Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 13 stycznia 2023

Muzeum i Instytutu Zoologii i Muzeum Ziemi

Polska Akademia Nauk

Ul. Aleja Na Skarpie 20/26

00-488 Warszawa

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 pogadanka + warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

11:00-13:00

Polskie odkrycia przyrodnicze w Ameryce Południowej


Zapisy: Muzeum Ziemi PAN – 22 629 74 79 w. 203

Warsztaty odbędą się w dniu 14.01.2023 r. (Sobota), rozpoczniemy od prelekcji dotyczącej genezy muzeów przyrodniczych. Odpowiemy na pytania gdzie, kiedy i dlaczego powstały takie muzea? Jaką formę miały najstarsze z nich i co w nich gromadzono? Wyjaśnimy również na czym polega praca w muzeum. Następnie zaprezentujemy zwierzęta pochodzące z Ameryki Południowej, które zostały odkryte przez polskich przyrodników. Opowiemy w jakich środowiskach żyją i jakie mają zwyczaje. W części praktycznej odwzorujemy kształty i barwy poznanych zwierząt, a także przygotujemy modele motyli z puzzli trójwymiarowych.
Dodatkowo, na warsztatach zapoznamy się z wielobarwnymi minerałami zbieranymi przez polskich badaczy, w tym także z takimi, które zostały opisane jako zupełnie nowe dla nauki. Na zajęciach pojawią się również agaty, pochodzące ze znanych stanowisk w Brazylii, których kolorowe imitacje, uczestnicy wykonają samodzielnie z rozdrobionych cukierków.

od 5 lat (wymagana obecność opiekuna)

brak miejsc

Tak

 wykład + pokaz


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:00-19:00

Ocalone, zaginione, odzyskane. Kolekcje z Azji i Ameryki Południowej polskiego emigranta Józefa Czakiego (1857- 1947)

Wykład z pokazem - 13 stycznia 2023 r.

Zapisy: Muzeum Ziemi PAN – 22 629 74 79 w. 203

Józef Czaki (1857-1947) – polski lekarz chirurg cywilny i wojskowy, twórca kolekcji obiektów historii naturalnej oraz zabytków sztuki chińskiej i japońskiej.
Przez ponad 50 lat Czaki gromadził zbiory dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego z myślą o rozwoju polskiej nauki. Liczne materiały ofiarował Muzeum Przemysłu i Rolnictwa oraz Państwowemu Muzeum Zoologicznemu (obecnie Muzeum i Instytut Zoologii PAN) w Warszawie. Zasoby tych placówek obejmujące kilkadziesiąt tysięcy muzealiów Czakiego zostały w dużej mierze utracone podczas II wojny światowej. Część okazów przyrodniczych przechowywanych w Państwowym Muzeum Zoologicznym stała się także celem rabunku dokonanego przez oddział SS – Sonderkommando Paulsen w 1939 roku. Okazy te zostały przetransportowane do III Rzeszy, głównie austriackiego Salzburga, skąd wróciły do Polski w 1946 roku.
Pomimo burzliwych losów kolekcji Czakiego zachowały się do dzisiaj zbiory zoologiczne oraz mineralogiczne pochodzące przede wszystkim z Brazylii. Pierwsze z nich są przechowywane w Muzeum i Instytucie Zoologii PAN, drugie w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie. Przetrwały również pamiątki osobiste, w tym korespondencja i fotografie dokumentujące wiele faktów z życia Czakiego. Są one zgromadzone w prywatnej kolekcji w Casa do Agricultor w Araukarii. Podczas Nocy Biologów nasi goście wysłuchają wykładu, któremu towarzyszyć będzie prezentacja wybranych okazów z kolekcji Czakiego oraz wycieczka po Muzeum Ziemi.

od 14 lat

30 z 50

Tak

Odwiedzin: 4028325 | Ostatnia aktualizacja: 2023-02-26, 19:50  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.