te dwa pytania, jednak podejmę się przybliżenia tychże odpowiedzi słuchaczom Nocy Biologów.

dowolny

aula C CNBCh

105

Nie

18:45-19:15

Jak przetrwać katastrofę: czego możemy się nauczyć od zwierząt?

Prowadzą: Marta Alicja Trzeciak, dziennikarka naukowa, lekarz weterynarii

Globalne zmiany środowiska dotykają wszystkich istot żywych. Ale kto tak naprawdę będzie miał większy problem, gdy dojdzie do katastrofy - ludzie, czy przyroda? Czego już teraz możemy nauczyć się od zwierząt, by przetrwać?

dowolny

9B

360

Nie

19:15-19:45

HIV: ludzki wirus niedoboru odporności. Patogeneza i epidemiologia

Prowadzą: dr Marta Polańska, Zakład Fizjologii Zwierząt, Wydział Biologii UW

Tematem wykładu będzie patogeneza i epidemiologia HIV. Odpowiemy na pytanie, w jaki sposób wirus upośledza działanie układu odpornościowego i jakie są tego konsekwencje dla organizmu, dlaczego ciągle nie udało się opracować szczepionki przeciwko temu patogenowi oraz na czym polega terapia HAART, stosowana w leczeniu HIV.

od 15 lat

2A

55

Nie

19:15-19:45

Dlaczego zwierzęta się maskują?

Prowadzą: mgr Przemysław Świś, Zakład Paleobiologii i Ewolucji, Wydział Biologii UW

Wykład będzie poruszał tematykę mimikry i mimezji. W jego trakcie będzie można się dowiedzieć o zdumiewających przykładach maskowania zwierząt i jaki jest ich biologiczny sens.

od 15 lat

0.03 CNBCh

40

Nie

19:15-19:45

Co się kryje pod kapeluszem? Toksyczne oblicze grzybów

Prowadzą: mgr Zuzanna Tarnawska, Instytut Botaniki, Pracownia Ekotoksykologii, Wydział Biologii UW,

Czy trujące grzyby zawsze trują? Czym jest muskaryna? Zapraszam do fascynującego królestwa grzybów!

dowolny

0.37 CNBCh

40

Nie

19:15-19:45

Ten zły ALAN czyli sztuczne światło w nocy

Prowadzą: prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sońta, Zakład Fizjologii Zwierząt, Wydział Biologii UW

Nadmiar sztucznego oświetlenia, towarzyszący współczesnemu człowiekowi coraz bardziej, najpierw zaniepokoił astronomów, którzy stracili możność obserwacji nocnego nieba w większości miejsc na Ziemi. Kolejne etapy poznawania problemów, stwarzanych przez wszechobecne światło (w literaturze określane skrótowcem ALAN, od angielskich słów Artificial Light At Night), zwróciły uwagę na mnogość dróg, jakimi ALAN wpływa na jakość życia na naszej planecie. Człowiek, odpowiedzialny za taką sytuację, do nadmiaru świateł zewnętrznych zapalanych w złych momentach i w niewłaściwy sposób, dokłada sobie kolejną dawkę ALAN z urządzeń elektronicznych używanych bez umiaru o każdej porze dnia i nocy. Negatywnym skutkom takich sytuacji dla zdrowia ludzi będzie poświęcony ten wykład, oferujący również propozycje działań ochronnych.

6-15 lat, szkoła podstawowa

103B

105

Nie

19:15-19:45

Trucizny w Grze o tron

Prowadzą: Monika Mętrak, Instytut Botaniki, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii UW

W walce o tron, i tej historycznej, i tej serialowej, trucizny odgrywały zawsze dużą rolę. Służyły do skrytobójczych otruć, poma-gały szybko kończyć pojedynki, czasem pomagały zademonstrować czyjeś wpływy. Podczas wykładu poznamy tajniki trucizn odpowiednich do takich zadań. Rozszyfrujemy też zagadkę śmierci Joffreya Baratheona.

od 15 lat

102B

70

Nie

19:15-19:45

Antarktyka w obliczu zmian. Kiedy rozmarza wieczna zmarzlina

Prowadzą: dt hab. Halina Galera, Instytut Biologii Środowiskowej, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii UW

Ostatni dziki kontynent ulega presji człowieka. To skutek zmian klimatycznych, powodujących m.in. topnienie lodowców, co z kolei powoduje sukcesję na odsłaniających się przedpolach lodowcowych, powiększanie się czasowo wolnych od lodu oaz antarktycznych, a także wzrost dostępności słodkiej wody. Antarktyka jest coraz bardziej narażona na bezpośrednie oddziaływanie człowieka, coraz częściej dochodzi do inwazji obcych gatunków roślin i zwierząt, zagrożone są rodzime gatunki.

od 15 lat

aula A CNBCh

110

Nie

19:15-19:45

Dziedziczenie grzechów przodków, czyli o roli modyfikacji epigenetycznych w rozwoju cukrzycy typu 2

Prowadzą: prof. dr hab. Agnieszka Dobrzyń, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN,

Modyfikacje epigenetyczne to mechanizm, poprzez który zmiany środowiska zewnętrznego oraz sposób życia wpływają na ekspresję genów i funkcjonowanie organizmu. Okazuje się, że modyfikacje te mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Co więcej, najnowsze badania pokazały, że rozwój cukrzycy jest ściśle związany z dziedziczeniem epigenetycznym. Warto posłuchać na czym polega to zjawisko.

od 15 lat

aula B CNBCh

80

Nie

19:15-19:45

GMO: jedwab pająków mocniejszy od kevlaru otrzymywany z roślin?

Prowadzą: prof. dr hab. Danuta Maria Antosiewicz, Instytut Biologii Eksperymentalnej Roślin, Wydział Biologii UW

Kevlar to jeden z najmocniejszych materiałów wytworzonych przez człowieka. Jego włókna, na przykład, są w stanie zatrzymać wystrzelony pocisk, dlatego z nich produkowane są kamizelki kuloodporne. Okazuje się jednak, że jedwab pajęczy jest 3-krotnie wytrzymalszy na zerwanie od kevlaru!!! Zatem białka sieci pajęczej mogłyby być wykorzystywane od medycyny do obronności i lotnictwa, tylko jak otrzymać je w ilości potrzebnej dla celów praktycznych? A może z roślin genetycznie modyfikowanych?

9-15 lat, klasy IV-VIII szkoły p

aula C CNBCh

105

Nie

19:30-20:00

Powrót wilka: dlaczego i jak wilki zrekolonizowały środkową Europę?

Prowadzą: dr hab. inż. Robert Mysłajek, Instytut Genetyki i Biotechnologii, Wydział Biologii UW

W XXI wieku wilki powróciły nie tylko do lasów zachodniej Polski, ale ponownie zasiedliły Niemcy, a nawet Danię, Belgię i Holandię. Wykład odpowie na pytanie jak to się stało. Słuchacze dowiedzą się także, jak wilki radzą sobie w zdominowanych przez człowieka krajobrazach środkowej Europy.

dowolny

9B

360

Nie

20:00-20:30

Marsz na ląd. O początkach czworonogów

Prowadzą: inż. Wojciech Pawlak, Zakład Paleobiologii i Ewolucji, Wydział Biologii UW

Jednym spośród wielkich kroków jakie poczyniły kręgowce w swojej ewolucji, był pierwszy krok na suchym lądzie. Temat wyjścia naszych przodków z wody do dziś budzi wiele emocji i kontrowersji. Ostatnie lata przyniosły jednak wiele odkryć, z których wyłania się obraz bardziej skomplikowany niż mogło się komukolwiek wcześniej wydawać.

dowolny

0.03 CNBCh

40

Nie

20:00-20:30

Inwazyjne grzyby w Polsce. Nowi przybysze, stare problemy

Prowadzą: mgr Michał Gorczak, Zakład Filogenetyki Molekularnej i Ewolucji, Wydział Biologii UW

Inwazyjne gatunki jak norka amerykańska czy barszcz sosnowskiego istotnie zmieniają środowisko, wpływając na rodzimą faunę i florę. Czy grzyby też mogą być inwazyjne? Jakie problemy mogą sprawić borowiki i muchomory, skąd się wzięły i czy możemy coś z tym zrobić?

od 15 lat

0.37 CNBCh

40

Nie

20:00-20:30

Wykład odwołany z powodu choroby wykładowcy

103B

105

Nie

20:00-20:30

Inwazja z tropików?

Prowadzą: Monika Adamczyk-Popławska, Zakład Wirusologii, Wydział Biologii UW

Jak zmiany klimatu mogą wpłynąć na rozprzestrzenianie się chorób znanych do tej pory raczej w Afryce i Azji. Jakie choroby wirusowe przenoszone przez komary mogą pojawić się w Polsce?

dowolny

102B

70

Nie

20:00-20:30

Od degeneracji do rekonstrukcji: tajemnice regeneracji mięśni szkieletowych

Prowadzą: dr hab. Iwona Grabowska-Kowalik, dr hab. Edyta Brzóska-Wójtowicz, Instytut Zoologii, Zakład Cytologii, Wydział Biologii UW

Regeneracja to niezwykły proces prowadzący do odbudowy prawidłowej struktury mięśni szkieletowych, po uszkodzeniu mechanicznym lub wynikającym z miopatii. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane najnowsze doniesienia naukowe dotyczące regeneracji mięśni i badań nad wspomaganiem tego procesu oraz mobilizacji komórek macierzystych do uszkodzonej tkanki.

od 15 lat

2A

55

Nie

20:00-20:30

Wpływ zmian warunków środowiskowych na zawartość substancji bioaktywnych w roślinach

Prowadzą: dr hab. Anna Szakiel, prof. UW, Zakład Biochemii Roślin, Instytut Biochemii, Wydział Biologii UW

Zmiany warunków środowiskowych wpływają na zawartość cennych substancji bioaktywnych zarówno w roślinach dzikich, jak i uprawnych. Czy możemy przewidywać, jak jakość surowców roślinnych będzie się zmieniać w zmieniających się warunkach klimatycznych? Jak będzie wpływać na metabolizm roślin, i ich skład chemiczny, stres suszy, podwyższonej temperatury czy zwiększonego promieniowania UV?

od 15 lat

aula A CNBCh

110

Nie

20:00-20:30

Nieoczekiwane właściwości znanych leków na przykładzie cefazoliny, antybiotyku cefalosporynowego I generacji

Prowadzą: Katarzyna Koziak, Zakład Immunologii, Biochemii i Żywienia, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Cefazolina, pochodna kwasu 7-aminocefalosporanowego, należy do półsyntetycznych antybiotyków ?-laktamowych z grupy cefalosporyn I generacji, charakteryzujących się szerokim spektrum działania bakteriobójczego. Zaskakujące, immunosupresyjne działanie cefazoliny ujawnione w badaniach prowadzonych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wskazują na możliwość zastosowania tego leku w nowych wskazaniach terapeutycznych wykraczających poza działanie bakteriobójcze. Jednym z takich wskazań jest łuszczyca.

od 15 lat

aula B CNBCh

80

Nie

20:00-20:30

Gorączka złota w Mongolii: zagrożenie dla środowiska i ludzi

Prowadzą: dr hab. Małgorzata Suska-Malawska, prof. UW, Zakład Ekologii i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii UW

Wydobycie na małą skalę rud metali nieżelaznych jest jednym z najważniejszych źródeł toksycznych pierwiastków, tj. arsen (As), kadm (Cd), ołów (Pb) i rtęć (Hg) w środowisku. Wydobycie złota w Mongolii, począwszy od lat 90-tych XX w. sukcesywnie wzrasta, obecnie jest jednym z głównych sektorów przemysłu napędzających gospodarkę tego kraju. Stosowanie rtęci w procesie pozyskiwania tzw. wolnego złota z rudy, praktykowane przede wszystkim w prywatnych, często nielegalnych kopalniach złota, stanowi poważne zagrożenia dla ludzi i środowiska.

od 15 lat

aula C CNBCh

105

Nie

20:15-20:45

Jak niezgodzić się z konsensusem naukowym? Instrukcja dla lobbysty

Prowadzą: Dariusz Aksamit, Fundacja Marsz dla Nauki,

W październiku 2019 roku przed komisją Kongresu USA przesłuchiwani byli naukowcy pracujący w latach 80-tych dla firm paliwowych. Na jaw wyszła bardzo niewygodna, ale w sumie nie zaskakująca prawda na temat zorganizowanych działań przeciwko rzetelnemu informowaniu opinii publicznej o ustaleniach nauki odnośnie przyszłych zmian klimatu. Dlaczego te działania były tak skuteczne, że do dziś spotykamy się (masowo!) z denializmem klimatycznym?

od 15 lat

9B

360

Nie

20:45-21:15

Migracje w antropocenie

Prowadzą: Piotr Chibowski, Instytut Botaniki, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii UW

Migracje to jedno z najciekawszych i najbardziej widowiskowych zjawisk świata zwierząt. Opowiem o tym, jak zmienia się obraz migracji pod wpływem pośrednich i bezpośrednich działań człowieka.

od 15 lat

0.03 CNBCh

40

Nie

20:45-21:15

Drzewiaste marchwie, stokrotki, kapusty. Jak z roślin zielnych powstają drzewa?

Prowadzą: mgr Kamil Frankiewicz, Instytut Botaniki, Zakład Filogenetyki Molekularnej i Ewolucji, Wydział Biologii UW

Wszyscy znamy marchew, stokrotkę i kapustę, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że ich bliscy kuzyni są prawdziwymi drzewami. W jaki sposób z roślin zielnych ewoluują drzewa? Jakie czynniki promują ten proces? I jak wygląda drzewiasta marchew?

od 15 lat

0.37 CNBCh

40

Nie

20:45-21:15

Nocna zmiana: w jaki sposób zanieczyszczenie światłem wpływa na interakcje roślin i ich zapylaczy?

Prowadzą: mgr Justyna Ryniewicz, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Biologii UW

W ciągu ostatnich dekad liczebność i różnorodność owadów spada na całym świecie. Czy może być to również konsekwencją coraz bardziej powszechnej obecności sztucznego światła w nocy? Jeśli tak, w jaki sposób może ono zagrażać owadom, które, jak wiemy, mają również znaczący udział w zapylaniu roślin?

od 15 lat

103B

105

Nie

20:45-21:15

Etyczne podejście do słodkowodnych gatunków obcych

Prowadzą: prof. dr hab. Paweł Koperski, Instytut Zoologii, Zakład Hydrobiologii, Wydział Biologii UW

W ostatnich latach nasila się występowanie gatunków obcych w środowiskach słodkowodnych i co raz większym problemem staje się pytanie jak z nimi postępować. Czy należy je etycznie eliminować? Czy może zgodzić się na ich występowanie przyjmując je jako wzbogacenie naszej różnorodności biologicznej?

dowolny

102B

70

Nie

20:45-21:15

Jak przeżyć w zmiennym środowisku?

Prowadzą: dr hab. Mirosław Ślusarczyk, prof.UW, Instytut Zoologii, Zakład Hydrobiologii, Wydział Biologii UW

Okresowe zmiany warunków życiowych są immanentną cechą wszystkich środowisk. W pierwszej części wykładu przedstawię najczęstsze źródła zmian warunków środowiskowych w ekosystemach wodnych i lądowych na Ziemi, a następnie zaprezentuję mechanizmy ułatwiające organizmom przeżycie w niestabilnych siedliskach. Drugą część chciałbym poświęcić diapauzie: kluczowej adaptacji, umożliwiającej organizmom zasiedlenie ekosystemów podlegających silnym zmianom warunków środowiskowych, funkcjom i konsekwencjom tego zjawiska, widzianym okiem ekologa.

od 15 lat

2A

55

Nie

20:45-21:15

Rośliny w zmieniającym się klimacie: czy w Polsce będziemy uprawiać pomarańcze?

Prowadzą: prof. dr hab. Paweł Sowiński, Instytut Biologii Eksperymentalnej i Biotechnologii Roślin, Zakład Ekofizjologii Molekularnej Roślin, Wydział Biologii UW

Jednym z głównych zagrożeń ekologicznych najbliższej przyszłości są zmiany klimatu spowodowane wzrostem zawartości dwutlenku węgla w powietrzu i wynikającym z tego podwyższeniem temperatury. Takie warunki powinny jednak sprzyjać roślinom. Czy można się więc spodziewać wzrostu wydajności rolnictwa? A może w cieplejszym klimacie Europy zaczniemy uprawiać egzotyczne dotąd gatunki?

od 15 lat

aula A CNBCh

110

Nie

20:45-21:15

Stayin Alive: Techniki Wspomaganego Rozrodu w ratowaniu zagrożonych gatunków

Prowadzą: Monika Fluks, Zakład Embriologii, Grupa Biologii Rozrodu, Wydział Biologii UW

Rosnące temperatury i poziomy mórz, mniej opadów i więcej susz. Na skutek niszczącej siedliska działalności człowieka co czwarty gatunek na Ziemi jest zagrożony wyginięciem. Ostatnie szacunki głoszą, że jeśli nie podejmiemy działań już teraz, do 2100 r. 50% wszystkich gatunków świata wyginie z powodu zmian klimatu. Techniki wspomaganego rozrodu są obiecującym narzędziem mającym pozwolić na przezwyciężenie poważnych wyzwań związanych z zamkniętą hodowlą małych, odizolowanych populacji zagrożonych gatunków w ogrodach zoologicznych. Life going nowhere, somebody help me, yeah: I am stayin alive.

od 15 lat

aula B CNBCh

80

Nie

20:45-22:00

Survival po Polsku

Prowadzą: Andrzej Nowak Projekt Ranger, Uniwersytet Warszawski

Bezpieczeństwo w oparciu o survival

9-15 lat, klasy IV-VIII szkoły p

aula C CNBCh

105

Nie

21:00-21:30

Zielona energia przyszłości

Prowadzą: Mgr Aleksandra Owczarek, lic Anna Węgrzyn, mgr Michał Bykowski, mgr Apolonia Witecka, mgr Magdalena Łazicka, Zakład Regulacji Metabolizmu, Zakład Anatomii i Cytologii Roślin, Wydział Biologii UW

W trakcie wykładu zastanowimy: Co ma biologia do energetyki? Czy da się skopiować proces fotosyntezy? A jeżeli tak to czy jest to rozwiązanie kryzysu klimatycznego?

od 15 lat

9B

360

Nie

21:30-22:00

Ekobakterie, czyli bakterie w oczyszczaniu środowiska

Prowadzą: mgr inż Katarzyna Bujak, mgr inż. Mateusz Szymczak, Instytut Mikrobiologii, Wydział Biologii UW

Podczas wykładu odpowiemy na pytania: W jaki sposób bakterie pomagają chronić środowisko? Jak mogą pomóc w przyszłości w walce ze skażeniem środowiska? Przedstawimy przykłady zastosowań mikroorganizmów w ochronie środowiska i opowiemy o najnowszych badaniach nad potencjalnym wykorzystaniem ich w przyszłości.

od 15 lat

0.03 CNBCh

40

Nie

21:30-22:00

Kleszcz nie jedno ma imię

Prowadzą: mgr Dorota Dwużnik, Zakład Parazytologii WB UW, Wydział Biologii UW

Dwa gatunki kleszczy powszechnie występujące na terenie naszego kraju to kleszcz pospolity Ixodes ricinus i kleszcz łąkowy Dermacentor reticulatus. Te gatunki są najlepiej poznane i najczęściej badane przez naukowców. Jednak na faunę kleszczy w Polsce składa się aż 19 gatunków. Są wśród nich kleszcze, o których wiadomo niewiele, zwłaszcza o ich biologii czy udziale w rozprzestrzenianiu na ludzi i zwierzęta chorobotwórczych patogenów. Należą do nich Haemaphysalis concinna, Ixodes canisuga, I. hexagonus i I. kaiseri. Wykład porusza również temat coraz częstszego pojawiania się kleszczy z rodzaju Hyalomma w Europie. Omówione będzie także ciekawe zjawisko kleszczy występujących w tkankach podskórnych żywicieli oraz problemy z nazewnictwem i klasyfikacją niektórych gatunków tych krwiopijnych pajęczaków.

od 15 lat

0.37 CNBCh

40

Nie

21:30-22:00

Rytmiczni inaczej

Prowadzą: dr Magdalena Markowska, Instytut Zoologii, Zakład Fizjologii Zwierząt, Wydział Biologii UW

W swoim wystąpieniu opowiem o zwierzętach, których rytm okołodobowy odbiega od standardowego 24 godzinnego cyklu. Czy one też są narażone na skażenie światłem?

dowolny

103B

105

Nie

21:30-22:00

I przed szkodą, i po szkodzie głupi, czyli dlaczego nękają nas susze

Prowadzą: Andrzej Mikulski, Instytut Biologii Funkcjonalnej i Ekologii? Zakład Hydrobiologii, Wydział Biologii UW

Jednym ze skutków globalnych zmian klimatycznych jest lokalne zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia suszy. Niestety znaczna część zrealizowanych i planowanych przekształceń środowiska znacząco pogłębi ten problem. Podczas spotkania zastanowimy się wspólnie jak racjonalnie gospodarować wodą w Polsce.

od 15 lat

102B

70

Nie

21:30-22:00

Sinice na lądzie: dobry, zły, czy brzydki?

Prowadzą: dr hab. Iwona Jasser, prof. UW, Instytut Botaniki, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii UW

Sinice, mają obecnie bardzo złą sławę z powodu powodowania toksycznych zakwitów w wodach słodkich i słonych. Powstaje więc pytanie czy organizmy te występują na lądzie i czy mogą być szkodliwe i niebezpieczne też w tym środowisku? Okazuje się, że sinice występują nie tylko na lądzie w ogóle, ale na lądzie nawet w suchych i bardzo suchych, ekstremalnych środowiskach tworząc z innymi mikroorganizmami wyspecjalizowane zespoły zwane biologiczne skorupy glebowe. Czy i dlaczego biologiczne skorupy glebowe są ważne w dobie ocieplenia klimatu i globalnych zmian środowiska oraz jaką rolę odgrywają w nich sinice i czy sinice mogą być pożyteczne dowiedzą się Państwo w czasie wykładu.

od 15 lat

2A

55

Nie

21:30-22:00

Dlaczego bagna zależą od klimatu i dlaczego klimat zależy od bagien

Prowadzą: dr Łukasz Kozub, Instytut Botaniki, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii UW

Ekosystemy mokradłowe są miejscami o niezwykłej różnorodności biologicznej. Co więcej od ich stanu zależy los dużej części populacji ludzkiej. Ponieważ one same zależą od bilansu wody są szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu. Z drugiej strony pewne typy mokradeł: torfowiska, magazynując węgiel same pełnią istotną rolę w regulowaniu światowego klimatu.

dowolny

aula A CNBCh

110

Nie

21:30-22:00

Jak komórki wyczuwają tlen?

Prowadzą: dr hab. Katarzyna Winiarska, Instytut Biochemii, Zakład Regulacji Metabolizmu, Wydział Biologii UW

Adaptacja do aktualnych warunków tlenowych jest podstawową umiejętnością komórki, niezbędną do życia i przeżycia. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa czynnik transkrypcyjny HIF, aktywowany podczas niedoboru tlenu. Wyjaśnienie mechanizmu działania HIF okazało się rewolucyjnym wydarzeniem m.in. dla onkologów i dla sportowców na dopingu, a trzem badaczom przyniosło Nagrodę Nobla 2019.

dowolny

aula B CNBCh

80

Nie

21:45-22:15

Granice planetarne w Antropocenie: jak i dlaczego niszczymy nasz świat?

Prowadzą: dr hab. Wiktor Kotowski prof. UW, Instytut Botaniki, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii UW

Trwający kryzys klimatyczno-ekologiczny to wiele, wzajemnie powiązanych, procesów wynikających z różnych aspektów działalności człowieka. W oparciu o koncepcję granic planetarnych krótko omówię najważniejsze z nich: wymieranie gatunków, zaburzenie cykli azotu i fosforu w przyrodzie i eutrofizację ekosystemów, zaburzenie cyklu węglowego i ocieplenie klimatu, zmiany ekosystemów lądowych, wyczerpywanie zasobów wody, zakwaszenie oceanów, nowe rodzaje zanieczyszczeń. Zaproszę do dyskusji nad szansami zatrzymania globalnej katastrofy.

dowolny

9B

360

Nie

22:15-22:45

Pierwszy oddech Ziemi

Prowadzą: mgr Małgorzata Krysiak, Zakład Regulacji Metabolizmu, Instytut Biochemii, Wydział Biologii UW

Pojawienie się tlenu w atmosferze ziemskiej dokonało prawdziwej rewolucji. Zmianie uległ skład chemiczny atmosfery i skorupy ziemskiej, wywołane zostało masowe wymieranie gatunków, a te, które przetrwały, ustąpiły miejsca nowym, prowadzącym inną gospodarkę energetyczną. Na wykładzie opowiem o tym, kiedy i jak jedna cząsteczka dokonała największej w historii zmiany środowiska.

od 15 lat

0.03 CNBCh

40

Nie

22:15-22:45

Po co nam różnorodność biologiczna?

Prowadzą: dr Barbara Pietrzak, Zakład Hydrobiologii, Wydział Biologii UW

Słyszymy zewsząd, że trwa szóste wielkie wymieranie. Niewiele widzimy na własne oczy, ale ponoć na nich rozgrywa się Armagedon owadów i masowa ekstynkcja wielu innych stworzeń. Według jednych, to może się bardzo źle skończyć także dla nas, ludzi, według innych, my jesteśmy potrzebni innym gatunkom, ale one nam już nie tak bardzo. Jak to w końcu jest?

od 15 lat

102B

70

Nie

22:15-22:45

Ambasadorzy ochrony przyrody, czyli o gatunkach flagowych i parasolowych

Prowadzą: mgr Aleksandra Zarzycka, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii UW

W obliczu szóstego masowego wymierania zagrożone gatunki, bardziej niż kiedykolwiek potrzebują sprzymierzeńców w walce o przetrwanie. W czasie wykładu odpowiem na pytanie, co mają ze sobą wspólnego pantera śnieżna, kałan morski i orangutan borneański. Opowiem też, w jaki sposób niepozorny chomik europejski może przyczynić się do ochrony bioróżnorodności obszarów rolniczych.

od 15 lat

0.37 CNBCh

40

Nie

22:15-22:45

Blaski i cienie komórek macierzystych

Prowadzą: prof. dr hab. Maria Anna Ciemerych-Litwinienko, Instytut Zoologii, Zakład Cytologii, Wydział Biologii UW

Komórki macierzyste odpowiedzialne są za odnowę i regenerację tkanek. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną różne rodzaje komórek macierzystych i przybliżone zostaną ich funkcje oraz sposoby wykorzystania w badaniach naukowych.

od 15 lat

103B

105

Nie

22:15-22:45

Zupa pełna rozmaitości, czyli co jedzą i czym oddychają bakterie wodne

Prowadzą: dr Bartosz Kiersztyn, Instytut Botaniki, Zakład Ekologii Mikroorganizmów i Biotechnologii Środowiskowej, Wydział Biologii UW

Bez wątpliwości można powiedzieć, że mikroorganizmy prokariotyczne: bakterie (Bacteria) i archeony (Archaea), dominują praktycznie w każdym środowisku wodnym. Stało się tak m.in. dlatego, że potrafią czerpać energię z wielu często egzotycznych źródeł i oddychać nie tylko tlenem ale też w inny, czasem bardzo nietypowy sposób, np. protonami! Na wykładzie postaram się przybliżyć zwyczaje kulinarne wybranych bakterii, organizmów, które ze względu na swoją niezwykłą różnorodność metaboliczną przetrwają na Ziemi zapewne najdłużej.

dowolny

2A

55

Nie

22:15-22:45

Świat w ogniu, czyli płonące mokradła

Prowadzą: mgr Izabela Jaszczuk, Zakład Ekologii Roslin i Ochrony Środowiska, Wydzał Biologii UW

Świat płonie, dosłownie i w przenośni. W przenośni, ponieważ stoimy w obliczu globalnego kryzysu klimatycznego, a zmiany postępują wyjątkowo szybko. Dosłownie, ponieważ w 2019 roku zanotowano rekordową liczbę pożarów na całym świecie: od Amazonii przez Afrykę Środkową i Indonezję po Syberię. Jakie są przyczyny pożarów? Jakie mogą być ich skutki? Co można zrobić żeby im zapobiegać?

dowolny

aula A CNBCh

110

Nie

22:15-22:45

Medycyna personalizowana i jej obecny stan w Polsce

Prowadzą: dr hab. Tomasz Wilanowski, Instytut Genetyki i Biotechnologii, Wydział Biologii UW

Medycyna personalizowana polega na dobieraniu leku lub metody leczenia nie tylko na podstawie cech choroby, ale również z uwzględnieniem cech pacjenta. Dziedzina ta rozwija się bardzo dynamicznie na całym świecie, również w naszym kraju. Na wykładzie postaram się wyjaśnić, na czym polega medycyna personalizowana i jak można z jej dobrodziejstw korzystać już dzisiaj w Polsce.

od 15 lat

aula B CNBCh

80

Nie

22:15-22:45

Mój ojcze, mój ojcze! Czy widzisz te dziwa? Król olszyn do siebie zaprasza i wzywa! Botanika Goethego

Prowadzą: mgr Jakub Baczyński, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, Zakład Filogenetyki Molekluarnej i Ewolucji, Wydział Biologii UW

Johann Wolfgang Goethe był nie tylko wybitnym poetą, ale także (o czym często zapominamy) czynnym naukowcem specjalizującym się w botanice. Jego badania skupiające się na morfologii roślin i ich metamorfozie inspirowały wielu wybitnych biologów takich jak Karol Darwin, czy Ernst Haeckel. Celem wykładu jest przybliżenie uczestnikom filozofii nauki Goethego oraz tego jaki wpływ wywarła ona na dzisiejsze nauki przyrodnicze.

od 15 lat

aula C CNBCh

105

Nie

22:30-23:30

Kryzys klimatyczno-ekologiczny i oddolne ruchy obywatelskie: debata

Prowadzą: dr hab. Wiktor Kotowski, Zespół ds. Kryzysu Klimatyczno-Ekologicznego na Wydziale Biologii UW

Do debaty na temat koniecznych i możliwych rozwiązań kryzysu klimatyczno-ekologicznego zostali zaproszeni aktywiści - przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, ruchu Extinction Rebellion, Obozu dla Klimatu oraz Inicjatywy Dzikie Karpaty, a także naukowcy zajmujący się tą problematyką na Uniwersytecie Warszawskim - dr Magdalena Budziszewska, prof. Szymon Malinowski, dr hab. Marcin Zych. Zadamy sobie pytania: jakiej zmiany oczekujemy od rządów i społeczeństw? Jak duży potencjał wpływu na zmiany systemowe mają globalne ruchy młodzieżowe? Czy nieposłuszeństwo obywatelskie jest uprawnioną i skuteczną formą nacisku? A także: czy naukowcy i aktywiści klimatyczni powinni działać razem? Ile mamy czasu na powstrzymanie katastrofy ekologicznej? Czy musimy wierzyć w sukces, żeby skutecznie działać?

od 15 lat

9B

360

Nie

23:00-23:30

Czy grozi nam świat bez mrówek, chrząszczy i motyli, czyli o postępującym spadku liczebności owadów

Prowadzą: mgr Igor Siedlecki, Instytut Botaniki ZFMiE, Wydział Biologii UW

Kiedyś po każdej letniej wyprawie samochodem, trzeba było liczyć się z koniecznością gruntownego mycia szyb. Szkło pokryte było warstwą czarnych, skrzydlatych kropek: latających owadów, które niefortunnie zderzyły się z pędzącym pojazdem. Za to w ostatnich latach, samochodowa szyba coraz częściej pozostaje czysta. Naukowcy coraz głośniej alarmują, że liczebność prawie połowy gatunków owadów maleje, a całkowita masa owadów spada aż o 2,5% rocznie. Na wykładzie dowiemy się dlaczego tak się dzieje, jakie mogą być konsekwencje świata bez owadów i czy istnieją jakiekolwiek sposoby na to żeby tej tendencji przeciwdziałać.

od 15 lat

102B

70

Nie

23:00-23:30

Fantastyczne Zebry i jak je znaleźć?

Prowadzą: mgr Sebastian Kwiatkowski, Instytut Biochemii, Zakład Regulacji Metabolizmu, Wydział Biologii UW

Zebra stała się międzynarodowym symbolem chorób rzadkich. Jaka jest szansa, że spotkasz Zebrę na swojej drodze? Zapraszam na wykład, na którym dowiesz się dlaczego choroby rzadkie tak naprawdę nie są rzadkie.

od 15 lat

103B

105

Nie

23:00-23:30

Trucizny w Grze o tron

Prowadzą: Monika Mętrak, Instytut Botaniki, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii UW

W walce o tron, i tej historycznej, i tej serialowej, trucizny odgrywały zawsze dużą rolę. Służyły do skrytobójczych otruć, poma-gały szybko kończyć pojedynki, czasem pomagały zademonstrować czyjeś wpływy. Podczas wykładu poznamy tajniki trucizn odpowiednich do takich zadań. Rozszyfrujemy też zagadkę śmierci Joffreya Baratheona.

od 15 lat

0.37 CNBCh

40

Nie

23:00-23:30

Genom mitochondrialny

Prowadzą: dr Łukasz S. Borowski, Instytut Genetyki i Biotechnologii, Wydział Biologii UW

Ludzka informacja genetyczna zapisana jest w dwóch genomach: jądrowym i mitochondrialnym. Przedmiotem wykładu będzie genom mitochondrialny. Słuchacze dowiedzą się jak jest on dziedziczony, co koduje i w jaki sposób ulega ekspresji. Poznają również wybrane techniki biologii molekularnej, które stosowane są do poznania białek, które uczestniczą w funkcjonowaniu genomu mitochondrialnego.

dowolny

2A

55

Nie

23:00-23:30

Myxococcus xanthus: predator ze świata spod mikroskopu

Prowadzą: Adrian Macion, Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne Symbioza,

Bakterie są uznawane za najprostsze organizmy żywe, jednak te jednokomórkowe organizmy żyjące w najbardziej finezyjnych środowiskach cechują się biochemią, której pozazdrościłaby niejedna komórka eukariotyczna. Dzięki analizom zależności między bakteriami tego samego lub innych gatunków dowiedzieliśmy się, że te małe organizmy komunikują się i tworzą społeczności, w których komórki pełnią określone funkcje. Różnorodność biofilmów, systemy QS i relacje z organizmami wyższymi stanowią jedynie wstęp w tej wspaniałej podróży zrozumienia bakterii. Na wykładzie zostanie przedstawiony najlepiej poznnany drapieżny gatunek bakterii Myxococcus xanthus.

od 15 lat

aula A CNBCh

110

Nie

23:00-23:30

Koniec ery antybiotyków: fikcja czy zbliżająca się rzeczywistość?

Prowadzą: Katarzyna Ścibek, Instytut Mikrobiologii, Zakład Mikrobiologii Stosowanej, Wydział Biologii UW

Dawno, dawno temu w czasach świetności antybiotyków, ludzie poprzez nierozsądne korzystanie z tych dobrodziejstw doprowadzili do katastrofy. Tak będą mogły zaczynać się historie opowiadane w przyszłości, jeśli nasze podejście do antybiotykoterapii się nie zmieni. Opowieść o tym co nam zagraża i o tym co zrobić, by temu zapobiec.

dowolny

aula B CNBCh

80

Nie

23:00-23:30

Mięśnie i nerwy ze stali, czyli o adaptacji organizmu do treningu

Prowadzą: dr Anita Florkowska, Instytut Zoologii, Zakład Cytologii, Wydział Biologii UW

Każdy z nas wie, że odpowiednio dobrana aktywność fizyczna jest lekiem o wszechstronnym działaniu zapewniającym siłę i witalność na lata. Jednak mało kto potrafi odpowiedzieć na pytania: Co się dzieje w trenowanym mięśniu? W jaki sposób dochodzi do regeneracji mięśni po wysiłku oraz w jaki sposób układ nerwowy adaptuje się do coraz intensywniejszych ćwiczeń? Podczas wykładu znajdziemy odpowiedź na te i wiele innych sportowych pytań.

od 15 lat

aula C CNBCh

105

Nie

Odwiedzin: 3180067 | Ostatnia aktualizacja: 2018-12-11, 14:49  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.