Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 10 stycznia 2020

Wydział Nauk Biologicznych

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Ul. Chodkiewicza 30

85-064 Bydgoszcz

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 laboratoria


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-16:00

Co warto wiedzieć o DNA?

Prowadzi: dr Sandra Jankowska-Wróblewska

Dowiedz się więcej o kwasach deoksyrybonukleinowych. Razem zbudujemy trójwymiarowy model helisy DNA. Sprawdź jaka ilość materiału biologicznego wystarczy do pozyskania DNA i dalszych analiz genetycznych.

VIII klasa szkoły podstawowej

Katedra Genetyki Powstańców Wielkopolskich 10, sala nr 230 (II parter)

5 z 12

Tak

15:00-16:30

Zastosowanie testu Allium do oceny cytotoksyczności i mutagenności wybranych substancji chemicznych

Prowadzą: dr Małgorzata Śliwinska, dr Katarzyna Robaszkiewicz

Rozwój metod biologicznych, które pozwalają monitorować zmiany zachodzące w środowisku oraz oceniać ich negatywne skutki stanowi istotny aspekt dzisiejszych czasów. Test Allium jest metodą prostą, szybką w wykonaniu i nie generującą wysokich kosztów. Z tego względu stanowi narzędzie coraz częściej używane przez naukowców zajmujących się monitoringiem środowiska. W trakcie zajęć uczestnicy poznają podstawy testu Allium, przygotują preparaty mikroskopowe z merystemów wierzchołkowych korzeni hodowanych w wybranych toksycznych związkach chemicznych i przeanalizują ich wpływ na podziały komórek.

Młodzież licealna

Katedra Biochemii i Biologii Komórki ul. Poniatowskiego 12 Sala 07 (piętro -1)

6 z 12

Tak

15:00-16:00

Mikroorganizmy w zmieniającym się świecie

Prowadzi: mgr Emilia Jankowiak dr Marta Małecka-Adamowicz oraz studenci: Joanna Koniec Wiktoria Kurzyńska

W ostatnich latach coraz częściej obserwowalnym zjawiskiem jest zmieniający się klimat. Ocieplanie się klimatu odczuwają wszyscy, zarówno ludzie, zwierzęta jak i mikroorganizmy. Te ostanie na drodze ewolucji nabyły zdolność wytwarzania mechanizmów adaptacyjnych, umożliwiających przystosowywanie się do zmieniających się warunków środowiskowych. Przykładem jest bakteryjne nabywanie oporności na antybiotyki, co stanowi globalny problem otaczającego nas świata.

Młodzież licealna

Katedra Mikrobiologii i Immunobiologii Al. Powstańców Wielkopolskich 10 sala 328 (III piętro)

2 z 12

Tak

16:30-17:30

Chodź i pokochaj nasz chemiczny świat!

Prowadzą: dr inż. Małgorzata Sutkowy; Studenci I roku kierunku Biologia: Wiktoria Bućkowska, Celina Drzazga, Mateusz Leszczyński

Czy pamiętasz tę ekscytację na pierwszej lekcji chemii? Daję Ci gwarancję, że z nami poczujesz ją znowu. Słowo chemia pochodzi od starogreckiego wyrażenia "chymeia" i oznacza rozpuszczanie się. Jest to niesamowita nauka, która bada przeróżne substancje na drodze EKSPERYMENTÓW! Właśnie chemicy w białych fartuchach i z przeróżnymi naczyniami zajmują się czarami, które chcemy wam pokazać. Wyhodujemy chemiczny ogród nie brudząc sobie rąk w ziemi, odwiedzimy antyczne piramidy, w których żyją węże Faraona, a nawet zobaczymy burzę w laboratorium. To tylko nieliczne atrakcje, które zobaczysz wkraczając do naszego chemicznego świata. Serdecznie zapraszamy!

Młodzież szkół podstawowych i średnich

Katedra Biotechnologii ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 12 sala 011, (poziom -1)

brak miejsc

Tak

 prezentacja i quiz


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-17:30

Czy drzewa mogą uratować klimat?

Prowadzi: dr inż. Magdalena Kulczyk-Skrzeszewska

Prezentacja multimedialna połączona z aktywizującymi słuchacza formami pracy (quizy, gry dydaktyczne) - skierowana do młodzieży szkół podstawowych (klasy IV-VIII) oraz średnich - ma na celu wyjaśnienie roli drzewa w dobie nieuchronnych zmian klimatycznych. Drzewa stanowią najważniejszy element zielonej infrastruktury, zapewniający wysoki komfort życia. Naukowcy przekonują nas, że sadzenie drzew na całym świecie jest najskuteczniejszą oraz najtańszą strategią w walce z zmianami klimatu, jaką obecnie dysponujemy. Przyjdź i dowiedz się dlaczego warto sadzić drzewa w mieście.

Młodzież szkół podstawowych (klasy IV-VIII) oraz średnich

Katedra Biologii Środowiska Al. Ossolińskich 12 sala 116

10 z 20

Tak

 warszaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-16:00

Czym się różni pszczoła od osy, a trzmiel od szerszenia? Dlaczego trzmiel nie może być nazywany bąkiem? Jak rozróżnić te owady?

Prowadzą: mgr Anna Sobieraj-Betlińska, dr Lucyna Twerd

Nie każdy wie, że trzmiel to też pszczoła a szerszeń to osa. Dodatkowo oprócz pszczoły miodnej występują również pszczoły dziko żyjące. W takim razie, czym jest bąk? Na zajęciach każdy uczestnik dowie się jak rozróżnić od siebie pszczołę miodną, trzmiela, osę, szerszenia i bąka. W praktycznej części zajęć uczniowie będą mogli z bliska przyjrzeć się owadom dzięki wykorzystaniu binokularów. Oprócz tego będą mieli możliwość zobaczenia pod mikroskopem interesujących preparatów mikroskopowych dotyczących budowy aparatu gębowego pszczoły miodnej oraz muchy domowej a także budowy odnóża koszykowego pszczół… Po za tym każdy spróbuje oznaczyć okazy zoologiczne wybranych gatunków.

szkoła podstawowa klasy IV-VIII

Katedra Biologii Środowiska al. Ossolińskich 12, I piętro sala 114

brak miejsc

Tak

15:00-16:30

Nasi mali sprzymierzeńcy

Prowadzi: dr Tomasz Marquardt

Zapraszam na opowieść o maleńkich zwierzętach. Żyją blisko nas, chociaż zwykle nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności i znaczenia. Choć długość ich ciała zwykle nie przekracza jednego milimetra, dzięki ich nieustannym działaniom nasza planeta może tętnić życiem. Swoją opowieść zilustruję autorskimi nagraniami zachowań tych niezwykłych organizmów. Spotkanie będzie również okazją do samodzielnego podglądania życia naszych mikroskopijnych bohaterów w laboratoryjnych hodowlach. Zapraszam serdecznie na podróż do mikroświata!

Szkoła podstawowa IV-VIII Młodzież licealna

Katedra Biologii Ewolucyjnej Al. Ossolińskich 12 sala 12

brak miejsc

Tak

15:00-16:00

Pasażer na gapę – czego się wystrzegać żeby się nie zarazić

Prowadzą: dr inż. Małgorzata Sutkowy; Studenci I roku kierunku Biologia: Agata Jakubczyk, Agata Nowak, Ewelina Kluczyńska oraz Marta Wołoszyn

Czy wiesz jakie niebezpieczne pasożyty mogą zaatakować twój organizm? Jakie choroby powodują i jak im zapobiec? Jakich zasad higieny przestrzegać, żeby się nie zarazić? Nasze warsztaty w całości poświęcone zostaną zadziwiającym, aczkolwiek równie niebezpiecznym zwierzętom – pasożytom. Celem tych zajęć jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat cyklu życia wybranych gatunków oraz przedstawienie zagrożeń z nimi związanych. W zwięzły i merytoryczny sposób wskażemy podstawowe cechy wybranych pasożytów, w szczególności tasiemca, włośnia krętego, świdrowca, motylicy wątrobowej, przywry oraz glisty. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zaobserwować wszystkie omawiane przez nas gatunki pod mikroskopem. Mamy nadzieję, że dzięki naszym zajęciom przybliżymy, a także pogłębimy Państwa wiedzę na temat otaczającego nas świata. Serdecznie zapraszamy!"

Młodzież szkół podstawowych i średnich

Katedra Biotechnologii ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 12 sala 2, (poziom 0)

brak miejsc

Tak

15:30-16:15

Reakcje redoks w barwnej odsłonie

Prowadzą: dr Beata Koim-Puchowska, dr Joanna Dróżdż-Afelt, dr hab. inż. Grzegorz Kłosowski, prof. uczelni

Co oznaczają pojęcia: reduktor, utleniacz? Po co natura wymyśliła reakcje redoks? Na czym one polegają? Czy są niezbędne? Jeśli jesteś ciekaw znaczenia ukrytego w tych chemicznych zwrotach, zapisz się na nasze warsztaty. Będziesz miał możliwość przeprowadzenia wielu barwnych reakcji redoks. Poza tym dowiesz się, co łączy reakcje krzemianu sodu z solami metali ze zjawiskiem osmozy. To na naszym spotkaniu staniesz się kreatorem chemicznego ogrodu.

15-19 lat

Katedra Biotechnologii ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 12 sala nr 010

4 z 10

Tak

16:00-17:00

PowerLab – przez komputer do serca

Prowadzą: mgr Iwona Ałtyn, dr hab. Magdalena Twarużek prof. uczelni

Na warsztatach uczniowie zapoznają się z działaniem nowoczesnego sprzętu „PowerLab”. Z pomocą programu LabChart zgłębią swoją wiedzę na temat układu krwionośnego. Na warsztatach uczestnicy nie tylko nauczą się obsługi programu ale również będą mieli szansę badania własnego organizmu za pomocą tradycyjnych technik medycznych

Młodzież licealna

Katedra Fizjologii i Toksykologii ul. Chodkiewicza 30 sala dydaktyczna nr 1.5

5 z 12

Tak

16:15-17:15

Daktyloskopia – tajemnica linii papilarnych rozwiązana

Prowadzą: mgr Karolina Ropejko, dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni

Warsztaty poświęcone są zagadnieniom z dziedziny daktyloskopii. Podczas warsztatów będziemy ujawniać i zdejmować linie papilarne z zastosowaniem proszków daktyloskopijnych. Uczestnicy dowiedzą się czym zajmuje się daktyloskopia oraz poznają techniki daktyloskopijne.

Młodzież licealna

Katedra Fizjologii i Toksykologii ul. Chodkiewicza 30 (budynek E) sala 1.4

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Mleko - co o nim wiemy?

Prowadzą: lek. wet. Katarzyna Łubiech, dr hab. Magdalena Twarużek prof. uczelni

W trakcie warsztatów uczniowie zapoznają się z badaniem mikrobiologicznym mleka, dowiedzą się wielu ciekawych faktów na temat składu mleka oraz drogi jaką przebywa zanim trafi do naszej lodówki.

Młodzież licealna 15-18 lat

Katedra Fizjologii i Toksykologii ul. Chodkiewicza 30 sala 1.5

6 z 12

Tak

18:30-20:00

Smog i zanieczyszczenie środowiska, a odnawialne źródła energii oraz energia atomowa

Prowadzi: Wojciech Lipa (student I roku Biologii MU)

Smog jest zjawiskiem, które większość ludzi kojarzy, ale nie każdy wie jaki ma on wpływ na nasze zdrowie. Poznaj historię tego zjawiska i metody pozwalające na ochronę przed nim. Oprócz tego, dowiedz się o odnawialnych źródłach energii, które mogą ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. Czy możemy w stu procentach oprzeć naszą energetykę na elektrowniach wiatrowych, wodnych lub słonecznych? Wykład będzie dobrą okazją do dyskusji na temat za i przeciw energii atomowej w Polsce.

Wszystkie grupy wiekowe

Al. Ossolińskich 12, sala 201

brak miejsc

Tak

 wykład


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

14:30-15:00

„Niebezpieczne rośliny”

Prowadzi: dr Renata Hoffmann

Wiele roślin podziwiamy, bowiem stanowią one ozdobę naszych ogrodów, parków; z wielu czerpiemy pożytek wykorzystując ich właściwości lecznicze. Mało kto jednak zastanawia się nad tym, że niektóre mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzi i całych ekosystemów. Przykładem są rośliny inwazyjne - nieproszeni goście w naszym otoczeniu. Niejednokrotnie są to uciekinierzy z ogrodów botanicznych, a walka z nimi nastręcza wiele trudności i często jest nieskuteczna.

Młodzież licealna i dorośli

Al. Ossolińskich 12 sala 201

7 z 20

Tak

15:00-16:00

Miasto jako ekosystem

Prowadzi: Barbara Szulc - studentka II roku kierunku biologia MU

Czy miasto może być przyjazne dla bioróżnorodności ? A jeśli tak to co możemy zrobić, aby uczynić miasto enklawą dla zwierząt i roślin? Zapraszam serdecznie na wykład połączony z debatą, na którym dowiemy się jak bioróżnorodność radziła sobie w mieście do tej pory oraz jakiej bioróżnorodności możemy się w związku z tym spodziewać w granicach naszego miasta. Dowiemy się również o zagrożeniach, z którymi muszą zmagać się organizmy żywe w mieście oraz z jakimi problemami muszą zmagać się przyrodnicy chcąc chronić miejską przyrodę. Pod koniec wspólnie zastanowimy się jakie kroki można by podjąć, aby uczynić miasto ekosystemem sprzyjającym zarówno dla nas jak i dla wszystkich organizmów w naszym najbliższym otoczeniu.

Wszystkie grupy wiekowe

Al. Ossolińskich 12, sala 116

5 z 20

Tak

15:00-16:30

Wybrane ryby polskich rzek i jezior

Prowadzi: Wojciech Lipa (student I roku Biologii MU) oraz Barbara Szymanowska (studentka I roku Biologii I st.)

Interesujesz się fauną polskich rzek i jezior? Jeżeli tak, to przyjdź na wykład, który będzie poświęcony najważniejszym polskim rybom. Poznaj cechy anatomiczne, które pozwoliły opanować im środowisko wodne. Dowiedz się, jakie wody preferują do życia, jak odróżniać poszczególne gatunki. Zaimponuj wiedzą w szkole lub w towarzystwie. Ten wykład jest właśnie dla Ciebie, jeśli chcesz zaspokoić ciekawość na temat ryb. Nie zwlekaj i zapisz się już dziś!

Wszystkie grupy wiekowe

Al. Ossolińskich 12, sala 201

19 z 20

Tak

15:00-15:45

Złe czasy dla dobrych bakterii – krótko o antybiotykach i problemie lekooporności

Prowadzi: dr Łukasz Kubera

Narastanie oporności bakterii zostało uznane za najpoważniejszy problem zdrowia publicznego w krajach Unii Europejskiej. Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się poprzez jakie działania możemy ograniczać to niekorzystne zjawisko. Zostaną również przedstawione zagadnienia związane z wpływem leków przeciwdrobnoustrojowych na funkcjonowania naszego mikrobiomu i koniecznością ochrony naszej naturalnej mikrobiologicznej bariery ochronnej.

Młodzież licealna i dorośli

Katedra Mikrobiologii i Immunologii Powstańców Wielkopolskich 10, sala nr 30 (parter)

29 z 30

Tak

15:30-16:30

Wybrane gatunki roślin inwazyjnych

Prowadzi: Justyna Kwaśniewska - Studentka III roku Ochrony Środowiska

Na wykładzie będzie można się zapoznać z wybranymi gatunkami roślin inwazyjnych, dowiedzieć się jak je rozpoznać w terenie ale i też dlaczego są inwazyjne. Wszytko zaczniemy od omówienia samego pojęcia roślin inwazyjnych, następnie przejdziemy już do omawiania poszczególnych gatunków.

VII – VIII klasy szkoły podstawowej

Al. Ossolińskich 12, sala 109

7 z 10

Tak

16:00-17:00

Wpływ zmian środowiska na układ odpornościowy człowieka

Prowadzi: dr n. med. Ryszard Gołda

W ramach przedstawianego wykładu omówione zostaną następujące zagadnienia:

1. Budowa układu immunologicznego człowieka - podstawy.
2. Podstawy mechanizmów odporności wrodzonej i nabytej.
3. Pojęcia : antygen , alergen , hapten , patogen
4. Mechanizmy reakcji alergicznych - nadwrażliwość typu I.
5. Próba odpowiedzi na pytanie : Czy zmieniające się środowisko wpływa na mechanizmy odpornościowe człowieka ?

Młodzież licealna i dorośli

Katedra Mikrobiologii i Immunobiologii Powstańców Wielkopolskich 10, sala nr 30 (parter)

26 z 30

Tak

16:45-17:45

Czy płazom grozi zagłada?

Prowadzi: Barbara Szulc - studentka II roku kierunku biologia MU

Płazy to zwierzęta bardzo specyficzne, żyjące zarówno w środowisku wodnym jak i lądowym, ewolucyjnie stare o niezwykłych przystosowaniach. W dzisiejszym świecie jednak zostały wystawione na szereg zagrożeń o wymiarze globalnym, spowodowanych między innymi przekształceniami i zanieczyszczeniem środowiska. W ostatnich latach odnotowuje się również gwałtowny spadek globalnej populacji płazów. Wykład opowiada o tym jakim dokładnie zagrożeniom muszą sprostać płazy by móc przetrwać, co my możemy zrobić, aby pomóc im przetrwać oraz dlaczego w naszym wspólnym interesie powinniśmy zapobiec globalnej zagładzie płazów.

Wszystkie grupy wiekowe

Al. Ossolińskich 12, sala 201

20 z 20

Tak

16:45-18:15

Wilk (Canis lupus) – jego biologia, ekologia oraz wpływ kultury, bajek i mitów na postrzeganie tych zwierząt

Prowadzi: Wojciech Lipa (student I roku Biologii MU) oraz Izabella Szyc (studentka III roku Pedagogiki wczesnoszkolnej I st.)

W bajkach, legendach, mitologii, przez wieki, wilk był uważany zazwyczaj za groźnego drapieżnika, którego należy się bać. Ale czy taka jest prawda? Dlaczego powstawały legendy o zabójczych i niebezpiecznych wilkach? Poznaj ludowe opowieści o tych niezwykłych zwierzętach. Dowiedz się całej prawdy o nich, poznając ich biologię i ekologię. Nadszedł czas, aby zdementować plotki dotyczące tych zwierząt. Nie zwlekaj i zapisz się już dziś!

Wszystkie grupy wiekowe

Al. Ossolińskich 12, sala 109

brak miejsc

Tak

18:00-19:00

Adaptacja do zmian klimatu jako nieunikniona konieczność

Prowadzą: mgr Anna Sobieraj-Betlińska, dr Lucyna Twerd

Wiele słyszy się ostatnio o ekstremalnych zjawiskach pogodowych (powodzie, fale upałów, huragany, sztormy), efekcie cieplarnianym, globalnym ociepleniu oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jaki związek mają te zjawiska ze zmianami klimatu? Według Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 9 maja 1992 roku „Zmiany klimatu oznaczają zmiany w klimacie spowodowane pośrednio lub bezpośrednio działalnością człowieka, która zmienia skład atmosfery ziemskiej i która jest odróżniana od naturalnej zmienności klimatu obserwowanej w porównywalnych okresach.”

Młodzież licealna i dorośli

Katedra Biologii Środowiska al. Ossolińskich 12, I piętro sala 116

22 z 30

Tak

19:00-20:00

Papier w naturze

Prowadzą: mgr Anna Sobieraj-Betlińska, dr Lucyna Twerd

Co łączy osy z papierem? Mówi się zwykle, że technologię produkcji papieru odkryli Chińczycy, zapominając dodać, że tak naprawdę to ją zapożyczyli od os społecznych. Każdy z Was nie raz pewnie znalazł, zazwyczaj podwieszone pod dachem lub „wtopione” w narożnik budynku, delikatne, papierowe gniazdo os.

Młodzież licealna i dorośli

Katedra Biologii Środowiska al. Ossolińskich 12, I piętro sala 116

17 z 30

Tak

Odwiedzin: 3180064 | Ostatnia aktualizacja: 2018-12-11, 14:49  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.