Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 13 stycznia 2023

Wydział Biologii

Uniwersytet Gdański

Ul. Wita Stwosza 59

80-308 Gdańsk

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

  12 Noc Biologów, PUNKT INFORMACYJNY!


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-19:00

Biologiczna Noc przed nami!

Prowadzą: mgr Karolina Ciemińska, mgr Natalia Piekarczyk, mgr Soroosh Monem, mgr Sebastian Dorawa

Stoisko, na którym dowiesz się jakie pokazy, warsztaty i wykłady organizowane są podczas Nocy Biologów oraz jak trafić na interesujące Cię zajęcia. Pracownicy i Doktoranci Wydziału Biologii chętnie odpowiedzą Ci także, jak to jest studiować na Wydziale Biologii i jakie niespodzianki czekają na przyszłych kandydatów na studia. Zapraszamy!

b.o.

STACJONANIE I ONLINE

Bez ograniczeń

Nie

  gry


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-19:00

Komórkowa strefa graczy

Prowadzi: SKN Molekuła

Sprawdź w naszych interaktywnych grach, ile wiesz o komórkach.

12+

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Zagraj w wodne owady

Prowadzą: SKN Entomologiczne: Joanna Ilińska, Maksymilian Wojtkiewicz, Cecylia Barabasz

Sprawdź swoją wiedze o owadach, których postaci dorosłe lub mołodociane żyją w wodach. Możesz również spróbować rywalizacji w memory.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

  pokaz i wykład


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-19:00

Rośliny ważne dla ludzkości: prawie wszystko o.. palmie kokosowej (Cocos nucifera)

Prowadzi: dr hab. Hanna B. Margońska

O znaczeniu dla ludzkości (jej nie tylko egzystencji obecnej ale i rozwoju) takich roślin jak pszenica czy kukurydza wie większość z nas. Na świecie jest jednak wiele roślin, od których jesteśmy bardzo zależni i to nie tylko jako źródła pożywienia. Palma kokosowa na ogromnych obszarach ziemi jest nadal niezbędnym elementem życia ludzi. A stopień jej wykorzystania może zaskakiwać, bo korzystamy praktycznie ze wszystkich elementów tej rośliny, także jako np. rośliny technicznej, kosmetycznej, leczniczej.. Podczas pokazu około godz. 17. odbędzie się wykład.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

  pokazy i warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-19:00

Fizjologia dla każdego

Prowadzą: Justyna Matacz, Sandra Romanis, Dominika Płotka, Patrycja Malewska, Mira Nowak, Patrycja Junkier, Małgorzata Dostatni, Magdalena Ochocka, Monika Dębińska, Igor Ramenskii, Feliks Olszański, Kamila Gorlikowska

Warsztaty z udziałem uczestników Nocy Biologów, którzy wcielą się w rolę eksperymentatorów, by doświadczyć na sobie samych jak działają zmysły i mózg

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Rośliny przypłynęły na statkach - kilka słów o handlu w dawnym Gdańsku.

Prowadzą: Katedra Ekologii Roślin, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Spichlerz `Błękitny Baranek`, SKN Ekologów Roślin `Littorella`

W jaki sposób możemy się dowiedzieć, które rośliny miały znaczenie dla ludzi w przeszłości? Jakie gatunki były wykorzystywane przez mieszkańców średniowiecznego Gdańska? Gdzie na stanowisku archeologicznym możemy odnaleźć szczątki dawniej użytkowanych roślin? Co zyskujemy dzięki współpracy botaników i archeologów? Dowiedz się czym jest archeobotanika! Pokaz przygotowany przy współpracy z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Czy nietoperze pływają? - poznaj świat nietoperzy!

Prowadzi: SKN Chiropterologiczne

Stanowisko edukacyjne mające na celu zdobywanie nowej wiedzy na temat nietoperzy

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-15:45

Labirynt wodny Morrisa - badamy pamięć przestrzenną u gryzoni

Prowadzą: mgr Ewelina Kurowska-Rucińska, mgr Jan Ruciński

Co to jest pamięć przestrzenna? Jakie informacje są w niej przechowywane? Gdzie w mózgu znajduje się hipokamp i jakie są jego funkcje? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy na pokaz pomiaru pamięci przestrzennej u szczurów w labiryncie wodnym Morrisa z wykorzystaniem oprogramowania EthoVision XT.

13+

Zwierzętarnia Zbiórka uczestników przy portierni

12

tak

15:00-19:00

Ssaki ekosystemów wodnych - zanurkuj z nami!

Prowadzi: SKN Teriologiczne SOREX

Stanowisko edukacyjne na temat ssaków związanych z ekosystemami wodnymi

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-15:45

Mydło, zioła, ciepła woda..

Prowadzą: mgr Darya Harshkova, mgr Monika Majewska, mgr Martyna Zalewska, mgr Dominika Kapuścińska

Mydło i ciepła woda to podstawa naszej codziennej higieny. Wiele osób może być jednak zaskoczonych, że mydło możemy w prosty sposób zrobić sami - i to mydło naturalne, kolorowe, pachnące miętą, lawendą, kwiatami chabrów, ziarnami kawowca, korą cynamonu.. Jako uczestnicy naszych warsztatów będziecie mieli możliwość własnoręcznego przygotowania mydełka, wybierając spośród wielu aromatów i dodatków. A na zakończenie, oprócz swojego mydełka, zabierzecie ze sobą wiedzę, jak takie mydło zrobić samodzielnie w domu.

6+

B/207

10

tak

15:00-16:30

Na nieznanych wodach

Prowadzi: studenci II stopnia biologii specjalność nauczycielska

Zajęcia warsztatowe, w których przeprowadzane będą obserwacje i doświadczenia, dotyczące właściwości wody i życiu w środowisku wodnym.

9-13 lat

C/118

16

tak

15:00-16:00

Rośliny środowisk wodnych w kulturach in vitro

Prowadzą: Lidia Banaszczyk, mgr Michał Starke, dr Małgorzata Kapusta, Katarzyna Bryszkowska

W czasie trwania warsztatów uczestnicy nauczą się podstawowych metod wykorzystywanych w laboratorium hodowli roślin in vitro na roślinach owadożernych z rodziny rosiczkowatych (Droseraceae). Uczestnicy będą mieli szanse zobaczyć pomieszczenia używane w hodowli roślin in vitro i porozmawiać z osobami zajmującymi się biotechnologią roślin na temat znaczenia wody dla roślin, a także o hodowli roślin in vitro.

13+

B/111

6

tak

15:00-19:00

Znaczenie wody dla funkcjonowania roślin.

Prowadzą: Lidia Banaszczyk, mgr Michał Starke, dr Małgorzata Kapusta, Wiktoria Lisiecka, Damian Szelbracikowski, Janina Kulikowska, Bartosz Chojnacki, Katarzyna Bryszkowska, Julia Ścibor

Dla roślin woda jest niezbędna do życia. Na stoisku na uczestników będą czekać rośliny z kolekcji in vitro Katedry Cytologii i Embriologii Roślin. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jakie znaczenie ma woda dla rozwoju oraz funkcjonowania roślin.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-15:20

Zakorzeń się w wodzie

Prowadzi: SKN Botaniczne `Zioło`

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak ważną rolę pełni woda w funkcjonowaniu roślin, poznają tajniki hydroponiki, a przy użyciu wody oraz światła stworzą roślinne arcydzieła

10+

C/110

10

tak

15:00-19:00

Zjawisko bioluminescencji - wystawa artystyczna w ciemności

Prowadzą: Dwukoło SCIENCE-ARTOWE, SKN Nadekspresja

Na wystawie zaprezentujemy namalowane przez nas obrazy, które odzwierciedlają nasze postrzeganie bioluminescencji. Ponadto będzie można obejrzeć instalację artystyczną ze szkła z żywymi bakteriami świecącymi w ciemności. Podczas wystawy opowiemy czym jest zjawisko bioluminescencji i gdzie można je zaobserwować. Pokazy (ok. 20 minutowe seanse), odbywać sie będą w grupach 10 osobowych.

8+

C/109

10

nie

15:00-19:00

Making 3D models of dolphin skulls

Prowadzą: dr hab. Andre Moura prof. UG, dr Marketa Harazim, Wiktoria Chudzik, Julia Musiał, Antonina Sikorska

Whales and Dolphins are the most notable mammals that have adapted to a fully aquatic lifestyle. Because of this, their skulls are extremely modified relative to terrestrial mammals. In this workshop, you can see how to make 3 dimensional digital models of a dolphin skull, and how they can be used learn more about their adaptations to life in the water.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

Nie

15:00-19:00

Różnorodność roślinności wodnej

Prowadzi: SKN Ekologów Roślin `Littorella`

Wystawa zbiorników, prezentująca różne ekosystemy wodne.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Tajemnice wody - właściwości i flora bakteryjna

Prowadzi: Pracownicy i doktoranci Katedry Biochemii Ogólnej i Medycznej oraz studenci SKN Biochemicznego

Jedną z właściwości wody jest zdolność do dysocjacji i tworzenia roztworów o różnym pH. W czasie pokazu zademonstrujemy sposoby pomiaru (będziesz mógł samodzielnie zmierzyć) pH wody i roztworów różnych substancji. Przedstawimy wyniki testów na obecność różnych mikroogragnizmów w wodzie z różnych źródeł (od wody z kranu po wodę ze stawu). Ponadto zrób z nami lampkę z `lawą` w środku. Zobaczysz, że połączenie różnych cieczy wyzwala ich `magiczne` właściwości. Zapraszamy także na konkurs układania na czas tipsów (plastikowe końcówki do dozowania cieczy) w pudełku - niech wygra najszybsza osoba!

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-16:15

BOTANICZNE BIURO ŚLEDCZE

Prowadzą: Paulina Mach, Aleksandra Lesiewicz, Aleksandra Lemańczyk, Julia Dąbrowska, Kacper Kierzkowski , Kornelia Kozak, Jakub Janulewicz, Michał Depczyński, Konrad Ślusarz, dr Agnieszka Sadowska, dr Iwona Majcher

Botaniczne biuro śledcze pilnie poszukuje osób na stanowisko detektywa, który podejmie się rozwiązania tajemnicy zagadkowych zaginięć gatunków na terenie miasta.

10+

C/117

15

tak

15:00-16:00

Jak różne grupy taksonomiczne przystosowały się do środowiska wodnego? Zjawisko ewolucji konwergentnej w ujęciu filogenetycznym.

Prowadzą: dr Aleksandra Naczk, dr Marcin Górniak, mgr Aleksandra Zalewska

Warsztaty komputerowe będą składały się z prezentacji podejmowanego zagadnienia - ewolucji konwergentnej u grupy kręgowców, za pomocą narzędzi bioinformatycznych. Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak można śledzić przebieg ewolucji wykorzystując sekwencje genetyczne markerów molekularnych oraz zweryfikować wyniki przeprowadzonych analiz z podejściem klasyfikacji biologicznej naturalnej oraz sztucznej. Celem zajęć jest przedstawienie przebiegu analiz filogenetycznych wykorzystując dane genetyczne i programy komputerowe wraz z interpretacją ich rezultatów.

15+

B/202

12

tak

15:00-19:00

Woda a granice życia komórek

Prowadzą: dr Ewa Piotrowska, mgr Estera Rintz, dr Lidia Gaffke, SKN Molekuła

Odkryj znaczenie wody dla życia komórek eukariotycznych na przykładzie komórek tkanki łącznej. Zweryfikuj swoją wiedzę w interaktywnej zabawie.

10+

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Mali naukowcy: Woda w akcji!

Prowadzą: dr Ewa Piotrowska, mgr Estera Rintz, mgr Zuzanna Cyske, SKN Molekuła

Serdecznie zapraszamy wszystkie maluchy i nie tylko na podróż do wodnej krainy w roli naukowca! Odkryjcie razem z nami właściwości wody w formie kreatywnej zabawy!

2+

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-17:30

Liść tłuściocha w mikroskopie świetlnym

Prowadzą: dr Emilia Brzezicka, dr Natalia Wiśniewska, dr hab. Małgorzata Kozieradzka-Kiszkurno, prof. UG

Właściwa gospodarka wodna ma zasadnicze znaczenie dla życia roślin. Specjalizacja budowy morfo-anatomicznej organów umożliwia roślinom wzrost w różnych warunkach, w tym w środowisku wodnym, suchym i o ograniczonym dostępie do wody. Interaktywna wystawa umożliwi Ci obserwację wybranych cech budowy roślin o charakterze adaptacyjnym. Uczestnicy pokazu dowiedzą się jak zbudowany jest liść sukulentów i dlaczego jest wyraźnie pogrubiony oraz dlaczego rośliny zachowują sztywny pokrój nawet przy niedostatku wody. Jeśli chcesz poznać budowę organów roślin w mikroskopie świetlnym to zapraszamy do stoiska!

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Mikrobiologia wokół nas - mikroorganizmy w żywności

Prowadzą: Aleksandra Bender, Aleksandra Cudakiewicz

Jeśli interesuje Cię, jak wiele mikroorganizmów znajduje się w tym, co spożywasz na co dzień, przyjdź do nas i przekonaj się sam :)

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

Nie

15:00-19:00

Plastik nie jest fantastic

Prowadzi: SKN Ornitologiczne KOS UG

Plastik stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Zobacz w jaki sposób resztki z używanych przez nas tworzyw sztucznych trafiają do naszego jedzenia i wody, którą pijemy. Poznaj skutki zanieczyszczenia mórz oraz oceanów na przykładzie losu albatrosów żyjących na wyspach odległych od wszelkich siedzib ludzkich. Zaproponujemy też kilka przydatnych w codziennym życiu trików, które pozwolą Ci ograniczyć zużycie plastiku i sprawią, że staniesz się środowiskowym superbohaterem!

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Morskie tajemnice

Prowadzą: SKN Oceanografów: Angelika Trzebiatowska, Dobromił Skrzypniak, Izabela Orzechowska, Zofia Śwital, Maja Trochanowska, Anna Jasina, Nikodem Małachowski

Oprócz atrakcji dla miłośników glonów, znajdzie się też coś dla osób fascynujących się zwierzętami morskimi! Przedstawimy podstawowe informacje i niesamowite historie o ssakach morskich. Wskażemy różnice między tymi niezwykłymi stworzeniami a ludźmi, a także zaprezentujemy technikę oddychania foki. Dodatkowo, każda uczestniczka i każdy uczestnik będzie mógł dać upust swojej kreatywności - na odwiedzające osoby będą czekać różne kolorowanki oraz puzzle.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

Nie

15:00-19:00

Na początku był komin..

Prowadzą: SKN Oceanografów: Agnieszka Zimoch, Emilia Socha, Nadine Celoch, Maciej Banach, Mateusz Gromadzki, Julia Świokło

Na stanowisku będzie przedstawiana opowieść dotycząca jednej z hipotez powstania życia na Ziemi - kominy Lost City jako wielki bioreaktor tworzący życie. Dodatkowo obok makiety dymiącego komina (Black Smoker) uczestnicy i uczestniczki będą mogli posłuchać o różnych rodzajach kominów hydrotermalnych i o organizmach tam żyjących. Po wysłuchaniu historii będzie okazja do wzięcia udziału w quizie wiedzy na temat kominów hydrotermalnych, którego laureaci zdobędą nagrody. Stworzony zostanie również kącik `plażowy`, gdzie będzie możliwość zbudowania z magicznego wodnego piasku kominów lub zwierząt żyjących w rejonie kominów z `magicznego piasku`. Niezależnie więc od wieku znajdziesz tu coś dla siebie!

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-15:45

Stwory podwodnego świata

Prowadzą: mgr Błażej Bojarski, mgr Karolina Cierocka, dr Paulina Kozina, dr Marta Zakrzewska

Zarówno wody słodkie, jak i morskie, od setek milionów lat są środowiskiem życia wielu organizmów. Wśród nich znaleźć można zwierzęta charakteryzujące się na tyle oryginalnym wyglądem, że śmiało mogłyby stanowić inspirację dla niejednego twórcy horrorów czy filmów science-fiction. Na zajęciach zaprezentowane zostaną mało znane gatunki wodnych zwierząt bezkręgowych, wyróżniające się niezwykłym wyglądem. Uczestnicy będą mieli możliwość prowadzenia obserwacji mikroskopowych oraz przygotowania własnego preparatu.

14+

C/503

12

tak

15:00-16:00

Owadzie kolorowanki

Prowadzą: SKN Entomologiczne: Joanna Ilińska, Maksymilian Wojtkiewicz, Cecylia Barabasz

Tańczące karaczany, biedronka idąca do szkoły i inne owady specjalnie dostosowane do kreatywnych wizji najmłodszych.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Z wody wyszedłeś/wyszłaś do wody powrócisz

Prowadzą: SKN Oceanografów: Angelika Trzebiatowska, Dobromił Skrzypniak, Izabela Orzechowska, Zofia Śwital, Maja Trochanowska, Anna Jasina, Nikodem Małachowski

Zapraszamy na poznanie różnorodności glonów i roślin Morza Bałtyckiego! Morskie tajemnice zgłębimy wykorzystując m.in. mikroskop i binokular. Możliwe będzie również samodzielne wykonanie preparatów mikroskopowych. Na odwiedzających czeka również wiele historii i ciekawostek dotyczących różnych gatunków glonów i roślin morskich. Poza spojrzeniem przez przyrządy optyczne zaprezentujemy przegląd bardziej i mniej znanych glonów z zielników. Oczywiście każdy będzie mógł sprawdzić swoją sprawność rozpoznawania alg w quizie!

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

Nie

15:00-19:00

Zaplecze Entomologa

Prowadzą: SKN Entomologiczne: Joanna Ilińska, Maksymilian Wojtkiewicz, Cecylia Barabasz

Czy wiesz na czym polega praca entomologa i jaki sprzęt ma w swojej pracowni? Zajrzyj do nas i sprawdź sam!

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Zoo Entomologiczne

Prowadzą: SKN Entomologiczne: Beata Bieszczad, Weronika Koczur

Odważ się stanąć oko w oko z sześcionogimi stworzeniami! Kiedy dowiesz się o nich czegoś więcej, przestaną wydawać się takie straszne.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-15:45

Skąd w mózgu prąd?

Prowadzi: mgr Aleksandra Piwka

Mózg człowieka jest domem dla miliardów połączonych ze sobą neuronów. Komórki te, komunikują się ze sobą poprzez impuls nerwowy, który jest zjawiskiem elektrycznym. A więc prąd pełni kluczową rolę w przekazywaniu informacji w naszym układzie nerwowym. Zastanawiasz się jak powstaje taki sygnał? Skąd w mózgu bierze się prąd? Znajdź odpowiedź na te oraz wiele innych nurtujących Cię neuro pytań - zapraszamy na warsztaty do Pracowni Elektroencefalografii, zaprezentujemy jak wygląda i na czym polega badanie EEG. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym uczestnicy warsztatów będą mieli okazje przeprowadzić na sobie badanie elektroencefalograficzne i podejrzeć pracę mózgu.

12+

B/424

12

tak

15:00-16:00

Bezkręgowce naszych wód

Prowadzą: mgr Agata Szwarc, mgr Michalina Kijowska

Co to za `robak`, który pływa w wodzie? To chrząszcz, pluskwiak a może larwa owada? Dlaczego pływa akurat w tym zbiorniku a nie w innym? Prezentacja oraz nauka oznaczania bezkręgowców wodnych.

6-12 lat

B/329

10

tak

15:00-19:00

Czujesz miętę do brukselki?

Prowadzi: Studenci koła Science-Artowego

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nie lubisz brukselki? My jesteśmy w stanie odpowiedzieć ci na to pytanie, a to wszystko za sprawą genu o nazwie TAS2R38. Zapraszamy na nasze stoisko w celu wykonania testu.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

Nie

15:30-15:50

Zakorzeń się w wodzie

Prowadzi: SKN Botaniczne `Zioło`

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak ważną rolę pełni woda w funkcjonowaniu roślin, poznają tajniki hydroponiki, a przy użyciu wody oraz światła stworzą roślinne arcydzieła

10+

C/110

10

tak

16:00-16:45

Labirynt wodny Morrisa - badamy pamięć przestrzenną u gryzoni

Prowadzą: mgr Ewelina Kurowska-Rucińska, mgr Jan Ruciński

Co to jest pamięć przestrzenna? Jakie informacje są w niej przechowywane? Gdzie w mózgu znajduje się hipokamp i jakie są jego funkcje? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy na pokaz pomiaru pamięci przestrzennej u szczurów w labiryncie wodnym Morrisa z wykorzystaniem oprogramowania EthoVision XT.

13+

Zwierzętarnia Zbiórka uczestników przy portierni

12

tak

16:00-16:20

Zakorzeń się w wodzie

Prowadzi: SKN Botaniczne `Zioło`

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak ważną rolę pełni woda w funkcjonowaniu roślin, poznają tajniki hydroponiki, a przy użyciu wody oraz światła stworzą roślinne arcydzieła

10+

C/110

10

tak

16:00-16:45

Mydło, zioła, ciepła woda

Prowadzą: mgr Darya Harshkova, mgr Monika Majewska, mgr Martyna Zalewska, mgr Dominika Kapuścińska

Mydło i ciepła woda to podstawa naszej codziennej higieny. Wiele osób może być jednak zaskoczonych, że mydło możemy w prosty sposób zrobić sami - i to mydło naturalne, kolorowe, pachnące miętą, lawendą, kwiatami chabrów, ziarnami kawowca, korą cynamonu.. Jako uczestnicy naszych warsztatów będziecie mieli możliwość własnoręcznego przygotowania mydełka, wybierając spośród wielu aromatów i dodatków. A na zakończenie, oprócz swojego mydełka, zabierzecie ze sobą wiedzę, jak takie mydło zrobić samodzielnie w domu.

6+

B/207

10

tak

16:00-16:45

Stwory podwodnego świata

Prowadzą: mgr Błażej Bojarski, mgr Karolina Cierocka, dr Paulina Kozina, dr Marta Zakrzewska

Zarówno wody słodkie, jak i morskie, od setek milionów lat są środowiskiem życia wielu organizmów. Wśród nich znaleźć można zwierzęta charakteryzujące się na tyle oryginalnym wyglądem, że śmiało mogłyby stanowić inspirację dla niejednego twórcy horrorów czy filmów science-fiction. Na zajęciach zaprezentowane zostaną mało znane gatunki wodnych zwierząt bezkręgowych, wyróżniające się niezwykłym wyglądem. Uczestnicy będą mieli możliwość prowadzenia obserwacji mikroskopowych oraz przygotowania własnego preparatu.

14+

C/503

12

tak

16:00-18:30

Ptasie robótki

Prowadzi: SKN Ornitologiczne KOS UG

Warsztaty dla każdego. Nauczycie się wykonywać ptaki z papieru metodą origami a dla najmłodszych (i nie tylko) czekają maski sów do pokolorowania!

b.o.

C/108

Bez ograniczeń

nie

16:00-19:00

Kuchnia dla owadów

Prowadzi: SKN Entomologiczne: Joanna Kowalik

Każdy pupil zasługuje na zbilansowana dietę, nie ma znaczenia czy to kot czy muchówka. Tu nauczymy was czym jest pożywka i jak ją własnoręcznie przygotować.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

16:00-16:45

Skąd w mózgu prąd?

Prowadzi: mgr Aleksandra Piwka

Mózg człowieka jest domem dla miliardów połączonych ze sobą neuronów. Komórki te, komunikują się ze sobą poprzez impuls nerwowy, który jest zjawiskiem elektrycznym. A więc prąd pełni kluczową rolę w przekazywaniu informacji w naszym układzie nerwowym. Zastanawiasz się jak powstaje taki sygnał? Skąd w mózgu bierze się prąd? Znajdź odpowiedź na te oraz wiele innych nurtujących Cię neuro pytań - zapraszamy na warsztaty do Pracowni Elektroencefalografii, zaprezentujemy jak wygląda i na czym polega badanie EEG. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym uczestnicy warsztatów będą mieli okazje przeprowadzić na sobie badanie elektroencefalograficzne i podejrzeć pracę mózgu.

12+

B/424

12

tak

16:15-17:15

Bezkręgowce naszych wód

Prowadzą: mgr Agata Szwarc, mgr Michalina Kijowska

Co to za `robak`, który pływa w wodzie? To chrząszcz, pluskwiak a może larwa owada? Dlaczego pływa akurat w tym zbiorniku a nie w innym? Prezentacja oraz nauka oznaczania bezkręgowców wodnych.

6-12 lat

B/329

10

tak

16:30-17:30

Rośliny środowisk wodnych w kulturach in vitro

Prowadzą: Lidia Banaszczyk, mgr Michał Starke, dr Małgorzata Kapusta, Katarzyna Bryszkowska

W czasie trwania warsztatów uczestnicy nauczą się podstawowych metod wykorzystywanych w laboratorium hodowli roślin in vitro na roślinach owadożernych z rodziny rosiczkowatych (Droseraceae). Uczestnicy będą mieli szanse zobaczyć pomieszczenia używane w hodowli roślin in vitro i porozmawiać z osobami zajmującymi się biotechnologią roślin na temat znaczenia wody dla roślin, a także o hodowli roślin in vitro.

13+

B/111

6

tak

16:30-16:50

Zakorzeń się w wodzie

Prowadzi: SKN Botaniczne `Zioło`

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak ważną rolę pełni woda w funkcjonowaniu roślin, poznają tajniki hydroponiki, a przy użyciu wody oraz światła stworzą roślinne arcydzieła

10+

C/110

10

tak

16:30-17:30

Jak różne grupy taksonomiczne przystosowały się do środowiska wodnego? Zjawisko ewolucji konwergentnej w ujęciu filogenetycznym.

Prowadzą: dr Aleksandra Naczk, dr Marcin Górniak, mgr Aleksandra Zalewska

Warsztaty komputerowe będą składały się z prezentacji podejmowanego zagadnienia - ewolucji konwergentnej u grupy kręgowców, za pomocą narzędzi bioinformatycznych. Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak można śledzić przebieg ewolucji wykorzystując sekwencje genetyczne markerów molekularnych oraz zweryfikować wyniki przeprowadzonych analiz z podejściem klasyfikacji biologicznej naturalnej oraz sztucznej. Celem zajęć jest przedstawienie przebiegu analiz filogenetycznych wykorzystując dane genetyczne i programy komputerowe wraz z interpretacją ich rezultatów.

15+

B/202

12

tak

16:45-18:00

BOTANICZNE BIURO ŚLEDCZE

Prowadzą: Paulina Mach, Aleksandra Lesiewicz, Aleksandra Lemańczyk, Julia Dąbrowska, Kacper Kierzkowski , Kornelia Kozak, Jakub Janulewicz, Michał Depczyński, Konrad Ślusarz, dr Agnieszka Sadowska, dr Iwona Majcher

Botaniczne biuro śledcze pilnie poszukuje osób na stanowisko detektywa, który podejmie się rozwiązania tajemnicy zagadkowych zaginięć gatunków na terenie miasta.

10+

C/117

15

tak

17:00-17:45

Labirynt wodny Morrisa - badamy pamięć przestrzenną u gryzoni

Prowadzą: mgr Ewelina Kurowska-Rucińska, mgr Jan Ruciński

Co to jest pamięć przestrzenna? Jakie informacje są w niej przechowywane? Gdzie w mózgu znajduje się hipokamp i jakie są jego funkcje? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy na pokaz pomiaru pamięci przestrzennej u szczurów w labiryncie wodnym Morrisa z wykorzystaniem oprogramowania EthoVision XT.

13+

Zwierzętarnia Zbiórka uczestników przy portierni

12

tak

17:00-18:30

Na nieznanych wodach

Prowadzi: studenci II stopnia biologii specjalność nauczycielska

Zajęcia warsztatowe, w których przeprowadzane będą obserwacje i doświadczenia, dotyczące właściwości wody i życiu w środowisku wodnym.

9-13 lat

C/118

16

tak

17:00-17:20

Zakorzeń się w wodzie

Prowadzi: SKN Botaniczne `Zioło`

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak ważną rolę pełni woda w funkcjonowaniu roślin, poznają tajniki hydroponiki, a przy użyciu wody oraz światła stworzą roślinne arcydzieła

10+

C/110

10

tak

17:00-17:45

Mydło, zioła, ciepła woda

Prowadzą: mgr Darya Harshkova, mgr Monika Majewska, mgr Martyna Zalewska, mgr Dominika Kapuścińska

Mydło i ciepła woda to podstawa naszej codziennej higieny. Wiele osób może być jednak zaskoczonych, że mydło możemy w prosty sposób zrobić sami - i to mydło naturalne, kolorowe, pachnące miętą, lawendą, kwiatami chabrów, ziarnami kawowca, korą cynamonu.. Jako uczestnicy naszych warsztatów będziecie mieli możliwość własnoręcznego przygotowania mydełka, wybierając spośród wielu aromatów i dodatków. A na zakończenie, oprócz swojego mydełka, zabierzecie ze sobą wiedzę, jak takie mydło zrobić samodzielnie w domu.

6+

B/207

10

tak

17:30-17:50

Zakorzeń się w wodzie

Prowadzi: SKN Botaniczne `Zioło`

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak ważną rolę pełni woda w funkcjonowaniu roślin, poznają tajniki hydroponiki, a przy użyciu wody oraz światła stworzą roślinne arcydzieła

10+

C/110

10

tak

17:30-18:30

Bezkręgowce naszych wód

Prowadzą: mgr Agata Szwarc, mgr Michalina Kijowska

Co to za `robak`, który pływa w wodzie? To chrząszcz, pluskwiak a może larwa owada? Dlaczego pływa akurat w tym zbiorniku a nie w innym? Prezentacja oraz nauka oznaczania bezkręgowców wodnych.

6-12 lat

B/329

10

tak

18:00-18:20

Zakorzeń się w wodzie

Prowadzi: SKN Botaniczne `Zioło`

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak ważną rolę pełni woda w funkcjonowaniu roślin, poznają tajniki hydroponiki, a przy użyciu wody oraz światła stworzą roślinne arcydzieła

10+

C/110

10

tak

18:30-18:50

Zakorzeń się w wodzie

Prowadzi: SKN Botaniczne `Zioło`

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak ważną rolę pełni woda w funkcjonowaniu roślin, poznają tajniki hydroponiki, a przy użyciu wody oraz światła stworzą roślinne arcydzieła

10+

C/110

10

tak

  wycieczka


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:00-20:00

Nocne życie w Ogrodzie Zoologicznym

Prowadzi: Andrzej Gutowski

Zapraszamy na niecodzienny spacer po Ogrodzie Zoologicznym i obserwację aktywności jego mieszkańców nocą. Dobrze zaopatrzyć się w lornetki (jeżeli ktoś ma noktowizyjne) i termos z gorącą herbatą. Czas wycieczki uzależniony od warunków pogodowych. Zajęcia przeznaczone dla osób powyżej 14 lat!

14+

zbiórka przed bramą Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Gdańsk - Oliwa, ul. Karwieńska 3

brak miejsc

Tak

  wykłady


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-15:45

Jak to robią za wielką wodą? - najciekawsze sposoby zapylania wśród roślin tropikalnych

Prowadzą: dr Monika Lipińska, KTRiOP, Fundacja Polish Orchid Association

Tropiki obfitują w wiele gatunków roślin o wyjątkowej biologii, a część z nich na pewno znasz z domowych parapetów. Nie od dziś wiadomo, że jednym z najciekawszych elementów biologii roślin jest zapylanie. W trakcie wykładu odbędziemy podróż m.in. w głąb lasów mglistych Ekwadoru czy deszczowych na Bali. Poznasz najróżniejsze sposoby jakimi rośliny manipulują zapylaczy i jakie zwierzęta dają się na te manipulacje złapać..

b.o.

B/300

30

Nie

15:00-16:00

Ptaki i woda - gatunki zachodniego Atlantyku

Prowadzi: SKN Ornitologiczne KOS UG

Wszędzie wokół woda, skały, surowy klimat. Poznajcie gatunki ptaków, które radzą sobie w takich warunkach.

b.o.

C/105

120

nie

15:00-15:30

Makrofity mają moc!

Prowadzi: dr Eugeniusz Pronin

Przebywając nad zbiornikami wodnymi najczęściej obserwujemy roślinność szuwarową i tę w strefie przybrzeżnej. Jednak gdy pływamy lub nurkujemy możemy zaobserwować a nawet poczuć podwodne łąki roślinności. Makrofity mogą nam wiele powiedzieć o jakości wody. Dlatego jeśli chcesz się dowiedzieć o właściwościach indykacyjnych roślinności jeziornej to dobrze trafiłeś!

10+

C/200

30

tak

15:45-16:15

Makrofity mają moc!

Prowadzi: dr Eugeniusz Pronin

Przebywając nad zbiornikami wodnymi najczęściej obserwujemy roślinność szuwarową i tę w strefie przybrzeżnej. Jednak gdy pływamy lub nurkujemy możemy zaobserwować a nawet poczuć podwodne łąki roślinności. Makrofity mogą nam wiele powiedzieć o jakości wody. Dlatego jeśli chcesz się dowiedzieć o właściwościach indykacyjnych roślinności jeziornej to dobrze trafiłeś!

10+

C/200

30

tak

16:00-17:00

Gryzoń-hydrotechnik: dlaczego bobry budują tamy i kto z nich korzysta?

Prowadzi: Zuzanna Wikar

Po dziesiątkach, a nawet setkach lat nieobecności, do wielu regionów starego kontynentu wracają dziś bobry europejskie - smakosze drzew i budowniczowie zapór, dzięki którym wraca życie na osuszone niegdyś przez człowieka mokradła i w doliny rzek. Jakie korzyści dla zwierząt, roślin i całych ekosystemów przynosi działalność tych wszędobylskich, wodnych gryzoni?

13+

B/301

30

nie

16:00-16:45

Katastrofy ekologiczne w rzekach

Prowadzą: Mateusz Kolera, dr Rafał Chmara

Rzeki jako dawne centra rozwoju cywilizacji, dziś w epoce antropocenu stają się często miejscami katastrof ekologicznych.

b.o.

B/300

30

tak

16:00-17:00

Ptaki zimujące na polskim wybrzeżu

Prowadzi: SKN Ornitologiczne KOS UG

Przegląd gatunków ptaków, które możemy spotkać nad morzem w okresie zimowym

b.o.

C/105

120

nie

16:30-17:00

Makrofity mają moc!

Prowadzi: dr Eugeniusz Pronin

Przebywając nad zbiornikami wodnymi najczęściej obserwujemy roślinność szuwarową i tę w strefie przybrzeżnej. Jednak gdy pływamy lub nurkujemy możemy zaobserwować a nawet poczuć podwodne łąki roślinności. Makrofity mogą nam wiele powiedzieć o jakości wody. Dlatego jeśli chcesz się dowiedzieć o właściwościach indykacyjnych roślinności jeziornej to dobrze trafiłeś!

10+

C/200

30

tak

17:00-17:45

Życie w jeziorach - geneza oraz naturalne i antropogeniczne przemiany śródlądowych zbiorników wodnych

Prowadzą: Wojciech Miśkowicz, dr Rafał Chmara

Życie w jeziorach - geneza oraz naturalne i antropogeniczne przemiany śródlądowych zbiorników wodnych.

b.o.

B/300

30

tak

17:00-17:45

Ptaki nocy

Prowadzi: SKN Ornitologiczne KOS UG

Nocną porą ornitolog oddaje się nasłuchiwaniu i rozpoznawaniu świstów, pohukiwań i gwizdów możliwych do usłyszenia najczęściej po zmroku. Co może wydawać tak różnorodne dźwięki i jednocześnie być bezgłośnym lotnikiem?

b.o.

C/105

120

Nie

18:15-18:45

Wyobraźnia na styku sztuki i biologii

Prowadzi: mgr Ivona Haurash Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

W tym roku - po raz pierwszy - do naszej Nocy włączyli się studenci Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W Pracowni Designu Eksperymentalnego (prowadzonego przez prof. Sławomira Fijałkowskiego oraz as. Ivonę Haurash) testowane są granice wyobraźni na styku sztuki i nauki. W obecnym semestrze studenci zmierzyli się z koniecznością zaprojektowania w programie do animacji gamingowego monstera. Aby rzecz nie odbywała się wyłącznie w świecie fantazji punktem wyjścia autorskich projektów stało się zdjęcie czaszki pewnego niezidentyfikowanego zwierzęcia udostępnione przez mgr Martynę Jankowską-Jarek z Wydziału Biologii UG. Rezultat eksperymentu można zobaczyć na wystawie podczas Nocy Biologów a tych, którzy chcą się dowiedzieć, jak powstają gamingowe monstery, skąd artyści czerpią inspirację oraz jak wygląda `inkubator` niezwykłych stworów i czy można połączyć siły projektantów i biologów, zapraszamy na wykład!

b.o.

C/105

120

  wystawa


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-19:00

Rośliny mięsożerne

Prowadzą: dr hab. Krzysztof Banaś prof. UG, Rafał Ronowski, Paweł Marciniak, SKN `Littorella`

Rośliny mięsożerne są stosunkowo mocno zróżnicowaną grupą roślin, obejmują ponad 700 gatunków. Występują w specyficznych ekosystemach, których funkcjonowanie jest uzależnione od dostępności wody (głównie ekosystemy bagienne). Wystawa zaprezentuje różnorodność roślin mięsożernych będzie można poznać budowę i zróżnicowanie dzbaneczników i heliamfor, pływaczy, niektóre rosiczki, tłustosze i kapturnice, a także muchołówkę amerykańską, darlingtonię kalifornijską i cefalotusa bukłakowatego.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Bóbr europejski w Pracowni Designu Eksperymentalnego ASP

Prowadzą: studenci Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Pracownia Designu Eksperymentalnego

Prezentacja gamingowych monsterów, autorstwa studentów Pracowni Designu Eksperymentalnego Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Punktem wyjścia autorskich projektów było zdjęcie czaszki bobra europejskiego Castor fiber L., 1758, ale o tym autorzy nie wiedzieli przystępując do modelowania komputerowych postaci. Przyjdź i sprawdź, jak artystów zainspirowała czaszka bobra ze zbiorów Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców, Wydziału Biologii.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

  wystawy stałe na Wydziale Bioogii UG


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-19:00

Drzewo rodowe człowieka

Prowadzi: zwiedzaj z przewodnikiem i pobierz aplikację mobilną - `Wystawy Wydziału Biologii UG`

Drzewo rodowe człowieka ukazuje kolejne etapy ewolucji naszego gatunku. Znajdują się tu repliki dziewięciu czaszek homininów (Hominins) obejmujących gatunek Homo sapiens oraz jego wymarłych przodków.. więcej w aplikacji `Wystawy Wydziału Biologii`.

b.o.

hol główny, skrzydło B

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Ekspozycja szkieletów ssaków

Prowadzi: zwiedzaj z przewodnikiem i pobierz aplikację mobilną - `Wystawy Wydziału Biologii UG`

Ekspozycja szkieletów ssaków, które już w 2014 roku `zamieszkały` w gmachu Wydziału. Prezentowana ekspozycja pozwala na poznanie szczegółów budowy układu kostnego wybranych ssaków.. więcej w aplikacji `Wystawy Wydziału Biologii`.

b.o.

hol główny, skrzydło C

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Pogromca mikrobów

Prowadzi: zwiedzaj z przewodnikiem i pobierz aplikację mobilną - `Wystawy Wydziału Biologii UG`

Pogromca mikrobów to wystawa poświęcona Profesorowi Rudolfowi Weiglowi w celu przypomnienia wielkich zasług Profesora w ratowaniu polskiej inteligencji pracującej na Uniwersytecie Lwowskim podczas II wojny światowej. Największym naukowym osiągnięciem zespołu, którym kierował Profesor było stworzenie skutecznej szczepionki przeciwko tyfusowi.. więcej w aplikacji `Wystawy Wydziału Biologii`.

b.o.

I piętro, wjedz windą w skrzydle B

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Prehistoryczne krajobrazy Ziemi Opolskiej

Prowadzi: zwiedzaj z przewodnikiem i pobierz aplikację mobilną - `Wystawy Wydziału Biologii UG`

Prehistoryczne krajobrazy Ziemi Opolskiej to wystawa opartą na skamieniałościach znajdowanych na terenie Polski. Oprócz różnorodnych organizmów wodnych zobaczymy tu unikatowe lądowe skamieniałości z okolic Krasiejowa.. więcej w aplikacji `Wystawy Wydziału Biologii`.

b.o.

hol główny skrzydło B, II i III piętro w skrzydle B

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Szkielet finwala

Prowadzi: zwiedzaj z przewodnikiem i pobierz aplikację mobilną - `Wystawy Wydziału Biologii UG`

Szkielet finwala a dokładniej płetwala zwyczajnego Balaenoptera physalus, który pochodzi z Muzeum Morza w Stralsundzie.. więcej w aplikacji `Wystawy Wydziału Biologii`.

b.o.

hol główny, skrzydło A

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Tepui - domy bogów

Prowadzi: zwiedzaj z przewodnikiem i pobierz aplikację mobilną - `Wystawy Wydziału Biologii UG`

Tepui - domy bogów to paludarium biotopowe, które odzwierciedla warunki gór stołowych występujących w sercu wene-zuelskich, wiecznie zielonych lasów równikowych. Hodowla roślin występujących na tepui jest możliwa tylko w paludariach, czyli zamkniętych zbiornikach szklanych.. więcej w aplikacji `Wystawy Wydziału Biologii`.

b.o.

I piętro, wjedz windą w skrzydle B

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Zabójcy bez winy

Prowadzi: zwiedzaj z przewodnikiem i pobierz aplikację mobilną - `Wystawy Wydziału Biologii UG`

Zabójcy bez winy to wystawa poświęcona drapieżnikom, które by przeżyć muszą zabijać. Obejmuje ona ponad 100 okazów ptaków, ssaków oraz gadów, które mają nie tylko wartość ekspozycyjną, ale również historyczną.. więcej w aplikacji `Wystawy Wydziału Biologii`.

b.o.

hol główny, skrzydło C

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Życie w lesie bursztynowym

Prowadzi: zwiedzaj z przewodnikiem i pobierz aplikację mobilną - `Wystawy Wydziału Biologii UG`

W przerwie naukowych eksperymentów zapraszamy na wystawę pn.: Życie w lesie bursztynowym - w świat bursztynu i uwięzionych w nim roślin i zwierząt.. więcej w aplikacji `Wystawy Wydziału Biologii`.

b.o.

hol główny, skrzydło A

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Akwarium Malawi

Prowadzi: zwiedzaj z przewodnikiem i pobierz aplikację mobilną - `Wystawy Wydziału Biologii UG`

Akwarium Malawi na naszym Wydziale to jedno z największych w Polsce akwariów biotopowych, w którym zostały stworzone warunki odzwierciedlające biotop afrykańskiego jeziora Malawi, pozbawionego praktycznie roślinności, w którym żyją setki gatunków ryb pielęgnicowatych.. więcej w aplikacji `Wystawy Wydziału Biologii`.

b.o.

hol główny, skrzydło B

Bez ograniczeń

nie

  zwiedzanie


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-16:30

Czym pasjonują się neurofizjolodzy zwierząt

Prowadzą: dr Grażyna Jerzemowska, Julia Jerzemowska, Michał Jerzemowski

Demonstracja preparatów mokrych tkanki nerwowej szczura. Zapoznanie się z atlasem mózgu szczura Paxinosa i Watsona (2007). Rodzaje barwień stosowane w neurobiologii. Demonstracja aparatury do operacji stereotaktycznych i stymulacji elektrycznej mózgu u zwierząt

9-19 lat

pomieszczenia Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka. skrzydło B, III piętro

1 z 10

TAK

17:00-17:30

Czym pasjonują się neurofizjolodzy zwierząt

Prowadzą: dr Grażyna Jerzemowska, Julia Jerzemowska, Michał Jerzemowski

Demonstracja preparatów mokrych tkanki nerwowej szczura. Zapoznanie się z atlasem mózgu szczura Paxinosa i Watsona (2007). Rodzaje barwień stosowane w neurobiologii. Demonstracja aparatury do operacji stereotaktycznych i stymulacji elektrycznej mózgu u zwierząt

9-19 lat

pomieszczenia Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka. skrzydło B, III piętro

brak miejsc

Tak

18:00-18:30

Czym pasjonują się neurofizjolodzy zwierząt

Prowadzą: dr Grażyna Jerzemowska, Julia Jerzemowska, Michał Jerzemowski

Demonstracja preparatów mokrych tkanki nerwowej szczura. Zapoznanie się z atlasem mózgu szczura Paxinosa i Watsona (2007). Rodzaje barwień stosowane w neurobiologii. Demonstracja aparatury do operacji stereotaktycznych i stymulacji elektrycznej mózgu u zwierząt

9-19 lat

pomieszczenia Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka. skrzydło B, III piętro

brak miejsc

TAK

  zwiedzanie połączone z quizem tematycznym


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-16:45

Woda jako środowisko życia komórek- zwiedzanie laboratorium hodowli komórkowych

Prowadzą: Katedra Biologii i Genetyki Medycznej, Doktoranckie Koło Naukowe Science-Art.

Zapraszamy do laboratorium kultur komórkowych, w którym opowiemy Państwu o sposobach otrzymywania i prowadzenia hodowli komórek ssaczych in vitro oraz do czego takie hodowle są wykorzystywane.

15+

A/144

10

tak

17:00-17:45

Woda jako środowisko życia komórek- zwiedzanie laboratorium hodowli komórkowych

Prowadzą: Katedra Biologii i Genetyki Medycznej, Doktoranckie Koło Naukowe Science-Art.

Zapraszamy do laboratorium kultur komórkowych, w którym opowiemy Państwu o sposobach otrzymywania i prowadzenia hodowli komórek ssaczych in vitro oraz do czego takie hodowle są wykorzystywane.

15+

A/144

10

tak

 online - wykłady


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

10:00-10:30

Rola wody w komórce i procesie fotosyntezy.


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: mgr Kamila Błażejewska

Prezentacja multimedialna prezentująca zagadnienia dotyczące roli wody w komórce roślinnej, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia wody w procesie fotosyntezy.

13+

online, link do wykładu pojawi się 13 stycznia

100

18:00-18:45

Figle i psoty - czyli jak bawią się zwierzęta


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: Mira Nowak, Feliks Olszański

Nikt z nas nie lubi nudy - uwielbiamy się śmiać, wygłupiać i imprezować. A czy inne zwierzęta też się bawią? Jeśli tak, to jak one to robią? I dlaczego to robią? Na te oraz wiele innych zabawnych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas webinarium.

b.o.

online

360

Nie

19:00-20:00

Co mówią szczury?


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: Antonina Żmuda

Czym jest wokalizacja u szczurów jakie są jej rodzaje? W jaki sposób i kiedy mózg szczura generuje wokalizację? Jak wykorzystuje się wokalizację szczurów w modelach różnych chorób ośrodkowego układu nerwowego?

14+

online

360

Nie

19:00-21:00

Woda, nawodnienie i zdrowie


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Ziemowit Ciepielewski

Na wykładzie zostanie przedstawiona aktualna wiedza na temat spożycia wody w odniesieniu do zdrowia ludzkiego, w tym ogólne wzorce spożycia i niektóre czynniki związane z poborem, złożone mechanizmy stojące za homeostazą wody (w tym aspekty neurohormonalne-wazopresyna, apelina, układ RAA) oraz wpływ zmienności spożycia wody na zdrowie i pobór energii, masę, aktywność fizyczną, nastrój i procesy poznawcze człowieka. Woda stanowi krytyczny składnik odżywczy, którego brak skutkuje wieloma zaburzeniami. Znaczenie wody w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym związanym z odżywianiem stało się ostatnio przedmiotem większej uwagi ze względu na nieprawidłowe modele konsumpcji płynów (głownie wysokokalorycznych napojów typu soda), które wodę `zastępują`. Niniejszy wykład opowiada o najnowszych trendach dotyczących badania rzeczywistego zapotrzebowania na wodę w różnych okresach życia i w różnych stanach fizjologicznych i zachęca do szerszego dialogu na ten ważny temat.

15+

online

Bez ograniczeń

20:00-21:00

Lepiej zmierz swoje palce - czy istnieje predyspozycja do bycia przestępcą?


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: Julia Szlama

Biologia w kryminologii: podążymy ścieżką pionierów kryminologii i ich rozważań na temat długości kończyn u ówczesnych zbrodniarzy, aż do współczesnej interpretacji profilu przestępcy oraz czynników wpływających na popełnianie przestępstw. Dowiedz się czy ty również masz zbrodnię we krwi.

14+

online

360

Nie

21:00-22:00

Strach się bać!


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Wojciech Glac prof. UG

O strachu, lęku i zaburzeniach lękowych oraz ich mózgowym podłożu.

13+

online

Bez ograniczeń

Nie

22:15-23:15

W łóżku z neurobiologią


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Wojciech Glac prof. UG

Gdzie w mózgu powstaje podniecenie seksualne? Co to jest libido i co na nie wpływa? Co dzieje się w mózgu podczas seksu i jak przebiega orgazm? Jakie są różnice między kobietami a mężczyznami w przebiegu reakcji seksualnych w mózgu?

15+

online

Bez ograniczeń

Nie

 warsztaty połączone ze zwiedzaniem


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:30-18:30

Powrót do przyszłości

Prowadzi: Dominika Wiśniewska

Niezwykłe środowisko jakim jest woda stanowi dom dla wielu zwierząt i roślin. Podczas wizyty w Akwarium Gdyńskim dowiesz się jaki wpływ na przyszłość naszej planety ma ludzkość. Podczas przemierzania ekspozycji przy pomocy zadań ukrytych pod kodami QR, pomóż przybyszowi z przyszłości odnaleźć potrzebne części do naprawy wehikułu czasu. W zamian może uchyli rąbka tajemnicy, o tym co może nas czekać w przyszłości! Koniecznie zabierz ze sobą dobry humor oraz urządzenie z czytnikiem kodów QR (smartphone)!

b.o.

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB Al. Jana Pawła II 1 Gdynia

1 z 20

Tak

19:00-20:00

Powrót do przyszłości

Prowadzi: Dominika Wiśniewska

Niezwykłe środowisko jakim jest woda stanowi dom dla wielu zwierząt i roślin. Podczas wizyty w Akwarium Gdyńskim dowiesz się jaki wpływ na przyszłość naszej planety ma ludzkość. Podczas przemierzania ekspozycji przy pomocy zadań ukrytych pod kodami QR, pomóż przybyszowi z przyszłości odnaleźć potrzebne części do naprawy wehikułu czasu. W zamian może uchyli rąbka tajemnicy, o tym co może nas czekać w przyszłości! Koniecznie zabierz ze sobą dobry humor oraz urządzenie z czytnikiem kodów QR (smartphone)!

b.o.

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB Al. Jana Pawła II 1 Gdynia

2 z 20

Tak

Odwiedzin: 4135383 | Ostatnia aktualizacja: 2023-04-21, 14:51  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.