Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 12 stycznia 2024

Wydział Nauk Przyrodniczych, Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Ul. Jagiellońska 28

40-032 Katowice

Program    układ kategoriami    układ tabelaryczny

15:00


Kategoria: Pokazy i prezentacje

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:30-21:15

Podróż do wnętrza komórki

Prowadzą: dr Łukasz Chajec; dr Danuta Urbańska–Jasik; Alina Chachulska–Żymełka; dr hab. Anna Urbisz; dr Karol Małota; dr Paweł Kaczmarek; dr Magdalena Kowalska; dr Anna Ostróżka; mgr Aleksandra Miernik; mgr Dominika Raś

Mikroświat komórek eukariotycznych fascynuje naukowców od zarania dziejów (no może nie tak długo, ale na pewno długo). Każda komórka to niesamowita fabryka, w której każda struktura spełnia istotne funkcje warunkujące jej przeżycie. Jeśli interesuje Cię, co się kryje wewnątrz komórek, chcesz się dowiedzieć skąd się wzięły mitochondria i ile żyją różne rodzaje komórek, koniecznie odwiedź nasze stanowisko.

od 12 lat

ul. Bankowa 9, sala 216

Bez ograniczeń

Nie

15:30-21:15

Wiesz, co jesz?

Prowadzą: mgr Aleksandra Pol; mgr Martyna Puc

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia i przekonać się, co tak naprawdę kryje się w napojach, które wypijają na co dzień. Warsztaty prowadzone będą przez wykwalifikowanych dietetyków, kórzy obalą dietetyczne mity na temat żywienia dzieci i przedstawią założenia Piramidy Zdrowego Żywienia.

od 12 lat

ul. Bankowa 9, sala 222

Bez ograniczeń

Nie

15:30-21:15

Tajemnice życia w kropli wody ze stawu i rzeki (warsztaty hydrobiologiczne)

Prowadzą: dr hab. Iga Lewin, prof. UŚ; Milena Kuropatwa; Maria Pawlak; Justyna Piotrowska; Julia Kiraga

Co żyje w kropli wody z rzeki? Czy znamy organizmy zasiedlające środowiska wodne Górnego Śląska, Zagłębia i terenów przyległych? Co żyje w Rawie przepływającej przez samo centrum Katowic? Czy organizmy żywe mogą być wskaźnikami zanieczyszczeń wód rzecznych? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w trakcie warsztatów hydrobiologicznych, na których będzie można przeprowadzić obserwacje mikroskopowe żywych organizmów wodnych, a także zbadać podstawowe właściwości fizyczne i chemiczne próbek wody pochodzących z rzek naszego regionu. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

od 12 lat

ul. Bankowa 9, korytarz, I piętro, sala 120

Bez ograniczeń

Nie

15:30-21:15

Zagrożenia i Ochrona Różnorodności Biologicznej

Prowadzą: dr hab. Izabella Franiel; dr hab. Aldona Uziębło

W województwie śląskim można spotkać wiele zróżnicowanych siedlisk roślinnych, w których rosną unikatowe gatunki. Działające jednak przez dekady silne procesy antropogeniczne, mogą prowadzić do ich zaniku. Cztery plakaty wykonane przez studentów Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska, pokazują cztery ich autorskie, najważniejsze problemy 2023 roku, wobec których stajemy jako mieszkańcy regionu u progu Nowego Roku. Nowoczesna forma graficzna zachęca do skorzystania z kodów QR umieszczonych na plakatach, aby dowiedzieć się więcej.

12+

ul. Bankowa 9, korytarz przy portierni

Bez ograniczeń

Nie

15:30-22:00

Tajemniczy świat bezkręgowców

Prowadzą: Aleksandra Poźniak; członkowie koła naukowego „Faunatycy”

Bezkręgowce – przerażające czy fascynujące? Na naszym stanowisku będzie można zapoznać się z tymi ciekawymi zwierzętami. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak bardzo łączą się nasze światy. Bezkręgowce są obecne w naszej kulturze, kuchni a nawet w naszym łóżku!

bez ograniczeń

ul. Bankowa 9

Bez ograniczeń

Nie

15:30-22:00

Sensoryczna kopalnia wiedzy – zobacz, dotknij, poczuj

Prowadzi: Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu

Jak pachnie cytryna w eukaliptusie? Czy kaktusy mają ciernie? Co rośnie na drzewie piernikowym? Gdzie żurawki zapuszczają żurawia? Jakie rośliny mogą przetrwać wybuch bomby atomowej? Po co  roślinom węgiel aktywny? Na te i na inne pytania udzielimy odpowiedzi na stoisku pokazowym Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Ponadto poczujecie jak pachnie żywy kardamon, zobaczycie roślinę–pająka, dowiecie się jakie rośliny pochłaniają szkodliwe substancje z powietrza i jakie gatunki warto wykorzystać w stworzeniu "łąki kwietnej". Będą też czekać gry edukacyjne, warsztaty roślin w szkle i specjalny kącik botaniczny, w którym zakupicie rośliny prosto z naszych ogrodowych szklarni.

bez ograniczeń

ul. Bankowa 9

Bez ograniczeń

Nie

15:30-22:00

„Co z Ciebie wyrośnie?” – pokaz nasion roślin użytkowych

Prowadzą: dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ; dr Michał Ludynia

Zapraszamy do fascynującego świata nasion roślin użytkowych. Świata różnych kształtów, faktur, kolorów oraz zapachów. W ramach pokazu przewidziany jest QUIZ – osoba, która rozpozna najwięcej i najszybciej nasion otrzyma intrygującą nagrodę.

bez ograniczeń

Jagiellońska 28

Bez ograniczeń

Nie

Kategoria: Warsztaty i laboratoria

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:30-21:15

Puzzle anatomiczne

Prowadzą: dr hab. Anna Urbisz; mgr Anna Ostróżka; dr Łukasz Chajec

Wybierz się z nami w głąb ludzkiego ciała i na modelach anatomicznych poznaj tajemnice jego budowy. Chcesz wiedzieć czy w mózgowiu jest robak? Jaką kość możesz wykorzystać jako broń? Od czego zależy praca serca? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie naszych zajęć.

od 12 lat

ul. Bankowa 9, sala 006

Bez ograniczeń

Nie

Kategoria: Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:30-15:50

Odkrywamy tajemnice życia komórki

Prowadzi: Prof. dr hab. Ewa Kurczyńska

W trakcie wykładu zostaną omówione wybrane aspekty funkcjonowania komórki roślinnej i zwierzęcej. Odpowiemy na pytania jak elementy ich budowy zaangażowane są w procesy życiowe, jak komórki komunikują się ze sobą oraz jak reagują na bodźce.

od 12 lat

ul. Bankowa 9, sala 126 (aula)

101 z 200

Tak

16:00


Kategoria: Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-16:20

Amonity – władcy paleozoicznych i mezozoicznych mórz

Prowadzą: dr hab. Michał Rakociński, prof. UŚ

Amonity stanowią jedną z najbardziej intrygujących i popularnych grup skamieniałości. Przez ponad 340 milionów lat wiodły prym dostarczając ogromnej ilości skamieniałości. Znikając bezpowrotnie z powierzchni Ziemi około 66 milionów lat niedługo po wymieraniu, które doprowadziło do upadku władców mezozoicznych lądów – dinozaurów. Wysokie tempo ewolucji i szerokie rozprzestrzenienie geograficzne sprawiły, że amonity są cenionym narzędziem przez paleontologów służącym do określania wieku skał je zawierających.

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala B-01

brak miejsc

Tak

16:30-16:50

Od efektu Matyldy do naukowych mistrzyń – o niezwykłych kobietach w nauce

Prowadzą: dr Natalia Borowska–Żuchowska

W ramach wykładu zostaną zaprezentowane sylwetki naukowe (i nie tylko) wybitnych kobiet, które zmieniły nasze patrzenie na świat. Poznacie bliżej takie kobiety jak polska noblistka, Maria Skłodowska–Curie, wybitna biolog Rosalind Franklin, amerykańska pionierka programowania Grace Hopper, jedna z pierwszych paleontolożek na świecie Mary Anning oraz twórczynie metody edycji genów, których odkrycie zostało uhonorowane nagrodą Nobla Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna.

od 12 lat

ul. Bankowa 9, sala 126 (aula)

77 z 200

Tak

16:30-16:50

Czy życie bez organizmów genetycznie modyfikowanych jest możliwe?

Prowadzi: dr Barbara Wójcikowska

Czy spotkałeś się z terminem organizm genetycznie modyfikowany – GMO? Jesteś ciekawy w jaki sposób się je tworzy oraz do czego są wykorzystywane – powinieneś wysłuchać wykładu. Dowiesz się, że modyfikacjom genetycznym poddawane są mikroorganizmy, rośliny, ale także zwierzęta. Z wykorzystaniem mikroorganizmów genetycznie modyfikowanych – produkujemy m.in. leki, dzięki czemu są one tanie i szeroko dostępne. Transgeniczne rośliny, są szeroko wykorzystywane w rolnictwie oraz w molekularnych farmach do produkcji związków chemicznych na potrzeby farmacji lub przemysłu. Zastosowanie zwierząt transgenicznych w badaniach biomedycznych jest nieocenione i bezcenne. Poznasz kilkadziesiąt, zaskakujących przykładów wykorzystania GMO. Ekologiczna świnia, niebieska róża, spider–koza? Brzmi jak bajka. Przyjdź, posłuchaj, poznaj, podyskutuj.

15+

ul. Jagiellońska 28, sala B-01

brak miejsc

Tak

17:00


Kategoria: Pokazy i prezentacje

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:00-21:15

Amonity – władcy paleozoicznych i mezozoicznych mórz

Prowadzą: Studenckie Koło Naukowe Paleontologów Paradoxides; Opiekun merytoryczny: dr hab. Michał Rakociński, prof. UŚ

Stanowisko pokazowe

od 12 lat

ul. Bankowa 9, korytarz

Bez ograniczeń

Nie

17:00-21:15

Kolumna Winogradskiego, czyli jak z komórki powstaje biosfera?

Prowadzą: dr Piotr Siupka, Szymon Błachowiak, Julia Grabowska, Katarzyna Bloch

Stanowisko pokazowe przede wszystkim przedstawiać będzie samodzielnie wykonane przez członków Koła Naukowego Planeta kolumny Winogradskiego. Odwiedzający zostaną zapoznani z pomysłem, przeznaczeniem i mechanizmem działania tego eksperymentu, przybliżona zostanie również historia wynalazcy (Sergei Winogradsky) oraz wystawcy przedstawią typy mikroorganizmów występujących w przygotowanym doświadczeniu. Eksperyment pokazuje jak w prosty sposób, nawet w warunkach domowych można zaobserwować w czasie kilku tygodni powstawanie biosfery mikroorganizmów. Kolumna Winogradskiego ilustruje, w jaki sposób różne mikroorganizmy pełnią swoje współzależne role- działalność jednego organizmu umożliwia wzrost drugiego i odwrotnie. Kolumna Winogradskiego jest klasyczną demonstracją różnorodności metabolicznej prokariotów. Przygotowanych zostanie kilka kolumn Winogradzkiego z różnych zbiorników wodnych, aby można było zaobserwować różnice w składzie mikroorganizmów w poszczególnych środowiskach. Dodatkowym wzbogaceniem wystawy może być przedstawienie preparatów mikroskopowych z mikroorganizmami żyjącymi w poszczególnych kolumnach. Wykonane zostaną preparaty przyżyciowe oraz trwałe do obserwacji w czasie trwania wydarzenia.

Bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, korytarz

Bez ograniczeń

Nie

17:00-21:15

Piękno orchidei makroskopowo i w okularze mikroskopu

Prowadzą: dr hab. Bożena Kolano, prof. UŚ; Śląskie Koło Miłośników Orchidei

W trakcie pokazu Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć to co jest niewidoczne dla oka. Zobaczą przekrój poprzeczny przez korzeń powietrzny storczyka i dowiedzą się jak storczyki radzą sobie z transportem wody. Zgłębią też tajniki prawidłowej uprawy storczyków – od doboru odpowiedniego podłoża, poprzez podlewanie i nawożenie po przesadzanie. Co najważniejsze, odwiedzający stoisko będą mieli okazję zapoznać się z ciekawymi okazami orchidei, jak również z nieco nietypowymi metodami ich hodowli.

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala C-49

Bez ograniczeń

Nie

17:00-21:15

Jak wędrują rośliny?

Prowadzą: mgr Katarzyna Galej–Ciwiś; dr Magdalena Maślak

stoisko pokazowe Ogród Botaniczny w Radzionkowie

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, korytarz

Bez ograniczeń

Nie

17:00-21:15

Stanowisko alchemiczne i kolory jesieni

Prowadzi: mgr Przemysław Gąsiorek

Podczas Nocy Biologów i podróży do czasów dawnych nie może zabraknąć wspomnienia o alchemii, która od wieków rozpalała ludzką wyobraźnię i dała podwaliny pod współczesną biologię, fizykę i chemię. Praktykowali ją już kapłani egipscy i mezopotamscy mędrcy, a potem alchemicy arabscy czy europejscy. Nasze mini–pokazy skupią się na przedstawieniu średniowiecznego laboratorium i oczarowaniu magią nauki. Starannie dobraliśmy chemiczno–fizyczne doświadczenia, aby cały warsztat sprawił wrażenie tajemniczego, ale i widowiskowego, m.in. podpalimy rękę oraz sprawdzimy jak fascynujące i zmienne mogę być barwniki roślinne. Reszty dowiecie się przychodząc do Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska, UŚ w ten wyjątkowy wieczór.

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala B-100 (aula), I piętro

Bez ograniczeń

Nie

17:30-18:15

Pokaz zwierząt egzotycznych – Nocni łowcy [1]

Prowadzą: dr hab. Dominik Chłond, prof. UŚ; prof. dr hab. Karina Wieczorek; mgr Joanna Zygała; mgr Kamila Malik; mgr Agata Danielczyk

Pokaz zwierzęt egzotycznych, należących do różnych grup systematycznych. W trakcie pokazu, uczestnicy będą mieli okazję na bezpośrednią interakcję z prezentowanymi okazami.

od 12 lat

ul. Bankowa 9, sala 208

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Mapowanie życia – eksploruj fascynujący świat przyrody przy użyciu GIS [1]

Prowadzą: dr hab. Agnieszka Kompała–Bąba, prof. UŚ; dr Agnieszka Błońska; Karolina Dębek; Julia Trzaskoma

Jak wykorzystujemy GIS we współczesnych badaniach roślinności? Podczas pokazu zademonstrujemy jak można w nowoczesny sposób analizować dane zebrane w terenie, czy zdjęcia lotnicze, wykorzystać różne warstwy do interpretacji zależności roślinność–podłoże.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala A-400

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Kapusta głowa niepusta – niezwykła kariera niepozornych roślin [1]

Prowadzą: dr Teresa Nowak; Anna Bębenek; Paweł Chromik; Alan Pilarski; Szymon Hacia; Aleksander Dulik; Zuzanna Nawa

Mało które warzywo ma taką różnorodność jak kapusta. Podczas pokazu zademonstrujemy przykłady tego zróżnicowania, które mogą być zaskakujące. Opowiemy o przodkach i krewniakach kapusty i jaka była historia jej światowej kariery. Z nami poznacie ciekawostki i dowiecie się co łączy kapustę z musztardą i jakich jeszcze przedstawicieli rodziny kapustowatych możemy spotkać w kuchni, w aptece lub w laboratoriach. Kapusty górą!

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala A-118

1 z 12

Tak

Kategoria: Warsztaty i laboratoria

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:00-19:00

Pomiary fizjologiczne

Prowadzą: dr Jacek Francikowski; dr Michał Krzyżowski

Na stoisku możliwe będzie poznanie podstaw fizjologii człowieka z wykorzystaniem cyfrowych systemów pomiaru. Będzie można sprawdzić jak bije nasze serce (EKG), jak skóra czasami zdradza nasze emocje (GSR) czy w jaki sposób „faluje” nasz mózg (EEG).

6+

ul. Bankowa 9, korytarz

Bez ograniczeń

Nie

17:00-21:15

Tworzenie kartonowych rzeżb

Prowadzi: NoweKartonowe

Warsztaty tworzenia kartonowych rzeźb z firmą NoweKartonowe.

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala B-100 (aula)

Bez ograniczeń

Nie

17:30-18:30

Eksploratorzy anatomiczni – układ pokarmowy [1]

Prowadzą: dr Marta Sawadro; dr Agnieszka Czerwonka

Co dzieje się w układzie pokarmowym z kęsami kanapki, którą zjadasz na śniadanie? Czy wiesz, jak długie są nasze jelita? A gdzie w naszym ciele znajduje się kwas solny? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiesz się na naszych zajęciach. Psst, wykonamy też wspólnie kilka eksperymentów, dzięki którym przekonasz się, jak fascynujący jest układ trawienny!

7-10

ul. Bankowa 9, sala 304

brak miejsc

Tak

17:30-18:05

Gleba – Fabryka Życia [1]

Prowadzą: dr Gabriela Barczyk; dr hab. Aleksandra Nadgórska–Socha, prof. UŚ; dr Marta Kandziora–Ciupa

Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się czym jest Fabryka Życia i dlaczego jej pracownikami są organizmy żyjące w glebie (od mikroorganizmów do kręgowców). Spróbują także policzyć ile wart jest robak oraz poszukają odpowiedzi na pytanie oto co najbardziej zagraża przyszłości Fabryki. Poznają również sprzęt badacza–ekologa wykorzystywany w ocenie biologicznej jakości gleby. W części praktycznej, używając mikroskopów, uczestnicy będą mogli poznać najważniejsze organizmy glebowe.

12+

ul. Bankowa 9, sala 027

brak miejsc

Tak

17:30-18:30

W laboratorium młodego histochemika [1]

Prowadzą: mgr Aleksandra Miernik; mgr Dominika Raś; Opiekun merytoryczny: dr Łukasz Chajec

Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wykonać proste barwienie histochemiczne tkanek zwierzęcych, które później zostaną poddane analizie w mikroskopie świetlnym i fluorescencyjnym.

14+

ul. Bankowa 9, sala 005

brak miejsc

Tak

17:30-18:00

Nocne wędrówki elektronów [1]

Prowadzi: dr Karol Małota

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z technikami przygotowania materiału do analizy w transmisyjnym mikroskopie elektronowych (TEM) oraz z zasadami jego działania. Ćwiczenia te będą również okazją do obserwacji, zarówno komórek roślinnych, jak i zwierzęcych w TEM oraz do zapoznania się z ultrastrukturą tych komórek.

8+

ul. Bankowa 9, sala 033

brak miejsc

Tak

17:30-18:30

Ciało ludzkie w obiektywie mikroskopu [1]

Prowadzą: dr Paweł Kaczmarek; dr Magdalena Kowalska

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję obejrzeć na preparatach histologicznych tkanki ludzkie, jak np. rozmaz krwi, nabłonek jelita, tkankę kostną, mięsień sercowy, jak również będą mogli zapoznać się z budową anatomiczną ludzkich organów.

10+

ul. Bankowa 9, sala 011

brak miejsc

Tak

17:30-18:30

Food Chain – Stwórz swój własny łańcuch pokarmowy w laboratorium! [1]

Prowadzą: dr hab. Agnieszka Babczyńska, prof. UŚ; mgr Mateusz Glenszczyk; mgr Weronika Porc

Życie na Ziemi spętane jest wieloma łańcuchami pokarmowymi. Brzmi złowieszczo, prawda? Jak się okazuje, to właśnie te łańcuchy umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów, a w efekcie – życie na planecie! Warsztaty mają przede wszystkim przybliżyć wiedzę z zakresu ekologii w przystępnej formie i uwrażliwić młode pokolenie na kwestie klimatyczne. Finalnie pozwalają one przejąć inicjatywę – młodzi biolodzy będą mieli okazje sami zaprojektować prosty łańcuch troficzny: mus owocowy – muszka owocówka – pająk.
Dla największych śmiałków naukowcy przygotowali prawdziwy challenge – Samodzielne karmienie dorosłych pająków!

8-12

ul. Bankowa 9, sala 318

4 z 10

Tak

17:30-18:30

Chrząszcz od a do z [1]

Prowadzą: dr hab. Agnieszka Babczyńska, prof. UŚ; Aliesia Horbunova

Życie chrząszczy to wiele dni, tygodni, miesięcy a nawet lat niezwykłych wydarzeń. W tym czasie owady te dwa razy całkowicie odmieniają swoją postać do tego stopnia, że zupełnie nie przypominają siebie sprzed przemiany. Co się zmienia? Dlaczego? I co się w tym czasie z nimi dzieje?

8-12

ul. Bankowa 9, sala 320

2 z 10

Tak

17:30-18:15

Tajemnice wody w świecie roślin [1]

Prowadzą: dr Karolina Bierza; dr Joanna Kohyt

Warsztaty które pozwolą odpowiedzieć na następujące pytania: jak rośliny radzą sobie z brakiem wody? Skąd wziąć wodę jeśli nie rośnie się w glebie? Dlaczego rośliny wodne nie gniją? Jak rośliny poprawiają klimat miasta?

8-12

ul. Bankowa 9, sala 26

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Żądlą, kłują, gryzą – o tajemniczej broni stawonogów [1]

Prowadzą: dr Barbara Franielczyk–Pietyra; dr Agnieszka Nowińska

Odwiedzający zapoznają się z różnymi elementami budowy stawonogów. Będą mieli okazję obserwować pod mikroskopem różnego rodzaju aparaty gębowe i przydatki odwłokowe wykorzystywane przez owady.

12+

ul. Bankowa 9, sala 215

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Tajemnice zmysłów owadów [1]

Prowadzą: dr hab. Jolanta Brożek, prof. UŚ; mgr Anna Romaniak

Omówienie i prezentacja narządów zmysłów chemicznego, dotykowego i wzrokowego u owadów za pomocą mikroskopu skaningowego.

14+

ul. Bankowa 9, sala 103

brak miejsc

Tak

17:30-19:00

Niezwykła moc gleby i magia kolorów skali pH [1]

Prowadzą: Natalia Kaźmierska; Kajetan Reguła; Maja Wierzchowska; Opiekun merytoryczny: dr Piotr Siupka

Chcesz poznać niezwykłe właściwości gleby i zagłębić się w kolorowy świat skali pH? Zapraszamy na warsztaty poprowadzone przez studentów IKNP Planeta, gdzie poznasz czym jest skala pH i w jaki sposób możesz badać odczyn środowiska, nawet w warunkach domowych. Czy atrament przepuszczony przez glebę jest wciąż niebieski, dlaczego herbata z cytryną staje się jaśniejsza i po co dodajemy octu do barszczu? Tego i jeszcze więcej dowiesz się na naszych warsztatach, które będą pełne zabawy, ciekawostek i kolorów!

12+

ul. Jagiellońska 28, sala C-332

brak miejsc

Tak

17:30-19:00

CRISPR/Cas – Metoda na Nobla od kuchni [1]

Prowadzą: dr Monika Gajecka; dr Ewa Robaszkiewicz

Technologia CRISPR/Cas to rewolucyjne narzędzie do edycji genów. Poznaj szczegóły tej metody i zobacz w jaki sposób nauka może przyczynić się do stwarzania coraz lepszych roślin ważnych dla rolnictwa. Przyjrzyj się pracy naukowców, którzy pomagają roślinom radzić sobie z coraz trudniejszymi warunkami środowiskowymi i pomóż stworzyć nową odmianę. W trakcie zajęć poznasz również drogę, którą wektory można podać roślinom i dowiesz się jak sprawić, żeby jej białka świeciły.

15+

ul. Jagiellońska 28, sala B-207, sala A-213

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Poznaj kod życia – od DNA do białka [1]

Prowadzą: mgr Hubert Matkowski; mgr Mateusz Śmietana; Opiekun merytoryczny: dr hab. Agnieszka Janiak, prof. UŚ

Rozwiń swoje umiejętności bioinformatyczne. Sprawdź jak znaleźć i odczytać sekwencję genu, zobacz czym różnią się geny poszczególnych organizmów i zajrzyj w ich głąb. Zbuduj własną strukturę 3D biała i przyjrzyj się jej z bliska.

15+

ul. Jagiellońska 28, sala B-205

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Puzzle rodem ze świata roślin inwazyjnych [1]

Prowadzą: dr Agnieszka Siemieniuk; dr Katarzyna Bzdęga; dr hab. Alina Urbisz; mgr Jadwiga Pojnar; Marta Milik; Paweł Chromi

Interaktywna gra na temat inwazyjnych gatunków roślin, realizowana dodatkowo jako aktywność w ramach projektu IAS EcoSystemCARE. Na zwycięzców czekają nagrody.

8+

ul. Jagiellońska 28, sala C-43

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Botaniczne bingo – rośliny inwazyjne [1]

Prowadzą: dr Katarzyna Bzdęga; dr Agnieszka Siemieniuk; dr hab. Alina Urbisz; mgr Jadwiga Pojnar; Marta Milik; Paweł Chromik

Baw się ucząc, ucz się bawiąc. Interaktywny quiz wiedzy na temat inwazyjnych gatunków roślin realizowany dodatkowo jako aktywność w ramach projektu IAS EcoSystemCARE. Na zwycięzców czekają nagrody.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala A-139

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Makro i mikro świat roślin – odkrywanie tajemnic botanicznych pod lupą [1]

Prowadzą: dr Teresa Nowak; Anna Bębenek; Sylwia Chrostowska; Paweł Chromik; Alan Pilarski; Szymon Hacia; Aleksander Dulik

Warsztaty mogą być fascynującym sposobem poznania roślin począwszy od komórki, poprzez tkanki aż do różnych organów. Będzie okazja do przeprowadzenia naprawdę ciekawych obserwacji i eksperymentów. Uczestnicy będą mieli okazję przekonać się jak bardzo zróżnicowany jest świat roślin i ile różnych szczegółów można zaobserwować u roślin obserwując je pod mikroskopem, pod lupą i bez żadnych przyrządów. Każdy będzie mógł zgłębiać tajniki roślin w domu, ponieważ na każdego uczestnika warsztatów będą czekały sadzonki i nasiona różnych roślin do wyboru.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala B-206

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Chemiczny ogród [1]

Prowadzą: dr hab. Danuta Wojcieszyńska, prof. UŚ; dr hab. Urszula Guzik, prof. UŚ

Rozkwitający ogród w probówce – czy chemik może być rolnikiem? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź podczas zajęć.

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala C-154 (wejście przez C-141)

brak miejsc

Tak

17:30-18:00

Czy bakterie żyją? – Czyli o tym, co potrafią mikroorganizmy [1]

Prowadzą: mgr Klaudia Peczyk; mgr Adam Krain; Opiekun merytoryczny: prof. dr hab. Zofia Piotrowska–Seget

Na warsztatach przyjrzymy się z bliska mikroorganizmom, dowiemy się czy potrafią – tak jak my – odżywiać się, oddychać i przekształcać swoje otoczenie.

7+

ul. Jagiellońska 28, sala B-112

brak miejsc

Tak

17:30-18:00

Sekretne życie mikrobów [1]

Prowadzą: mgr Marta Bukowczan; mgr Iryna Bodnaruk; Julia Borówka; Sanel Gongora Caballero; Opiekun merytoryczny: dr Magdalena Pacwa–Płociniczak

Gra edukacyjna na bazie escape roomu zawierająca mikrobiologiczne zagadki, których rozwiązanie pomoże odkryć uczestnikom tajemnice życia mikroorganizmów.

10-16

ul. Jagiellońska 28, sala A-41

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Jak pole elektryczne wpływa na komórki drożdży? [1]

Prowadzą: dr Marcin Lipowczan; dr Anna Piekarska–Stachowiak; Emilia Stachowiak; Cedryk Lipowczan

Badanie wpływu pola elektrycznego na komórki drożdży zawieszone w roztworze sacharozy i określonym pH.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala B-17

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Jak się dzielimy? Tajemnice DNA i chromosomów pod mikroskopem [1]

Prowadzą: mgr Paula Franke; mgr Dana Trunova; mgr Magdalena Zaranek; Opiekun merytoryczny: dr Natalia Borowska–Żuchowska

Wszystkie organizmy zbudowane są z komórek. Komórki kierują się zbiorem zasad zapisanych w naszym DNA. DNA możemy podzielić na chromosomy – fragmenty zawierające określone zasady. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się nieco o DNA i chromosomach – gdzie się znajdują, jak wyglądają, co lubią robić w wolnym czasie? Zajęcia będą przygotowane w sposób przystępny dla najmłodszych – formowanie chromosomów z balonów, oglądanie komórek pod mikroskopem i tworzenie własnych modeli. Będzie także szansa na udokumentowanie wyników badań w postaci rysunku – jak przystoi prawdziwym naukowcom!

8-12

ul. Jagiellońska 28, sala B-204

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Niezwykłe obrazy zwykłego świata [1]

Prowadzi: dr Izabela Potocka

Wpisz w wyszukiwarkę internetową – obrazy SEM – i podziwiaj niezwykłe zdjęcia wykonane za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego. Dzięki tej technice mikroskopowej możliwe jest podglądanie niedostrzegalnych gołym okiem tajemnic natury –struktur woskowych pokrywających liście, miniaturowych rzeźb na powierzchni pyłków czy misternych mozaikowych oczu owadów. Przyjdź do Laboratorium SEM, zobacz w akcji skaningowy mikroskop elektronowy i odkryj piękno świata organizmów żywych w skali mikro i nano.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala A-21

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Co kryje się w komórkach roślinnych? [1]

Prowadzą: dr Ewa Mazur; dr Anna Milewska–Hendel; dr Katarzyna Sala; dr Justyna Wróbel–Marek

Zapraszamy na krótki warsztat mikroskopowania dla początkujących biologów. Chcecie odkryć co znajduje się w komórkach roślinnych? Jesteście ciekawi czy zawsze trzeba używać barwników, aby zobaczyć organelle komórkowe? A może zastanawiacie się jak wyglądają warzywa i owoce pod mikroskopem? Jeśli chcecie poznać tajemnice komórek roślinnych to te warsztaty są dla Was!

10+

ul. Jagiellońska 28, sala C-47

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Las w probówce [1]

Prowadzą: dr Barbara Wójcikowska; Jagoda Polak; Wiktoria Remsak

Rośliny to zielone płuca naszego świata, redukują poziom dwutlenku węgla, w zamian produkując niezbędny nam do życia tlen. Dlatego tak ważne jest chronienie i dbanie o rośliny oraz otaczanie się nimi w każdej możliwej wolnej przestrzeni naszych domów, ogródków oraz miast.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala C-255

brak miejsc

Tak

17:30-18:00

Odkryj sekrety życia na Ziemi – quiz Milionerzy [1]

Prowadzą: mgr Ewa Sybilska; mgr Sunny Ahmar; Opiekun merytoryczny: dr hab. Agata Daszkowska–Golec, prof. UŚ

Czy interesujecie się biologią i chcielibyście zgłębić fascynujące tajemnice życia na Ziemi? Jeśli tak, to mamy dla was niezwykłe wyzwanie! W grze typu quiz inspirowanej popularnym programem telewizyjnym Milionerzy, możecie wcielić się w rolę zawodnika i sprawdzić swoją wiedzę na temat cząsteczki DNA, genów, a także komórki roślinnej i różnorodnych procesów biologicznych. Gotowi na zabawę pełną ciekawostek i niesamowitych faktów? Koniecznie dołączcie do nas! (Quiz będzie przeprowadzony w języku angielskim).

13+

ul. Jagiellońska 28, sala B-101

brak miejsc

Tak

17:30-18:30

Gra o plon [1]

Prowadzą: dr Małgorzata Rudnicka; dr Agnieszka Siemieniuk; mgr Ewa Andrysek; mgr Maja Piegza; dr Zbigniew Burdach

Zapraszamy na wspólną zabawę związaną z nauką o roślinach na każdym poziomie ich organizacji. Czekamy na Ciebie. Podejmijcie rękawicę, a nie pożałujecie!

8+

ul. Jagiellońska 28, sala A-241

3 z 15

Tak

Kategoria: Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:00-17:20

Bakterie wymykające się definicji

Prowadzi: dr Piotr Siupka

O tym, że każda reguła ma swój wyjątek słyszeliśmy wiele razy, jednak w żadnej innej dziedzinie to stwierdzenie nie jest tak prawdziwe jak w biologii. W szczególności bakterie lubią nas zaskakiwać i jakby na złość wykazywać cechy, które nie pasują do funkcjonującej definicji. Na wykładzie zostanie przybliżonych kilka przykładów mikroorganizmów, które zdecydowanie należą do bakterii, z drugiej jednak strony nie dokońca dają się zaszufladkować w ramach tego pojęcia.

15+

ul. Jagiellońska 28, sala B-01

brak miejsc

Tak

17:00-17:20

Uzyskanie roślin uprawnych o wyższej tolerancji na stresy abiotyczne odpowiedzią na zmiany klimatyczne

Prowadzi: dr Marzena Kurowska

Następujące zmiany klimatyczne na naszej planecie są faktem. W najgorszych prognozach średnia temperatura powietrza może w XXI wieku wzrosnąć nawet o 5 stopni Celsjusza w zależności od emisji gazów cieplarnianych. Będzie to miało bardzo duży wpływ na wydajność rolnictwa w skali światowej, a tym samym na zaspokojenie wymagań żywnościowych zwiększającej się populacji ludzkiej. Dlatego naukowcy już dzisiaj pracują nad uzyskaniem roślin uprawnych o wyższej tolerancji na stresy abiotyczne takie jak susza, zasolenie, wysoka temperatura, zalanie itp. Można do tego wykorzystać różne narzędzia genetyki, w tym strategię TILLING (Targeting Local Lesion IN Genomes). Jesteś ciekawy sukcesów jakie naukowcy uzyskali na tym polu to zapraszam na wykład!

15+

ul. Bankowa 9, sala 126 (aula)

31 z 200

Tak

17:30-17:50

Jak działa bank nasion?

Prowadzą: mgr Katarzyna Galej–Ciwiś

Banki nasion, choć głównie kojarzą się z gatunkami uprawnymi, pełnią ważną rolę w zachowaniu zasobów genowych roślin ginących. Podczas wykładu dowiedzą się Państwo, jaką drogę przechodzą nasiona od momentu zbioru aż do zdeponowania w banku, dlaczego są one przechowywane w ciekłym azocie oraz jak zbieracze przygotowują się do wypraw terenowych.

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala B-01

3 z 50

Tak

17:30-17:50

Ekosystem – sposób na dobre zarządzanie

Prowadzą: dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ

Rozwiązania oparte na ekosystemie, brzmią jak czysta biologia! Stają się popularne nie tylko w aspekcie środowiskowym. Funkcjonowanie ekosystemu jest inspiracją dla innych dziedzin naszego życia. Słyszymy o ekosystemie telefonu komórkowego, ekosystemie w banku, ekosystemie miasta, ekosystemie informacji czy ekosystemie AI. Zatem czy ekosystem jest sposobem na dobre zarządzanie?

od 12 lat

ul. Bankowa 9, sala 126 (aula)

57 z 200

Tak

Kategoria: Wystawy

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:00-20:15

Mikroświat – od komórki do biosfery

Prowadzą: Karolina Solska; Julia Marciniak; Weronika Kąsek; Daria Kaim; Nour Kreik; Opiekun merytoryczny: dr Piotr Siupka

Interaktywna wystawa, na której będzie można poznać zróżnicowany świat mikroorganizmów. Od poznania różnorodnych form komórek bakteryjnych po dynamiczny mikroświat otaczającej nas biosfery. U nas będzie można zobaczyć m.in. różnorodne hodowle mikroorganizmów i poznać formy jakie przyjmują bakterie, odkryć fascynujący, tętniący w mikroskali świat m.in. gleby doniczkowej, dna jeziora czy ściółki leśnej.
International visitors are welcome, we speak: English and Arabic.

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala A-34

Bez ograniczeń

Nie

18:00


Kategoria: Pokazy i prezentacje

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

18:30-19:15

Pokaz zwierząt egzotycznych – Nocni łowcy [2]

Prowadzą: dr hab. Dominik Chłond, prof. UŚ; prof. dr hab. Karina Wieczorek; mgr Joanna Zygała; mgr Kamila Malik; mgr Agata Danielczyk

Pokaz zwierzęt egzotycznych, należących do różnych grup systematycznych. W trakcie pokazu, uczestnicy będą mieli okazję na bezpośrednią interakcję z prezentowanymi okazami.

od 12 lat

ul. Bankowa 9, sala 208

brak miejsc

Tak

18:30-19:15

Mapowanie życia – eksploruj fascynujący świat przyrody przy użyciu GIS [2]

Prowadzą: dr hab. Agnieszka Kompała–Bąba, prof. UŚ; dr Agnieszka Błońska; Karolina Dębek; Julia Trzaskoma

Jak wykorzystujemy GIS we współczesnych badaniach roślinności? Podczas pokazu zademonstrujemy jak można w nowoczesny sposób analizować dane zebrane w terenie, czy zdjęcia lotnicze, wykorzystać różne warstwy do interpretacji zależności roślinność–podłoże.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala A-400

7 z 10

Tak

18:30-19:15

Kapusta głowa niepusta – niezwykła kariera niepozornych roślin [2]

Prowadzą: dr Teresa Nowak; Anna Bębenek; Paweł Chromik; Alan Pilarski; Szymon Hacia; Aleksander Dulik; Zuzanna Nawa

Mało które warzywo ma taką różnorodność jak kapusta. Podczas pokazu zademonstrujemy przykłady tego zróżnicowania, które mogą być zaskakujące. Opowiemy o przodkach i krewniakach kapusty i jaka była historia jej światowej kariery. Z nami poznacie ciekawostki i dowiecie się co łączy kapustę z musztardą i jakich jeszcze przedstawicieli rodziny kapustowatych możemy spotkać w kuchni, w aptece lub w laboratoriach. Kapusty górą!

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala A-118

brak miejsc

Tak

Kategoria: Warsztaty i laboratoria

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

18:00-18:45

Sowa mądra głowa [1]

Prowadzą: Natalia Szyszko – Śląski Ogród Zoologiczny

Czym jest wypluwka i jakie skrywa w sobie tajemnice? Czego można się dowiedzieć zaglądając do jej wnętrza? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie podczas naszych warsztatów mikroskopowych. Zapraszamy śmiałków do zabawy w przyrodników i samodzielnego poddania analizie sowich zrzutek. Nie zabraknie też ciekawostek i informacji o ptakach drapieżnych mieszkających w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

od 12 lat

ul. Bankowa, sala 121

20 z 20

Tak

18:15-18:50

Gleba – Fabryka Życia [2]

Prowadzą: dr Gabriela Barczyk; dr hab. Aleksandra Nadgórska–Socha, prof. UŚ; dr Marta Kandziora–Ciupa

Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się czym jest Fabryka Życia i dlaczego jej pracownikami są organizmy żyjące w glebie (od mikroorganizmów do kręgowców). Spróbują także policzyć ile wart jest robak oraz poszukają odpowiedzi na pytanie oto co najbardziej zagraża przyszłości Fabryki. Poznają również sprzęt badacza–ekologa wykorzystywany w ocenie biologicznej jakości gleby. W części praktycznej, używając mikroskopów, uczestnicy będą mogli poznać najważniejsze organizmy glebowe.

12+

ul. Bankowa 9, sala 027

brak miejsc

Tak

18:15-18:45

Czy bakterie żyją? – Czyli o tym, co potrafią mikroorganizmy [2]

Prowadzą: mgr Klaudia Peczyk; mgr Adam Krain; Opiekun merytoryczny: prof. dr hab. Zofia Piotrowska–Seget

Na warsztatach przyjrzymy się z bliska mikroorganizmom, dowiemy się czy potrafią – tak jak my – odżywiać się, oddychać i przekształcać swoje otoczenie.

7+

ul. Jagiellońska 28, sala B-112

brak miejsc

Tak

18:15-18:45

Sekretne życie mikrobów [2]

Prowadzą: mgr Marta Bukowczan; mgr Iryna Bodnaruk; Julia Borówka; Sanel Gongora Caballero; Opiekun merytoryczny: dr Magdalena Pacwa–Płociniczak

Gra edukacyjna na bazie escape roomu zawierająca mikrobiologiczne zagadki, których rozwiązanie pomoże odkryć uczestnikom tajemnice życia mikroorganizmów.

10-16

ul. Jagiellońska 28, sala A-41

brak miejsc

Tak

18:15-18:45

Odkryj sekrety życia na Ziemi – quiz Milionerzy [2]

Prowadzą: mgr Ewa Sybilska; mgr Sunny Ahmar; Opiekun merytoryczny: dr hab. Agata Daszkowska–Golec, prof. UŚ

Czy interesujecie się biologią i chcielibyście zgłębić fascynujące tajemnice życia na Ziemi? Jeśli tak, to mamy dla was niezwykłe wyzwanie! W grze typu quiz inspirowanej popularnym programem telewizyjnym Milionerzy, możecie wcielić się w rolę zawodnika i sprawdzić swoją wiedzę na temat cząsteczki DNA, genów, a także komórki roślinnej i różnorodnych procesów biologicznych. Gotowi na zabawę pełną ciekawostek i niesamowitych faktów? Koniecznie dołączcie do nas! (Quiz będzie przeprowadzony w języku angielskim).

13+

ul. Jagiellońska 28, sala B-101

6 z 15

Tak

18:30-19:00

Nocne wędrówki elektronów [2]

Prowadzi: dr Karol Małota

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z technikami przygotowania materiału do analizy w transmisyjnym mikroskopie elektronowych (TEM) oraz z zasadami jego działania. Ćwiczenia te będą również okazją do obserwacji, zarówno komórek roślinnych, jak i zwierzęcych w TEM oraz do zapoznania się z ultrastrukturą tych komórek.

8+

ul. Bankowa 9, sala 033

brak miejsc

Tak

18:30-19:30

Food Chain – Stwórz swój własny łańcuch pokarmowy w laboratorium! [2]

Prowadzą: dr hab. Agnieszka Babczyńska, prof. UŚ; mgr Mateusz Glenszczyk; mgr Weronika Porc

Życie na Ziemi spętane jest wieloma łańcuchami pokarmowymi. Brzmi złowieszczo, prawda? Jak się okazuje, to właśnie te łańcuchy umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów, a w efekcie – życie na planecie! Warsztaty mają przede wszystkim przybliżyć wiedzę z zakresu ekologii w przystępnej formie i uwrażliwić młode pokolenie na kwestie klimatyczne. Finalnie pozwalają one przejąć inicjatywę – młodzi biolodzy będą mieli okazje sami zaprojektować prosty łańcuch troficzny: mus owocowy – muszka owocówka – pająk.
Dla największych śmiałków naukowcy przygotowali prawdziwy challenge – Samodzielne karmienie dorosłych pająków!

8-12

ul. Bankowa 9, sala 318

2 z 10

Tak

18:30-19:30

Chrząszcz od a do z [2]

Prowadzą: dr hab. Agnieszka Babczyńska, prof. UŚ; Aliesia Horbunova

Życie chrząszczy to wiele dni, tygodni, miesięcy a nawet lat niezwykłych wydarzeń. W tym czasie owady te dwa razy całkowicie odmieniają swoją postać do tego stopnia, że zupełnie nie przypominają siebie sprzed przemiany. Co się zmienia? Dlaczego? I co się w tym czasie z nimi dzieje?

8-12

ul. Bankowa 9, sala 320

7 z 10

Tak

18:30-19:15

Tajemnice wody w świecie roślin [2]

Prowadzą: dr Karolina Bierza; dr Joanna Kohyt

Warsztaty które pozwolą odpowiedzieć na następujące pytania: jak rośliny radzą sobie z brakiem wody? Skąd wziąć wodę jeśli nie rośnie się w glebie? Dlaczego rośliny wodne nie gniją? Jak rośliny poprawiają klimat miasta?

8-12

ul. Bankowa 9, sala 26

brak miejsc

Tak

18:30-19:15

Tajemnice zmysłów owadów [2]

Prowadzą: dr hab. Jolanta Brożek, prof. UŚ; mgr Anna Romaniak

Omówienie i prezentacja narządów zmysłów chemicznego, dotykowego i wzrokowego u owadów za pomocą mikroskopu skaningowego.

14+

ul. Bankowa 9, sala 103

brak miejsc

Tak

18:30-19:15

Żądlą, kłują, gryzą – o tajemniczej broni stawonogów [2]

Prowadzą: dr Barbara Franielczyk–Pietyra; dr Agnieszka Nowińska

Odwiedzający zapoznają się z różnymi elementami budowy stawonogów. Będą mieli okazję obserwować pod mikroskopem różnego rodzaju aparaty gębowe i przydatki odwłokowe wykorzystywane przez owady.

12+

ul. Bankowa 9, sala 215

2 z 12

Tak

18:30-19:15

Niezwykła moc gleby i magia kolorów skali pH [2]

Prowadzą: Natalia Kaźmierska; Kajetan Reguła; Maja Wierzchowska; Opiekun merytoryczny: dr Piotr Siupka

Chcesz poznać niezwykłe właściwości gleby i zagłębić się w kolorowy świat skali pH? Zapraszamy na warsztaty poprowadzone przez studentów IKNP Planeta, gdzie poznasz czym jest skala pH i w jaki sposób możesz badać odczyn środowiska, nawet w warunkach domowych. Czy atrament przepuszczony przez glebę jest wciąż niebieski, dlaczego herbata z cytryną staje się jaśniejsza i po co dodajemy octu do barszczu? Tego i jeszcze więcej dowiesz się na naszych warsztatach, które będą pełne zabawy, ciekawostek i kolorów!

12+

ul. Jagiellońska 28, sala C-332

6 z 12

Tak

18:30-19:15

Poznaj kod życia – od DNA do białka [2]

Prowadzą: mgr Hubert Matkowski; mgr Mateusz Śmietana; Opiekun merytoryczny: dr hab. Agnieszka Janiak, prof. UŚ

Rozwiń swoje umiejętności bioinformatyczne. Sprawdź jak znaleźć i odczytać sekwencję genu, zobacz czym różnią się geny poszczególnych organizmów i zajrzyj w ich głąb. Zbuduj własną strukturę 3D biała i przyjrzyj się jej z bliska.

15+

ul. Jagiellońska 28, sala B-205

brak miejsc

Tak

18:30-19:15

Puzzle rodem ze świata roślin inwazyjnych [2]

Prowadzą: dr Agnieszka Siemieniuk; dr Katarzyna Bzdęga; dr hab. Alina Urbisz; mgr Jadwiga Pojnar; Marta Milik; Paweł Chromi

Interaktywna gra na temat inwazyjnych gatunków roślin, realizowana dodatkowo jako aktywność w ramach projektu IAS EcoSystemCARE. Na zwycięzców czekają nagrody.

8+

ul. Jagiellońska 28, sala C-43

2 z 12

Tak

18:30-19:15

Botaniczne bingo – rośliny inwazyjne [2]

Prowadzą: dr Katarzyna Bzdęga; dr Agnieszka Siemieniuk; dr hab. Alina Urbisz; mgr Jadwiga Pojnar; Marta Milik; Paweł Chromik

Baw się ucząc, ucz się bawiąc. Interaktywny quiz wiedzy na temat inwazyjnych gatunków roślin realizowany dodatkowo jako aktywność w ramach projektu IAS EcoSystemCARE. Na zwycięzców czekają nagrody.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala A-139

brak miejsc

Tak

18:30-19:15

Makro i mikro świat roślin – odkrywanie tajemnic botanicznych pod lupą [2]

Prowadzą: dr Teresa Nowak; Anna Bębenek; Sylwia Chrostowska; Paweł Chromik; Alan Pilarski; Szymon Hacia; Aleksander Dulik

Warsztaty mogą być fascynującym sposobem poznania roślin począwszy od komórki, poprzez tkanki aż do różnych organów. Będzie okazja do przeprowadzenia naprawdę ciekawych obserwacji i eksperymentów. Uczestnicy będą mieli okazję przekonać się jak bardzo zróżnicowany jest świat roślin i ile różnych szczegółów można zaobserwować u roślin obserwując je pod mikroskopem, pod lupą i bez żadnych przyrządów. Każdy będzie mógł zgłębiać tajniki roślin w domu, ponieważ na każdego uczestnika warsztatów będą czekały sadzonki i nasiona różnych roślin do wyboru.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala B-206

brak miejsc

Tak

18:30-19:15

Chemiczny ogród [2]

Prowadzą: dr hab. Danuta Wojcieszyńska, prof. UŚ; dr hab. Urszula Guzik, prof. UŚ

Rozkwitający ogród w probówce – czy chemik może być rolnikiem? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź podczas zajęć.

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala C-154 (wejście przez C-141)

brak miejsc

Tak

18:30-19:15

Jak pole elektryczne wpływa na komórki drożdży? [2]

Prowadzą: dr Marcin Lipowczan; dr Anna Piekarska–Stachowiak; Emilia Stachowiak; Cedryk Lipowczan

Badanie wpływu pola elektrycznego na komórki drożdży zawieszone w roztworze sacharozy i określonym pH.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala B-17

brak miejsc

Tak

18:30-19:15

Niezwykłe obrazy zwykłego świata [2]

Prowadzi: dr Izabela Potocka

Wpisz w wyszukiwarkę internetową – obrazy SEM – i podziwiaj niezwykłe zdjęcia wykonane za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego. Dzięki tej technice mikroskopowej możliwe jest podglądanie niedostrzegalnych gołym okiem tajemnic natury –struktur woskowych pokrywających liście, miniaturowych rzeźb na powierzchni pyłków czy misternych mozaikowych oczu owadów. Przyjdź do Laboratorium SEM, zobacz w akcji skaningowy mikroskop elektronowy i odkryj piękno świata organizmów żywych w skali mikro i nano.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala A-21

brak miejsc

Tak

18:30-19:15

Jak się dzielimy? Tajemnice DNA i chromosomów pod mikroskopem [2]

Prowadzą: mgr Paula Franke; mgr Dana Trunova; mgr Magdalena Zaranek; Opiekun merytoryczny: dr Natalia Borowska–Żuchowska

Wszystkie organizmy zbudowane są z komórek. Komórki kierują się zbiorem zasad zapisanych w naszym DNA. DNA możemy podzielić na chromosomy – fragmenty zawierające określone zasady. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się nieco o DNA i chromosomach – gdzie się znajdują, jak wyglądają, co lubią robić w wolnym czasie? Zajęcia będą przygotowane w sposób przystępny dla najmłodszych – formowanie chromosomów z balonów, oglądanie komórek pod mikroskopem i tworzenie własnych modeli. Będzie także szansa na udokumentowanie wyników badań w postaci rysunku – jak przystoi prawdziwym naukowcom!

8-12

ul. Jagiellońska 28, sala B-204

2 z 12

Tak

18:30-19:15

Co kryje się w komórkach roślinnych? [2]

Prowadzą: dr Ewa Mazur; dr Anna Milewska–Hendel; dr Katarzyna Sala; dr Justyna Wróbel–Marek

Zapraszamy na krótki warsztat mikroskopowania dla początkujących biologów. Chcecie odkryć co znajduje się w komórkach roślinnych? Jesteście ciekawi czy zawsze trzeba używać barwników, aby zobaczyć organelle komórkowe? A może zastanawiacie się jak wyglądają warzywa i owoce pod mikroskopem? Jeśli chcecie poznać tajemnice komórek roślinnych to te warsztaty są dla Was!

10+

ul. Jagiellońska 28, sala C-47

brak miejsc

Tak

18:30-19:15

Las w probówce [2]

Prowadzą: dr Barbara Wójcikowska; Jagoda Polak; Wiktoria Remsak

Rośliny to zielone płuca naszego świata, redukują poziom dwutlenku węgla, w zamian produkując niezbędny nam do życia tlen. Dlatego tak ważne jest chronienie i dbanie o rośliny oraz otaczanie się nimi w każdej możliwej wolnej przestrzeni naszych domów, ogródków oraz miast.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala C-255

brak miejsc

Tak

18:45-19:45

Gra o plon [2]

Prowadzą: dr Małgorzata Rudnicka; dr Agnieszka Siemieniuk; mgr Ewa Andrysek; mgr Maja Piegza; dr Zbigniew Burdach

Zapraszamy na wspólną zabawę związaną z nauką o roślinach na każdym poziomie ich organizacji. Czekamy na Ciebie. Podejmijcie rękawicę, a nie pożałujecie!

8+

ul. Jagiellońska 28, sala A-241

1 z 15

Tak

Kategoria: Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

18:00-18:20

Sekretne życie bakterii

Prowadzi: dr Katarzyna Kasperkiewicz

Wykład będzie zawierał wiedzę z zakresu budowy komórki i fizjologii bakterii, w tym między innymi ciekawe przystosowania mikroorganizmów do życia w ekstremalnych warunkach, sposoby odżywiania.

15+

ul. Bankowa 9, sala 126 (aula)

64 z 200

Tak

18:00-18:20

Co potrafi komórka bakteryjna?

Prowadzi: dr Małgorzata Pawlik

Napisać, że bakterie potrafią wszystko to jak nic nie napisać. Prawie tańczą, prawie śpiewają. Do tego rozmawiają i są jak oświetlona fabryka. Stosują różne strategie obronne. Jak prawdziwy snajper strzelają!

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala B-01

brak miejsc

Tak

18:30-18:50

Mięsożercy wśród roślin

Prowadzi: dr Agnieszka Błońska

Funkcjonowanie roślin mięsożernych – wykład z fragmentami filmu

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala B-01

brak miejsc

Tak

18:30-18:50

Patrz w przeszłość, buduj przyszłość. Czy historyczne rozwiązania gospodarowania środowiskiem mogą być inspiracją do tworzenia rozwiązań przyszłości?

Prowadzą: dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ

Jak wykorzystać wiedzę historyczną do tworzenia nowoczesnych rozwiązań przyszłości? Wykorzystnie GIS do analiz historycznych i oceny potencjału.

od 12 lat

ul. Bankowa 9, sala 126 (aula)

180 z 200

Tak

19:00


Kategoria: Pokazy i prezentacje

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

19:30-20:15

Kapusta głowa niepusta – niezwykła kariera niepozornych roślin [3]

Prowadzą: dr Teresa Nowak; Anna Bębenek; Paweł Chromik; Alan Pilarski; Szymon Hacia; Aleksander Dulik; Zuzanna Nawa

Mało które warzywo ma taką różnorodność jak kapusta. Podczas pokazu zademonstrujemy przykłady tego zróżnicowania, które mogą być zaskakujące. Opowiemy o przodkach i krewniakach kapusty i jaka była historia jej światowej kariery. Z nami poznacie ciekawostki i dowiecie się co łączy kapustę z musztardą i jakich jeszcze przedstawicieli rodziny kapustowatych możemy spotkać w kuchni, w aptece lub w laboratoriach. Kapusty górą!

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala A-118

brak miejsc

Tak

Kategoria: Warsztaty i laboratoria

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

19:00-20:00

Eksploratorzy anatomiczni – układ pokarmowy [2]

Prowadzą: dr Marta Sawadro; dr Agnieszka Czerwonka

Co dzieje się w układzie pokarmowym z kęsami kanapki, którą zjadasz na śniadanie? Czy wiesz, jak długie są nasze jelita? A gdzie w naszym ciele znajduje się kwas solny? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiesz się na naszych zajęciach. Psst, wykonamy też wspólnie kilka eksperymentów, dzięki którym przekonasz się, jak fascynujący jest układ trawienny!

7-10

ul. Bankowa 9, sala 304

brak miejsc

Tak

19:00-20:00

W laboratorium młodego histochemika [2]

Prowadzą: mgr Aleksandra Miernik; mgr Dominika Raś; Opiekun merytoryczny: dr Łukasz Chajec

Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wykonać proste barwienie histochemiczne tkanek zwierzęcych, które później zostaną poddane analizie w mikroskopie świetlnym i fluorescencyjnym.

14+

ul. Bankowa 9, sala 005

brak miejsc

Tak

19:00-20:00

Ciało ludzkie w obiektywie mikroskopu [2]

Prowadzą: dr Paweł Kaczmarek; dr Magdalena Kowalska

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję obejrzeć na preparatach histologicznych tkanki ludzkie, jak np. rozmaz krwi, nabłonek jelita, tkankę kostną, mięsień sercowy, jak również będą mogli zapoznać się z budową anatomiczną ludzkich organów.

10+

ul. Bankowa 9, sala 011

2 z 12

Tak

19:00-19:30

Czy bakterie żyją? – Czyli o tym, co potrafią mikroorganizmy [3]

Prowadzą: mgr Klaudia Peczyk; mgr Adam Krain; Opiekun merytoryczny: prof. dr hab. Zofia Piotrowska–Seget

Na warsztatach przyjrzymy się z bliska mikroorganizmom, dowiemy się czy potrafią – tak jak my – odżywiać się, oddychać i przekształcać swoje otoczenie.

7+

ul. Jagiellońska 28, sala B-112

brak miejsc

Tak

19:00-19:30

Odkryj sekrety życia na Ziemi – quiz Milionerzy [3]

Prowadzą: mgr Ewa Sybilska; mgr Sunny Ahmar; Opiekun merytoryczny: dr hab. Agata Daszkowska–Golec, prof. UŚ

Czy interesujecie się biologią i chcielibyście zgłębić fascynujące tajemnice życia na Ziemi? Jeśli tak, to mamy dla was niezwykłe wyzwanie! W grze typu quiz inspirowanej popularnym programem telewizyjnym Milionerzy, możecie wcielić się w rolę zawodnika i sprawdzić swoją wiedzę na temat cząsteczki DNA, genów, a także komórki roślinnej i różnorodnych procesów biologicznych. Gotowi na zabawę pełną ciekawostek i niesamowitych faktów? Koniecznie dołączcie do nas! (Quiz będzie przeprowadzony w języku angielskim).

13+

ul. Jagiellońska 28, sala B-101

brak miejsc

Tak

19:00-19:45

Sowa mądra głowa [2]

Prowadzą: Natalia Szyszko – Śląski Ogród Zoologiczny

Czym jest wypluwka i jakie skrywa w sobie tajemnice? Czego można się dowiedzieć zaglądając do jej wnętrza? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie podczas naszych warsztatów mikroskopowych. Zapraszamy śmiałków do zabawy w przyrodników i samodzielnego poddania analizie sowich zrzutek. Nie zabraknie też ciekawostek i informacji o ptakach drapieżnych mieszkających w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

od 12 lat

ul. Bankowa, sala 121

brak miejsc

Tak

19:15-20:30

CRISPR/Cas – Metoda na Nobla od kuchni [2]

Prowadzą: dr Monika Gajecka; dr Ewa Robaszkiewicz

Technologia CRISPR/Cas to rewolucyjne narzędzie do edycji genów. Poznaj szczegóły tej metody i zobacz w jaki sposób nauka może przyczynić się do stwarzania coraz lepszych roślin ważnych dla rolnictwa. Przyjrzyj się pracy naukowców, którzy pomagają roślinom radzić sobie z coraz trudniejszymi warunkami środowiskowymi i pomóż stworzyć nową odmianę. W trakcie zajęć poznasz również drogę, którą wektory można podać roślinom i dowiesz się jak sprawić, żeby jej białka świeciły.

15+

ul. Jagiellońska 28, sala B-207

brak miejsc

Tak

19:30-20:00

Nocne wędrówki elektronów [3]

Prowadzi: dr Karol Małota

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z technikami przygotowania materiału do analizy w transmisyjnym mikroskopie elektronowych (TEM) oraz z zasadami jego działania. Ćwiczenia te będą również okazją do obserwacji, zarówno komórek roślinnych, jak i zwierzęcych w TEM oraz do zapoznania się z ultrastrukturą tych komórek.

8+

ul. Bankowa 9, sala 033

brak miejsc

Tak

19:30-20:15

Tajemnice zmysłów owadów [3]

Prowadzą: dr hab. Jolanta Brożek, prof. UŚ; mgr Anna Romaniak

Omówienie i prezentacja narządów zmysłów chemicznego, dotykowego i wzrokowego u owadów za pomocą mikroskopu skaningowego.

14+

ul. Bankowa 9, sala 103

brak miejsc

Tak

19:30-20:15

Niezwykła moc gleby i magia kolorów skali pH [3]

Prowadzą: Natalia Kaźmierska, Kajetan Reguła, Maja Natalia Kaźmierska; Kajetan Reguła; Maja Wierzchowska; Opiekun merytoryczny: dr Piotr Siupka

Chcesz poznać niezwykłe właściwości gleby i zagłębić się w kolorowy świat skali pH? Zapraszamy na warsztaty poprowadzone przez studentów IKNP Planeta, gdzie poznasz czym jest skala pH i w jaki sposób możesz badać odczyn środowiska, nawet w warunkach domowych. Czy atrament przepuszczony przez glebę jest wciąż niebieski, dlaczego herbata z cytryną staje się jaśniejsza i po co dodajemy octu do barszczu? Tego i jeszcze więcej dowiesz się na naszych warsztatach, które będą pełne zabawy, ciekawostek i kolorów!

12+

ul. Jagiellońska 28, sala C-332

brak miejsc

Tak

19:30-20:15

Poznaj kod życia – od DNA do białka [3]

Prowadzą: mgr Hubert Matkowski; mgr Mateusz Śmietana; Opiekun merytoryczny: dr hab. Agnieszka Janiak, prof. UŚ

Rozwiń swoje umiejętności bioinformatyczne. Sprawdź jak znaleźć i odczytać sekwencję genu, zobacz czym różnią się geny poszczególnych organizmów i zajrzyj w ich głąb. Zbuduj własną strukturę 3D biała i przyjrzyj się jej z bliska.

15+

ul. Jagiellońska 28, sala B-205

brak miejsc

Tak

19:30-20:15

Puzzle rodem ze świata roślin inwazyjnych [3]

Prowadzą: dr Agnieszka Siemieniuk; dr Katarzyna Bzdęga; dr hab. Alina Urbisz; mgr Jadwiga Pojnar; Marta Milik; Paweł Chromi

Interaktywna gra na temat inwazyjnych gatunków roślin, realizowana dodatkowo jako aktywność w ramach projektu IAS EcoSystemCARE. Na zwycięzców czekają nagrody.

8+

ul. Jagiellońska 28, sala C-43

brak miejsc

Tak

19:30-20:15

Botaniczne bingo – rośliny inwazyjne [3]

Prowadzą: dr Katarzyna Bzdęga; dr Agnieszka Siemieniuk; dr hab. Alina Urbisz; mgr Jadwiga Pojnar; Marta Milik; Paweł Chromik

Baw się ucząc, ucz się bawiąc. Interaktywny quiz wiedzy na temat inwazyjnych gatunków roślin realizowany dodatkowo jako aktywność w ramach projektu IAS EcoSystemCARE. Na zwycięzców czekają nagrody.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala A-139

brak miejsc

Tak

19:30-20:15

Makro i mikro świat roślin – odkrywanie tajemnic botanicznych pod lupą [3]

Prowadzą: dr Teresa Nowak; Anna Bębenek; Sylwia Chrostowska; Paweł Chromik; Alan Pilarski; Szymon Hacia; Aleksander Dulik

Warsztaty mogą być fascynującym sposobem poznania roślin począwszy od komórki, poprzez tkanki aż do różnych organów. Będzie okazja do przeprowadzenia naprawdę ciekawych obserwacji i eksperymentów. Uczestnicy będą mieli okazję przekonać się jak bardzo zróżnicowany jest świat roślin i ile różnych szczegółów można zaobserwować u roślin obserwując je pod mikroskopem, pod lupą i bez żadnych przyrządów. Każdy będzie mógł zgłębiać tajniki roślin w domu, ponieważ na każdego uczestnika warsztatów będą czekały sadzonki i nasiona różnych roślin do wyboru.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala B-206

brak miejsc

Tak

19:30-20:15

Chemiczny ogród [3]

Prowadzą: dr hab. Danuta Wojcieszyńska, prof. UŚ; dr hab. Urszula Guzik, prof. UŚ

Rozkwitający ogród w probówce – czy chemik może być rolnikiem? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź podczas zajęć.

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala C-154 (wejście przez C-141)

brak miejsc

Tak

19:30-20:15

Jak pole elektryczne wpływa na komórki drożdży? [3]

Prowadzą: dr Marcin Lipowczan; dr Anna Piekarska–Stachowiak; Emilia Stachowiak; Cedryk Lipowczan

Badanie wpływu pola elektrycznego na komórki drożdży zawieszone w roztworze sacharozy i określonym pH.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala B-17

brak miejsc

Tak

19:30-20:15

Niezwykłe obrazy zwykłego świata [3]

Prowadzi: dr Izabela Potocka

Wpisz w wyszukiwarkę internetową – obrazy SEM – i podziwiaj niezwykłe zdjęcia wykonane za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego. Dzięki tej technice mikroskopowej możliwe jest podglądanie niedostrzegalnych gołym okiem tajemnic natury –struktur woskowych pokrywających liście, miniaturowych rzeźb na powierzchni pyłków czy misternych mozaikowych oczu owadów. Przyjdź do Laboratorium SEM, zobacz w akcji skaningowy mikroskop elektronowy i odkryj piękno świata organizmów żywych w skali mikro i nano.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala A-21

brak miejsc

Tak

19:30-20:15

Jak się dzielimy? Tajemnice DNA i chromosomów pod mikroskopem [3]

Prowadzą: mgr Paula Franke; mgr Dana Trunova; mgr Magdalena Zaranek; Opiekun merytoryczny: dr Natalia Borowska–Żuchowska

Wszystkie organizmy zbudowane są z komórek. Komórki kierują się zbiorem zasad zapisanych w naszym DNA. DNA możemy podzielić na chromosomy – fragmenty zawierające określone zasady. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się nieco o DNA i chromosomach – gdzie się znajdują, jak wyglądają, co lubią robić w wolnym czasie? Zajęcia będą przygotowane w sposób przystępny dla najmłodszych – formowanie chromosomów z balonów, oglądanie komórek pod mikroskopem i tworzenie własnych modeli. Będzie także szansa na udokumentowanie wyników badań w postaci rysunku – jak przystoi prawdziwym naukowcom!

8-12

ul. Jagiellońska 28, sala B-204

brak miejsc

Tak

19:45-20:15

Czy bakterie żyją? – Czyli o tym, co potrafią mikroorganizmy [4]

Prowadzą: mgr Klaudia Peczyk; mgr Adam Krain; Opiekun merytoryczny: prof. dr hab. Zofia Piotrowska–Seget

Na warsztatach przyjrzymy się z bliska mikroorganizmom, dowiemy się czy potrafią – tak jak my – odżywiać się, oddychać i przekształcać swoje otoczenie.

7+

ul. Jagiellońska 28, sala B-112

1 z 12

Tak

19:45-20:15

Odkryj sekrety życia na Ziemi – quiz Milionerzy [4]

Prowadzą: mgr Ewa Sybilska; mgr Sunny Ahmar; Opiekun merytoryczny: dr hab. Agata Daszkowska–Golec, prof. UŚ

Czy interesujecie się biologią i chcielibyście zgłębić fascynujące tajemnice życia na Ziemi? Jeśli tak, to mamy dla was niezwykłe wyzwanie! W grze typu quiz inspirowanej popularnym programem telewizyjnym Milionerzy, możecie wcielić się w rolę zawodnika i sprawdzić swoją wiedzę na temat cząsteczki DNA, genów, a także komórki roślinnej i różnorodnych procesów biologicznych. Gotowi na zabawę pełną ciekawostek i niesamowitych faktów? Koniecznie dołączcie do nas! (Quiz będzie przeprowadzony w języku angielskim).

13+

ul. Jagiellońska 28, sala B-101

brak miejsc

Tak

20:00


Kategoria: Warsztaty i laboratoria

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

20:30-21:30

Eksploratorzy anatomiczni – układ pokarmowy [3]

Prowadzą: dr Marta Sawadro; dr Agnieszka Czerwonka

Co dzieje się w układzie pokarmowym z kęsami kanapki, którą zjadasz na śniadanie? Czy wiesz, jak długie są nasze jelita? A gdzie w naszym ciele znajduje się kwas solny? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiesz się na naszych zajęciach. Psst, wykonamy też wspólnie kilka eksperymentów, dzięki którym przekonasz się, jak fascynujący jest układ trawienny!

7-10

ul. Bankowa 9, sala 304

3 z 12

Tak

20:30-21:30

W laboratorium młodego histochemika [3]

Prowadzą: mgr Aleksandra Miernik; mgr Dominika Raś; Opiekun merytoryczny: dr Łukasz Chajec

Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wykonać proste barwienie histochemiczne tkanek zwierzęcych, które później zostaną poddane analizie w mikroskopie świetlnym i fluorescencyjnym.

14+

ul. Bankowa 9, sala 005

brak miejsc

Tak

20:30-21:00

Nocne wędrówki elektronów [4]

Prowadzi: dr Karol Małota

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z technikami przygotowania materiału do analizy w transmisyjnym mikroskopie elektronowych (TEM) oraz z zasadami jego działania. Ćwiczenia te będą również okazją do obserwacji, zarówno komórek roślinnych, jak i zwierzęcych w TEM oraz do zapoznania się z ultrastrukturą tych komórek.

8+

ul. Bankowa 9, sala 033

1 z 6

Tak

20:30-21:30

Ciało ludzkie w obiektywie mikroskopu [3]

Prowadzą: dr Paweł Kaczmarek; dr Magdalena Kowalska

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję obejrzeć na preparatach histologicznych tkanki ludzkie, jak np. rozmaz krwi, nabłonek jelita, tkankę kostną, mięsień sercowy, jak również będą mogli zapoznać się z budową anatomiczną ludzkich organów.

10+

ul. Bankowa 9, sala 011

brak miejsc

Tak

20:30-21:15

Niezwykła moc gleby i magia kolorów skali pH [4]

Prowadzą: Natalia Kaźmierska; Kajetan Reguła; Maja Wierzchowska; Opiekun merytoryczny: dr Piotr Siupka

Chcesz poznać niezwykłe właściwości gleby i zagłębić się w kolorowy świat skali pH? Zapraszamy na warsztaty poprowadzone przez studentów IKNP Planeta, gdzie poznasz czym jest skala pH i w jaki sposób możesz badać odczyn środowiska, nawet w warunkach domowych. Czy atrament przepuszczony przez glebę jest wciąż niebieski, dlaczego herbata z cytryną staje się jaśniejsza i po co dodajemy octu do barszczu? Tego i jeszcze więcej dowiesz się na naszych warsztatach, które będą pełne zabawy, ciekawostek i kolorów!

12+

ul. Jagiellońska 28, sala C-332

brak miejsc

Tak

20:30-21:15

Makro i mikro świat roślin – odkrywanie tajemnic botanicznych pod lupą [4]

Prowadzą: dr Teresa Nowak; Anna Bębenek; Sylwia Chrostowska; Paweł Chromik; Alan Pilarski; Szymon Hacia; Aleksander Dulik

Warsztaty mogą być fascynującym sposobem poznania roślin począwszy od komórki, poprzez tkanki aż do różnych organów. Będzie okazja do przeprowadzenia naprawdę ciekawych obserwacji i eksperymentów. Uczestnicy będą mieli okazję przekonać się jak bardzo zróżnicowany jest świat roślin i ile różnych szczegółów można zaobserwować u roślin obserwując je pod mikroskopem, pod lupą i bez żadnych przyrządów. Każdy będzie mógł zgłębiać tajniki roślin w domu, ponieważ na każdego uczestnika warsztatów będą czekały sadzonki i nasiona różnych roślin do wyboru.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala B-206

brak miejsc

Tak

20:30-21:15

Chemiczny ogród [4]

Prowadzą: dr hab. Danuta Wojcieszyńska, prof. UŚ; dr hab. Urszula Guzik, prof. UŚ

Rozkwitający ogród w probówce – czy chemik może być rolnikiem? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź podczas zajęć.

od 12 lat

ul. Jagiellońska 28, sala C-154 (wejście przez C-141)

1 z 12

Tak

20:30-21:15

Niezwykłe obrazy zwykłego świata [4]

Prowadzi: dr Izabela Potocka

Wpisz w wyszukiwarkę internetową – obrazy SEM – i podziwiaj niezwykłe zdjęcia wykonane za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego. Dzięki tej technice mikroskopowej możliwe jest podglądanie niedostrzegalnych gołym okiem tajemnic natury –struktur woskowych pokrywających liście, miniaturowych rzeźb na powierzchni pyłków czy misternych mozaikowych oczu owadów. Przyjdź do Laboratorium SEM, zobacz w akcji skaningowy mikroskop elektronowy i odkryj piękno świata organizmów żywych w skali mikro i nano.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala A-21

brak miejsc

Tak

Odwiedzin: 4443636 | Ostatnia aktualizacja: 2024-06-12, 13:04  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.