Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 11 stycznia 2019

Ogród Botaniczny

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Ul. J.U.Niemcewicza 2

85-064 Bydgoszcz

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 pokaz i warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

11:30-13:00

"Jak się dobrze znaleźć w zimowym lesie"

Prowadzi: dr hab. Katarzyna Marcysiak

Zapraszamy dzieci na specjalnie dla nich przygotowane zimowe warsztaty o drzewach. Dzieci dowiedzą się, dlaczego drzewa są dla nas ważne, jak są zbudowane i dlaczego niektóre z nich zimą pozostają zielone. Zdobędą także niesamowitą umiejętność, którą będą mogły zaskoczyć najbliższych – nauczą się rozpoznawać drzewa bez liści.

6-10 lat

28 z 30

Tak

16:00-20:00

„Przytul drzewo”

Prowadzi: mgr inż. Jarosław Mikietyński

Spotykamy je niemal na każdym kroku, jednak czy zdajemy sobie sprawę z ich dobroczynnych i leczniczych właściwości? Z drzewoterapii najlepiej jest korzystać od wiosny do jesieni, kiedy to drzewa „nie śpią”. Najprostszym sposobem na bliskie spotkanie z drzewem jest przytulenie się do pnia, ale czy są jeszcze inne sposoby? Jak olejki eteryczne z drzew iglastych leczą katar i kaszel? Czy lipa dostarczy mam pozytywnej energii i spokoju, a dąb wzmocni naszą witalność? Zastanówmy się wspólnie podczas Nocy Biologów.

bez ograniczeń

Bez ograniczeń

Nie

 Pokazy / prezentacje


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

10:00-11:15

"Do lodówki nad Bałtyk"

Prowadzi: mgr Monika Wójcik-Musiał

Letni wypoczynek nad Bałtykiem to nic nadzwyczajnego, ale czy warto wybrać się nad morze zimą? Warto! Bez wątpienia. Choćby po to, żeby zaobserwować i usłyszeć lodówki - nie, to nie pomyłka, lodówka jest ptakiem morskim o niezwykle oryginalnym upierzeniu i głosie. Świat morskich ptaków to bardzo ciekawy i różnorodny świat. Poznacie go u nas.

od 10 lat

brak miejsc

Tak

16:00-20:00

Tajemnica w owocach ukryta

Prowadzi: dr Małgorzata Mazur

Czy wiesz, co jesz? Czy wiesz, że banan jest jagodą? A orzech włoski to wcale nie orzech?! Czy wiesz, że jabłko to nie jest prawdziwy owoc, tylko owoc rzekomy? Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego tak jest i jakie jeszcze owoce mogą Cię zaskoczyć – zapraszamy na naszą smaczną i zdrową wystawę owocową.

bez ograniczeń

Bez ograniczeń

Nie

16:30-17:15

„Gacek Jacek za okienicą i pod dachówką”.

Prowadzi: mgr Monika Wójcik-Musiał

Wysysają krew, wplątują się we włosy, roznoszą wściekliznę - co jest prawdą, a co fałszem o tych skrzydlatych ssakach, czy nietoperze mogą stanowić realne zagrożenie dla człowieka? Może wręcz przeciwnie, są naszymi sprzymierzeńcami i warto zaprosić pod swój dach karlika, mroczka, gacka czy borowca? Jaki wpływ na zdrowie człowieka może mieć kolonia nietoperzy, która schroniła się w budynku? Na te i inne pytanie odpowiemy sobie wspólnie poznając gacka brunatnego, mroczka późnego, borowca wielkiego, karlika malutkiego.

Bez ograniczeń

Nie

17:30-18:15

„Z notatnika zielarza”

Prowadzi: mgr Piotr Lipka

Mięta, melisa, dziurawiec, wawrzynek wilczełyko, cis pospolity - z niektórych z wymienionych roślin zaparzymy smaczną herbatę, inne przysporzą nam nie lada bólu brzucha. Są też takie, których powinniśmy się wystrzegać.
Zjedzenie 8-10 owoców wawrzynka wilczełyko może spowodować śmierć dorosłego człowieka, dla dziecka już 2-3 owoce mogą okazać się śmiertelne. Co ciekawe, te same trujące owoce są doskonałym pokarmem dla wielu gatunków ptaków i zapylaczy, pszczół czy trzmieli.

bez ograniczeń

25 z 30

Tak

18:30-19:15

"Zmiana klimatu - w czym problem? Wpływ ocieplenia na zdrowie człowieka".

Prowadzi: dr hab. Katarzyna Marcysiak

Doniesienia o globalnym ociepleniu atakują nas ostatnio ze wszystkich stron i są coraz bardziej katastrofalne. Mimo to niektórzy nadal w nie nie wierzą. Przecież były w historii Ziemi epoki cieplejsze niż obecna – toteż jest problem czy go nie ma? A co z naszym zdrowiem? Wszyscy wolimy kiedy jest ciepło, na wakacje lubimy jeździć do ciepłych krajów. Czy ocieplenie może nam zaszkodzić? Już teraz, za naszego życia? Przyjrzyjmy się faktom i zdecydujmy, czy warto zacząć dbać o klimat.

15 z 30

Tak

Odwiedzin: 2757814 | Ostatnia aktualizacja: 2018-12-11, 15:58  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.