Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 15 stycznia 2016
warszawa2

Wydział Biologii

Uniwersytet Warszawski

Ul. Miecznikowa 1

02-096 Warszawa

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 Wykład


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

11:00-12:00

REJESTRACJA - Linki wraz z harmonogramem znajdują się w opisie. Rejestracja trwa od godziny 16 do 19.

Zapisy 8.01.2016 - http://tiny.pl/gttcq
Zapisy 9.01.2016 - http://tiny.pl/gttcm
Zapisy 10.01.2016 - http://tiny.pl/gttcg


Harmonogram rejestracji - http://tiny.pl/gttcdW razie problemów proszę pisać na skrzynkę mailową : nocbiologowwbuw@gmail.com


Bez ograniczeń

Nie

14:00-14:40

Po czym kwiczoł kwiczy zimą?

Prowadzi: mgr Paweł Pstrokoński

Nasze ogrody, ale tereny zieleni miejskiej, w bardzo prosty sposób mogą stać się ptasią oazą. Wystarczy, że będą mogły one odnaleźć w nich coś do przekąszenia. Co takiego? Roślin lubianych przez ptaki jest dużo: słonecznik, dereń, irga, bez czarny, czy tuja. Zastanowimy się co zrobić by ptaki stały się regularnymi gośćmi w naszych ogrodach.

od 12 lat

Ogród Botaniczny sala im. Hryniewieckiego. Biuro Ogrodu w głębi za obserwatorium, piętro 2

25

Nie

16:30-17:00

Sztuczna fotosynteza - od badań podstawowych do technologii

Prowadzi: prof. dr hab. Maciej Garstka

Badania podstawowe na pograniczu biologii, fizyki i chemii umożliwiły odkrycie molekularnych mechanizmów świetlnych reakcji fotochemicznych i określenie strukturalnej budowy kompleksów fotosyntetycznych. Pojawienie się nanotechnologii pozwala wykorzystać zgromadzoną wiedzę w konstrukcji nowych ogniw fotoaktywnych i bioczujników, otwierając nowy rozdział technologii zwanej sztuczną fotosyntezą.

dowolny

9B

360

Nie

17:15-17:45

Owady - przyjaciele i ich hotele

Prowadzi: mgr Maciej Ziemiański

Na spotkaniu poruszymy zagadnienia dotyczące roli owadów w środowisku. Omówimy to, co jedzą i gdzie mieszkają. Zastanowimy się gdzie mieszkają, czym są hotele dla owadów i czy powinniśmy je budować?

dowolny

2A

55

Nie

17:15-17:45

O luminescencji słów kilka

Prowadzi: mgr Stanisław Łoboziak

Luminescencja jest to zjawisko świecenia substancji zimnym światłem, któremu nie towarzyszy emisja ciepła. Wyróżniamy wiele rodzajów luminescencji,np.: bioluminescencję - czyli emisję światła przez organizmy żywe, chemiluminescencję - czyli świecenie w wyniku zachodzących reakcji chemicznych, oraz wiele innych, które będziesz miał okazje zobaczyć na własne oczy przychodząc na nasz wykład. Dodatkowo na wykładzie postaramy się wspólnie odpowiedzieć na pytanie czy bioluminescencja może w przyszłości stać się tanim źródłem światła dla naszej cywilizacji? Dowiesz się również jak wyhodować bioluminescencyjne glony.

dowolny

103B

130

Nie

17:15-17:45

Mała czarna i five o'clock: jak kofeina zmienia nasze życie

Prowadzi: dr Monika Mętrak

Kiedy rano parzymy sobie kawę lub gdy w gorący dzień sięgamy po butelkę coli, liczymy na szybki efekt, nie zastanawiając się specjalnie nad tym, co i jak oddziałuje na nasz organizm. Wykład przybliży słuchaczom mechanizm działania kofeiny oraz przedstawi historię produktów spożywczych zawierających ten związek. A historia ta potrafi być czasem bardzo skomplikowana.

dowolny

102B

70

Nie

17:15-17:45

Cuda świata roślin

Prowadzi: dr Danuta Solecka

Opowieść o ciekawostkach świata roślin - kwiecie śmierci, czekoladzie, roślinach starych, wielkich, małych i cenniejszych niż złoto.

dowolny

9B

360

Nie

18:00-18:30

Zagadki biotechnologii od starożytności do XXI wieku. Wykład dla dzieci.

Prowadzi: Mgr Joanna Lilpop

Od jak dawna człowiek stosuje biotechnologię? Jaki jest najbardziej biotechnologiczny produkt w naszym domu? Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi podczas interaktywnego wykładu dla dzieci. Słuchacze poznają fascynujący świat biotechnologii wokół nas. Porozmawiamy o produktach dnia codziennego, które powstały w wyniku procesów biotechnologicznych. A także zastanowimy się czym różniła się biotechnologia starożytna od tej współczesnej, do której potrzeba laboratorium.

6-12 lat

2A

55

Nie

18:00-18:30

Białko zielonej fluorescencji (GFP) - niezwykła lampa biomolekularna

Prowadzi: dr hab Beata Wielgus - Kutrowska

W 2008 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii przyznano za odkrycie białka zielonej fluorescencji (GFP), zbadanie jego właściwości i zastosowanie jako narzędzia badawczego. To małe białko, o unikalnych cechach spektroskopowych, jest wykorzystywane jako marker w biotechnologii i biologii molekularnej. Na wykładzie przybliżę historie odkrycia i zastosowań GFP oraz odpowiem na pytanie jaka cecha czyni je tak ważnym obiektem, że uhonorowano jego badaczy Nagrodą Nobla.

dowolny

103B

130

Nie

18:00-18:30

Komórki macierzyste - czyli tam i z powrotem

Prowadzi: prof. dr hab. Maria A. Ciemerych-Litwinienko

Komórki macierzyste od wielu lat są wykorzystywane w badaniach mających na celu poznanie mechanizmów regulujących ich specyficzne właściwości a także opracowanie metod ich wykorzystania w medycynie regeneracyjnej. Tematem wykładu będzie historia komórek ES i komórek iPS, a więc takich których unikatowe cechy budzą wielkie nadzieje na ich wykorzystanie w terapiach.

dowolny

9B

360

Nie

18:00-18:30

Sieci mikoryzowe - zielony Internet.

Prowadzi: dr Jarosław Szczepanik

Mikoryza jest jedną z najstarszych zależności międzygatunkowych w ekosystemach lądowych. Do niedawna rozpatrywana była tylko z punktu widzenia pojedynczego grzyba czy rośliny. Wiadomo jednak, że w lesie lub na łące, do jednej grzybni podłączone jest wiele roślin. Czy w takim razie grzybnia może służyć roślinom jako wspólny rezerwuar wody, nutrientów czy węgla? Czy rośliny korzystają z grzybni jak z nośnika informacji? Czy sieć mikoryzowa, ma - na podobieństwo sieci internetowej - swoich oszustów i hakerów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na wykładzie.

dowolny

102B

70

Nie

18:45-19:15

Kornik w Puszczy Białowieskiej - klęska czy naturalna dynamika lasu

Prowadzi: Dr hab. Bogdan Jaroszewicz

Kornik drukarz, kilkumilimetrowy chrząszcz atakujący świerka, rozpętał burzliwą dyskusję o Puszczy Białowieskiej. Czy prawdą jest, że zamieranie drzew jest przejawem naturalnej dynamiki ekosystemu leśnego? Czy też Puszcza ginie i uratować ją może wyłącznie wycięcie zaatakowanych drzew? A może, jak uważał ksiądz Tischner, są aż trzy prawdy?

dowolny

9B

360

Nie

18:45-19:15

O wędrówkach roślin.

Prowadzi: mgr Kamil Kwiecień

Rośliny nie mają nóg, ale to nie przeszkadza im w przemieszczaniu się na znaczne odległości. Niektóre radzą sobie samodzielnie, a inne często są pasażerami na gapę. Dzięki licznym przystosowaniom do rozprzestrzeniania się, rośliny nie ustają w swoich wędrówkach.

dowolny

2A

55

Nie

18:45-19:15

Od degeneracji do rekonstrukcji - tajemnice regeneracji mięśni szkieletowych.

Prowadzą: Dr Iwona Grabowska, Dr Edyta Brzóska-Wójtowicz

Regeneracja to niezwykły proces prowadzący do odbudowy prawidłowej struktury mięśni szkieletowych, po uszkodzeniu mechanicznym lub wynikającym z miopatii. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane najnowsze doniesienia naukowe dotyczące regeneracji mięśni i badań nad wspomaganiem tego procesu oraz mobilizacji komórek macierzystych do uszkodzonej tkanki.

dowolny

103B

130

Nie

18:45-19:15

Pogoda na kleszcze. Bieganie w lesie czy spacer z psem po łące?

Prowadzą: lek. wet. Ewa Mierzejewska, mgr Maciej Kowalec

Kleszcze w większości z nas budzą odrazę. Ale dla naukowców badających biologię tych stawonogów, są fascynującymi stworzeniami, które wykształciły niesamowite struktury i mechanizmy umożliwiające im przetrwanie w środowisku latami. Kwintesencją jest ukończenie cyklu życiowego,  który kryje w sobie kilka zaskakujących faktów. Na naszym wykładzie porozmawiamy o strategiach poszukiwania żywicieli przez kleszcze oraz ich sposobach na przetrwanie w otaczającym środowisku. Skupiając się na dwóch gatunkach kleszczy najpowszechniej występujących w Polsce, odpowiemy na ważne i ciekawe pytania: Skąd kleszcze wiedzą, że zbliża się żywiciel? Czy kleszcze spadają czy skaczą na swoje ofiary? Gdzie naprawdę można spodziewać się kleszczy? Jak długo potrafią one oczekiwać na swoich żywicieli? Co z obiegowych opinii o kleszczach jest prawdą, a co mitem? O jakich ciekawych i ważnych faktach z biologii kleszczy nie przeczytasz w poradniku lub w gazecie? Ta wiedza może pomóc Ci podjąć środki ostrożności, dzięki którym unikniesz niechcianego spotkania z kleszczami.

dowolny

102B

70

Nie

19:30-20:00

O bukietnicach, gazęwnikach i grzybkach maltańskich - rośliny pasożytnicze, jakich nie znacie

Prowadzi: Jakub Baczyński

Nasienne rośliny pasożytnicze stanowią grupę ok. 5000 gatunków, rozrzuconych po całym drzewie rodowym Spermatophyta. Mimo stosunkowo niewielkiej liczebności, zaskakują swoją różnorodnością morfologiczną, ekologiczną, fizjologiczną, a także, nierzadko, subtelnym pięknem. Wykład ma na celu zapoznanie słuchaczy z tymi fascynującymi organizmami.

dowolny

2A

55

Nie

19:30-20:00

Rośliny jako bioreaktory - czyli o tym, co chcemy produkować w roślinach na skalę przemysłową

Prowadzi: Dr Anna Barabasz

Podczas wykładu jego autorka udzieli odpowiedzi na następujące pytania: Czy rośliny mogą służyć do produkcji: a) białek terapeutycznych (np. szczepionki, przeciwciała, czynniki wzrostu, enzymy); b) enzymów przemysłowych; c) biopolimerów; d) związków chemicznych o znaczeniu farmaceutycznym. Jakie są zalety, wady i problemy przy produkcji wyżej wymienionych substancji? Które rośliny są odpowiednimi fabrykami?

dowolny

102B

70

Nie

19:30-20:00

Mikroflora jelitowa - nowy gracz w rozwoju otyłości i cukrzycy?

Prowadzi: Dr Anna Kiersztan

Wykład spróbuje odpowiedzieć na pytania: czy poprzez to co jemy, zmieniamy skład naszej mikroflory jelitowej i z przyjaciela robimy wroga przyczyniającego się do rozwoju chorób? oraz jaki wpływ na skład mikroflory ma stosowanie pro- lub prebiotyków oraz antybiotyków?

dowolny

103B

130

Nie

19:30-20:00

Dźwięk muzyczny - wytwarzanie i percepcja

Prowadzą: prof. Jan Mostowski, Zofia Borkowska i Chór Wydziału Biologii

Muzyka towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Za jej pomocą ludzie przekazują między sobą różne uczucia, nastroje. Omówię subiektywne cechy dźwięku, takie jak głośność, wysokość, barwa oraz ich mierzalne odpowiedniki. Omówię też mechanizmy wytwarzania dźwięku oraz mechanizmy reakcji człowieka na muzykę. Pokazy muzyczne w wykonaniu Chóru Wydziału Biologii.

dowolny

9B

360

Nie

20:15-20:45

Chór

Występ chóru Wydziału Biologii UW

dowolny

Bez ograniczeń

Nie

21:00-21:30

Czy można zarazić się białkiem?

Prowadzi: dr Takao Ishikawa

Bakterie i wirusy łączy to, że mają swój materiał genetyczny. Dzięki niemu patogeny produkują białka w naszym organizmie i mogą wywoływać rozmaite choroby. Okazało się jednak, że niektóre choroby, na przykład tzw. choroba szalonych krów albo choroba Creutzfeldta-Jakoba u ludzi, są zakaźne, a nie uczestniczy w tym procesie żaden dotychczas znany patogen. Czynnikiem zakaźnym okazało się bardzo nietypowe białko. Nazwano je białkiem prionowym (PrP). Czym białko PrP różni się od zwykłych białek i dlaczego może powodować śmiertelne choroby u ssaków. Dlaczego może być czynnikiem zakaźnym? Czy łatwo jest się zarazić ludziom chorobą wywoływaną przez białko PrP? To niektóre pytania, na które słuchacze będą mieli okazje usłyszeć odpowiedź.

dowolny

9B

360

Nie

21:00-21:30

Co ma bagno do wiatraka, czyli jak chronić klimat?

Prowadzi: dr hab. Wiktor Kotowski

Na tle obecnej sytuacji kryzysu klimatycznego wykład pokaże rolę torfowisk w obiegu węgla w biosferze, wpływ osuszania torfowisk na efekt cieplarniany oraz znaczenie ochrony i restytucji torfowisk dla mitygacji zmian klimatycznych.

dowolny

102B

70

Nie

21:00-21:30

Lithopedion, czyli o kamiennych dzieciach - mumiach

Prowadzi: Mgr Katarzyna Czajkowska

Słowo lithopedion pochodzi od greckich słów lithos, czyli kamień oraz paidion, czyli dziecko. Terminem tym określa się zmarłe w trakcie ciąży płody, które zamiast resorpcji uległy skostnieniu lub zwapnieniu. Często kobieta dowiaduje się o tym, że nosi w sobie kamienne dziecko, dopiero po wielu latach.

dowolny

103B

130

Nie

21:00-21:30

Na Jedwabnym szlaku

Prowadzi: dr Marta Polańska

Jak powstaje jedwab? Jakie organizmy go wytwarzają i po co? Do czego jest wykorzystywany przez człowieka? Na te pytania odpowiemy podczas wykładu, połączonego z krótkim pokazem pozyskiwania nici naturalnego jedwabiu.

dowolny

2A

55

Nie

21:45-22:15

Terapia elektrowstrząsowa versus lobotomia przedczołowa w leczeniu lekoopornej schizofrenii katatonicznej

Prowadzi: Anna Kupryjaniuk

Wystąpienie ma na celu porównanie dwóch niezwykle kontrowersyjnych metod leczenia: terapii elektrowstrząsowej oraz lobotomii przedczołowej. W pracy została także opisana ostra śmiertelna katatonia jak i złośliwy zespół neuroleptyczny. Zwrócono także uwagę na struktury anatomiczne mózgowia ulegające degeneracji podczas schizofrenii, jak i na zaburzenia dotyczące neuroprzekaźnictwa (szlaku dopaminergicznego jak i serotoninergicznego).

dowolny

2A

55

Nie

21:45-22:15

Wszyscy jesteśmy chimerami

Prowadzi: mgr Katarzyna Klimczewska

W czasie ciąży ma miejsce wymiana komórek i materiału genetycznego pomiędzy matką a dzieckiem. Szacuje się, że niewielka liczba komórek płodowych może utrzymywać się w organizmie kobiety nawet przez kilkadziesiąt lat po zakończeniu ciąży. Jaką pełnią one funkcję? I jakie może to mieć dla matki konsekwencje?

dowolny

9B

360

Nie

21:45-22:15

Kaczki, gender i geny, czyli co jest wrodzone?

Prowadzi: mgr Mateusz Kostecki

W debacie publicznej, dotyczącej wielu tematów światopoglądowych, słyszymy ludzi spierających się o to, czy coś (płeć, inteligencja, talent, choroba) jest wrodzone, czy też może nabyte. W prasie widzimy nagłówki głoszące odkrycie genu alkoholizmu lub genu poczucia humoru; filozofowie zastanawiają się zaś, czy zabójca, u którego znajdziemy gen zła, może być sądzony. Okazuje się jednak, że mimo powszechnego użycia słów takich jak wrodzony, zdeterminowany genetycznie lub biologiczny, nikt dokładnie nie wie, co właściwie miałyby one znaczyć. Co więcej, bardzo często dwie osoby mówiące o wrodzoności mają na myśli coś zupełnie innego. W wykładzie spróbuje odpowiedzieć na pytanie co to znaczy, że coś jest wrodzone i czy to w ogóle coś znaczy.

dowolny

102B

70

Nie

21:45-22:15

O naśladownictwie owadów, czyli o wilkach w owczej skórze, owcach w skórze wilczej i owcach, których nie ma

Prowadzi: dr Piotr Tykarski

Owady to najbardziej różnorodna ze wszystkich grup organizmów. Korzystając ze szkła powiększającego lub obiektywu makro można tu natrafić na niezwykłe zjawiska i zaskakujące strategie życia. Słuchacze poznają przykłady naśladownictwa i kamuflażu, spotykane w tym różnorodnym i zadziwiającym świecie.

dowolny

103B

130

Nie

22:30-23:00

Leczenie lekoopornej epilepsji za pomocą hemisferektomii

Prowadzi: Anna Kupryjaniuk

Hemisferektomia jest metodą chirurgicznego wycięcia (lub oddzielenia) jednej półkuli mózgu. W 1983 odkryto, że zwykle nie jest konieczna całkowita hemisferektomia a wystarczy wycięcie płata skroniowego i przecięcie ciała modzelowatego (jest to tzw. hemisferektomia funkcjonalna).

dowolny

2A

55

Nie

22:30-23:00

Wilki i ludzie, czyli kto tu kogo udomowił?

Prowadzi: Dr inż. Robert Mysłajek

Wykład o tym, jak z niezależnego łowcy dzikich zwierząt powstali najlepsi przyjaciele człowieka.

dowolny

9B

360

Nie

22:30-23:00

Podwodne tajemnice Czarnego Lądu

Prowadzi: Wojciech Pawlak

"Odkryta dla Europejczyków w XIX wewnętrzna Afryka stała się ""Jądrem ciemności"", które pochłonęło umysły wielu kolonizatorów i podróżników. Niemym świadkiem tych wydarzeń była przyroda, którą do dziś zachwyca swoją różnorodnością. Wykład ma na celu przybliżyć biologię ryb dwudysznych, skrajnie rzadkich gatunków z jezior tektonicznych, czy też reliktów sprzed wielu milionów lat na tle spektaklu ewolucji i zmian dokonanych przez człowieka."

dowolny

102B

70

Nie

22:30-23:00

Życie na Marsie dla początkujących

Prowadzi: Mgr Robert Lasek

Hollywoodzki hit Marsjanin pokazał nam niedawno, jak - będąc biologiem! - przeżyć na Marsie 549 tamtejszych dni. A jak poradziłaby sobie z przetrwaniem na Czerwonej Planecie... ziemska bakteria?

dowolny

103B

130

Nie

 Stoisko


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:30-23:00

Tajemniczy mrok Puszczy Białowieskiej

Prowadzą: Kamil Kwiecień , Andrzej Mikulski, Ewa Narożniak, Barbara Pietrzak, Alicja Pawelec, Magda Rusiłowicz

Razem z Wami zanurzymy się w tajemniczym mroku nieskalanej cywilizacją Puszczy. Pokażemy Wam świat zamknięty w labiryncie spróchniałych leśnych olbrzymów.

Opowiemy o tym, dlaczego lasy wokół Białowieży są naszym bezcennym narodowym dobrem, które powinniśmy chronić ponad wszelkimi podziałami. Opowiemy Wam wreszcie, jak taka ochrona powinna wyglądać.

za dinozaurem na -1 piętrze, korytarz przy zwierzętarni

Bez ograniczeń

Nie

16:30-23:00

Zagraj w gry edukacyjne

Prowadzą: Artur Sejda, Anna Sejda

Bez ograniczeń

16:30-23:00

Koło Naukowe Biologii Medycznej Antidotum

Prowadzi: Igor Meszka

Na stanowisku będzie można zobaczyć i zbudować własny model komórki ze słodkości, porozmawiać o odkryciach biologii medycznej oraz obejrzeć preparaty histologiczne.

Bez ograniczeń

16:30-23:00

Kącik gier planszowych

Prowadzą: Artur Sejda, Anna Sejda

Bez ograniczeń

16:30-23:00

Pracownia Dydaktyki Biologii

Prowadzą: Marcin Chrzanowski, Beata Gawrońska, Agata Aszklar, Joanna Lilpop

Pracownia Dydaktyki Biologii zaprasza do udziału w zabawie dotyczącej chemii i biologii substancji roślinnych. Uczestnicy mogą samodzielnie zmienić barwę dostępnych na stanowisku roztworów i przygotować własne logo Nocy Biologów. Każdy z uczestników otrzyma kartę dokumentującą pracę własną nad chemicznymi przemianami barw roztworów.

Bez ograniczeń

Nie

16:30-23:00

Nauka dla każdego

Prowadzą: Sebastian Kwiatkowski, Łukasz Komorowski, Magdalena Rzepka, Barbara Dorożko, Maria Bożko, Dajana Dyka, Dorota Kruszyńska, Klaudia Golis, Alicja Cieślewicz, Sylwia Chromiec, Bartosz Majchrzak, Mateusz Hałucha, Aleksandra Masłowska, Alicja Przychodzka

Członkowie Koła Naukowego Genetyki i Epigenetyki UW pokażą, że nauka może być przystępną dla każdego - od dzieci po osoby starsze. Odwiedzający będą mieli okazję zagrać w grę komputerową od początku i w całości przygotowaną przez studentów, bliżej poznać priony i wywoływane przez nie choroby, a na zakończenie zaspokoić swój głód lodami z ciekłego azotu i jadalnym fragmentem nici DNA, oczywiście ułożonym samodzielnie! Dodatkową atrakcją będzie możliwość porównania ilości witaminy C w różnych sokach i napojach, które codziennie spożywamy. Zapraszamy!

Bez ograniczeń

Nie

16:30-23:00

Porozmawiaj o metodach identyfikacji sprawcy

Prowadzą: Natalia Wdowiak, Mariola Kwiek, Aleksandra Feksiuk, Julia Cyran, Michał Maczuga, Joanna Moczydłowska

Naszym celem jest pokazanie, jak nauka, a szczególnie techniki biologii molekularnej, pomagają w różnych dziedzinach życia. Jako przykład posłuży nam kryminalistyka. Niewątpliwie główną atrakcją naszego stoiska będzie test na obecność krwi wykonany za pomocą luminolu. Poza tym będziemy chcieli pokazać, że laboratoria kryminalistyczne dziś praktycznie nie mogą istnieć bez metod biologii molekularnej.

Bez ograniczeń

16:30-23:00

O odporności ludzkiej

Prowadzi: Mikołaj Cup

Na stoisku odbędzie się pokaz zdjęć komórek odpornościowych zrobionych w Zakładzie Immunologii. Pokazowi zdjęć towarzyszyć będzie opowieść o odporności ludzkiej i egzotycznych przystosowaniach odpornościowych innych zwierząt.

Bez ograniczeń

16:30-23:00

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o drapieżnikach, ale baliście się zapytać

Prowadzą: dr Robert Mysłajek, Katarzyna Tołkacz, Maciej Szewczyk, Monika Kłodawska, Korneliusz Kurek, Olga Wysocka

Na wystawie pokażemy techniki badań ssaków drapieżnych, a także wiele związanych z nimi znalezisk. Uczestnicy Nocy Biologów będą mieli okazję by zobaczyć nagrania dzikich wilków, rysi i niedźwiedzi wykonane za pomocą wideopułapek. Posłuchają także najprawdziwszego wilczego wycia.

Bez ograniczeń

16:30-23:00

Torfowiska z bliska

Prowadzi: Wiktor Kotowski

Na stoisku będzie można porozmawiać o ekosystemach bagiennych, obejrzeć rośliny, z których powstaje torf oraz przekonać się namacalnie, jak degradacja torfu wpływa na jego zdolności do chłonięcia wody.

Bez ograniczeń

16:30-23:00

Zakład Parazytologii

Prowadzi: Marta Maruszewska

Bez ograniczeń

16:30-23:00

Centrum Nauki Kopernik, Laboratorium biologiczne

Prowadzą: Stanisław Łoboziak, Elżbieta Turek, Animatorzy CNK

Jakim światłem najlepiej oświetlać kwiatki w domu? Czy ślimaki potrafią kraść geny? Dlaczego glony są w stanie przeprowadzać fotosyntezę? Dlaczego niektóre stułbie są zielone i co mają wspólnego z roślinami. Weź udział i zamknij glony w kulkach, przekonaj się, jakie substancje są potrzebne do przeprowadzenia fotosyntezy, zobacz chloroplasty, wyizoluj barwniki roślinne i przekonaj się, jak dzięki nim można przewidzieć wysokość plonów.

Bez ograniczeń

Nie

16:30-23:00

Wiadro pełne życia

Prowadzą: Ewa Narożniak, Andrzej Mikulski, Alicja Pawelec, Magda Rusiłowicz, Joanna Tałanda, Ewa Babkiewicz

Jak co roku będzie to całonocne stanowisko, na którym będzie można obejrzeć bicie serca Daphnia, poszukać makrofauny w kuwecie (larwy ważek, pijawiki i inne). Rozwiązać zadania dotyczące ryb (ryby z nami będą) i obejrzeć raki.

Bez ograniczeń

Nie

16:30-23:00

Biologia molekularna w kryminalistyce

Prowadzą: Natalia Wdowiak, Mariola Kwiek, Aleksandra Feksiuk, Julia Cyran, Michał Maczuga, Joanna Moczydłowska

Bez ograniczeń

16:30-23:00

Fascynujący świat pasożytów

Prowadzą: Katarzyna Krawczak, Joanna Szymczak, Adrian Syta, Izabela Gutwin, Ludmiła Szewczak, Marcin Nowak, Damian Kakietek

Bez ograniczeń

Nie

16:30-23:00

Przyrodniczy detektyw, czyli co chodzi po lesie kiedy nikt nie widzi?

Prowadzą: Tomasz Gortat, Agnieszka Pieniążek, Alicja Gryczyńska, Robert Meronka

Celem ekspozycji jest pokazanie jak można wykryć obecność zwierząt w środowisku. Przedstawione zostaną tropy i ślady pozostawiane przez zwierzęta jak również wybrane metody terenowe umożliwiające identyfikację gatunków. W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia oryginalnych śladów i tropów zwierząt należących do różnych grup systematycznych. W trakcie prezentacji odtwarzane będą filmy zarejestrowane za pomocą fotopułapek.

Bez ograniczeń

16:30-23:00

Poznaj swój mózg z SKN Neurobiologii

Prowadzą: Klaudia Jączyńska, Anna Kupryjaniuk, Maciej Winiarski, Krzysztof Bielski, Mateusz Kostecki, Oliwia Zaborowska

Chciałbyś poznać struktury mózgowia i dowiedzieć się jakie pełnią funkcje, obejrzeć skrawki mózgu gryzoni pod mikroskopem, dowiedzieć się jak działają znane iluzje optyczne? Zapraszamy do odwiedzenia stanowiska SKNN. Będziesz miał okazję zabawić się także w pogromcę neuromitów! Kołowicze przygotowali zadania dla małych i dużych.

Bez ograniczeń

16:30-23:00

Największe widowisko świata

Prowadzą: Jakub Baczyński, Janusz Mermer, Wojciech Pawlak, Aleksandra Pieńkowska, Justyna Słowiak, Przemysław Świś

Rozbudowane stanowisko z fragmentami kośćca zwierząt (zarówno wymarłych jak i obecnie żyjących), skamieniałościami oraz innymi atrakcjami dla starszych i młodszych uczestników.

Bez ograniczeń

16:30-21:30

Dla amatorów sześciu nóg

Prowadzi: Piotr Tykarski

Gabloty z owadami, pokaz preparowania, żywe eksponaty.

Bez ograniczeń

16:30-23:00

Torfowiska z bliska. Wystawa

Prowadzi: Wiktor Kotowski

Wystawa fotografii opatrzonych krótkimi tekstami pokazującymi znaczenie ekosystemów mokradłowych dla przyrody i człowieka. Wystawa zorganizowana przez Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska oraz Centrum Ochrony Mokradeł.

Bez ograniczeń

16:30-23:00

1. Mikroskopia konfokalna 2. Choroba wściekłych krów 3. Jadalne DNA + coś extra 4. Sok sokowi nierówny

Prowadzą: Sebastian Kwiatkowski, Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki UW

Członkowie Koła Naukowego Genetyki i Epigenetyki UW pokażą, że nauka może być przystępną dla każdego - od dzieci po osoby starsze. Odwiedzający będą mieli okazję zagrać w grę komputerową od początku i w całości przygotowaną przez studentów, bliżej poznać priony i wywoływane przez nie choroby, a na zakończenie zaspokoić swój głód lodami z ciekłego azotu i jadalnym fragmentem nici DNA, oczywiście ułożonym samodzielnie! Dodatkową atrakcją będzie możliwość porównania ilości witaminy C w różnych sokach i napojach, które codziennie spożywamy. Zapraszamy!

Bez ograniczeń

16:30-23:00

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wężach

Prowadzi: Oskar Wiśniewski

Odwiedzający stoisko będą mieli okazję dowiedzieć się m.in. po co wężom rozdwojony język, czym są węże warunkowo jadowite oraz o zastosowaniu tych gadów w medycynie, zarówno dawnej jak i współczesnej. Poruszone zostaną również kwestie ochrony ich środowiska naturalnego oraz zagrożeń ze strony człowieka. Odbędzie się również pokaz żywych zwierząt, a wszyscy chętni będą mogli dotknąć wylinek węży.

Bez ograniczeń

Nie

16:30-23:00

Patkon

Prowadzą: Anna Sztencel, Jan Jabłonka

prezentuje zwierzęta naszego lasu i ich tajemne zwyczaje......
Oferujemy książkę z ilustracjami i KOLOROWANKĘ dla najmłodszych
oraz rozmowę z autorką dr Anną Sztencel z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN
i autorem ilustracji dr Janem Jabłonką z Zakładu Fizjologii Zwierząt, Biol., UW.

Bez ograniczeń

16:30-23:00

DIY biology, zostań biologicznym hackerem

Prowadzą: Agnieszka Samsel, Grzegorz Ścibisz

Koło Naukowe Biologii Syntetycznej "Genesis" serdecznie zaprasza do odwiedzenia naszego stoiska podczas tegorocznej Nocy Biologów. Będą Państwo mogli dowiedzieć się czym jest biologia syntetyczna, dlaczego jest tak atrakcyjna dla przemysłu oraz dowiedzieć się jak samemu zbudować małe laboratorium biologiczne. Zaprezentujemy własne projekty oraz będziemy rozdawać nasze najnowsze dzieło; książkę "Biologia syntetyczna- możliwości i wyzwania" zaadresowaną do odbiorców nie mających do czynienia z biologią akademicką na co dzień.

Bez ograniczeń

Nie

 WARSZTAT


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

14:30-16:30

Chloroplasty nie lubią zielonego! Czy aktywność chloroplastów zależy od barwy światła?

Prowadzą: Paulina Piotrowska Magdalena Łazicka, Zakład Regulacji Metabolizmu, Instytut Biochemii, Wydziału Biologii UW

Chloroplasty są organellami konwertującymi energię świetlną na energię chemiczną, dzięki obecności aparatu fotosyntetycznego w wewnętrznym systemie błon zwanych tylakoidami. Aktywność chloroplastów można zmierzyć wykorzystując ich zdolność rozkładu wody do cząsteczkowego tlenu w trakcie procesu fotosyntezy. Wykorzystuje się do tego elektrodę tlenową Clarka czułą na zmieniające się stężenie tlenu w zawiesinie chloroplastów. Jeśli chcesz przekonać się jak barwy światła wpływają na aktywność chloroplastów, zapraszamy! Cel: 1. Porównanie aktywności chloroplastów wzbudzonych różnymi barwami światła, wykorzystując zdolność fotosytemu II do wydzielania tlenu. 2. Zapoznanie się z fazą jasną fotosytezy. 3. Zapoznanie się z aparaturą badawczą np. elektroda tlenowa Clarka.

od 15 lat

214D

4

Nie

15:00-15:45

Wszystkie barwy tęczy - rośliny jako źródło naturalnych barwników

Prowadzą: Mgr Klaudia Cieślik, mgr inż. Katarzyna Kozak

Zajęcia praktyczne na temat barwników ekstrahowanych z pomidora, natki pietruszki i szpinaku wizualizowanych metodą chromatografii cienkowarstwowej. W ramach zajęć wykonamy ekstrakcję barwników roślinnych (chlorofil a, chlorofil b, karoten, ksantofile) z liści, natki i koncentratu pomidorowego. Następnie przeprowadzimy chromatograficzny rozdział mieszaniny barwników za pomocą chromatografii cienkowarstwowej.

9-12 lat

111C

16

Nie

15:00-16:15

Zawiłości żywota Daucus carota. Marchew zwyczajna w polu i na stole.

Prowadzi: inż. Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska

Będzie to opowieść o tym jakże niedocenianym warzywie. O jego budowie, różnorodności i zastosowaniu oraz o tym jaką drogę musiało przebyć by znaleźć się u nas na stołach. Byśmy polubili marchew jeszcze bardziej w ramach mini-warsztatów przygotujemy i skonsumujemy potrawy w niekonwencjonalny sposób wykorzystujące korzeń tej rośliny.

od 6 lat

Ogród Botaniczny sala im. Hryniewieckiego. Chcąc dotrzeć do sali im. Hryniewieckiego należy wejść wgłąb, kierując się do Biura O

15

15:30-16:30

Rozwój nicienia modelowego Caenorhabditis elegans.

Prowadzą: mgr Katarzyna Czajkowska, studenci z Koła Naukowego Embriologii

Podczas warsztatów Koła Naukowego Embriologii uczestnicy zapoznają się z organizmem modelowym biologii rozwoju - nicieniem Caenorhabditis elgans. W pierwszej części wysłuchają Oni krótkiej prelekcji o jego biologii. W drugiej części samodzielnie przy użyciu standardowych technik nauczą się pracować z nicieniem, izolować jaja i larwy oraz obserwować początkowe etapy jego rozwoju pod mikroskopem.

13-18 lat

246A

10

Nie

15:30-16:00

Dlaczego Kopciuszek przeistoczył się w motyla?

Prowadzą: mgr Agnieszka Suszczyńska, lic. Krystyna Jęderka

Po co motylowi gąsienica? Czy mały świerszcz jest podobny do swoich rodziców? Jak rozpoznać na łące owada i czym różni się od ślimaka, pająka i dżdżownicy? Zapraszamy najmłodszych do bliższego przyjrzenia się metamorfozie owadów.

6-9 lat

53

20

15:30-16:30

Załóż sam hodowle in vitro z roślin z supermarketu!

Prowadzą: Anna Podgórska, Monika Ostaszewska- Bugajska, Maria Burian, Klaudia Szwaj

Warsztaty dają możliwość poznania kiełkowania i mikrorozmnażania roślin w kulturach prowadzonych in vitro. Uczestnicy dowiedzą się czym są kultury in vitro roślin, jakie przynoszą korzyści oraz jakie mają zastosowanie w praktyce. Dodatkowo będą mieli okazję zapoznać się z pracą w laboratorium oraz z warunkami pracy sterylnej. Na warsztatach każda osoba otrzyma możliwość samodzielnego założenia hodowli in vitro z wykorzystaniem roślin, z którymi spotyka się na co dzień. Własnoręcznie założone hodowle każdy uczestnik będzie mógł zabrać ze sobą do domu.

od 15 lat

22D

10

Nie

16:00-16:45

Wszystkie barwy tęczy - rośliny jako źródło naturalnych barwników

Prowadzą: Mgr Klaudia Cieślik, mgr inż. Katarzyna Kozak

Zajęcia praktyczne na temat barwników ekstrahowanych z pomidora, natki pietruszki i szpinaku wizualizowanych metodą chromatografii cienkowarstwowej. W ramach zajęć wykonamy ekstrakcję barwników roślinnych (chlorofil a, chlorofil b, karoten, ksantofile) z liści, natki i koncentratu pomidorowego. Następnie przeprowadzimy chromatograficzny rozdział mieszaniny barwników za pomocą chromatografii cienkowarstwowej.

9-12 lat

111C

16

Nie

16:00-16:50

Sztuka Nauki - Nauka Sztuki. EKOLOGIA: Nisza ekologiczna

Prowadzą: mgr Jakub Strzelecki, Juliusz Strzelecki, dr Jan Jabłonka, Barbara Ciosek

Warsztaty służą popularyzowaniu nauki metodami artystycznymi. Prowadzone są przez ludzi sztuki i nauki, współpracujących ze sobą. Część artystyczna uprzystępnia wiedzę z naciskiem na pojmowanie mechanizmów za pomocą technik teatralnych i aktorskich. Część naukowa przekazuje dane i teorie dotyczące zagadnień uprzystępnionych w części artystycznej technikami improwizacyjnymi.
UCZESTNICZAC W WARSZTATACH AKCEPTUJĄ PAŃSTWO REGULAMIN.
https://www.facebook.com/725655894175907/photos/a.809786629096166.1073741831.725655894175907/963770953697732/?type=3&theater

10-15 lat

038; CENT

12

Nie

16:00-17:00

Od larwy do motyla, czyli jedno imię - wiele twarzy.

Prowadzą: dr Joanna Kotwica-Rolińska, mgr Tomasz Czerwik

Na zajęciach uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z budową morfologiczną i anatomiczną różnych stadiów rozwojowych motyla Spodoptera littoralis.

15-18 lat

55

10

Nie

16:00-17:00

Fascynujący świat pasożytów

Prowadzą: Prowadzący: mgr Marta Maruszewska, mgr Dorota Dwużnik

Warsztaty będą dotyczyły najczęściej spotykanych pasożytów psów i kotów, zasad higieny w kontaktach ze zwierzętami, profilaktyki przeciwpasożytniczej. Prowadzący wprowadzą uczniów w nowe zagadnienia poprzez pogadankę, następnie uczniowie będą mogli zobaczyć pasożyty zwierząt domowych, dowiedzą się jak je rozpoznać i jak zapobiegać infekcji pasożytniczej u ludzi i ich czworonogów.

6-9 lat

145A

15

Nie

16:15-16:45

Dlaczego Kopciuszek przeistoczył się w motyla?

Prowadzą: mgr Agnieszka Suszczyńska, lic. Krystyna Jęderka

Po co motylowi gąsienica? Czy mały świerszcz jest podobny do swoich rodziców? Jak rozpoznać na łące owada i czym różni się od ślimaka, pająka i dżdżownicy? Zapraszamy najmłodszych do bliższego przyjrzenia się metamorfozie owadów.

6-9 lat

53

20

16:30-17:15

Biologiczne żarówki

Prowadzi: Stanisław Łoboziak

Panuje przekonanie, że jeżeli jakiś organizm świeci, to został zmodyfikowany w laboratoriach w sposób sztuczny. Podczas tych zajęć pragniemy obalić mity i przekonać Was, że w przyrodzie wiele organizmów świeci zupełnie naturalnie. Opowiemy o fluorescencji i bioluminescencji, a także przedstawimy świecące rośliny i zwierzęta, które można zobaczyć w Polsce. Samodzielnie sprawdzicie dlaczego skorupka jajka świeci w ultrafiolecie na kolor czerwony, a kora kasztanowca na niebieski. Zobaczycie też, jak świecą niektóre glony morskie i bakterie.

od 12 lat

54

11

Nie

16:30-17:30

Jak żyć, kiedy brakuje jedzenia i picia?

Prowadzi: dr Bożena Dubielecka i mgr Joanna Bogdanowicz

W szklarniach Ogrodu Botanicznego UW będziemy podpatrywać jak rośliny potrafią przetrwać w przypadku ograniczonej ilości wody i substancji odżywczych. Obejrzymy pod binokularem modyfikacje liści wybranych roślin. Wszystkie te obserwacje poczynimy nocą w specyficznej aranżacji. Która z roślin okaże się najbardziej zaskukująca?

od 12 lat

Ogród Botaniczny Szklarnie, Zbiórka pod budynkiem Obserwatorium Astronomicznego Al. Ujazdowskie 4.

10

Nie

16:45-18:00

Na własne oczy - komórki macierzyste

Prowadzą: dr Karolina Archacka, mgr Joanna Bem, mgr Anita Helińska, mgr Paulina Kasprzycka, mgr Barbara Świerczek

Przyjdź na warsztaty i przekonaj się, jak wygląda praca w laboratorium komórkowym. Dowiedz się, jakie komórki można hodować na szalce i zobacz je pod mikroskopem!

od 15 lat

215 C

12

Nie

16:50-17:40

Sztuka Nauki - Nauka Sztuki. EWOLUCJA: Dobór Naturalny

Prowadzą: mgr Jakub Strzelecki, Juliusz Strzelecki, dr Jan Jabłonka, Barbara Ciosek

Warsztaty służą popularyzowaniu nauki metodami artystycznymi. Prowadzone są przez ludzi sztuki i nauki, współpracujących ze sobą. Część artystyczna uprzystępnia wiedzę z naciskiem na pojmowanie mechanizmów za pomocą technik teatralnych i aktorskich. Część naukowa przekazuje dane i teorie dotyczące zagadnień uprzystępnionych w części artystycznej technikami improwizacyjnymi.
UCZESTNICZAC W WARSZTATACH AKCEPTUJĄ PAŃSTWO REGULAMIN.
https://www.facebook.com/725655894175907/photos/a.809786629096166.1073741831.725655894175907/963770953697732/?type=3&theater

10-15 lat

038; CENT

12

Nie

17:00-17:45

Wszystkie barwy tęczy - rośliny jako źródło naturalnych barwników

Prowadzą: Mgr Klaudia Cieślik, mgr inż. Katarzyna Kozak

Zajęcia praktyczne na temat barwników ekstrahowanych z pomidora, natki pietruszki i szpinaku wizualizowanych metodą chromatografii cienkowarstwowej. W ramach zajęć wykonamy ekstrakcję barwników roślinnych (chlorofil a, chlorofil b, karoten, ksantofile) z liści, natki i koncentratu pomidorowego. Następnie przeprowadzimy chromatograficzny rozdział mieszaniny barwników za pomocą chromatografii cienkowarstwowej.

9-12 lat

111C

16

Nie

17:00-19:00

Chloroplasty nie lubią zielonego! Czy aktywność chloroplastów zależy od barwy światła?

Prowadzą: Paulina Piotrowska Magdalena Łazicka, Zakład Regulacji Metabolizmu, Instytut Biochemii, Wydziału Biologii UW

Chloroplasty są organellami konwertującymi energię świetlną na energię chemiczną, dzięki obecności aparatu fotosyntetycznego w wewnętrznym systemie błon zwanych tylakoidami. Aktywność chloroplastów można zmierzyć wykorzystując ich zdolność rozkładu wody do cząsteczkowego tlenu w trakcie procesu fotosyntezy. Wykorzystuje się do tego elektrodę tlenową Clarka czułą na zmieniające się stężenie tlenu w zawiesinie chloroplastów. Jeśli chcesz przekonać się jak barwy światła wpływają na aktywność chloroplastów, zapraszamy! Cel: 1. Porównanie aktywności chloroplastów wzbudzonych różnymi barwami światła, wykorzystując zdolność fotosytemu II do wydzielania tlenu. 2. Zapoznanie się z fazą jasną fotosytezy. 3. Zapoznanie się z aparaturą badawczą np. elektroda tlenowa Clarka.

od 15 lat

214D

4

Nie

17:00-18:00

Rozwój nicienia modelowego Caenorhabditis elegans.

Prowadzą: mgr Katarzyna Czajkowska, studenci z Koła Naukowego Embriologii

Podczas warsztatów Koła Naukowego Embriologii uczestnicy zapoznają się organizmem modelowym biologii rozwoju - nicieniem Caenorhabditis elgans. W pierwszej części wysłuchają Oni krótkiej prelekcji o jego biologii. W drugiej części samodzielnie przy użyciu standardowych technik nauczą się pracować z nicieniem, izolować jaja i larwy oraz obserwować początkowe etapy jego rozwoju pod mikroskopem.

13-18 lat

246A

10

17:00-17:30

Dlaczego Kopciuszek przeistoczył się w motyla?

Prowadzą: mgr Agnieszka Suszczyńska, lic. Krystyna Jęderka

Po co motylowi gąsienica? Czy mały świerszcz jest podobny do swoich rodziców? Jak rozpoznać na łące owada i czym różni się od ślimaka, pająka i dżdżownicy? Zapraszamy najmłodszych do bliższego przyjrzenia się metamorfozie owadów.

6-9 lat

53

20

17:15-18:00

Kosmetyki - zrób to sam

Prowadzą: Kamil Kwiecień, Olga Cholewińska

Nie możesz zdecydować się, który szampon, krem, odżywka będą lepsze? Nasze babcie nie miały tego problemu, bo same przygotowywały kosmetyki. W czasie warsztatów poznasz rośliny, z których wytwarza się preparaty kosmetyczne. Dzięki podanym przez nas przepisom każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie przygotować ziołowe kosmetyki.

od 12 lat

21D

11

17:15-18:00

Wojna w mikroskali - mechanizmy odporności zwierząt i człowieka.

Prowadzą: Julian Swatler, Piotr Bartochowski, Kacper Piwowarek, Jacek Kędzierski,

Co to jest zapalenie płuc? Skąd bierze się gorączka? Dlaczego ospę przechodzi się tylko raz? Przyjdź i poznaj odpowiedzi na te, i inne pytania, dotyczące odporności. Pokażemy Ci, jak wyglądają komórki odpornościowe, i w jaki sposób ratują nam życie każdego dnia. Spotkanie z nami, to niepowtarzalna okazja do wniknięcia w zawiłe tematy immunologii i zadania własnych pytań adeptom tej nauki.

od 15 lat

111/A

10

17:15-17:45

Elektrownie, pompy i inne niewidoczne tajemnice naszego ciała

Prowadzi: Mikołaj Cup

Co prąd elektryczny może nam powiedzieć o naszym ciele? Dlaczego dostajemy zadyszki? Czy da się oszukać FBI? Na interaktywnych zajęciach będziesz miał okazję poznać metody badania elektryczności napędzającej Twój organizm, a także zobaczysz na własne oczy na czym polega myślenie i jak działa wykrywacz kłamstw.

od 15 lat

6B

20

Nie

17:30-19:30

CSI - Kryminalne zagadki BioCEN

Prowadzi: Jacek Patryn

Wyobraźmy sobie zdarzenie kryminalne, gdzie nie udało się ująć winowajcy na gorącym uczynku, a wszyscy podejrzani mają mocne alibi i brak jasnego motywu. Czy takie śledztwo musi zostać umorzone z powodu niewykrycia sprawcy? Dzięki metodom biologii molekularnej nie musi. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w praktycznych zajęciach z wykorzystania techniki RFLP do zbadania genetycznego odcisku palca, podczas których postaramy się odpowiedzieć na sakramentalne pytanie: winny czy niewinny.

od 12 lat

221D

11

Nie

17:30-18:30

Od larwy do motyla, czyli jedno imię - wiele twarzy.

Prowadzą: dr Joanna Kotwica-Rolińska, mgr Tomasz Czerwik

Na zajęciach uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z budową morfologiczną i anatomiczną różnych stadiów rozwojowych motyla Spodoptera littoralis.

15-18 lat

55

10

17:30-18:15

Biologiczne żarówki

Prowadzi: Stanisław Łoboziak

Panuje przekonanie, że jeżeli jakiś organizm świeci, to został zmodyfikowany w laboratoriach w sposób sztuczny. Podczas tych zajęć pragniemy obalić mity i przekonać Was, że w przyrodzie wiele organizmów świeci zupełnie naturalnie. Opowiemy o fluorescencji i bioluminescencji, a także przedstawimy świecące rośliny i zwierzęta, które można zobaczyć w Polsce. Samodzielnie sprawdzicie dlaczego skorupka jajka świeci w ultrafiolecie na kolor czerwony, a kora kasztanowca na niebieski. Zobaczycie też, jak świecą niektóre glony morskie i bakterie.

od 12 lat

54

11

Nie

17:30-18:30

Załóż sam hodowle in vitro z roślin z supermarketu!

Prowadzą: Anna Podgórska, Monika Ostaszewska- Bugajska, Maria Burian, Klaudia Szwaj

Warsztaty dają możliwość poznania kiełkowania i mikrorozmnażania roślin w kulturach prowadzonych in vitro. Uczestnicy dowiedzą się czym są kultury in vitro roślin, jakie przynoszą korzyści oraz jakie mają zastosowanie w praktyce. Dodatkowo będę mieli okazję zapoznać się z pracą w laboratorium oraz z warunkami pracy sterylnej. Na warsztatach każda osoba otrzyma możliwość samodzielnego założenia hodowli in vitro z wykorzystaniem roślin, z którymi spotyka się na co dzień. Własnoręcznie założone hodowle każdy uczestnik będzie mógł zabrać ze sobą do domu.

od 15 lat

22D

10

17:40-18:30

Sztuka Nauki - Nauka Sztuki. Metamorfozy

Prowadzą: mgr Jakub Strzelecki, Juliusz Strzelecki, dr Jan Jabłonka, Barbara Ciosek

Warsztaty służą popularyzowaniu nauki metodami artystycznymi. Prowadzone są przez ludzi sztuki i nauki, współpracujących ze sobą. Część artystyczna uprzystępnia wiedzę z naciskiem na pojmowanie mechanizmów za pomocą technik teatralnych i aktorskich. Część naukowa przekazuje dane i teorie dotyczące zagadnień uprzystępnionych w części artystycznej technikami improwizacyjnymi.
UCZESTNICZAC W WARSZTATACH AKCEPTUJĄ PAŃSTWO REGULAMIN.
https://www.facebook.com/725655894175907/photos/a.809786629096166.1073741831.725655894175907/963770953697732/?type=3&theater

10-15 lat

038; CENT

12

Nie

18:00-19:30

Zagraj w metabolizm

Prowadzi: Takao Ishikawa

Gra planszowa "Zagraj w metabolizm" ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z metabolizmem komórkowym. Po omówieniu podstaw oddychania komórkowego, uczestnicy zagrają w grę, dzięki której utrwalą sobie najważniejsze pojęcia z biochemii i szlaków metabolicznych. Zagadnienie to bywa traumatyczne dla licealistów i studentów, ale dzięki tej grze, być może negatywne skojarzenia o metabolizmie zamienią się w zabawne wspomnienia z Nocy Biologów?

uczniowie liceum

314/D

16

Nie

18:00-18:45

Wszystkie barwy tęczy - rośliny jako źródło naturalnych barwników

Prowadzą: Mgr Klaudia Cieślik, mgr inż. Katarzyna Kozak

Zajęcia praktyczne na temat barwników ekstrahowanych z pomidora, natki pietruszki i szpinaku wizualizowanych metodą chromatografii cienkowarstwowej. W ramach zajęć wykonamy ekstrakcję barwników roślinnych (chlorofil a, chlorofil b, karoten, ksantofile) z liści, natki i koncentratu pomidorowego. Następnie przeprowadzimy chromatograficzny rozdział mieszaniny barwników za pomocą chromatografii cienkowarstwowej.

9-12 lat

111C

16

Nie

18:00-18:30

Elektrownie, pompy i inne niewidoczne tajemnice naszego ciała

Prowadzi: Mikołaj Cup

Co prąd elektryczny może nam powiedzieć o naszym ciele? Dlaczego dostajemy zadyszki? Czy da się oszukać FBI? Na interaktywnych zajęciach będziesz miał okazję poznać metody badania elektryczności napędzającej Twój organizm, a także zobaczysz na własne oczy na czym polega myślenie i jak działa wykrywacz kłamstw.

od 15 lat

6B

10

Nie

18:00-19:00

Obiad pod mikroskopem - zobacz co jesz

Prowadzą: dr Katarzyna Gieczewska, mgr Joanna Wójtowicz, mgr Joanna Skupień

Warsztaty te są dla Ciebie jeśli: chcesz zapoznać się z tajnikami mikroskopii świetlnej, chcesz samodzielnie wykonać i zabarwić preparat mikroskopowy, lub po prostu interesuje Cię otaczający świat w skali mikro.

od 12 lat

106C

14

18:00-19:00

Ile kofeiny jest w herbacie?

Prowadzi: dr Monika Mętrak

Podczas zajęć uczestnicy będą mieć możliwość wyekstrahowania kofeiny z kilku różnych gatunków herbat i porównania, która z nich zawiera większe ilości tego związku.

od 15 lat

2.43 CNBCh UW Spotkanie w kurtkach w holu przy Smoku

8

18:15-19:00

Wojna w mikroskali - mechanizmy odporności zwierząt i człowieka.

Prowadzą: Julian Swatler, Piotr Bartochowski, Kacper Piwowarek, Jacek Kędzierski,

Co to jest zapalenie płuc? Skąd bierze się gorączka? Dlaczego ospę przechodzi się tylko raz? Przyjdź i poznaj odpowiedzi na te, i inne pytania, dotyczące odporności. Pokażemy Ci, jak wyglądają komórki odpornościowe, i w jaki sposób ratują nam życie każdego dnia. Spotkanie z nami, to niepowtarzalna okazja do wniknięcia w zawiłe tematy immunologii i zadania własnych pytań adeptom tej nauki.

od 15 lat

111/A

10

18:30-20:30

Mikrobiologia od kuchni

Prowadzi: Doktoranci Instytutu Mikrobiologii

Dlaczego jedzenie się psuje? W jaki sposób mleko zamienia się w jogurt? Co tak naprawdę dzieje się w słoiku z kiszonymi ogórkami? Czy zasada pięciu sekund jest prawdziwa? Na te i inne pytania odpowiemy na naszych mikrobiologicznych warsztatach!

od 12 lat

303A

16

18:30-20:30

Mikrobiologia od kuchni

Prowadzi: Doktoranci Instytutu Mikrobiologii

Dlaczego jedzenie się psuje? W jaki sposób mleko zamienia się w jogurt? Co tak naprawdę dzieje się w słoiku z kiszonymi ogórkami? Czy zasada pięciu sekund jest prawdziwa? Na te i inne pytania odpowiemy na naszych mikrobiologicznych warsztatach!

od 12 lat

405A

16

18:30-19:20

Sztuka Nauki - Nauka Sztuki. GENETYKA: Taniec translacji

Prowadzą: mgr Jakub Strzelecki, Juliusz Strzelecki, dr Jan Jabłonka, Barbara Ciosek

Warsztaty służą popularyzowaniu nauki metodami artystycznymi. Prowadzone są przez ludzi sztuki i nauki, współpracujących ze sobą. Część artystyczna uprzystępnia wiedzę z naciskiem na pojmowanie mechanizmów za pomocą technik teatralnych i aktorskich. Część naukowa przekazuje dane i teorie dotyczące zagadnień uprzystępnionych w części artystycznej technikami improwizacyjnymi.
UCZESTNICZAC W WARSZTATACH AKCEPTUJĄ PAŃSTWO REGULAMIN.
https://www.facebook.com/725655894175907/photos/a.809786629096166.1073741831.725655894175907/963770953697732/?type=3&theater

10-15 lat

038; CENT

25

Nie

18:30-19:15

Biologiczne żarówki

Prowadzi: Stanisław Łoboziak

Panuje przekonanie, że jeżeli jakiś organizm świeci, to został zmodyfikowany w laboratoriach w sposób sztuczny. Podczas tych zajęć pragniemy obalić mity i przekonać Was, że w przyrodzie wiele organizmów świeci zupełnie naturalnie. Opowiemy o fluorescencji i bioluminescencji, a także przedstawimy świecące rośliny i zwierzęta, które można zobaczyć w Polsce. Samodzielnie sprawdzicie dlaczego skorupka jajka świeci w ultrafiolecie na kolor czerwony, a kora kasztanowca na niebieski. Zobaczycie też, jak świecą niektóre glony morskie i bakterie.

od 12 lat

54

16

18:45-19:15

Elektrownie, pompy i inne niewidoczne tajemnice naszego ciała

Prowadzi: Mikołaj Cup

Co prąd elektryczny może nam powiedzieć o naszym ciele? Dlaczego dostajemy zadyszki? Czy da się oszukać FBI? Na interaktywnych zajęciach będziesz miał okazję poznać metody badania elektryczności napędzającej Twój organizm, a także zobaczysz na własne oczy na czym polega myślenie i jak działa wykrywacz kłamstw.

od 15 lat

6B

10

Nie

19:00-19:45

Wszystkie barwy tęczy - rośliny jako źródło naturalnych barwników

Prowadzą: Mgr Klaudia Cieślik, mgr inż. Katarzyna Kozak

Zajęcia praktyczne na temat barwników ekstrahowanych z pomidora, natki pietruszki i szpinaku wizualizowanych metodą chromatografii cienkowarstwowej. W ramach zajęć wykonamy ekstrakcję barwników roślinnych (chlorofil a, chlorofil b, karoten, ksantofile) z liści, natki i koncentratu pomidorowego. Następnie przeprowadzimy chromatograficzny rozdział mieszaniny barwników za pomocą chromatografii cienkowarstwowej.

9-12 lat

111C

16

Nie

19:00-20:00

Krwawa profesja, czyli jak się bada krew?

Prowadzą: mgr Agnieszka Suszczyńska, mgr Urszula Kędzierska, dr Magdalena Markowska

Czy zastanawiałeś się w jaki sposób przeprowadza się badanie krwi? Czy biała krwinka naprawdę jest biała? I co oznacza niski hematokryt? W czasie zajęć uczestnicy będą mieli możliwość przeprowadzenia badań krwi, standardowo wykonywanych w laboratoriach analitycznych. Własnoręczne wykonanie tego typu oznaczeń ułatwi zrozumienie fizjologii krwi oraz interpretację wyników własnych badań analitycznych.

15-18 lat

55

10

Nie

19:15-20:00

Wojna w mikroskali - mechanizmy odporności zwierząt i człowieka.

Prowadzą: Julian Swatler, Piotr Bartochowski, Kacper Piwowarek, Jacek Kędzierski,

Co to jest zapalenie płuc? Skąd bierze się gorączka? Dlaczego ospę przechodzi się tylko raz? Przyjdź i poznaj odpowiedzi na te, i inne pytania, dotyczące odporności. Pokażemy Ci, jak wyglądają komórki odpornościowe, i w jaki sposób ratują nam życie każdego dnia. Spotkanie z nami, to niepowtarzalna okazja do wniknięcia w zawiłe tematy immunologii i zadania własnych pytań adeptom tej nauki.

od 15 lat

111/A

10

19:20-20:00

Sztuka Nauki - Nauka Sztuki. NEUROBIOLOGIA: Patrzeć nie znaczy widzieć

Prowadzą: mgr Jakub Strzelecki, Juliusz Strzelecki, dr Jan Jabłonka, Barbara Ciosek

Warsztaty służą popularyzowaniu nauki metodami artystycznymi. Prowadzone są przez ludzi sztuki i nauki, współpracujących ze sobą. Część artystyczna uprzystępnia wiedzę z naciskiem na pojmowanie mechanizmów za pomocą technik teatralnych i aktorskich. Część naukowa przekazuje dane i teorie dotyczące zagadnień uprzystępnionych w części artystycznej technikami improwizacyjnymi.
UCZESTNICZAC W WARSZTATACH AKCEPTUJĄ PAŃSTWO REGULAMIN.
https://www.facebook.com/725655894175907/photos/a.809786629096166.1073741831.725655894175907/963770953697732/?type=3&theater

10-15 lat

038; CENT

12

Nie

19:30-21:30

Chloroplasty nie lubią zielonego! Czy aktywność chloroplastów zależy od barwy światła?

Prowadzą: Paulina Piotrowska Magdalena Łazicka, Zakład Regulacji Metabolizmu, Instytut Biochemii, Wydziału Biologii UW

Chloroplasty są organellami konwertującymi energię świetlną na energię chemiczną, dzięki obecności aparatu fotosyntetycznego w wewnętrznym systemie błon zwanych tylakoidami. Aktywność chloroplastów można zmierzyć wykorzystując ich zdolność rozkładu wody do cząsteczkowego tlenu w trakcie procesu fotosyntezy. Wykorzystuje się do tego elektrodę tlenową Clarka czułą na zmieniające się stężenie tlenu w zawiesinie chloroplastów. Jeśli chcesz przekonać się jak barwy światła wpływają na aktywność chloroplastów, zapraszamy! Cel: 1. Porównanie aktywności chloroplastów wzbudzonych różnymi barwami światła, wykorzystując zdolność fotosytemu II do wydzielania tlenu. 2. Zapoznanie się z fazą jasną fotosytezy. 3. Zapoznanie się z aparaturą badawczą np. elektroda tlenowa Clarka.

214D

4

Nie

19:30-20:00

Elektrownie, pompy i inne niewidoczne tajemnice naszego ciała

Prowadzi: Mikołaj Cup

Co prąd elektryczny może nam powiedzieć o naszym ciele? Dlaczego dostajemy zadyszki? Czy da się oszukać FBI? Na interaktywnych zajęciach będziesz miał okazję poznać metody badania elektryczności napędzającej Twój organizm, a także zobaczysz na własne oczy na czym polega myślenie i jak działa wykrywacz kłamstw.

od 15 lat

6B

10

Nie

19:30-20:45

Na własne oczy - komórki macierzyste

Prowadzą: dr Karolina Archacka, mgr Joanna Bem, mgr Anita Helińska, mgr Paulina Kasprzycka, mgr Barbara Świerczek

Przyjdź na warsztaty i przekonaj się, jak wygląda praca w laboratorium komórkowym. Dowiedz się, jakie komórki można hodować na szalce i zobacz je pod mikroskopem!

od 15 lat

215 C

12

Nie

19:45-20:45

Obiad pod mikroskopem - zobacz co jesz

Prowadzą: dr Katarzyna Gieczewska, mgr Joanna Wójtowicz, mgr Joanna Skupień

Warsztaty te są dla Ciebie jeśli: chcesz zapoznać się z tajnikami mikroskopii świetlnej, chcesz samodzielnie wykonać i zabarwić preparat mikroskopowy, lub po prostu interesuje Cię otaczający świat w skali mikro.

od 12 lat

106C

14

20:00-20:45

Domowe SPA

Prowadzą: Kamil Kwiecień, Olga Cholewińska

Jak zachować wieczną młodość i urodę? Jak odżywić i zregenerować skórę? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź podczas warsztatów! Uczestnicy samodzielnie przygotują kremy do pielęgnacji skóry, które będą mogli zabrać do domu oraz poznają składniki, z których można je wyprodukować.

od 15 lat

21D

16

Nie

20:00-22:00

CSI - Kryminalne zagadki BioCEN

Prowadzi: Jacek Patryn

Wyobraźmy sobie zdarzenie kryminalne, gdzie nie udało się ująć winowajcy na gorącym uczynku, a wszyscy podejrzani mają mocne alibi i brak jasnego motywu. Czy takie śledztwo musi zostać umorzone z powodu niewykrycia sprawcy? Dzięki metodom biologii molekularnej nie musi. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w praktycznych zajęciach z wykorzystania techniki RFLP do zbadania genetycznego odcisku palca, podczas których postaramy się odpowiedzieć na sakramentalne pytanie: winny czy niewinny.

od 12 lat

221D

16

20:00-20:45

Wszystkie barwy tęczy - rośliny jako źródło naturalnych barwników

Prowadzą: Mgr Klaudia Cieślik, mgr inż. Katarzyna Kozak

Zajęcia praktyczne na temat barwników ekstrahowanych z pomidora, natki pietruszki i szpinaku wizualizowanych metodą chromatografii cienkowarstwowej. W ramach zajęć wykonamy ekstrakcję barwników roślinnych (chlorofil a, chlorofil b, karoten, ksantofile) z liści, natki i koncentratu pomidorowego. Następnie przeprowadzimy chromatograficzny rozdział mieszaniny barwników za pomocą chromatografii cienkowarstwowej.

9-12 lat

111C

16

Nie

20:00-21:30

Biologia molekularna w kryminalistyce

Prowadzą: Klaudia Kamińska, Agata Bąk, Monika Tabor, Salwador Cyranowski, Michał Hulka, Rafał Fejfer, Weronika Tomaka, Olga Morawska

W jednym z laboratoriów IBB doszło do morderstwa. Podejrzanych jest 4 laborantów pracujących tego dnia z zamordowanym. Uczestnicy warsztatów pomogą w rozwiązaniu zagadki poprzez wyizolowanie DNA z miejsca zbrodni, a następnie przyrównując wyniki sekwencjonowania z bazą danych CODIS i na tej podstawie wytypowując sprawcę.

16-18 lat

129, IBB ul. Pawińskiego 1A, zbiórka w Holu Wydziału Biologii przy Smoku. o godzinie 19.30

16

Nie

20:00-22:00

Spotkanie z Biologiem

Prowadzą: mgr Joanna Bem, mgr Barbara Świerczek

Porozmawiaj w cztery oczy z biologami korzystając z Żywej Biblioteki. Dowiedz się, jak wygląda praca naukowca, dziennikarza czy autora książek przyrodniczych. Porozmawiaj ze studentami i absolwentami naszego Wydziału.

dowolny

401A

15

20:10-21:00

Sztuka Nauki - Nauka Sztuki. Muzyka w uszach

Prowadzą: mgr Jakub Strzelecki, Juliusz Strzelecki, dr Jan Jabłonka, Barbara Ciosek

Warsztaty służą popularyzowaniu nauki metodami artystycznymi. Prowadzone są przez ludzi sztuki i nauki, współpracujących ze sobą. Część artystyczna uprzystępnia wiedzę z naciskiem na pojmowanie mechanizmów za pomocą technik teatralnych i aktorskich. Część naukowa przekazuje dane i teorie dotyczące zagadnień uprzystępnionych w części artystycznej technikami improwizacyjnymi.
UCZESTNICZAC W WARSZTATACH AKCEPTUJĄ PAŃSTWO REGULAMIN.
https://www.facebook.com/725655894175907/photos/a.809786629096166.1073741831.725655894175907/963770953697732/?type=3&theater

10-15 lat

038; CENT

12

Nie

20:15-21:00

Wojna w mikroskali - mechanizmy odporności zwierząt i człowieka.

Prowadzą: Julian Swatler, Piotr Bartochowski, Kacper Piwowarek, Jacek Kędzierski,

Co to jest zapalenie płuc? Skąd bierze się gorączka? Dlaczego ospę przechodzi się tylko raz? Przyjdź i poznaj odpowiedzi na te, i inne pytania, dotyczące odporności. Pokażemy Ci, jak wyglądają komórki odpornościowe, i w jaki sposób ratują nam życie każdego dnia. Spotkanie z nami, to niepowtarzalna okazja do wniknięcia w zawiłe tematy immunologii i zadania własnych pytań adeptom tej nauki.

od 15 lat

111/A

10

Nie

20:30-21:00

Elektrownie, pompy i inne niewidoczne tajemnice naszego ciała

Prowadzi: Mikołaj Cup

Co prąd elektryczny może nam powiedzieć o naszym ciele? Dlaczego dostajemy zadyszki? Czy da się oszukać FBI? Na interaktywnych zajęciach będziesz miał okazję poznać metody badania elektryczności napędzającej Twój organizm, a także zobaczysz na własne oczy na czym polega myślenie i jak działa wykrywacz kłamstw.

od 15 lat

6B

10

Nie

20:30-21:30

Krwawa profesja, czyli jak się bada krew?

Prowadzą: mgr Agnieszka Suszczyńska, mgr Urszula Kędzierska, dr Magdalena Markowska

Czy zastanawiałeś się w jaki sposób przeprowadza się badanie krwi? Czy biała krwinka naprawdę jest biała? I co oznacza niski hematokryt? W czasie zajęć uczestnicy będą mieli możliwość przeprowadzenia badań krwi, standardowo wykonywanych w laboratoriach analitycznych. Własnoręczne wykonanie tego typu oznaczeń ułatwi zrozumienie fizjologii krwi oraz interpretację wyników własnych badań analitycznych.

15-18 lat

55

14

Nie

21:10-21:40

Elektrownie, pompy i inne niewidoczne tajemnice naszego ciała

Prowadzi: Mikołaj Cup

Co prąd elektryczny może nam powiedzieć o naszym ciele? Dlaczego dostajemy zadyszki? Czy da się oszukać FBI? Na interaktywnych zajęciach będziesz miał okazję poznać metody badania elektryczności napędzającej Twój organizm, a także zobaczysz na własne oczy na czym polega myślenie i jak działa wykrywacz kłamstw.

od 15 lat

6B

10

Nie

21:15-22:00

Wojna w mikroskali - mechanizmy odporności zwierząt i człowieka.

Prowadzą: Julian Swatler, Piotr Bartochowski, Kacper Piwowarek, Jacek Kędzierski,

Co to jest zapalenie płuc? Skąd bierze się gorączka? Dlaczego ospę przechodzi się tylko raz? Przyjdź i poznaj odpowiedzi na te, i inne pytania, dotyczące odporności. Pokażemy Ci, jak wyglądają komórki odpornościowe, i w jaki sposób ratują nam życie każdego dnia. Spotkanie z nami, to niepowtarzalna okazja do wniknięcia w zawiłe tematy immunologii i zadania własnych pytań adeptom tej nauki.

od 15 lat

111/A

10

22:15-23:00

Wojna w mikroskali - mechanizmy odporności zwierząt i człowieka.

Prowadzą: Julian Swatler, Piotr Bartochowski, Kacper Piwowarek, Jacek Kędzierski,

Co to jest zapalenie płuc? Skąd bierze się gorączka? Dlaczego ospę przechodzi się tylko raz? Przyjdź i poznaj odpowiedzi na te, i inne pytania, dotyczące odporności. Pokażemy Ci, jak wyglądają komórki odpornościowe, i w jaki sposób ratują nam życie każdego dnia. Spotkanie z nami, to niepowtarzalna okazja do wniknięcia w zawiłe tematy immunologii i zadania własnych pytań adeptom tej nauki.

od 15 lat

111/A

20

Nie

Odwiedzin: 1517453 | Ostatnia aktualizacja: 2015-10-12, 12:47  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.