Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 14 stycznia 2022

Wydział Nauk Biologicznych

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Ul. Chodkiewicza 30

85-064 Bydgoszcz

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 prezentacja / warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-15:30

Moc muszki owocówki – badania genetyczne.

Prowadzą: Laura Synak (Koło Naukowe Wydziału Nauk Biologicznych), Opiekun merytoryczny: Dr Magdalena Trojankiewicz

Głównym tematem spotkania będą badania na muszce owocówce, które są wykorzystywane w próbach rozwiązania problemów zdrowotnych ludzi.

Młodzież licealna

Katedra Genetyki ul. Al. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 228 (II piętro)

3 z 12

Tak

15:45-16:15

Genetyka barwnych odmian węży

Prowadzą: Studenci III roku Ochrony Środowiska: Eryk Ochocki, Alicja Pająk. Opiekun merytoryczny: Dr Magdalena Trojankiewicz

Ciekawostki dotyczące umaszczenia różnych odmian węży oraz sposobu ich dziedziczenia. Prelegenci pokażą odmiany charakteryzujące się bogactwem barw i ciekawą biologią życia.

Młodzież licealna

Katedra Genetyki ul. Al. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 228 (II piętro)

7 z 12

Tak

16:00-17:30

Poznaj bioróżnorodność Bydgoszczy projektując trasę przyrodniczą

Prowadzi: dr inż. Małgorzata Mazur

Czy wiesz, że Bydgoszcz zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem powierzchni parków, a Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku jest największym parkiem w kraju?! Do tego miasto leży na skraju aż 8 obszarów chronionych! Podczas warsztatów omówiona zostanie bioróżnorodność oraz walory przyrodnicze Bydgoszczy. Natomiast w drugiej części zajęć uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w projektowaniu trasy przyrodniczej, a przy okazji poznać najciekawsze zakątki miasta.

Młodzież licealna

Biblioteka Główna UKW, ul. Karola Szymanowskiego 3, sala I.32

12 z 12

Tak

16:30-17:00

Tajemnice kotów Ziemi

Prowadzą: Studenci III roku Ochrony Środowiska: Agata Muchewicz, Katarzyna Modlińska, Monika Białkowska. Opiekun merytoryczny: Dr Magdalena Trojankiewicz

Wszystko o kotach, czyli co wiemy o dziedziczeniu wybranych cech genetycznych.

Młodzież licealna

Katedra Genetyki ul. Al. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 228 (II piętro)

10 z 12

Tak

17:15-17:45

Tajniki hodowli gekonów lamparcich

Prowadzi: Filip Szymanowski (Koło Naukowe Wydziału Nauk Biologicznych). Opiekun merytoryczny: Dr Magdalena Trojankiewicz

Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się wszystkiego o pięknych i wymagających troski eublefarach lamparcich. Jakie osobniki można ze sobą krzyżować i co z tego wyniknie, czyli genetyka w praktyce. Dodatkowo w ramach spotkania zaplanowany jest pokaz gekonów, w tym będzie możliwe branie zwierząt na ręce.

Młodzież licealna

Katedra Genetyki ul. Al. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 228 (II piętro)

1 z 12

Tak

18:00-18:30

Markery genetyczne w sporcie

Prowadzą: Studenci III roku Biologii: Barbara Szymanowska, Agata Jakubczyk - członkini Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych. Opiekun merytoryczny: Dr Magdalena Trojankiewicz

Co drzemie w naszych mięśniach? Czy mamy predyspozycje czy tez nie do osiągania dobrych wyników w sporcie.

Młodzież licealna

Katedra Genetyki ul. Al. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 228 (II piętro)

2 z 12

Tak

 warsztat


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-16:00

Przepis na owocowe DNA- czyli jak w prosty sposób zobaczyć kwasy nukleinowe gołym okiem

Prowadzą: dr Beata Koim-Puchowska, dr n med. Joanna Dróżdż-Afelt

W ramach zajęć uczestnik przeprowadzi szereg czynności pozwalających na uzyskanie DNA z owoców. Ponadto pozna wiele ciekawostek dotyczących materiału genetycznego człowieka oraz możliwości, jakie przyniosło opracowanie technik izolacji DNA w warunkach laboratoryjnych.

Powyżej 12 roku życia

Katedra Biotechnologii ul. Poniatowskiego 12 sala 011

brak miejsc

Tak

15:30-17:00

Huba hubie nierówna, czyli o różnorodności grzybów nadrzewnych (Żagwiowate -Polyporaceae).

Prowadzi: Dr Anna Frymark-Szymkowiak

Czy wszystkie grzyby nadrzewne to groźne pasożyty niszczące las? Czy znajdziemy wśród nich także gatunki jadalne? Podczas warsztatów przyjrzymy się bliżej tej grupie grzybów i przekonamy się, że rurki pod kapeluszem nie zawsze bywają okrągłe a zima może być odpowiednim czasem na poszukiwania żagwiowatych.

Od 6 klasy Szkoły Podstawowej wzwyż

Katedra Biologii Środowiska Al. Ossolińskich 12, sala nr 3

12 z 12

Tak

16:00-16:45

Kombucha- różnorodność biologiczna napojów fermentowanych

Prowadzą: dr n med. Joanna Dróżdż-Afelt, Członkowie Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Alicja Formuszewicz, Laura Synak

W ramach zajęć uczestnik dowie się czym jest kombucha oraz czemu zawdzięcza swoje prozdrowotne właściwości. Dodatkowo będzie można samemu zaszczepić grzybkiem kombuchy świeżą herbatę i przekonać się jak łatwo uzyskać swój własny napój fermentowany.

Powyżej 12 roku życia

Katedra Biotechnologii ul. Poniatowskiego 12 sala 011

brak miejsc

Tak

16:00-17:30

Zimowe rozpoznawanie drzew

Prowadzą: dr hab. Katarzyna Marcysiak, prof. uczelni

Drzewa to ważny element bioróżnorodności, budują nasze lasy, poprawiają także warunki życia w mieście. Trzeba umieć rozpoznać naszych ważnych sprzymierzeńców w walce o poprawę stanu środowiska. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, dlaczego drzewa są dla nas ważne, jak są zbudowane i dlaczego niektóre z nich zimą pozostają zielone. Zdobędą także niesamowitą umiejętność, którą będą mogli zaskoczyć najbliższych – nauczą się rozpoznawać drzewa zimą - bez liści.

Od 6 klasy szkoły wzwyż

Katedra Biologii Ewolucyjnej Al. Ossolińskich 12, sala 201

12 z 12

Tak

16:00-17:00

Ale CZAD

Prowadzą: mgr Gabriela Pilarska, dr hab. Magdalena Twarużek prof. uczelni

Co wiemy o gazie będącym składnikiem powietrza biorącym udział w wielu procesach fizjologicznych organizmów. Podczas warsztatów uczniowie sprawdzą właściwości związku jakim jest CO2, który stale znajduje się w naszym otoczeniu. Dowiedzą się również czy gaz, który wydycham z płuc, może okazać się zabójczy. Uczniowie wcielą się w pracowników laboratorium toksykologicznego, w którym poznają jedną z podstawowych metod analitycznych jaką jest chromatografia wykorzystywana w oznaczaniu tlenku węgla.

Szkoła Podstawowa

Katedra Fizjologii i Toksykologii ul. Chodkiewicza 30 budynek F sala 1.4

10 z 10

Tak

16:00-17:00

Mikroorganizmy w żywności – wrogowie czy przyjaciele?

Prowadzi: Lek wet. Katarzyna Łubiech

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jakie mikroorganizmy zasiedlają bądź mogą zasiedlać żywość, którą spożywamy każdego dnia. Poznają zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia żywności ale także korzyści płynące z obecności bakterii probiotycznych w środkach spożywczych. Część praktyczna obejmie samodzielne wykonanie badania mikrobiologicznego.

Młodzież licealna

Katedra Fizjologii i Toksykologii ul. Chodkiewicza 30 budynek F sala. 1.5

4 z 10

Tak

16:00-19:00

Plazmidowe GMM

Prowadzą: dr Małgorzata Śliwińska – opiekun sekcji eksperymentalnej Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych, Członkowie Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych UKW: Aleksandra Gęsikowska, Klaudia Siuda, Michał Urbański

Na zajęciach dowiesz się w jaki sposób do plazmidu wstawić sekwencję kodującą białko ludzkie i jak zmusić bakterie do produkcji takiego białka. Samodzielnie namnożymy DNA plazmidowe, oznaczymy jego stężenie, a następnie poprzecinamy na mniejsze fragmenty przy użyciu enzymów restrykcyjnych. Uzyskane fragmenty rozdzielimy techniką elektroforezy agarozowej i sprawdzimy, czy faktycznie w plazmidzie obecne jest DNA kodujące ludzkie białko rekombinowane.

Młodzież licealna

Katedra Biochemii i Biologii Komórki ul. Poniatowskiego 12 sala 07 (piętro: -1)

1 z 10

Tak

16:30-18:00

Niewidzialne życie w kropli wody – bioróżnorodność mikrocywilizacji

Prowadzą: dr Katarzyna Faleńczyk-Koziróg, Członkowie Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych UKW: Mateusz Leszczyński, Filip Sitarz

Woda – mieszanina tlenu i wodoru, bezbarwna, bezwonna, niezbędna do życia każdego nawet najmniejszego organizmu. To wie każdy. Ale czy na pewno wiemy co się kryje w kropli wody? Na warsztatach dowiesz się w jaki sposób obserwować życie w kropli wody oraz zapoznasz się z podstawowymi zasadami korzystania z mikroskopu optycznego. Dowiesz się jakie grupy i gatunki organizmów można znaleźć w kropli wody. Zaobserwujesz je robiąc preparaty z przygotowanych hodowli, które następnie będziesz badać pod mikroskopem. Warsztaty pozwolą Ci zgłębić tajniki niewidzialnego gołym okiem mikroświata.

Młodzież licealna

Katedra Biologii Ewolucyjnej Al. Ossolińskich 12, sala 12 (parter)

10 z 10

Tak

17:00-18:00

Co kryją linie papilarne?

Prowadzą: mgr Karolina Ropejko, dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni

Warsztaty poświęcone są zagadnieniom związanym z daktyloskopią. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję, aby ujawniać i zdejmować linie papilarne z zastosowaniem proszków daktyloskopijnych. Podczas warsztatów słuchacze dowiedzą się także, czym zajmuje się daktyloskopia oraz poznają techniki daktyloskopijne.

Młodzież licealna

Katedra Fizjologii i Toksykologii ul. Chodkiewicza 30 budynek F sala 1.4

3 z 10

Tak

17:00-18:00

Nasi wewnętrzni superbohaterowie

Prowadzą: mgr Iwona Ałtyn, dr hab. Magdalena Twarużek prof. uczelni

Aby żyć musimy jeść i oddychać. Wszystko co jemy musi zostać strawione przez nasz organizm aby dostarczyć nam energię do życia i materiał do budowania komórek ciała. Na warsztatach uczniowie zapoznają się z działaniem enzymów trawiennych oraz sprawdzą, jakie smaki odczuwają. Sprawdzą, dlaczego nasza skóra jest napięta i gładka oraz do czego służy katalaza.

Młodzież licealna

Katedra Fizjologii i Toksykologii ul. Chodkiewicza 30 budynek F, sala 1.5

8 z 10

Tak

17:30-19:00

„Zanim kopniesz grzyba, zastanów się jaką rolę pełni w lesie” –warsztaty z panelem dyskusyjnym.

Prowadzi: dr inż. Magdalena Kulczyk-Skrzeszewska

Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z różnorodnością form grzybów wielkoowocnikowych na podstawie obserwacji kolekcji zielnikowej Katedry oraz przedstawienia funkcji tych grzybów w funkcjonowaniu lasów. Przedstawione zostaną formy troficzo-siedliskowe dla podkreślenia znaczenia różnorodności biologicznej grzybów w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych.

Bez ograniczeń

Katedra Biologii Środowiska Al. Ossolińskich 12, sala nr 3

brak miejsc

Tak

18:00-19:00

Mchy – nie(d)ocenione rośliny w ekosystemie leśnym i miejskim.

Prowadzą: Członkini Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Marta Wołoszyn, dr inż. Małgorzata Mazur – opiekun merytoryczny, dr inż. Małgorzata Sutkowy – opiekun KNWNB

Często je zauważasz, ale nie zwracasz na nie uwagi. Zarastają drzewa, runo leśne i elementy działalności człowieka. Niektórzy widzą w nich sprawców przecieków w dachach, ale czy na pewno wyłącznie na tej podstawie należy przesądzić o ich negatywnej reputacji? Mchy odgrywają znaczącą rolę w lasach, a także miastach. Może po tych zajęciach, dostrzeżecie w nich sprzymierzeńca? Uczestnicy warsztatów zapoznają się z pospolitymi gatunkami mchów miejskich i leśnych. Poznają korzyści jakie płyną z obecności tych roślin. Na zakończenie, wykonają preparat mikroskopowy z liści dowolnych gatunków mchów, celem obejrzenia komórek oraz poszukają mikroorganizmów w wodzie, po zanurzeniu mchów.

Szkoła Podstawowa, Młodzież licealna

Katedra Biologii Środowiska ul. Al. Ossolińskich 12, sala 109 (I piętro)

7 z 10

Tak

18:00-19:00

Jak rozmnożyć fiołka afrykańskiego w warunkach domowych?

Prowadzą: Członkini Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Justyna Kwaśniewska, mgr Ewa Wachowiak-Świtała – opiekun sekcji środowiskowej KNWNB

Stwórz ze mną swój mały ekosystem w doniczce! Serdecznie zapraszam na warsztat, podczas którego przedstawię wyniki eksperymentu rozmnożenia fiołków w warunkach domowych. Czy naruszyć blaszkę liściową, czy też zostawić ją w spokoju? Przedstawię podstawową wiedzę na temat hodowli fiołków w domu, a w praktyce wykonamy szczypki fiołka dobierając metody tak, aby osiągnąć sukces fiołkowego ogrodu w doniczce!

szkoła ponadpodstawowa, dorośli

Katedra Biologii Środowiska ul. Al. Ossolińskich 12, sala 114 (I piętro)

6 z 10

Tak

18:15-19:45

Niewidzialne życie w kropli wody – bioróżnorodność mikrocywilizacji

Prowadzą: dr Katarzyna Faleńczyk-Koziróg, Członkowie Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych UKW: Mateusz Leszczyński, Filip Sitarz

Woda – mieszanina tlenu i wodoru, bezbarwna, bezwonna, niezbędna do życia każdego nawet najmniejszego organizmu. To wie każdy. Ale czy na pewno wiemy co się kryje w kropli wody? Na warsztatach dowiesz się w jaki sposób obserwować życie w kropli wody oraz zapoznasz się z podstawowymi zasadami korzystania z mikroskopu optycznego. Dowiesz się jakie grupy i gatunki organizmów można znaleźć w kropli wody. Zaobserwujesz je robiąc preparaty z przygotowanych hodowli, które następnie będziesz badać pod mikroskopem. Warsztaty pozwolą Ci zgłębić tajniki niewidzialnego gołym okiem mikroświata.

Młodzież licealna

Katedra Biologii Ewolucyjnej Al. Ossolińskich 12, sala 12 (parter)

10 z 10

Tak

18:45-19:45

Jak smakuje genetyka.

Prowadzi: Dr Magdalena Trojankiewicz

Molekularne podstawy odczuwania gorzkiego smaku z wykorzystaniem fenylotiomocznika

Młodzież licealna

Katedra Genetyki ul. Al. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 228 (II piętro)

10 z 12

Tak

 wykład on-line


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-16:00

Klasyfikacja Świata Roślin


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: Członek Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Mateusz Leszczyński, dr hab. Katarzyna Marcysiak, prof. uczelni – opiekun merytoryczny, dr Małgorzata Śliwińska – opiekun sekcji eksperymentalnej KNWNB

Na kuli ziemskiej żyje ok. 400 tysięcy gatunków roślin. Jest to bardzo zróżnicowana gatunkowo grupa organizmów samożywnych, które pełnią istotną rolę w życiu człowieka. Nauka, zwana systematyką dzieli je na różne grupy taksonomiczne. W trakcie wykładu zostanie poruszona kwestia zawiłości systemu klasyfikacji roślin.

Młodzież licealna

nie dotyczy

Bez ograniczeń

Nie

15:00-16:00

Niesporczaki – superbohaterowie wśród różnorodnych organizmów żyjących na Ziemi


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: Członek Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Filip Sitarz, dr Katarzyna Faleńczyk-Koziróg – opiekun merytoryczny, dr inż. Małgorzata Sutkowy – opiekun KNWNB

Zwierzęta to pełna różnorodności grupa organizmów zamieszkujących naszą planetę. Jednak są organizmy, które spośród świata zwierząt wyróżniają się dzięki swoim niemalże niemożliwym umiejętnościom. Czy słyszałeś kiedyś o niesporczakach? Z pewnością zaskoczą Cię one jeszcze nie raz. Podczas wykładu dowiesz się jak zbudowane są niesporczaki, poznasz ich pozycję systematyczną w klasyfikacji organizmów żywych, dowiesz się dlaczego zyskały miano "superbohaterów natury", a także poznasz wiele ciekawych i niezwykłych faktów z życia tych zaskakujących stworzeń.

Młodzież licealna

nie dotyczy

Bez ograniczeń

Nie

16:00-17:00

Papier w naturze


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Anna Sobieraj-Betlińska

Co łączy osy z papierem? Każdy z Was nie raz pewnie znalazł, zazwyczaj podwieszone pod dachem lub „wtopione” w narożnik budynku, delikatne, papierowe gniazdo os. Mówi się zwykle, że technologię produkcji papieru odkryli Chińczycy, zapominając dodać, że tak naprawdę to ją zapożyczyli od os społecznych.

Od 6 klasy Szkoły Podstawowej wzwyż

nie dotyczy

Bez ograniczeń

Nie

16:00-17:00

Na ratunek gniewoszom, czyli czynna ochrona gatunkowa w Polsce


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: mgr Barbara Szulc

Gniewosz to rzadki przedstawiciel polskich węży. Aby zapobiec zanikaniu jego populacji konieczna jest stała współpraca specjalistów i społeczeństwa. To co możemy razem zdziałać by chronić tego tajemniczego gada jest tematem niniejszego wykładu.

szkoła ponadpodstawowa, dorośli

nie dotyczy

Bez ograniczeń

Nie

16:00-16:45

Niezwykły świat grzybów


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Jolanta Tyburska-Woś

Grzyby nie są ani roślinami, ani zwierzętami. Mają liczne kształty i kolory, występują w wielu zróżnicowanych ekosystemach gdzie pełnią wiele ważnych funkcji. Na wykładzie zaprezentowane zostaną zróżnicowane formy grzybów. Dowiemy się jak grzyby pomagają roślinom w adaptacji do niekorzystnych warunków środowiskowych, a także poznamy największy organizm żyjący na Ziemi.

szkoła ponadpodstawowa, dorośli

nie dotyczy

Bez ograniczeń

Nie

17:00-18:15

Miasto jako środowisko życia zwierząt: „Nie taki diabeł straszny…”


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: mgr Wojciech Lipa

„Miejska dżungla” jest trudnym środowiskiem dla wielu gatunków fauny i flory. Wszechobecny hałas, toksyny i niebezpieczeństwa czyhające na każdym rogu. Co jednak, jeżeli Wam powiem, że miasto nie jest wcale takie złe, jakby się mogło wydawać? Zobaczcie i posłuchajcie ciekawostek o zwierzętach, które w tym antropogenicznym środowisku czują się niczym „ryba w wodzie”…

szkoła ponadpodstawowa, dorośli

nie dotyczy

Bez ograniczeń

Nie

17:00-18:00

Relacja roślin i grzybów – czyli na czym polega leśny internet?


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: Członkini Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Ewelina Kluczyńska, dr inż. Magdalena Kulczyk-Skrzeszewska – opiekun merytoryczny, mgr Ewa Wachowiak-Świtała – opiekun sekcji środowiskowej KNWNB

Czy wiecie, że pierwszymi twórcami internetu wcale nie byli ludzie, a grzyby? Strzępki grzybów tworzą pod ziemią rozległą sieć połączeń pomiędzy sobą i roślinami. To właśnie dzięki nim, m.in. drzewa rozmawiają i pomagają sobie nawzajem. Podziemna komunikacja skrywa wiele tajemnic, które postaram się Wam przedstawić.

Szkoła Podstawowa, Młodzież licealna

nie dotyczy

Bez ograniczeń

Nie

17:00-18:00

Bioróżnorodność – dlaczego nawet najmniejsze organizmy mają znaczenie?


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: Członkini Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Dominika Żebracka, dr hab. Małgorzata Ożgo, prof. uczelni – opiekun merytoryczny, dr inż. Małgorzata Sutkowy – opiekun KNWNB

Bioróżnorodność to zróżnicowanie organizmów na kuli ziemskiej. Każda żywa istota ma swój udział w naturalnym ekosystemie, dlatego każdy organizm jest równie ważny. Bywa, że te stworzenia, których nie zauważamy odgrywają równie istotną rolę jak nieco więksi bracia. Na wykładzie zastanowimy się nad znaczeniem organizmów w zachowaniu bioróżnorodności na naszej planecie i odpowiemy na wiele istotnych pytań związanych z tym zagadnieniem.

Młodzież licealna

nie dotyczy

Bez ograniczeń

Nie

17:00-17:45

Rozmaryn - roślina bogata w związki biologicznie czynne


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: Dorota Kannenberg-Leszczyńska – członkini Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych, dr Małgorzata Śliwińska – opiekun sekcji eksperymentalnej KNWNB

Rozmaryn lekarski jest popularny w wielu zakątkach świata.
Stosowany jest w kuchni, medycynie, czy preparatach kosmetycznych.
W trakcie wykładu przyjrzymy się dokładniej tej niezwykłej roślinie, która prawdopodobnie zadziwi nas mnogością możliwości, które może nam
zaoferować.

Młodzież licealna, dorośli

nie dotyczy

Bez ograniczeń

Nie

18:00-19:00

Bioróżnorodność dziko żyjących pszczół Bydgoszczy


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Anna Sobieraj-Betlińska

Dla większości ludzi słowo „pszczoła” zapewne kojarzy się z gatunkiem pszczoły miodnej Apis mellifera. Warto jednak wiedzieć, że hodowana oraz udomowiona przez człowieka pszczoła miodna to tylko jeden spośród około 484 (!) gatunków pszczół wykazanych na terenie naszego kraju. A ile gatunków dziko żyjących pszczół wykazano dotychczas na terenie miasta Bydgoszcz? Podczas wykładu będziesz mógł się przekonać, że pszczoła niejedno ma „imię”. Zapoznasz się ze zróżnicowaniem gatunkowym pszczół w Bydgoszczy.

Od 6 klasy Szkoły Podstawowej wzwyż

nie dotyczy

Bez ograniczeń

Nie

18:30-19:45

O komunikacji w świecie zwierząt, czyli jak zrozumieć ich „mowę”…


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: mgr Wojciech Lipa

Nie tylko ludzie potrafią mówić. Każdy gatunek posiada swój własny język, który może wydawać się niezrozumiały. Nic bardziej mylnego. Zapraszam na wykład, dzięki któremu, nauczycie się, co zwierzęta chcą nam „powiedzieć”.

szkoła ponadpodstawowa, dorośli

nie dotyczy

Bez ograniczeń

Nie

19:30-20:30

Czy grzyby mogą być drapieżnikami?


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: Członkini Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Ewelina Kluczyńska, dr inż. Magdalena Kulczyk-Skrzeszewska – opiekun merytoryczny, mgr Ewa Wachowiak-Świtała – opiekun sekcji środowiskowej KNWNB

Grzyby stanowią unikatową formę życia. Nie są ani roślinami, ani zwierzętami, otaczają nas z każdej strony, a wciąż są dla nas wielką zagadką. Powszechnie wiadomo, że grzyby są heterotrofami, ale czy wiedzieliście, że niektóre z nich potrafią polować? Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak i dlaczego to robią, zapraszam na wykład.

Szkoła Podstawowa, Młodzież licealna

nie dotyczy

Bez ograniczeń

Nie

Odwiedzin: 3822380 | Ostatnia aktualizacja: 2022-04-25, 13:03  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.