Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 08 stycznia 2021

Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych

Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Ul. Lwowska 1

87-100 Toruń

Program    układ kategoriami    układ tabelaryczny

10:00


Kategoria: Wykłady on line

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

10:00-10:45

Zanim weźmiesz psa – lekarz weterynarii radzi

Prowadzi: Dr n.med. lek. wet. Robert Paslawski

Przedstawione zostaną informacje, które powinna posiadać każda osoba, która planuje wziąć psa. Omawiane będą wybór rasy, wybór miejsca z którego będzie wybierany pies, jak wybrać odpowiedniego psa spośród innych, warunki utrzymania, podstawowe zabiegi, które trzeba będzie koniecznie wykonać po wzięciu psa.

b/o

91 z 100

Tak

11:00


Kategoria: Wykłady on line

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

11:00-11:45

„Rana prawdę Tobie powie” - czyli rozpoznawanie narzędzia zbrodni na podstawie zadanego obrażenia

Prowadzą: Natalia Hejda, Sylwia Biłeńki, Maciej Harańczyk, Aleksandra Zgoła

Zbrodnia została dokonana. Ciało odnalezione. Podczas oględzin zwłok wykryto szereg ran. Jednak czym różni się jedna od drugiej? Szarpana od ciętej? Postrzałowa od kłutej? Ugryzienie psa od ugryzienia człowieka? Odpowiedź na te pytania zna antropolog. Potrafi rozpoznać narzędzie zbrodni i przybliżyć do rozwiązania zagadki – kto zabił Jana Kowalskiego?

klasy VII-VIII (13-15) i młodzież licealna

29 z 100

Tak

12:00


Kategoria: Gry i quizy

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

12:00-12:45

Kto zabił Jana Kowalskiego? Oględziny miejsca zbrodni”

Prowadzą: Natalia Hejda, Sylwia Biłeńki, Maciej Harańczyk, Aleksandra Zgoła

Ujawnienie, zabezpieczanie i utrwalanie śladów kryminalistycznych. Wciel się w rolę technika kryminalistyki i dokonaj oględzin miejsca zbrodni! Smród rozkładających się zwłok, krew, brud i insekty nekrofagiczne. Pomóż rozwiązać mroczną zagadkę zabójstwa Jana Kowalskiego. Zobacz jak naprawdę wygląda praca „speca od śladów” i przekonaj się, czy kryminalistyka jest dla ciebie!

klasy VII-VIII (13-15) i młodzież licealna

57 z 100

Tak

13:00


Kategoria: Wykłady on line

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

13:00-13:45

Deoksyrybonukleinowe Do It Yourself

Prowadzą: Agata Rybicka, Weronika Ficerman

DNA, nośnik informacji genetycznej, obecny jest w komórkach wszystkich organizmów, w niemal każdym miejscu na naszej planecie. Mimo to, rzadko spotykamy się twarzą w twarz z cząsteczką DNA i nie dzieje się tak dlatego, że DNA jest trudne do znalezienia lub wyizolowania. W trakcie zajęć uczestnicy poznają budowę DNA i poziomy organizacji materiału genetycznego,
a także dowiedzą się, jak wyizolować DNA w warunkach domowych.

klasy VII-VIII (13-15) i młodzież licealna

50 z 100

Tak

14:00


Kategoria: Gry i quizy

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

14:00-15:00

Biologiczne kalambury

Prowadzą: Elwira Nawrocka, Nina Niewińska

Świat biologii jest piękny w swojej różnorodności i chyba nie trzeba nikogo o tym przekonywać. Dołącz do nas i naszych Biologicznych Kalamburów, aby sprawdzić czy odgadniesz wszystkie nasze zagadki przed innymi uczestnikami. Zachęcamy do udziału uczniów we wszystkich grupach wiekowych, każdy znajdzie coś dla siebie.

Pokazy dla uczniów bez ograniczeń wiekowych

88 z 100

Tak

Kategoria: Warsztaty on line

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

14:00-15:00

Obrazowanie mikroskopowe komórek nowotworowych

Prowadzą: dr hab. Łukasz Kuźbicki, prof. UMK

Powstawanie i rozwój nowotworów związane są z zaburzeniami regulacji kluczowych procesów biologicznych w komórkach. Uczestnicy zapoznają się z metodami mikroskopowymi badań molekularnych markerów użytecznych w diagnostyce i opracowywaniu nowych form terapii nowotworów oraz w ocenie prognozy dla pacjentów.
Osoby biorące udział w warsztatach zapoznają się z technikami tworzenia trójwymiarowych obrazów komórek i fragmentów tkanek. Obrazowanie obiektów w preparatach zostanie przeprowadzone z zastosowaniem zmotoryzowanego systemu mikroskopowego, również z wykorzystaniem zjawisk fluorescencji oraz polaryzacji. Używając mikroskopu wyposażonego w kamerę cyfrową będzie możliwa obserwacja przez uczestników warsztatów wyznakowanych histochemicznie komórek nawet w całym przekroju przez guz nowotworowy.

liceum

35 z 100

Tak

Kategoria: Wykłady on line

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

14:15-15:00

PODWÓJNA HELISA DNA – historia sławy i grzechu

Prowadzą: dr hab. Marta Lenartowska, prof. UMK

„W każdej porządnej encyklopedii można dziś przeczytać, że odkrywcami struktury chemicznej DNA byli James Watson, Francis Crick i Rosalind Franklin. A mimo to większość osób potrafi wymienić tylko dwa pierwsze nazwiska. Dlaczego? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba cofnąć się ponad pół wieku, do momentu, kiedy w 1938 roku młodziutka Rosalind Franklin wbrew woli ojca rozpoczęła naukę w Newnham College, jednej z dwóch szkół Cambridge, które przyjmowały kobiety. Po ukończeniu studiów wyższych Franklin obroniła doktorat i otrzymała stanowisko asystenta w King’s College London” (Kaja Malanowska, 2013 rok).

Młodzież 13-15, młodzież licealna, dorośli

67 z 100

Tak

15:00


Kategoria: Wykład online z warsztatami

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-16:00

Do It Yourself- Laboratorium molekularne w kuchni

Prowadzą: mgr inż. Henryk Mikołaj Kozłowski, dr inż. Justyna Sobocińska, dr hab. Sylwia Wrotek

Interesujesz się biologią molekularną? Myślisz, że miejsce badań naukowych jest tylko w profesjonalnych laboratoriach? Poczuj się jak prawdziwy biolog molekularny! Weź udział w warsztatach online w trakcie których pokażemy Ci jak zmienić domową kuchnię w prawdziwe laboratorium. W trakcie zajęć dowiesz się, jak w domowych warunkach wyizolować kwasy nukleinowe z owoców i warzyw, a także jak przygotować i przeprowadzić elektroforezę żelową!

Młodzież licealna

47 z 100

Tak

Kategoria: Wykłady on line

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-15:30

ZOO od kuchni

Prowadzi: mgr inż. Wojciech Kopczyk

Opieka nad zwierzętami w Ogrodzie Zoologicznym, wbrew powszechnej opinii, to nie "przytulanie, głaskanie i karmienie z ręki". Praca opiekuna to głównie dbanie o warunki życia zwierząt, a więc: sprzątanie, karmienie, trening medyczny i raportowanie. Jeśli ciekawi Was jak wygląda praca opiekuna, skąd biorą się zwierzęta w ZOO i ile marchewki zjada takin to zapraszamy na naszą prezentację.

dla KLAS I-III, IV-VI, VII-VIII i LO

67 z 100

Tak

15:00-15:30

Światła w głębi oceanu – o bioluminesencji i odkryciu białka zielonej fluorscencji słów kilka.

Prowadzi: Dr Przemysław Zakrzewski

Świecące meduzy, ryby, robaki, myszy, a nawet... koty. Białko zielonej fluorescencji (GFP) zrewolucjonizowało świat nauki. Od jego odkrycia minęło przeszło 50 lat, a droga do niego była długa, kręta i wyboista. W trakcie wykładu omówione zostanie zjawisko bioluminescencji, historia odkrywcy GFP, prof. Osamu Shimomury, a także przedstawione zostanie szerokie wykorzystanie tego intrygującego białka, nie tylko w biologii i medycynie, ale także w sztuce czy akwarystyce.

klasy IV-VI (10-12 lat), klasy VII-VIII (13-15), młodzież liceal

70 z 100

Tak

15:30-16:15

Asy wywiadu – geny reporterowe GUS i GFP u roślin

Prowadzi: dr hab. Justyna Wiśniewska

Celem wykładu będzie omówienie budowy i ekspresji genu w komórce roślinnej oraz poznanie dwóch genów reporterowych u roślin – GUS i GFP, umożliwiających wizualną ekspresję genu czyli odpowiedzenie na pytanie w jakich organach, tkankach badany gen podlega ekspresji. Pozwoli uświadomić ich znaczenie i możliwości obserwowania interesującego nas białka w komórce. Przedstawiony zostanie film – ekspresja genu oraz zdjęcia roślin transgenicznych, które zawierają geny markerowe ułatwi zrozumienie tak trudnych procesów odbywających się w każdej komórce

klasy VII-VIII (13-15) i młodzież licealna

84 z 100

Tak

16:00


Kategoria: Pokazy on-line

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-17:00

Mikroorganizmy – przyjaciele i wrogowie człowieka

Prowadzą: mgr Magdalena Świecimska, mgr Joanna Trzcińska-Wencel,

Uczestnicy poznają pracę mikrobiologa, poznają zasady przygotowywania preparatów mikrobiologicznych. Zaobserwują bakterie i grzyby rozwijające się na podłożach mikrobiologicznych wyizolowane z żywności oraz skóry i błon śluzowych człowieka. Poznają pozytywny i negatywny wpływ drobnoustrojów towarzyszących człowiekowi na jego zdrowie i życie codzienne.

dla klas IV-VI (10-12 lat)

87 z 100

Tak

Kategoria: Wykład online z warsztatami

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:15-17:00

„Czy grupę krwi można zobaczyć?”

Prowadzą: mgr inż. Henryk Mikołaj Kozłowski, dr Małgorzata Pawlikowska, dr Tomasz Jędrzejewski

Jeśli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób określa się grupy krwi u człowieka i jak się je dziedziczy, te zajęcia są dla Ciebie. Podczas nich przedstawiona zostanie metoda oznaczania grup krwi w układzie ABO i Rh stosowana w laboratoriach diagnostycznych. Poznasz odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, takich jak: „dlaczego krew jest czerwona i ma metaliczny posmak”, „czy grupa krwi determinuje Twój charakter?”.

Dzieci, szkoła podstawowa: klasy VII-VIII (13-15)

80 z 100

Tak

Kategoria: Wykłady on line

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-16:30

To nie jest bajka, czyli jak niszczymy nasz świat

Prowadzi: dr Ewa Rogowska

Warunki klimatyczne panujące na Ziemi zmieniają się od wieków. Mają na to wpływ różnorodne czynniki, jednak najsilniej, najszybciej i najbardziej negatywnie zmienia klimat człowiek (na przykład poprzez rosnącą emisję CO2 do atmosfery). Na przestrzeni ostatnich 100 lat temperatura powierzchni Ziemi ciągle wzrasta. Już „udało się” nam ją podnieść w stosunku do epoki przedprzemysłowej o 1ºC. W efekcie w zaledwie pół wieku liczebność światowej populacji żyjących dziko ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyła się średnio o 2/3. Topnieją lodowce i zamierają rafy koralowe.
Eksperci alarmują, że to ostatni moment aby powstrzymać katastrofę. Tylko wyhamowanie ocieplenia poniżej 1.5ºC daje nam gwarancję, że jakość życia ludzi oraz świat, który znamy, będzie uratowany. Że człowiek będzie mógł w nim żyć.
Jest przygotowany plan działania. Trzeba się tylko postarać. Trzeba chcieć.
"Los ludzkości będzie taki, na jaki zasłużyła."
Albert Einstein

klasy VII-VIII (13-15 lat), młodzież licealna

81 z 100

Tak

16:30-17:00

Oko w oko z DNA

Prowadzą: dr Kinga Linowiecka, mgr inż. Justyna Szpotan

Jak wygląda DNA w komórce? Z książek wiemy, że DNA w komórkach organizmów żywych jest dwuniciowym łańcuchem tworzącym helisę. Wiadomo również, że DNA jest bardzo upakowany w komórce: w jednym jądrze komórkowym jego długość wynosi ok. 2 m, a całkowita długość DNA w genomie wynosi aż kilka milionów kilometrów. Logicznym wydaje się więc, że DNA wyizolowany z komórki ludzkiej może być widoczny gołym okiem. Na wykładzie zostanie omówiona jedna z najbardziej tradycyjnych, lecz efektownych technik izolacji manualnej DNA. Dzięki wykładowi będzie można dowiedzieć się więcej o właściwościach biochemicznych DNA, a na koniec zobaczyć gołym okiem jak faktycznie wygląda wyizolowany DNA z komórki.

młodzież licealna

48 z 100

Tak

17:00


Kategoria: Wykłady on line

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:00-17:30

Mroczne opowieści z krypty

Prowadzi: dr Alicja Drozd-Lipińska

„I żyli długo i szczęśliwie..” – tymi słowy kończy się większość baśni. Co jednak dzieje się z nami po śmierci? Uczestnicy spotkania będą mogli usłyszeć, jakim procesom zaczyna podlegać wtedy nasze ciało. Wykład przybliży w barwny i przystępny sposób kwestie dotyczące mumifikacji oraz rozkładu zwłok. Słuchacze poznają m.in. takie pojęcia jak strupieszenie, zeszkieletowanie, czy pogrzeb powietrzny.
Całość prelekcji będzie bogato ilustrowana zdjęciami - w tym także wykonanymi w trakcie prac badawczych, w jakich osobiście miała okazję uczestniczyć prowadząca.

klasy VII-VIII (13-15) młodzież licealna

37 z 100

Tak

17:30-18:00

Czy bakterie mogą być organizmami społecznymi ?

Prowadzi: dr Dariusz Laskowski

Kiedy myślimy o bakteriach wyobrażamy sobie przede wszystkim pojedyncze komórki, które pragną za wszelką cenę zaspokoić swoje potrzeby. Zastanawialiście się kiedykolwiek czy te najprostsze organizmy zdolne są do wzajemnej komunikacji i współpracy ? Wbrew powszechnym opinią w naturalnym środowisku mikroorganizmy rzadko występują jako wolno żyjące jednostki. Najczęściej tworzą skupiska o zorganizowanej strukturze i skomplikowanych relacjach, przypominając prymitywny wielokomórkowy organizm. Jeżeli jesteś ciekawy co mikroorganizmy potrafią zdziałać w grupie, przyjdź na wykład.

klasy VII-VIII (13-15), młodzież licealna, dorośli

75 z 100

Tak

18:00


Kategoria: Wykład online z warsztatami

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

18:00-18:30

Jeden skacze po drzewach, drugi lata jak ptaki – każdy z nich to ssak. Kto odgadnie jaki?

Prowadzą: mgr Anna Przybylska-Piech, dr Krzysztof Kowalski

Ssaki zamieszkują wszystkie środowiska – żyją w wodzie, pod ziemią, na lądzie, na drzewach, a niektóre z nich potrafią latać. Każdy ssak jest wyjątkowy, a wszystkie są zaadaptowane aby jak najlepiej radzić sobie w środowisku, w którym żyją. Przyjdź i przekonaj się jak różnorodny jest ssaczy świat!

klasy IV-VI

95 z 100

Tak

18:30-19:00

Jeden skacze po drzewach, drugi lata jak ptaki – każdy z nich to ssak. Kto odgadnie jaki?

Prowadzą: mgr Anna Przybylska-Piech, dr Krzysztof Kowalski

Ssaki zamieszkują wszystkie środowiska – żyją w wodzie, pod ziemią, na lądzie, na drzewach, a niektóre z nich potrafią latać. Każdy ssak jest wyjątkowy, a wszystkie są zaadaptowane aby jak najlepiej radzić sobie w środowisku, w którym żyją. Przyjdź i przekonaj się jak różnorodny jest ssaczy świat!

klasy VII-VIII

98 z 100

Tak

Kategoria: Wykłady on line

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

18:00-18:30

Mroczne opowieści z krypty

Prowadzi: dr Alicja Drozd-Lipińska

„I żyli długo i szczęśliwie..” – tymi słowy kończy się większość baśni. Co jednak dzieje się z nami po śmierci? Uczestnicy spotkania będą mogli usłyszeć, jakim procesom zaczyna podlegać wtedy nasze ciało. Wykład przybliży w barwny i przystępny sposób kwestie dotyczące mumifikacji oraz rozkładu zwłok. Słuchacze poznają m.in. takie pojęcia jak strupieszenie, zeszkieletowanie, czy pogrzeb powietrzny.
Całość prelekcji będzie bogato ilustrowana zdjęciami - w tym także wykonanymi w trakcie prac badawczych, w jakich osobiście miała okazję uczestniczyć prowadząca.

klasy VII-VIII (13-15) młodzież licealna

81 z 100

Tak

18:00-18:30

„Mam tę moc!” – komórki macierzyste i ich możliwości

Prowadzi: dr hab. Katarzyna Roszek

Każdy z Was słyszał na pewno o komórkach macierzystych – niezwykłych komórkach zdolnych do „samoodnawiania” i regeneracji uszkodzeń. Od kilku dekad fascynują one naukowców, lekarzy oraz zwykłych ludzi. Skąd możemy pozyskać komórki macierzyste? Co potrafią? Dlaczego są tak niezwykłe? Wyniki badań nad komórkami macierzystymi wskazują na ich wysoki potencjał terapeutyczny i możliwość zastosowania w medycynie regeneracyjnej. Jak zatem możemy wykorzystać ich moc? Czy są naszym sposobem na długowieczność?

klasa IV i powyżej

58 z 100

Tak

18:30-19:00

Krótka historia Nagrody Nobla

Prowadzi: mgr Patrycja Wojtaczka

Od czego rozpoczęło się przyznawanie Nagrody Nobla? Jakie osiągnięcia z dziedziny fizjologii i medycyny zostały dotychczas nagrodzone? Jak doszło do ich odkrycia? Na te oraz inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w czasie wykładu. Serdecznie zapraszam!

klasy IV - VIII i młodzoeż licealna

84 z 100

Tak

19:00


Kategoria: wykład - film

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

19:00-20:00

Utrwalone w błękicie

Prowadzą: dr Edyta Adamska, dr Dariusz Kamiński, dr hab. Adam Adamski prof. UMK

Zapraszamy w podróż do magicznej krainy cyjanotypii. Dokumentacja odkryć naukowych jest niezbędnym elementem pracy naukowca - przyrodnika. Otoczeni przez aparaty cyfrowe zapominamy, jak wiele trudu do niedawna wkładano w utrwalenie obrazów otaczającego nas świata. Pierwszą nowoczesną metodą wykorzystaną w początkach XIX w. do dokumentowania kolekcji okazów przyrodniczych była cyjanotypia – jedna z fotograficznych (rysowanych światłem) technik utrwalania obrazu. Opowiemy o jej odkryciu. Zdradzimy tajemnice procesu samodzielnego przygotowywania papieru do wykonania odbitek cyjanotypowych. Pokażemy magiczną przemianę zielonkawożółtej kartki w kobaltowo niebieski obraz utrwalający wizerunek rośliny bez użycia aparatu fotograficznego. Przejdźcie się z nami śladami Williama Herschela i Anny Atkins.

dla KLAS IV-VI, VII-VIII i LO

87 z 100

Tak

20:00


Kategoria: Wykłady on line

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

20:00-20:45

Czy kot może umrzeć na zawał serca?

Prowadzi: Prof. dr hab. lek. wet. Urszula Paslawska

Zawał serca jest jedną z najgroźniejszych chorób serca u ludzi, która często doprowadza do śmierci. Według europejskich danych z powodu zawału serca, umiera więcej osób niż na nowotwory. Podczas zawału serca śmierć przychodzi nagle i niespodziewanie. U zwierząt, w tym psów i kotów też obserwuje się nagłe śmierci. Dlatego właściciele myślą, że zwierzęta też umierają na zawał serca. Czy jednak słusznie?
Wykład prezentuje przyczyny doprowadzające do nagłej śmierci sercowej u kotów.

Dzieci i młodzież bez ograniczenia wieku

40 z 100

Tak

Odwiedzin: 3504522 | Ostatnia aktualizacja: 2021-10-18, 09:06  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.