Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 14 stycznia 2022

Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt

Polska Akademia Nauk

Ul. Sławkowska 17

31-016 Kraków

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 oprowadzanie


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

13:00-14:00

Oprowadzanie po Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN

Prowadzi: mgr Marek Banasiak

Oprowadzanie po wystawach muzeum wraz z opisem okazów i ciekawostkami zoologicznymi. Możliwość dotknięcia i potrzymania żywych owadów: straszyki, patyczki, karaczany.

bez ograniczeń

Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN ul. Św. Sebastiana 9

brak miejsc

Tak

 pokaz/prezentacja


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

14:00-15:00

Szczęśliwy dom, gdzie pająki są.

Prowadzi: mgr Karolina Bielecka

Lubisz pająki a może się ich panicznie boisz? Zapraszamy na lekcję poświęconą fascynującym pajęczakom, ich charakterystyce, ciekawym zachowaniom i znaczeniu. Po lekcji z pewnością wyjdziesz zadowolony, bogatszy o ciekawe informacje lub pozbędziesz się arachnofobi, która często wynika z Twojej niewiedzy. Złotka – ptasznik olbrzymi, Misia – ptasznik chilijski różowy i Maciejka – skorpion Heterometrus petersii z pewnością chętnie się pokażą. A może pogłaskasz Misię, jak będziesz mieć odwagę? Zapraszamy!

od IV klasy SP

Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN ul. Św. Sebastiana 9

brak miejsc

Tak

 pokazy/warsztaty/wykłady


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-15:30

Dźwięków kilka wróbla Ćwirka - nauka głosów pospolitych ptaków


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Emilia Grzędzicka

Prezentacja będzie trwała 30 minut i będzie zawierała krótką opowieść o 12 pospolitych gatunkach ptaków śpiewających: zięba, bogatka, modraszka, wróbel, kos, śpiewak, szpak, kawka, pierwiosnek, kapturka, skowronek, rudzik wraz z prezentacją ich głosów. W trakcie prezentacji zostaną opisane różnice w głosach oraz sposób rozróżniania ptaków. Ostatnie 5 minut to quiz rozpoznawania - głosy będą odtwarzane z opisem ich cech, każdy będzie próbował oznaczyć we własnym zakresie (zapisując na kartce), po czym będzie podana prawidłowa odpowiedź.

bez ograniczeń

MS Teams

2 z 20

Tak

15:45-16:30

Tajemnice życia nietoperzy


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Andrea Pereswiet-Soltan

Znasz Batmana i chcesz się dowiedzieć więcej o życiu jego przyjaciół? Boisz się nietoperzy? Chcesz poznać tajemnicę tego mikro super-zwierzęcia? Podczas wykładu dzięki zdjęciom, filmikom i kolorowym grafikom będziemy odkrywać wybrane aspekty życia nietoperzy. Jak żyją w jaskiniach, w dziuplach i domach. Jak polują, co jedzą i jak latają i żerują w ciemnościach. Poznamy aspekty ich niezwykłej morfologii i fizjologii. Dzięki bioakustyce będziemy oglądać i słuchać jak bezgłośnie dla człowieka rozmawiają miedzy sobą. Dowiemy się o metodach ich badania aby skutecznie pomagać i żyć z nimi „po sąsiedzku”.

bez ograniczeń

MS Teams

5 z 20

Tak

16:45-17:30

Fascynujący świat podziemi


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: mgr Anna Marchewka, dr hab. Tomasz Postawa

Wielu z nas jaskinie kojarzą się z przystosowanymi do zwiedzania trasami podziemnymi: obszernymi salami, pięknymi naciekami czy też mitycznymi zwierzętami jak smoki. Jaskinie mają dużo bardziej zróżnicowaną morfologię i są miejscem życia wielu przedziwnych i specyficznych grup zwierząt. Jednak aby je zaobserwować trzeba stosować metody niewidzialne dla podziemnych stworzeń. Podczas prezentacji zostaną przedstawione przeszkody, jakie napotykamy podczas badań podziemnych, ale także metody i sposoby ich rozwiązywania. Pokażemy kto, poza nietoperzami, myszkuje w jaskiniach, jak obserwować dla nas niewidzialne czy też jak zmierzyć temperaturę zwierzęcia bez termometru. Wzbogaceniem prezentacji będą filmy zarejestrowane w jaskiniach.

bez ograniczeń

MS Teams

6 z 20

Tak

17:30-18:15

Mity o owadach, czyli tania sensacja dla mediów


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: mgr Anna Przystałkowka, mgr Jakub Sternalski

Latające kleszcze, zabójcze pająki, plagi niebezpiecznych owadów, nowe gatunki mrówek ze skrzydłami itd. Chyba każdy z nas trafił kiedyś na artykuł dotyczący chociaż jednego z wyżej wymienionych fenomenów. Media używając kontrowersyjnych nagłówków próbują wzbudzić sensację, co powoduje jedynie wzrastającą (niesłuszną!) niechęć i lęk przed bezkręgowcami. Na naszym wykładzie rozprawimy się z popularnymi mitami dotyczącymi bezkręgowców oraz zdementujemy absurdy zawarte w artykułach prasowych/internetowych.

10-16 lat

MS Teams

3 z 20

Tak

18:30-19:15

Fascynujące motyle i ćmy z Madagaskaru


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: mgr Marcin Wiorek

Madagaskar jest kojarzony z unikatowymi dla tej wyspy kręgowcami, takimi jak lemury, tenreki czy fossa. Jednak żyje tam też wiele fascynujących owadów, a do najciekawszych bez wątpienia należą motyle. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli zobaczyć okazy madagaskarskich motyli dziennych i nocnych oraz dowiedzieć się czym się odżywiają, jak unikają drapieżników i dlaczego niektóre z nich mają szczególne znaczenie w życiu Malgaszy

bez ograniczeń

MS Teams

6 z 20

Tak

19:30-20:15

Tworzenie mapy potencjalnych siedlisk z wykorzystaniem ogólnodostępnych danych w QGIS


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: mgr Emilia Marjańska

Warsztaty przeznaczone są dla osób zaczynających swoją przygodę z oprogramowaniem GIS. Na zajęciach dowiemy się skąd pozyskać dane, w jaki sposób je przygotować do dalszych prac oraz wykonamy analizę za pomocą podstawowych narzędzi w QGIS. Efektem pracy będzie mapa potencjalnych siedlisk dla wybranego gatunku w formacie PDF.

Warunki uczestnictwa: Zalecana wcześniejsza instalacja darmowego
programu QGIS (do pobrania pod adresem:
link) w wersji 3.16 bądź nowszej.

szkoły średnie

MS Teams

9 z 20

Tak

Odwiedzin: 3822373 | Ostatnia aktualizacja: 2022-04-25, 13:03  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.