Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 11 stycznia 2019

Ogród Botaniczny

Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej

Ul. Sławinkowska 3

20-810 Lublin

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 wykład


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-16:45

Pożytki z roślin

Prowadzi: dr Agnieszka Dąbrowska

Człowiek od zawsze korzystał z roślin. Poszukiwał wśród nich pożywienia, substancji leczniczych i upiększających. Rośliny dawały schronienie, broń i ozdoby. Z roślin otrzymywano barwniki i włókno. Działały uspokajająco i pozwalały zapomnieć o trudach codzienności. W niektórych czaiło się niezgłębione zło - sprawiały ból i śmiertelnie truły. Bogactwo roślin przynoszące korzyści człowiekowi kryje się w licznych i różnorodnych kolekcjach Ogrodu Botanicznego UMCS. Chcąc poznać ciekawe cechy użytkowe niektórych z nich, zapraszamy do Ogrodu w Noc Biologów. (wejście służbowe przy ul. Sławinkowskiej 3 oraz brama przy Dworku będą otwarte dla uczestników na czas trwania Nocy Biologów)

bez ograniczeń

Dworek Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS

12 z 30

Tak

17:00-17:45

Niezłe „ziółka” z kolekcji roślin użytkowych, czyli charakterystyka, zastosowanie i ich wpływ na organizm człowieka

Prowadzi: mgr inż. Dorota Misiurek

Rośliny od wieków wykorzystywane są w produkcji medykamentów stosowanych zarówno w medycynie klasycznej, jak i ludowej. Właściwości roślin uzależnione są od zawartych w nich związków chemicznych.
Około 30 % kolekcji roślin użytkowych Ogrodu Botanicznego UMCS stanowią rośliny lecznicze, pochodzące z rożnych części świata. Pogrupowane są one według oddziaływania farmaceutycznego. Wiele roślin mających dobroczynny wpływ na organizm ludzki można spotkać także wśród warzyw, owoców oraz roślin przyprawowych.
W czasie wykładu poznamy niektóre rośliny lecznicze, ich właściwości, oddziaływanie i sposoby wykorzystania.

(wszystkich uczestników zapraszamy do wejścia służbowego przy ul. Sławinkowskiej 3 lub do bramy przy Dworku Kościuszków. Wejścia te będą otwarte na czas trwania Nocy Biologów w Ogrodzie)

bez ograniczeń

Dworek Kościuszków na terenie Ogrodu Botanicznego

14 z 30

Tak

 wykład i warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-19:00

Podróż do świata sukulentów i roślin tropikalnych

Prowadzą: mgr inż. Marta Sapko, mgr Magdalena Pluta, mgr Błażej Maciorowski

Uczestnicy odbędą magiczny spacer po ogrodowej szklarni i zapoznają się ze zgromadzonymi tam gatunkami roślin egzotycznych. Po wycieczce zadaniem "podróżników" będzie wykonanie makiet przedstawiających poznane rośliny w ich naturalnym środowisku. Do wykonania pracy wykorzystamy m.in. materiał "zielony" zebrany podczas wycieczki. Na koniec zapraszamy uczestników na ognisko z pieczonymi ziemniakami i ciepłą herbatą

szkoła podstawowa

Szklarnia

brak miejsc

Tak

 wykład, wycieczka


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

18:00-19:00

Ogrodowa szklarnia wieczorową porą

Prowadzi: inż. Hubert Rydzewski

Uczestnicy wezmą udział w nastrojowym spacerze przy blasku świec oraz zapoznają się z kolekcjami sukulentów i roślin egzotycznych zgromadzonych w szklarniach Ogrodu Botanicznego. Tematem przewodnim będą rośliny użytkowe ze szczególnym uwzględnieniem ich walorów leczniczych. Przy sprzyjającej aurze, po spacerze zapraszamy wszystkich chętnych na ognisko z pieczonymi ziemniakami oraz kubkiem ciepłej herbaty.

(zbiórka uczestników spaceru na placu przy szklarni o godz. 17:55)

bez ograniczeń

Szklarnia Ogrodu Botanicznego

brak miejsc

Tak

Odwiedzin: 2757824 | Ostatnia aktualizacja: 2018-12-11, 15:58  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.