Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 14 stycznia 2022

Wydział Biologii

Uniwersytet Gdański

Ul. Wita Stwosza 59

80-308 Gdańsk

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

09:00-23:00

Biologiczna Noc przed nami!!

W tym roku przyjęliśmy formułę hybrydową: zapraszamy do udziału w zajęciach stacjonarnych na Wydział Biologii (od 15:00-19:00) oraz do zaprzyjaźnionych z nami: Gdańskiego Zoo i Akwarium Gdyńskiego. Do godziny 14:30 i po 19:30 prezentowane będą zajęcia online.
PROSZĘ ZWRÓCIĆ UWAGĘ GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA!
W TROSCE O ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO UCZESTNIKÓW PODCZAS ZAJĘĆ STACJONARNYCH OBOWIĄZUJE NAKAZ TRZYMANIA DYSTANSU ORAZ ZAKRYWANIA UST I NOSA MASECZKĄ.

b.o.

STACJONANIE I ONLINE

Bez ograniczeń

Nie

  gry


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-19:00

Gra Planszowa `Ekspresja`

Prowadzi: SKN Molekuła

Sprawdź swoją wiedzę z zakresu biologii molekularnej w grze planszowej Ekspresja.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Jakie geny ma twój kot?

Prowadzi: SKN Genetyczne

Gra na podstawie zdjęć kotów - spróbujemy odczytać umaszczenie różnych sierści kotów! Przynieś zdjęcie swojego kota, aby dowiedzieć się jaki ma genotyp!

13+

hol główny

Bez ograniczeń

Nie

  pokazy i warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-16:00

Bezkręgowce naszych wód

Prowadzą: mgr Agata Szwarc, mgr Michalina Kijowska

Co to za `robak`, który pływa w wodzie? To chrząszcz, pluskwiak a może larwa owada? Dlaczego pływa akurat w tym zbiorniku a nie w innym? Prezentacja oraz nauka oznaczania bezkręgowców wodnych.

6-12 lat

C/109

10

tak

15:00-15:45

Jak testujemy pamięć przestrzenną u szczurów?

Prowadzą: mgr Ewelina Kurowska, mgr Jan Ruciński

Pokaz pomiaru pamięci przestrzennej u szczura w labiryncie wodnym Morrisa z wykorzystaniem oprogramowania EthoVision XT. Metoda ta służy m.in. ocenie deficytów poznawczych w zwierzęcym modelu choroby Alzheimera.

13+

Zwierzętarnia Zbiórka uczestników przy portierni

12

tak

15:00-16:30

Ewolucyjnym śladem naszych przodków - zajęcia praktyczne z analiz filogenetycznych

Prowadzą: dr Aleksandra Naczk, mgr Mateusz Pikula, lic Michalina Biedrzycka, lic Aleksandra Zalewska

Zajęcia stacjonarne, pozwalające zapoznać się z podstawami analiz bioinformatycznych i taksonomicznych. Dla uczestników zajęć przygotowane zostaną materiały oraz narzędzia pozwalające przeprowadzić proste analizy filogenetyczne w oparciu o autentyczne sekwencje genetyczne ssaków naczelnych. Celem tych zajęć jest przestawienie istoty analiz filogenetycznych, z wykorzystaniem zasobów i programów komputerowych, a także nauczenie uczestników poprawnego zrozumienia i interpretowania używanych metod oraz otrzymanych wyników.

16+

C/111

12

tak

15:00-19:00

Niesamowity świat nietoperzy

Prowadzi: SKN Chiropterologiczne

Stanowisko edukacyjne mające na celu poszerzanie wiedzy na temat nietoperzy i pracy z nimi.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-16:00

Zjadani żywcem

Prowadzą: mgr Karolina Cierocka, dr Joanna Dzido, dr Paulina Kozina, mgr Jan Łuszkiewicz, mgr Anna Płotka

Pasożyty od zawsze budzą w ludziach strach. Choć nie są to zwierzęta nocy, na samą myśl o nich dostajemy gęsiej skórki. Czy faktycznie jest się czego bać? Na zajęciach zaprezentowane zostaną typowe pasożyty człowieka, a także mniej znane gatunki, którymi można zarazić się w sposób przypadkowy. Uczestnicy będą mieli możliwość prowadzenia obserwacji mikroskopowych oraz przygotowania własnego preparatu. W imieniu pasożytów - zapraszamy!

15+

C/108

12

tak

15:00-19:00

Jak polują rośliny mięsożerne?

Prowadzą: SKNER `Littorella`, dr hab. Krzysztof Banaś prof UG, Marianna Harlak, Paweł Marciniak, Wojciech Miśkowicz

Poznanie sposobów wabienia, chwytania i trawienia ofiar przez rośliny mięsożerne, a także metod ich uprawy w warunkach domowych.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

Nie

15:00-19:00

Zielnik pod lupą

Prowadzą: Wiktoria Wensierska, Adrianna Kosiróg, Łucja Ptach, Julia Jaskólska, mgr Małgorzata Klejna

Zielniki cechują się dużą wartością naukową. Kolekcje mogą służyć między innymi do badań dotyczących zmian szaty roślinnej konkretnego obszaru, badań nad ekspensywnością gatunków inwazyjnych na przestrzeni dekad i wielu innych. Jednak pierwszym krokiem, który umożliwi rozpoczęcie jakichkolwiek badań jest utworzenie gotowego alegatu. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda proces tworzenia zielnika naukowego? Od dzisiaj już nie musisz się trapić tym pytaniem! Przyjdź do nas i stwórz swój własny arkusz zielnikowy.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Świecące bakterie

Prowadzi: SKN Molekuła

Zobacz niezwykłe bakterie mogące świecić w ciemności.

b.o.

C/107

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Chemia, wybuchy, pościgi czyli wszystko to czego nie ma w labie porostowym

Prowadzą: Łucja Ptach, Julia Jaskólska, Wiktoria Wensierska, Adrianna Kosiróg, Małgorzata Klejna

Niechaj tytuł Cię nie zmyli! Testy plamkowe, chromatografia cienkowarstwowa. Co wybrać? Jak wykonać? Jak interpretować? Dzięki tym warsztatom dowiesz się w jaki sposób rozpoznawać metabolity wtórne u porostów.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-15:40

Świece sojowe na długie zimowe wieczory

Prowadzą: mgr Darya Harshkova, mgr Monika Majewska, mgr Martyna Zalewska

Każdy z nas w tym zabieganym świecie marzy o chwili relaksu. Bez względu na wiek, odpoczynek to podstawa efektywnej nauki w szkole i dobre samopoczucie na cały dzień. Świece sojowe to ciekawa, ekologiczna alternatywa dla świec tradycyjnych, podarowana przez samą Naturę. Będziecie mieć możliwość stworzyć samodzielnie niepowtarzalną świecę i cieszyć się nią przez długie godziny, gdyż wosk sojowy długo się pali i cudownie pachnie.

6+

C/110

10

tak

15:00-18:00

Roślinne kultury in vitro w ochronie bioróżnorodności

Prowadzą: mgr Michał Starke, dr Małgorzata Kapusta, dr Joanna Rojek, mgr Joanna Woźny, dr Natalia Wiśniewska, dr Emilia Brzezicka, Lidia Banaszczyk, oraz studenci SKN Explantatus

Ochrona bioróżnorodności wcale nie musi odbywać się w środowisku, może mieć również miejsce w zaciszu laboratorium. Na stoisku SKN Explantatus będziecie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda ochrona roślin ex situ, czyli poza miejscem ich występowania. Zobaczycie kultury in vitro, dzięki którym możliwa jest hodowla roślin w warunkach sztucznych, dowiecie się również jakie zalety daje zastosowanie kultur in vitro w hodowli roślin wymagających specyficznych warunków, takich jak na przykład storczyki.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Zaplecze entomologa

Prowadzą: Martyna Obroslak, Weronika Koczur, Beata Bieszczad

Entomologia to nauka zajmująca się owadami a entomolog, to naukowiec, który je bada. Jak wygląda warsztat entomologa, co entomolog musi wiedzieć i co posiadać? Czy można poławiać wszystkie owady? Co zrobić z materiałem badawczym? Jak trzeba oznakować, spreparować i zakonserwować materiał by służył nauce? I tak właściwie to po co badamy rodzimą entomofaunę?

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-18:00

Nauka i sztuka w jednym

Prowadzą: mgr Martyna Kuczyńska, mgr Jowita Gołakowska-Nowacka

Bio-art i Science-art to stosunkowo nowe formy działań artystycznych, które powstały na pograniczu środowiska naukowego i artystycznego. We ścisłej współpracy naukowców z artystami, sztuka jest realizowana z wykorzystaniem metod współczesnej biologii, biotechnologii oraz innych pokrewnych dziedzin, a laboratoria zamieniają się w pracownie artystyczne. Bio-art oraz Science-art to przestrzenie, w których nauka przybiera kreatywną formę i w interesujący, często kontrowersyjny sposób, staje się podmiotem debat w galeriach sztuki, na wernisażach, czy podczas happeningów. Dzięki temu, że projekty są tworzone przez naukowców lub we współpracy naukowców z artystami, możliwe jest rzetelne acz twórcze i intrygujące przedstawienie zagadnień naukowych oraz przedyskutowania dylematów etycznych w społecznej dyskusji. Naukowiec i artysta jest jednym, symbiotycznym organizmem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Bio-art i Science-art, w ramach których od kilku lat tworzymy projekty, popularyzujemy naukę i sztukę, podejmujemy interdyscyplinarne współprace oraz poszerzamy własne umiejętności, zapraszamy na nasze stanowisko. Na miejscu opowiemy Ci o naszych działaniach, dowiesz się jak można do nas dołączyć (zapraszamy wszystkich zainteresowanych współpracą!), oraz przygotujemy kilka krótkich form na pobudzenie w sobie kreatywnego naukowca.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Jakim owadem jest Filip? Czyli kilka słów o systematyce.

Prowadzą: Martyna Obroślak, Weronika Koczur, Beata Bieszczad

Różne imiona nadajemy swoim pupilkom i różne pupilki mamy w domach. Członkowie SKN entomologii najczęściej mają owady i pajęczaki i jednym z nich jest Filip. Ale czy to owad czy pajęczak i do jakiego należy rzędu, to trzeba odkryć samemu. Po co jest systematyka i czy jest nam potrzebna? Jak oznaczać bezkręgowce, na co zawracać uwagę i jak korzystać z kluczy oraz przewodników o tym dowiecie się na warsztatach.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Genetyczne tatuaże

Prowadzi: SKN Genetyczne

Za pomocą zmywalnych farbek do ciała namaluj na ciele genetyczne wzory!

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

Nie

15:00-19:00

Fizjologia dla każdego

Prowadzi: Członkowie SKN Homunculus

Warsztaty z udziałem uczestników Nocy Biologów, którzy wcielą się w rolę eksperymentatorów, by doświadczyć na sobie samych jak działają zmysły i mózg.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-17:30

Różnorodność form ekologicznych roślin w mikroskopie świetlnym

Prowadzą: dr Emilia Brzezicka, dr Natalia Wiśniewska, mgr Michał Starke, mgr Joanna Woźny

Czy zastanawiało Cię kiedyś, jak zbudowany jest liść sukulentów i dlaczego jest wyraźnie pogrubiony? Dlaczego rośliny mogą rosnąć ponad ziemią bez zakorzeniania się w glebie? Przecież właściwa gospodarka wodna ma zasadnicze znaczenie dla życia roślin. Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania i zaobserwować budowę organów roślin z różnych środowisk, to zapraszamy do nas! Specjalizacja budowy morfologicznej i anatomicznej roślin zapewnia im możliwość wzrostu w różnorodnych warunkach środowiska. Nasza interaktywna wystawa umożliwi Ci obserwację wybranych cech budowy o charakterze adaptacyjnym w mikroskopie świetlnym.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:30-18:30

Plastik nie jest fantastic

Prowadzi: SKN Ornitologiczne KOS UG

Plastik stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Zobacz w jaki sposób resztki z używanych przez nas tworzyw sztucznych trafiają do naszego jedzenia i wody, którą pijemy. Poznaj skutki zanieczyszczenia mórz oraz oceanów na przykładzie losu albatrosów żyjących na wyspach odległych od wszelkich siedzib ludzkich. Zaproponujemy też kilka przydatnych w codziennym życiu trików, które pozwolą Ci ograniczyć zużycie plastiku i sprawią, że staniesz się środowiskowym superbohaterem!

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:30-16:20

Ptasia deweloperka

Prowadzi: SKN Ornitologiczne KOS UG

Budki dla ptaków stanowią tzw. rekompensatę przyrodniczą na obszarach, gdzie np. dochodzi do wycinki drzew. Zastanówmy się, czy wszędzie należy je montować? Czy ważne jest z czego są zrobione i czy wymiary mają znaczenie? Co poza budką zachęci ptaki do odwiedzenia naszego ogrodu? Czy budki są tylko dla ptaków?

b.o.

C/105

30

tak

15:45-16:25

Świece sojowe na długie zimowe wieczory

Prowadzą: mgr Darya Harshkova, mgr Monika Majewska, mgr Martyna Zalewska

Każdy z nas w tym zabieganym świecie marzy o chwili relaksu. Bez względu na wiek, odpoczynek to podstawa efektywnej nauki w szkole i dobre samopoczucie na cały dzień. Świece sojowe to ciekawa, ekologiczna alternatywa dla świec tradycyjnych, podarowana przez samą Naturę. Będziecie mieć możliwość stworzyć samodzielnie niepowtarzalną świecę i cieszyć się nią przez długie godziny, gdyż wosk sojowy długo się pali i cudownie pachnie.

6+

C/110

10

tak

16:00-16:45

Jak testujemy pamięć przestrzenną u szczurów?

Prowadzą: mgr Ewelina Kurowska, mgr Jan Ruciński

Pokaz pomiaru pamięci przestrzennej u szczura w labiryncie wodnym Morrisa z wykorzystaniem oprogramowania EthoVision XT. Metoda ta służy m.in. ocenie deficytów poznawczych w zwierzęcym modelu choroby Alzheimera.

13+

Zwierzętarnia Zbiórka uczestników przy portierni

12

tak

16:15-17:15

Bezkręgowce naszych wód

Prowadzą: mgr Agata Szwarc, mgr Michalina Kijowska

Co to za `robak`, który pływa w wodzie? To chrząszcz, pluskwiak a może larwa owada? Dlaczego pływa akurat w tym zbiorniku a nie w innym? Prezentacja oraz nauka oznaczania bezkręgowców wodnych.

6-12 lat

C/109

10

tak

16:30-17:20

Ptasia deweloperka

Prowadzi: SKN Ornitologiczne KOS UG

Budki dla ptaków stanowią tzw. rekompensatę przyrodniczą na obszarach, gdzie np. dochodzi do wycinki drzew. Zastanówmy się, czy wszędzie należy je montować? Czy ważne jest z czego są zrobione i czy wymiary mają znaczenie? Co poza budką zachęci ptaki do odwiedzenia naszego ogrodu? Czy budki są tylko dla ptaków?

b.o.

C/105

30

tak

16:30-17:30

Zjadani żywcem

Prowadzą: mgr Karolina Cierocka, dr Joanna Dzido, dr Paulina Kozina, mgr Jan Łuszkiewicz, mgr Anna Płotka

Pasożyty od zawsze budzą w ludziach strach. Choć nie są to zwierzęta nocy, na samą myśl o nich dostajemy gęsiej skórki. Czy faktycznie jest się czego bać? Na zajęciach zaprezentowane zostaną typowe pasożyty człowieka, a także mniej znane gatunki, którymi można zarazić się w sposób przypadkowy. Uczestnicy będą mieli możliwość prowadzenia obserwacji mikroskopowych oraz przygotowania własnego preparatu. W imieniu pasożytów - zapraszamy!

15+

C/108

12

tak

16:30-17:10

Świece sojowe na długie zimowe wieczory

Prowadzą: mgr Darya Harshkova, mgr Monika Majewska, mgr Martyna Zalewska

Każdy z nas w tym zabieganym świecie marzy o chwili relaksu. Bez względu na wiek, odpoczynek to podstawa efektywnej nauki w szkole i dobre samopoczucie na cały dzień. Świece sojowe to ciekawa, ekologiczna alternatywa dla świec tradycyjnych, podarowana przez samą Naturę. Będziecie mieć możliwość stworzyć samodzielnie niepowtarzalną świecę i cieszyć się nią przez długie godziny, gdyż wosk sojowy długo się pali i cudownie pachnie.

6+

C/110

10

tak

17:00-18:30

Ewolucyjnym śladem naszych przodków - zajęcia praktyczne z analiz filogenetycznych

Prowadzą: dr Aleksandra Naczk, mgr Mateusz Pikula, lic Michalina Biedrzycka, lic Aleksandra Zalewska

Zajęcia stacjonarne, pozwalające zapoznać się z podstawami analiz bioinformatycznych i taksonomicznych. Dla uczestników zajęć przygotowane zostaną materiały oraz narzędzia pozwalające przeprowadzić proste analizy filogenetyczne w oparciu o autentyczne sekwencje genetyczne ssaków naczelnych. Celem tych zajęć jest przestawienie istoty analiz filogenetycznych, z wykorzystaniem zasobów i programów komputerowych, a także nauczenie uczestników poprawnego zrozumienia i interpretowania używanych metod oraz otrzymanych wyników.

16+

C/111

12

tak

17:00-17:45

Jak testujemy pamięć przestrzenną u szczurów?

Prowadzą: mgr Ewelina Kurowska, mgr Jan Ruciński

Pokaz pomiaru pamięci przestrzennej u szczura w labiryncie wodnym Morrisa z wykorzystaniem oprogramowania EthoVision XT. Metoda ta służy m.in. ocenie deficytów poznawczych w zwierzęcym modelu choroby Alzheimera.

13+

Zwierzętarnia Zbiórka uczestników przy portierni

12

tak

17:30-18:15

Ptaki nocy

Prowadzi: SKN Ornitologiczne KOS UG

Nocną porą ornitolog oddaje się nasłuchiwaniu i rozpoznawaniu świstów, pohukiwań i gwizdów możliwych do usłyszenia najczęściej po zmroku. Co może wydawać tak różnorodne dźwięki i jednocześnie być bezgłośnym lotnikiem?

b.o.

C/105

30

tak

17:30-18:30

Bezkręgowce naszych wód

Prowadzą: mgr Agata Szwarc, mgr Michalina Kijowska

Co to za `robak`, który pływa w wodzie? To chrząszcz, pluskwiak a może larwa owada? Dlaczego pływa akurat w tym zbiorniku a nie w innym? Prezentacja oraz nauka oznaczania bezkręgowców wodnych.

6-12 lat

C/109

10

tak

18:15-19:00

Ptaki nocy

Prowadzi: SKN Ornitologiczne KOS UG

Nocną porą ornitolog oddaje się nasłuchiwaniu i rozpoznawaniu świstów, pohukiwań i gwizdów możliwych do usłyszenia najczęściej po zmroku. Co może wydawać tak różnorodne dźwięki i jednocześnie być bezgłośnym lotnikiem?

b.o.

C/105

30

tak

  warsztaty połączone ze zwiedzaniem


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

18:00-19:00

Przez różne ekosystemy w poszukiwaniu idealnego lokum

Prowadzą: Monika Wiśniewska, Remigiusz Szymański

Czas pandemii spowodował zmiany w życiu każdego z nas. Niektórzy inwestują swoje oszczędności w nowe nieruchomości i tak też uczynić postanowił konik morski z naszego logo. Stwierdził, że pora zainwestować swoje oszczędności w nowe lokum z lepszym widokiem. W tym celu wyruszył na wyprawę po różnych ekosystemach i siedliskach, aby znaleźć miejsce idealne dla siebie. Niestety nawet w tym na pierwszy rzut oka idealnym znajdzie się jakieś `ale`. Życia nie ułatwia mu także specyficzny agent nieruchomości, który na drodze do poszukiwania wymarzonego lokum kładzie mu kłody w postaci zawiłych zadań i zagadek. Jeśli chcesz wyruszyć z konikiem morskim w podróż po różnych nieruchomościach oraz przekonać się gdzie zaprowadzi go agent nieruchomości lub ślepy los zapraszamy do Akwarium Gdyńskiego. Ważne, abyście uzbroili się w telefony z czytnikiem kodów QR. Do zobaczenia.

b.o.

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB Al. Jana Pawła II 1 Gdynia

15

tak

19:30-20:30

Przez różne ekosystemy w poszukiwaniu idealnego lokum

Prowadzą: Monika Wiśniewska, Remigiusz Szymański

Czas pandemii spowodował zmiany w życiu każdego z nas. Niektórzy inwestują swoje oszczędności w nowe nieruchomości i tak też uczynić postanowił konik morski z naszego logo. Stwierdził, że pora zainwestować swoje oszczędności w nowe lokum z lepszym widokiem. W tym celu wyruszył na wyprawę po różnych ekosystemach i siedliskach, aby znaleźć miejsce idealne dla siebie. Niestety nawet w tym na pierwszy rzut oka idealnym znajdzie się jakieś ale. Życia nie ułatwia mu także specyficzny agent nieruchomości, który na drodze do poszukiwania `wymarzonego` lokum kładzie mu kłody w postaci zawiłych zadań i zagadek. Jeśli chcesz wyruszyć z konikiem morskim w podróż po różnych nieruchomościach oraz przekonać się gdzie zaprowadzi go agent nieruchomości lub ślepy los zapraszamy do Akwarium Gdyńskiego. Ważne, abyście uzbroili się w telefony z czytnikiem kodów QR. Do zobaczenia.

b.o.

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB Al. Jana Pawła II 1 Gdynia

15

tak

  wycieczka


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:00-20:00

Nocne życie w Ogrodzie Zoologicznym

Prowadzi: mgr inż. Andrzej Gutowski

Zapraszamy na niecodzienny spacer po Ogrodzie Zoologicznym i obserwację aktywności jego mieszkańców nocą. Dobrze zaopatrzyć się w lornetki (jeżeli ktoś ma noktowizyjne) i termos z gorącą herbatą. Czas wycieczki uzależniony od warunków pogodowych.
Zajęcia przeznaczone dla osób powyżej 14 lat!

14+

zbiórka przed bramą Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Gdańsk - Oliwa, ul. Karwieńska 3

30

tak

  wystawa


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-19:00

Różnorodność zbiorników wodnych

Prowadzą: SKNER `Littorella`, dr Rafał Chmara, Antoni Barc, Jonasz Pakizer

Wystawa poświęcona badaniom jezior i ich różnorodności. Mini modele rodzajów zbiorników i ich roślinności.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

  wystawy stałe na Wydziale Bioogii


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-19:00

Zabójcy bez winy

Wystawa poświęcona drapieżnikom, które by przeżyć muszą zabijać. Obejmuje ona ponad 100 okazów ptaków, ssaków oraz gadów, które mają nie tylko wartość ekspozycyjną, ale również historyczną. Niektóre z nich powstały w XVIII wieku i świadczą o niespotykanym już dziś mistrzostwie dawnych preparatorów zwierząt. Dopełnieniem ekspozycji są wiszące w skrzydle A modele drapieżnych bezkręgowców. Wystawa jest własnością Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie i w 2014 roku została wypożyczona Uniwersytetowi Gdańskiemu.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Szkielet finwala

A dokładniej płetwala zwyczajnego Balaenoptera physalus, który pochodzi z Muzeum Morza w Stralsundzie. Zawieszony na wysokości I piętra szkielet składa się z około 100 elementów układu kostnego i liczy 16 m długości, z czego 4 m stanowi czaszka. Ten okazały szkielet składano dla celów ekspozycji przez kilka tygodni (!). Obecnie jest to jedyny tego typu eksponat w Polsce. Ciekawostką są również prezentowane w szklanej gablocie fiszbiny - szczotkopodobny narząd filtrujący w jamie gębowej dużej grupy wielorybów.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Życie w lesie bursztynowym

W przerwie naukowych eksperymentów zapraszamy na wystawę pn.: Życie w lesie bursztynowym - w świat bursztynu i uwięzionych w nim roślin i zwierząt.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Akwarium Malawi

To jedno z największych w Polsce akwariów biotopowych, w którym zostały stworzone warunki odzwierciedlające biotop afrykańskiego jeziora Malawi, pozbawionego praktycznie roślinności, w którym żyją setki gatunków ryb pielęgnicowatych. Większość pielęgnic z jeziora Malawi to pyszczaki - nazwa ta pochodzi od sposobu opieki nad zapłodnioną ikrą. W styczniu 2016 roku zamieszkało w akwarium 360 bajecznie kolorowych pielęgnic, które znalazły tu idealne warunki do rozwoju i rozmnażania.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

15:00-19:00

Drzewo rodowe człowieka

Ukazujące kolejne etapy ewolucji naszego gatunku. Na drzewie filogenetycznym (jednym z kilku wariantów) znajdują się repliki dziewięciu czaszek homininów (Hominins) obejmujących gatunek Homo sapiens oraz jego wymarłych przodków. Czaszki należące do przedstawicieli trzech rodzajów - Australopithecus, Paranthropus i Homo wzbogacają fotografie prezentujące rekonstrukcje przedstawionych gatunków wykonane przez amerykańskiego artystę Johna Gurche.

b.o.

hol główny

Bez ograniczeń

nie

  zwiedzanie połączone z rozwiązywaniem zagadki


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-16:55

NOCNE SPOTKANIE Z KULTURĄ - zapraszamy do laboratorium hodowli komórkowych

Prowadzą: mgr Mariola Gimła, mgr Klaudia Żuczek, mgr Martyna Kuczyńska, dr Aleksandra Hać

Zapraszamy do laboratorium kultur komórkowych, w którym opowiemy Państwu o sposobach otrzymywania i prowadzenia hodowli komórek ssaczych in vitro oraz do czego takie hodowle są wykorzystywane.

15+

A/144

brak miejsc

Tak

17:00-17:55

NOCNE SPOTKANIE Z KULTURĄ - zapraszamy do laboratorium hodowli komórkowych

Prowadzą: mgr Mariola Gimła, mgr Klaudia Żuczek, mgr Martyna Kuczyńska, dr Aleksandra Hać

Zapraszamy do laboratorium kultur komórkowych, w którym opowiemy Państwu o sposobach otrzymywania i prowadzenia hodowli komórek ssaczych in vitro oraz do czego takie hodowle są wykorzystywane.

15+

A/144

brak miejsc

Tak

  zwiedzanie szklarni


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-15:45

Kolekcja roślin mięsożernych

Prowadzą: dr hab. Krzysztof Banaś prof. UG, mgr Rafał Ronowski, Paweł Marciniak

Rośliny mięsożerne są stosunkowo mocno zróżnicowaną grupą, obejmują ponad 700 gatunków. Występują w bardzo specyficznych ekosystemach, gdzie pełnią ważną rolę ekologiczną. Podczas zwiedzania kolekcji roślin mięsożernych będzie można poznać budowę i zróżnicowanie dzbaneczników i heliamfor, pływaczy, niektóre rosiczki, tłustosze i kapturnice, a także muchołówkę amerykańską, darlingtonię kalifornijską i cefalotusa bukłakowatego.

b.o.

szklarnia - zbiórka przy windzie w skrzydle C

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Kolekcja roślin mięsożernych

Prowadzą: dr hab. Krzysztof Banaś prof. UG, mgr Rafał Ronowski, Paweł Marciniak

Rośliny mięsożerne są stosunkowo mocno zróżnicowaną grupą, obejmują ponad 700 gatunków. Występują w bardzo specyficznych ekosystemach, gdzie pełnią ważną rolę ekologiczną. Podczas zwiedzania kolekcji roślin mięsożernych będzie można poznać budowę i zróżnicowanie dzbaneczników i heliamfor, pływaczy, niektóre rosiczki, tłustosze i kapturnice, a także muchołówkę amerykańską, darlingtonię kalifornijską i cefalotusa bukłakowatego.

b.o.

szklarnia - zbiórka przy windzie w skrzydle C

10

tak

17:00-17:45

Kolekcja roślin mięsożernych

Prowadzą: dr hab. Krzysztof Banaś prof. UG, mgr Rafał Ronowski, Paweł Marciniak

Rośliny mięsożerne są stosunkowo mocno zróżnicowaną grupą, obejmują ponad 700 gatunków. Występują w bardzo specyficznych ekosystemach, gdzie pełnią ważną rolę ekologiczną. Podczas zwiedzania kolekcji roślin mięsożernych będzie można poznać budowę i zróżnicowanie dzbaneczników i heliamfor, pływaczy, niektóre rosiczki, tłustosze i kapturnice, a także muchołówkę amerykańską, darlingtonię kalifornijską i cefalotusa bukłakowatego.

b.o.

szklarnia - zbiórka przy windzie w skrzydle C

10

tak

18:00-18:45

Kolekcja roślin mięsożernych

Prowadzą: dr hab. Krzysztof Banaś prof. UG, mgr Rafał Ronowski, Paweł Marciniak

Rośliny mięsożerne są stosunkowo mocno zróżnicowaną grupą, obejmują ponad 700 gatunków. Występują w bardzo specyficznych ekosystemach, gdzie pełnią ważną rolę ekologiczną. Podczas zwiedzania kolekcji roślin mięsożernych będzie można poznać budowę i zróżnicowanie dzbaneczników i heliamfor, pływaczy, niektóre rosiczki, tłustosze i kapturnice, a także muchołówkę amerykańską, darlingtonię kalifornijską i cefalotusa bukłakowatego.

b.o.

szklarnia - zbiórka przy windzie w skrzydle C

10

tak

 online - warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

11:00-12:30

PTASIE DYLEMATY

Prowadzi: SKN Edukacja de novo oraz studenci specjalizacji nauczycielskiej WB

Pomóż ptasim przyjaciołom rozwiązać ich dylematy. W każdym pokoju czeka na Ciebie nowe wyzwanie oraz PTASILISTA (Ptasi ekspert), którego możesz poprosić o wskazówkę, jeśli będzie Ci potrzebna. Stroszymy piórka, żeby Ci się udało!

6-10 lat

MS Teams

15

tak

13:00-14:30

PTASIE DYLEMATY

Prowadzi: SKN Edukacja de novo oraz studenci specjalizacji nauczycielskiej WB

Pomóż ptasim przyjaciołom rozwiązać ich dylematy. W każdym pokoju czeka na Ciebie nowe wyzwanie oraz PTASILISTA (Ptasi ekspert), którego możesz poprosić o wskazówkę, jeśli będzie Ci potrzebna. Stroszymy piórka, żeby Ci się udało!

6-10 lat

MS Teams

15

tak

 online - wykład


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

09:00-09:45

Zielona fabryka - jak roślina produkuje cukier


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: mgr Kamila Błażejewska

Prezentacja multimedialna prezentująca zagadnienia dotyczące procesu fotosyntezy: proces fotosyntezy (podstawowe informacje), barwniki chloroplastów (budowa, właściwości), absorpcja światła i przepływ energii podczas jasnej fazy fotosyntezy, wymiana gazowa towarzysząca procesowi fotosyntezy, wiązanie dwutlenku węgla w fazie ciemnej fotosyntezy, produkty fotosyntezy, proces fotosyntezy u roślin C4 i CAM.

10+

MS Teams

Bez ograniczeń

Nie

10:00-10:45

Uwaga! Olbrzymie roje muchówek!


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: mgr Ariadna Jankowska-Romaniec KZBiP

Gdzie i kiedy powstają roje muchówek? Co się stanie, gdy rój dotrze do obszarów zamieszkałych przez ludzi? Zapraszam na bliższe przyjrzenie się niezwykłemu zjawisku, jakim jest masowy wylot muchówek (Diptera).

8+

MS Teams

Bez ograniczeń

11:30-12:15

Tajemnice bursztynowego lasu


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Elżbieta Sontag

Ponad 45 milionów lat temu na terenach współczesnej Europy Północnej rozpościerał sią ląd - Fennosarmacja, klimat był znacznie cieplejszy niż teraz i rosły tam lasy nazwane `lasem bursztynowym`. Część tajemnic tego lasu odkryję dla Państwa na wykładzie i zdradzę co ma wspólnego z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

b.o.

MS Teams

Bez ograniczeń

12:30-13:30

Herbaria jako źródło danych do badań różnorodności biologicznej


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Przemysław Baranow

Zbiory zielnikowe - tworzenie i wykorzystanie w badaniach nad różnorodnością biologiczną. Zarys historii tworzenia herbariów, współczesne metody archiwizowania danych i przechowywania zbiorów.

b.o.

MS Teams

Bez ograniczeń

13:00-13:45

Różnorodność zbiorników wodnych


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: dr Rafał Chmara, Wojciech Miśkowicz

Jeziora to wyjątkowe i skomplikowane ekosystemy zagrożone w epoce przemian klimatycznych. Jakie szanse nam dają i dlaczego, oraz jak należy je chronić?

b.o.

MS Teams

Bez ograniczeń

Nie

19:00-20:00

Czy można widzieć dźwięki i słyszeć kolory - o zjawisku synestezji


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: Antonina Żmuda

Wykład o zjawisku synestezji z jego przykładami i wyjaśnieniem mechanizmu jego powstawania.

16+

MS Teams

Bez ograniczeń

19:30-20:30

Nasze korzenie, czyli o pochodzeniu człowieka


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Witold Żakowski

Istnieją różne poglądy na pochodzenie naszego gatunku, w zależności od czasów, w których powstawały, wierzeń i światopoglądu. Liczne dowody naukowe pokazują jednak, że Homo sapiens, podobnie jak wszystkie inne gatunki zwierząt, jest wytworem setek milionów lat procesów ewolucyjnych wpływających na przedstawicieli naszego drzewa rodowego. Korzenie człowieka silnie splatają się z korzeniami naszych najbliższych krewnych (inne naczelne), czego świadectwem mogą być liczne podobieństwa anatomiczne i behawioralne. Na wykładzie prześledzimy losy naszych dalekich antenatów, przyjrzymy się naszym małpim kuzynom i postaramy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak i kiedy staliśmy się ludźmi.

12+

MS Teams

Bez ograniczeń

Nie

19:30-20:15

Najmniejsze z najmniejszych: liliputy ptasiego świata


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: SKN Ornitologiczne KOS UG

Na świecie żyje wiele tysięcy ciekawych gatunków ptaków. Można je grupować w wieloraki sposób - ptaki Arktyki, ptaki-nieloty, rajskie ptaki. Jednak tym razem zachęcamy do skupienia się na tych, które są rekordzistami w życiu w najmniejszym ciele.

b.o.

MS Teams

Bez ograniczeń

Nie

19:30-21:30

Neurobiologia COVID-19: jak wirus może wpływać na nasz mózg?


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Ziemowit Ciepielewski

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że wirus coronavirus-2 (SARS-CoV-2) może powodować `neuroinwazję`. Wyniki badań mózgów osób zmarłych z powodu infekcji koronawirusa ukazują szeroką gamę zmian w obrębie OUN do których należą: obrzęki, krwotoki, zmiany zanikowe i zwyrodnieniowe, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, udary, utratę mieliny, uszkodzenia hipoksyjno-niedokrwienne czy miażdżycę tętnic mózgowych. Ponadto, pandemia COVID-19 powoduje długofalowe, potencjalnie niebezpieczne skutki dla zdrowia psychicznego ludzi, z których część można przypisać wpływowi społecznemu pandemii: zmiana stylu życia, ograniczenia w przemieszczaniu, dystans społeczny, noszenie maseczek, kwarantanna itp. Istnieje również obawa, że stresory środowiskowe, wzmocnione czynnikami psychologicznymi, przyczyniają się do pojawienia się specyficznych objawów psychiatrycznych podczas pandemii. Celem wykładu jest przedstawienie neurobiologicznych konsekwencji infekcji koronawirusów i wskazanie jej najistotniejszych neuropatologicznych i neuropsychiatrycznych cech charakterystycznych, mogących wpływać na jakość życia w okresie po infekcji.

14+

MS Teams

Bez ograniczeń

Nie

19:30-20:15

Rośliny mięsożerne


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: dr hab. Krzysztof Banaś prof. UG, Paweł Marciniak

Poznanie sposobów wabienia, chwytania i trawienia ofiar przez rośliny mięsożerne, a także metod ich uprawy w warunkach domowych.

b.o.

MS Teams

Bez ograniczeń

20:00-21:00

Mózg XXI wieku - co mu grozi, co go kształtuje


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: Patrycja Błaszkowska, Paweł Łowczak

Wykład ma na celu pokazanie wielu czynników wpływających na sprawność naszych mózgów, od kwestii zagrożeń środowiskowych tj. zanieczyszczenia, zmiana klimatu i jakość żywienia, poprzez zmiany genetyczne, a także nadmierny stres oraz wyzwania społeczne. Poruszone zostaną także aspekty przeciwdziałania negatywnym skutkom i proponowane sposoby `ulepszenia` funkcjonowania mózgu.

15+

MS Teams

Bez ograniczeń

20:00-21:00

CSI: Biologia


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Marta Zakrzewska

Ślady kryminalistyczne, będące następstwem zachowań, faktów i zjawisk, są zawsze poszukiwane przez techników na miejscu zdarzenia. Mogą stanowić ważną poszlakę czy dowód w postępowaniu, umożliwiając rekonstrukcję przebiegu zdarzenia na podstawie ich rodzaju i usytuowania, czy pozwalając na identyfikację osoby od której dany ślad pochodzi. Jednymi z najczęściej ujawnianych śladów kryminalistycznych są ślady biologiczne, pozostawiane przez organizmy żywe. W trakcie wykładu przedstawione zostaną metody ujawniania i interpretowania tradycyjnych śladów biologicznych wykorzystywanych w trakcie śledztwa, takich jak plamy krwi, włosy czy ślady osmologiczne. Prowadząca opowie także o niezwykłym wsparciu ze strony owadów, których obecność na miejscu zbrodni może pomóc w ujawnieniu szeregu zaskakujących faktów.

14+

MS Teams

Bez ograniczeń

20:00-20:45

Pomylić człowieka z hydrantem - kilka słów o agnozji wzrokowej


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: Karolina Zabłocka, Julia Szlama

Czy naprawdę możliwe jest pomylenie twojego kolegi z przedmiotem? Czasami każdy z nas ma problem z przypomnieniem sobie, jak nazywa się jakaś rzecz a co gdybyś mylił wszystko co spotykasz na swojej drodze? W swoim wykładzie postaramy się przybliżyć zjawisko agnozji wzrokowej i innych zaburzeń wpływających na postrzeganie świata.

13+

MS Teams

Bez ograniczeń

21:00-22:00

Człowiek niedostosowany


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Witold Żakowski

Globalne zmiany środowiska dotyczą nie tylko klimatu. Gwałtowny rozwój cywilizacji spowodował drastyczne zmiany również w naszym najbliższym otoczeniu i nas samych. Zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjemy, niewłaściwa dieta i tryb życia oraz przewlekły stres to zjawiska, które towarzyszą nam każdego dnia. Czy jednak nasze organizmy są dostosowane do tych zmian? Jak wysoką cenę płaci każdy z nas za postęp cywilizacyjny? Czy sprowadziliśmy na siebie zagładę, pod postacią coraz częściej pojawiających się chorób, typu cukrzyca i choroba Alzhaimera? Na wykładzie postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

12+

MS Teams

Bez ograniczeń

21:00-22:00

Strach się bać!


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: Wojciech Glac

O strachu, lęku i zaburzeniach lękowych oraz ich mózgowym podłożu.

15+

MS Teams

Bez ograniczeń

22:00-23:00

Sex, Drugs, and Rock n` Roll


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: Wojciech Glac

O tym jak mózg odczuwa przyjemność podczas seksu, pod wpływem narkotyków i kiedy słucha ulubionej muzyki, a także o tym, dlaczego kombinacja seksu, narkotyków i muzyki wywołuje niezrównaną euforię i sprawia, że nic już nigdy nie będzie takie samo jak dawniej

15+

MS Teams

Bez ograniczeń

 online - wykład i warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

10:15-12:00

Zielona fabryka - jak roślina produkuje cukier


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: mgr Kamila Błażejewska

Prezentacja multimedialna obejmująca doświadczenia z zakresu procesu fotosyntezy: 1.Pomiar intensywności procesu fotosyntezy przy użyciu immobilizowanych komórek glonów. 2.Badanie fizyko-chemicznych właściwości chlorofilu. 3.Chromatograficzny rozdział barwników chloroplastów. 4. Barwniki w liściach kapusty. 5.Wydzielanie tlenu przez rośliny wodne 6.Produkty fotosyntezy Doświadczenia zostaną przedstawione w formie zdjęć/filmików, każde doświadczenie zostanie omówione pod kątem wykorzystanego sprzętu/materiału, wykonania oraz uzyskanego wyniku.

13+

MS Teams

Bez ograniczeń

Nie

19:30-20:30

Paleontologia na plaży, czyli odkrywanie tajemnic bursztynu


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: mgr Błażej Bojarski

Okruchy bursztynu znajdowane w czasie spacerów na plaży, nawet te najmniejsze, mogą zawierać w sobie `inkluzje`. Co kryje się pod tym hasłem? Czym w ogóle jest bursztyn i skąd się wziął?
Krótka prelekcja oraz pokaz metod domowego szlifowania, pozwolą odkryć niektóre z tajemnic bursztynu.
Przed zajęciami warto przygotować:
- trzy arkusze wodnego papieru ściernego o różnej grubości ziarna z zakresu 800 - 2000 (np. 800, 1000, 1500),
- fragment starych dżinsów,
- pastę do zębów (zwykła, biała, bez granulek i tym podobnych),
- mały pojemnik z wodą (20-30ml),
- nieco większy pojemnik z wodą (do płukania szlifowanych bryłek), - lupę (np. jubilerską),
- kilka kawałków bursztynu.

b.o.

Ms Teams

Bez ograniczeń

 online - zwiedzanie połączone z warsztatami


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

11:30-12:10

Czym pasjonują się neurofizjolodzy zwierząt


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: dr Grażyna Jerzemowska, Janusz Jerzemowski

Historia badań neurologicznych. Zastosowanie stymulacji elektrycznej mózgu w terapii chorób neurologicznych. Demonstracja sali operacyjnej dla małych zwierząt oraz aparatury do stymulacji elektrycznej mózgu. Wyznaczanie koordynat stereotaktycznych dla wybranych jąder mózgu przy użyciu atlasu mózgu szczura Paxinosa i Watsona (1998) - rozwiązywanie różnych zadań przez uczestników.

10+

MS Teams

Bez ograniczeń

 online - zwiedzanie szklarni


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

20:30-21:15

Rośliny mięsożerne - Kolekcja Narodowa rodzaju Heliamphora i Nepenthes


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: dr hab. Krzysztof Banaś prof. UG, mgr Rafał Ronowski, Paweł Marciniak

Rośliny mięsożerne są stosunkowo mocno zróżnicowaną grupą, obejmują ponad 700 gatunków. Występują prawie na wszystkich kontynentach i zawsze w bardzo specyficznych ekosystemach, zwykle na silnie uwodnionych i skrajnie ubogich siedliskach. Podczas zwiedzania kolekcji będzie można zobaczyć ogromną różnorodność dzbaneczników i heliamfor, ale także pływacze, rosiczki, tłustosze i kapturnice, a także muchołówkę amerykańską i cefalotusa bukłakowatego.

b.o.

MS Teams

Bez ograniczeń

Odwiedzin: 3822433 | Ostatnia aktualizacja: 2022-04-25, 13:03  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.